rodrigez
13.05.12,10:47
Chcel by som sa stat ITckarom, musim mat VS? Ake pc znalosti musim mat? Da sa to naucit aj cez kurzy? Ake? Rad by som vedel vase nazory, dakujem...
myara
13.05.12,08:56
Chcel by som sa stat ITckarom, musim mat VS? Ake pc znalosti musim mat? Da sa to naucit aj cez kurzy? Ake? Rad by som vedel vase nazory, dakujem...

na to rovno zabudni, zrejme by si to chcel, lebo zo vsetkych stran pocuvas, kolko tito ludia zarabaju, ALE ludia, ktori sa venuju IT tym doslova ziju od mala, aj keby si mal VS/kurzy, nikdy sa im nebudes rovnat, lebo pre nich je to styl zivota, zabava, venuju tomu vacsinu svojho casu
sotva by si dobehol niekoho, kto sa tomu venuje cca 20 rokov, absolvovanim nejakeho kurzu/VS
s jednym takym zijem, tak viem ako to funguje
srska
13.05.12,09:07
Chcel by som sa stat ITckarom, musim mat VS? Ake pc znalosti musim mat? Da sa to naucit aj cez kurzy? Ake? Rad by som vedel vase nazory, dakujem...
nemusíš
veľmi dobré
dá sa naučiť ale není už v tvojom prípade na učenie neskoro?

na záver vtip o veľmi dobrom itčkárovi:

mám novú prácu.
- akú?
robím admina v nbs.
- a koľko ti platia?
- zatiaľ nič, oni o tom ešte nevedia.:)
rodrigez
13.05.12,09:11
jasne, nuz na PC robim 10 rokov, som grafik, povazujem sa za celkom technicky zdatneho...
danushka
13.05.12,09:22
Tak musím súhlasiť s myarou :).

Syn sa intenzívne venuje PC asi od 11 rokov. Absolvoval elektrotecnickú priemyslovku a na VŠ nešiel, povedal, že je to pre neho strata času, pretože tam tú cerifikáciu, ktorú ako high IT technik potrebuje, aj tak nedostane.

Hneď po škole začal v jednej firme pracovať ako správca sietí a motá sa len okolo PC.
Po roku sa stretol so svojimi spolužiakmi, ktorí študujú techniku a ukazoval im svoje práce. Toto ich na strednej neučili a ktovie, či ich to naučia na výške.

Syn povedal, že ,,hafkali" :D. Mal občas pokusy vysvetliť mi, že veci fungujú tak, alebo tak, alebo naučil som sa toto, alebo hento, ale ja jazyku jeho kmeňa nerozumiem.
Rozbil mi dočista predstavu o tom, že raz pôjdem na jeho promóciu, ale ako vidím, nestratil sa a dokonca mu to vynáša. Musím len konštatovať, že si vybral dobrú strednú. On ju odflákol a venoval sa len tomu, čo ho bavilo. Týždeň pred maturami som sa ho pýtala na diela P.O.Hviezdoslava a on na mňa takto :eek::eek::eek: a ja len, že no zbohom!

Čiže je jasným príkladom, že aj flákač niečo v hlave môže mať a netreba deťom linajkovať.

Na záver pre zadávateľa...
Neviem akú školu máš, ale na IT technika nepotrebuješ VŠ, potrebuješ to mať v krvi, neustále sa vzdelávať a kolečká v hlave trošku inak poukladané... Tí, čo to doma majú, určite vedia, o čom hovorím. :) :) :)
danushka
13.05.12,09:29
jasne, nuz na PC robim 10 rokov, som grafik, povazujem sa za celkom technicky zdatneho...

A prečo neostaneš pri grafike?
Syn keď tvorí stránky, grafiku vždy dáva robiť grafikom. Vraví, že grafici rozmýšľajú trošku inak a vraj toto je tiež umenie, ktorému treba rozumieť.
myara
13.05.12,09:32
Tak musím súhlasiť s myarou :).

Syn sa intenzívne venuje PC asi od 11 rokov. Absolvoval elektrotecnickú priemyslovku a na VŠ nešiel, povedal, že je to pre neho strata času, pretože tam tú cerifikáciu, ktorú ako high IT technik potrebuje, aj tak nedostane.

Hneď po škole v jednej firme začal v jednej firme pracovať ako správca sietí a motá sa len okolo PC.
Po roku sa stretol so sovjimi spolužiakmi, ktorí študujú techniku a ukazoval im svoje práce. Toto ich na strednej neučili a ktovie, či ich to naučia na výške.

Syn povedal, že ,,hafkali" :D. Mal občas pokusy vysvetliť mi, že veci fungujú tak, alebo tak, alebo naučil som sa toto, alebo hento, ale ja jazyku jeho kmeňa nerozumiem.
Rozbil mi dočista predstavu o tom, že raz pôjdem na jeho promóciu, ale ako vidím, nestratil sa a dokonca mu to vynáša. Musím len konštatovať, že si vybral dobrú strednú. On ju odflákol a venoval sa len tomu, čo ho bavilo. Týždeň pred maturami som sa ho pýtala na diela P.O.Hviezdoslava a on na mňa takto :eek::eek::eek: a ja len, že no zbohom!

Čiže je jasným príkladom, že aj flákač niečo v hlave môže mať a netreba deťom linajkovať.

Na záver pre zadávateľa...
Neviem akú školu máš, ale na IT technika nepotrebuješ VŠ, potrebuješ to mať v krvi, neustále sa vzdelávať a kolečká v hlave trošku inak poukaldané... Tí, čo to doma majú, určite vedia, o čom hovorím. :) :) :)

presne tak, je treba to mat v krvi :)
co sa tyka VS, moj priatel ju ma, ale tiez to dost flakal, a ako sam povedal, nieco mu to dalo, ale zase nie tolko, aby sa tomu venoval bez toho, ze by ho to nebavilo
danushka
13.05.12,09:43
Určite nechcem zatracovať význam vzdelania, to božechráň.

Možno moje mláďa ešte nedozrelo. Má problém s autoritami, ktoré rozmýšľajú zastarale.
Bežne sa stávalo, že na strednej úlohy na informatike robil po svojom, robil to novými spôsobmi, ktoré si naštudoval na internete, ale neurobil to podľa zastaralých učebných osnov a hoci to bolo urobené, tak to urobené nebolo správne. Rebélia tohto druhu je neprípustná a žiak nesmie byť šikovnejší, ako jeho učiteľ.

Ale to už je o inom.
misoft
13.05.12,09:44
VŠ nie je všetko. Na IT-čkára okrem to potrebuješ aj trochu iné myslenie - netradičné, logické a často experimentátorske. A s PC pracovať a pracovať, lebo vývoj ide dopredu, takže sosať a sosať novinky.

jasne, nuz na PC robim 10 rokov, som grafik, povazujem sa za celkom technicky zdatneho... - otázka - v čom technicky zdatný? V grafickom myslení, tvorení, alebo v konštrukcii a architektúre PC, sieti, WEBu, HTML a pod? Lebo jedno je slivka a druhé hruška.
danushka
13.05.12,09:54
presne si to vystihol Miško, pár slov a všetko vysvetlené :)
nunenko
13.05.12,10:07
...tak teda môžeš pre nich robiť grafiku, nestačí?
rodrigez
13.05.12,10:31
myslel som technicky, v konstrukcii a architekture a tak, ide mi o to co ITeckar musi a mal by vediet, predovsetkym, spravu siete a tak...
janka1710
13.05.12,10:41
my