nelly0
12.05.12,19:55
Chcem vás poprosiť o radu. Aký prášok resp. gél používate na biele prádlo aby ostalo pekne biele a čo naopak na čierne, aby farba nevybledla?
arizona
12.05.12,18:37
lujza.j
12.05.12,18:56
ja periem a som spokojná....nemienim preplácať ked netreba;)
http://www.lidl.pt/static_content/lidl_pt/images/PT/prod_formil.jpg
pepsikova
12.05.12,18:59
...používam tabletkový Persil..je na biele, aj tmavé...biele je krásne a čierna nie je vyblednutá...ale k vyblednutiu, až vyšediveniu tmavého prádla môže prispieť aj nekvalitná aviváž...alebo špinavá, nečistená a neodkameňovaná pračka...
nelly0
12.05.12,19:36
Čítala som už veľa pozitívnych recenzií na Formil. Asi ho tiež vyskúšam. A ako je to s praním bieleho prádla na 60-ke? Niekto vraj perie biele výlučne na 60°C, ale čo ak je tričko s potlačou?
lujza.j
12.05.12,19:39
Čítala som už veľa pozitívnych recenzií na Formil. Asi ho tiež vyskúšam. A ako je to s praním bieleho prádla na 60-ke? Niekto vraj perie biele výlučne na 60°C, ale čo ak je tričko s potlačou?
ja periem biele-bavlnené na 90st, ale to sú uteráky, pyžamá, utierky nohavičky a pod.
Zdenka 0705
13.05.12,05:26
nedávno Formil práškový vylepšili, je už s vôňou Karibiku ... používam tiež aj tekutý, spokojnosť
Zdenka 0705
13.05.12,05:32
Ja na 90 st.biele len podľa potreby, ináč zvyčajne biele na 60 st a farebné na 40 st. Som spokojná, aviváž nepoužívam, stačí trošku octu. Periem vo Formile práškovom, či tekutom, ako som vyššie písala, prádlo mám bielučké, nezaprané, nevyblednuté ..ďalší tip je v tom, že ho treba žehliť vlhké, nie presušené ...
Heni
13.05.12,05:41
...............na čierne, aby farba nevybledla?

čierne veci hlavne nesušiť na priamom slnku ;)
hubatá
13.05.12,06:04
Kým povesím prádlo na šnúru či je už farebné alebo čierne, prevrátim ho na ruby aby nevybledlo.
DanielaSL
13.05.12,06:50
Dochádza mi zásoba...ešte som ho nemala, tak som tu inšpirovala..vyskúšam.
Zdenka 0705
13.05.12,06:50
... takto nás to naučili naše mamy :)
lujza.j
13.05.12,11:11
Kým povesím prádlo na šnúru či je už farebné alebo čierne, prevrátim ho na ruby aby nevybledlo.
ja ho už tak periem.
nelly0
13.05.12,11:36
Zdenka a máš odskúšaný aj tekutý Formil na biele prádlo, alebo je lepší prášok? Lebo majú len veľké balenie prášku.
Zdenka 0705
13.05.12,13:21
Veľké balenie mi vyhovuje, biely tekutý nemám odskúšaný, len farebný
Heni
11.06.12,07:21
tento týždeň je sypký Formil v Lidli v akcii, tak ak chcete vyskúšať, tak teraz je 5,10 kg za 6,00 eur...
nelly0
11.06.12,07:26
Ďakujem, už som si kúpila aj vyskúšala, ale tekutý a som celkom spokojná :) Možno časom vyskúšam aj sypký.
Helik3
11.06.12,07:34
ahojte,
ja mám zas ten problém, že čokoľvek použijem na tmavé prádlo, ostávajú mi biele fľaky. či gél, či prášok, či drahá značka, alebo nie, mám to tam stále. už neviem čo vyskúšať.
keď som používala prášok, myslela som si, že mám slabý tlak vody v práčke, alebo veľa prášku a práčka ho nezmyje celkom, ale keď mi to robí aj gél???
Aljok
11.06.12,07:36
Nie je to od aviváže?
Indeed
11.06.12,07:45
neper na vysokých teplotách zničíš si práčku !
Indeed
11.06.12,07:48
Ja tiež rád periem aj ked som chlap.

Hlavne rád VEŠIAM pradlo, je to taká činnosť kde treba rozmýšľať čo na ktorú šnúru zavesiť a ako to zavesiť
aby sa tam všetko zmestilo.

Najradšej používam MAXI-TRAT z Lidlu, a aviváž v litrovej fĺaši s takým medvedíkom na obale, mám ešte z Nemecka
tina1
11.06.12,07:54
v akcii za 6,00 eur. Bez akcie tiež 6,00eur
erzet
11.06.12,09:48
Zdenka 0705
11.06.12,10:56
erzet
11.06.12,11:07
Vidím, že všetky prášky sú dobré, ale, iba kúpené za čiarou.
majka 62
11.06.12,11:15
ahojte,
ja mám zas ten problém, že čokoľvek použijem na tmavé prádlo, ostávajú mi biele fľaky. či gél, či prášok, či drahá značka, alebo nie, mám to tam stále. už neviem čo vyskúšať.
keď som používala prášok, myslela som si, že mám slabý tlak vody v práčke, alebo veľa prášku a práčka ho nezmyje celkom, ale keď mi to robí aj gél???
Odporúčam dať menej prádla do práčky, možno je práčka veľmi plná a prádlo sa nedá dostatočne vypláchať.
Helik3
11.06.12,11:17
Odporúčam dať menej prádla do práčky, možno je práčka veľmi plná a prádlo sa nedá dostatočne vypláchať.

aj ja som si to myslela, lenže je ťažko odhadnúť koľko prádla tam napchať, lebo bubon je na 6, či 7 kg bielizne, tak len pchám a pchám, aby zas nebola málo vyťažená, lebo vraj vtedy môže skákať ...
majka 62
11.06.12,11:21
hlavne nepchať do nemoty, prádlo má byť voľne dané, ani málo, ani veľa
erzet
11.06.12,11:32
Nedá sa dať majke 62 súhlas
Zdenka 0705
11.06.12,12:27
lebo je to minikomentár, tam súhlasy nie sú... a súhlasím aj ja :) keď náhodou niečo zabudnem a otvorím už napustenú práčku /vrchom/, tak namočené prádlo je max do polovice bubna, tak to má byť, aby sa dobre vypralo a prepláchalo
Zdenka 0705
11.06.12,12:29
mám práčku už 15 rokov a neskákala nikdy, iba ak zle uložené prádlo zapríčinilo, že bubon búchal
zena77
12.06.12,06:41
Formil v Lidli býva za 6.99, a ten test pracích práškov - no neviem či je to stopercentné - ja som videla test a tam bol Formil z Lidla na 2mieste hneď za arielom ..... obrázky si prehodia ako sa im páči, najviac verím - obyčajný gazdinkám - ich výsledkom, nie testom....teraz periem v slize - a nemáme problém .... rozpustí sa a aj krásne operie :-) a teraz cez "leto" ak sa toto dá nazvať letom ... sa perie stále ... tak prečo nešetriť peňáze a životné prostredie
lujza.j
12.06.12,18:58
Ja tiež rád periem aj ked som chlap.

Hlavne rád VEŠIAM pradlo, je to taká činnosť kde treba rozmýšľať čo na ktorú šnúru zavesiť a ako to zavesiť
aby sa tam všetko zmestilo.

Najradšej používam MAXI-TRAT z Lidlu, a aviváž v litrovej fĺaši s takým medvedíkom na obale, mám ešte z Nemecka
prášok som kúpila dnes.... a túto aviváž aj ja móžem...http://www.maminsen.cz/images/foto/sommerwind.jpg
aj táto je dobrá..http://produkte.schlecker.com/media/articleImages/Vernel-Frischer-Morgen-1122405003.jpg
erzet
12.06.12,20:36
Formil v Lidli býva za 6.99, a ten test pracích práškov - no neviem či je to stopercentné - ja som videla test a tam bol Formil z Lidla na 2mieste hneď za arielom ..... obrázky si prehodia ako sa im páči, najviac verím - obyčajný gazdinkám - ich výsledkom, nie testom....teraz periem v slize - a nemáme problém .... rozpustí sa a aj krásne operie :-) a teraz cez "leto" ak sa toto dá nazvať letom ... sa perie stále ... tak prečo nešetriť peňáze a životné prostredie

Čo je sliz?
zena77
13.06.12,04:39
Sliz na pranie - ja som to našla na mimibazari,
návod : potrebuješ : veľký 10l kýbel, jedno obyčajné "jadrové" mydlo, 250g kryštalickej sódy, alebo 300 gramové balenie práškovej ( je to jedno - kryštalická sa predáva 1kg)
postup : nastúhaš do vedra mydlo - zaleješ 2l.vriacej vody ( kľudne aj z kanvice) rozmiešaš - ono to mydlo sa rozpustí.... do toho nasypeš sódu - ak je kryštalická rozmiešaš - rozpustí sa aj ona ... až je všetko tekuté doleješ to vodou ( teplou alebo aj studenou z vodovodu) po vychladnutí - na druhý deň ... to má konzistenciu slizu - alebo želé....
dávkovanie 250-500 ml do práčky ...záleží od teploty a špinavosti ... prádlo je mäkké..opraté....
niekto dáva namiesto aviváže ocot ...ale môže sa dať aj aviváž ...v pohode s tým periem ... mám dvoch nezbedníkov - ktorí toho namažú.....moje a mužove háby to tiež operie v pohodičke .... :)
Daniela
13.06.12,05:49
no, perie práčka, my všetci už le vešiame...
Daniela
13.06.12,05:53
..aj ja robím sliz, niet nad obyčajné mydlo, žiadne bielidlá,dávam aviváž pre batoľatá, luxus
Zdenka 0705
13.06.12,05:58
a uchovávate ho potom v plastových nádobách? .. ako dlho vydrží, nesplesnie?
Zdenka 0705
13.06.12,06:05
test, kde bol Formil na 2. mieste bol od d-test, testy od nich sú kvalitné a nezávislé
erzet
14.06.12,21:44
Dnes som sa vybral do Lídla, mysliac, že majú Formil, zoberiem a pôjdem. "Chyba lávky". Ježiš Mária. Jeden Activ, druhý Color, potom tekutý, na biele, potom na farebné. Zobral som Formil Color a tekutý na biele. Prešiel som o pult a vrátil sa, vrátiť Color. Zobral som Activ. Vravím si: načo mi je prach aj tekutý na biele, tak som ho tam vrátil naspäť. Potom po zrelej úvahe, som všetko vrátil a kúpil si nanuk. Počkám do zajtra, čo mi poradia poraďáci. Nieže by som 7 rokov nepral, ale v čom som vypral to bolo dobre. A to nehovorím ja. Kupujem hociaký prach na pranie v akcii. Nemám žiadne škvrny po prachu. Ani na prádle, ani na tele, aj som sa "sčul kukol". Teraz som prvý krát kúpil a už mi dochádza tekutý Vooolite. Problém je v tom, že ja ako "samostatná jednotka". nemám až veľa prádla a čakať až nazbieram, napr., za práčku tielok, to by som musel mať skriňu na všetko. Posteľné prádlo mám farebné. Možne dve plachty mám biele. Ja to moc triediť nemôžem, iba najnutnejšie. Tak, ktorý Formil kúpiť? Vopred Vám ďakujem a zostávam s pozdravom práci česť a praniu zvlášť.
zena77
15.06.12,04:00
Akurát som včera pozerala Test magazín na archíve STV 1 - pracie práčky ...
a môžem vo všeobecnosti povedať :
Lidl - Formil - color ( červená krabica ) - na farebné hocičo
DM - bol v teste vychválený DM na biele -
Lidl - formil color tekutý - na jemné veci ( čo nie sú nejako extra špinavé, ale potrebujú "osviežiť)
toľko moja skúsenosť -
ale ja teraz periem aj v slize - postup výroby slizu uvedený vyššie....

takže -asi 3 druhy na farebné ( ochráni farby), na biele ( aby bola biela bielou), na jemné tkaniny .... toť vsjo :)
zena77
15.06.12,04:05
Zdenka 0705 sa pýtala ako sliz uchovávam a koľko vydrží, uchovávam ho v tom veľkom kýbli v ktorom som ho urobila, potom prelejem - alebo "prekotím" ono sa to moc liať nedá do menšieho kýblika a zarobím si na ďalší, nie nesplesnivie - nič mu nie je vydrží dokiaľ ho neminieš, možno sa Ti trocha oddelí voda od slizu, ale to stačí premiešať a "valí" ďalej....:)
Helik3
15.06.12,04:19
Zdenka 0705 sa pýtala ako sliz uchovávam a koľko vydrží, uchovávam ho v tom veľkom kýbli v ktorom som ho urobila, potom prelejem - alebo "prekotím" ono sa to moc liať nedá do menšieho kýblika a zarobím si na ďalší, nie nesplesnivie - nič mu nie je vydrží dokiaľ ho neminieš, možno sa Ti trocha oddelí voda od slizu, ale to stačí premiešať a "valí" ďalej....:)


no dobre, a dávaš to aj na biele, aj na farebné, aj na tmavé prádlo? nieje problém?
lebo ja som sa lepšie pozrela do návodu od práčky (blondína, najprv vyskúša, až potom číta), dala som menej prádlo do práčky a žiadne fľaky na tmavom oblečení :)

ale s bielim mám veru problém, nemám ho také žiarivé. hľavne košele. zašedivené... takže vyskúšam tvoj sliz. zrejme aj vyjde lacnejšie...
zena77
15.06.12,04:22
no - Zdenka - na biele som si včera kúpila po prvýkrát ( poučená magazínom DTest) prášok na Biele z DM - bol víťazom ...nevyjde veľa a má malé dávkovanie....
a Sliz používam na všetko normálne farebné, na vlnu a jemné tkaniny Formil z Lidla,
ale so slizom fakt ušetríš ....
erzet
15.06.12,06:00
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
aktaK
15.06.12,06:24
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.

musíš zmeniť šatník, vyvážiť ho farebne... a bude :D
majka 62
15.06.12,06:37
no dobre, a dávaš to aj na biele, aj na farebné, aj na tmavé prádlo? nieje problém?
lebo ja som sa lepšie pozrela do návodu od práčky (blondína, najprv vyskúša, až potom číta), dala som menej prádlo do práčky a žiadne fľaky na tmavom oblečení :)

ale s bielim mám veru problém, nemám ho také žiarivé. hľavne košele. zašedivené... takže vyskúšam tvoj sliz. zrejme aj vyjde lacnejšie...

teším sa, že to pomohlo :) , jedine toto riešenie mi pripadalo najlepšie pri popise tvojho problému s tmavým prádlom.
Zdenka 0705
15.06.12,07:45
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
Pozerám na môj Formil aktiv Karibische Brise XXL v práškovej forme a je na biele aj farebné, pranie od 20-30-60-95 stupňov. Nie je určený na pranie vlny a hodvábu.
Jasné že biele treba prať zvlášť a farebné tiež.
Na vlnu a jemné prádlo používam tekutý Formil Wool, len teraz nedávno som ho objavila.
lujza.j
15.06.12,19:39
kukučka
15.06.12,20:47
...aj som sa v noci prebúdzal, aby ste si nemysleli, že všetko periem spolu, na jedno pranie. Iba že toho bieleho mám na štvrť práčky.
To je problém malých domácnosti, nemám rada, keď mi ma bielizeň dlho stáť špinavá. Tak periem aj v automatickej práčke ako v obyčajnej, len si treba pozrieť program a zistiť kedy vypnúť práčku ešte pred vypúšťaním prvej vody, Vyperiem biele, vymením za farebné, vrátim na začiatok, dosypem prací prostriedok a pustím znova, opakujem podľa potreby. Po vypustení prvej vody pretočím až na koniec a dám vyžmýkať. Posledné vypraté dám do vane a dám vyplákať prvé biele už normálne celý program. Záleží na druhu bielizne a znečistení. Na prvý pohľad to vyzerá zložito, ale je to jednoduché, akurát ma rozčuľuje detská poistka. Robím to výnimočne, napríklad pranie vlnených vecí aby sa nezafarbili, alebo ako prvé pár bielych vecí, druhé rifle, tretie veci zašpinené od brigády či pesová deka. Predsa nebudem 3x púšťať práčku. Alebo mám kopu malých kobercov, najprv vyperiem, potom všetky vo vani vypláchnem a nechám otiecť, poprípade vyžmýkam.
Nemám rada výraz sliz, volám to tekuté mydlo. Nestrúham, nechám dlhšie rozmočiť, potom použijem ponorný mixér a dávam menej vody. Skladujem vo fľašiach od destilovanej či nemrznúcej vody.
Rozalka
16.06.12,12:17
Párkrát som si všimla, že na vypranej bielizni sú béžové fľaky, akoby mastné. Doteraz to však bolo napr. na osuške, nočnej košeli, neriešila som to. Dnes som však fľaky - a nie jeden - zbadala na bledom tričku, rýchlo som to začala ručne prepierať, popri tom som sa lepšie prizrela tým fľakom, mali vzorku po dierkach práčky. Neviete, čím to môže byť? je tá mastnota z práčky? ak áno, odkiaľ? (Elektrolux Intuition)
Lubaba
19.06.12,20:49
ja som objavila na bielom prádle žlté malé škvrnky, nejdú ničím vyprať, aj som googlovala..a nenašla radu, zdá sa mi že odkedy mám novú pračku mi to robí..hotpoint ariston..alebo tvrdá voda, ktorá teda u nás je, alebo žeby niečo v pračke...
Lubaba
19.06.12,20:52
vyskúšala som prach formil, oproti arielu a podobným práškom, neostáva v nádržke
jana-
21.07.12,15:17
Poraďte prosím Vás,ako vyprať zdusené veci, mám tak nejaké uteráky,operiem ich (používam gel z Talianska),dám aviváž Lenor, vyberiem z práčky,krásne to vonia,keď to uschne a idem sa do toho utrieť, tak už je to také zatuchnuté. Mám to asi na 3 kusoch a už sa to stalo aj dcére na oblečení,nechápem to,lebo všetko periem rovnako,ďakujem
arizona
21.07.12,20:04
Poraďte prosím Vás,ako vyprať zdusené veci, mám tak nejaké uteráky,operiem ich (používam gel z Talianska),dám aviváž Lenor, vyberiem z práčky,krásne to vonia,keď to uschne a idem sa do toho utrieť, tak už je to také zatuchnuté. Mám to asi na 3 kusoch a už sa to stalo aj dcére na oblečení,nechápem to,lebo všetko periem rovnako,ďakujem
http://www.porada.sk/t168189-zatuchnute-uteraky.html

http://www.google.sk/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=ako+oprat+smradlave+uteraky&qscrl=1
layla
25.07.12,08:12
Čo sa týka tých flakov na prádle... Aj ja som si v poslednom čase všimla, že keď vytiahnem bledú blúzku alebo nohavice mám tam flaky. Známa mi poradila, aby som nedávala prací gél priamo do bubna, ale do nádržky. Flaky zmizli, ale nastal ďalší problém. Nádobky sa mi začali zanášať a keďže mám zvrchu plnenú práčku, tak ich neviem poriadne vyčistiť :(
alaya1
25.07.12,08:15
Čo sa týka tých flakov na prádle... Aj ja som si v poslednom čase všimla, že keď vytiahnem bledú blúzku alebo nohavice mám tam flaky. Známa mi poradila, aby som nedávala prací gél priamo do bubna, ale do nádržky. Flaky zmizli, ale nastal ďalší problém. Nádobky sa mi začali zanášať a keďže mám zvrchu plnenú práčku, tak ich neviem poriadne vyčistiť :(
Davam gel do takej "nadobky", ktoru som raz mala na tekutom prasku, je to dokonca aj odmerka, pripadne davam len vankusiky s gelom. Ja skvrny nemavam.
zena77
25.07.12,08:31
Ale tie "nádobky" by sa mali dať vyčistiť :eek: alebo - starou zubnou kefkou vydrhnúť....
layla
25.07.12,08:37
Jasne, kefku som uz skusala:), ale ta sa tiez nedostane vsade... su tam styri priecinky a ten do ktoreho davam avivaz je najviac zaneseny :(
zena77
25.07.12,08:40
no potom -skús namiesto aviváže -ocot, tak 0,5 dcl na jedno pranie,
alebo to tam daj nejako odmočiť - horúcou vodou s octom - neviem - musela by som to vidieť :confused:
layla
25.07.12,08:43
skusim, dakujem :)
mimiss
27.07.12,15:04
na biele prádlo mám vyskúšaný ariel síce je drahši ale biele veci sú ponom ako nové nevypraté..
alaya1
27.07.12,15:27
na biele prádlo mám vyskúšaný ariel síce je drahši ale biele veci sú ponom ako nové nevypraté..
Roky som na biele pouzivala Titan. Boil uzasny, prala som biele vzdy len na 40 st.Skoda, ze nie je v gelovych vankusikoch.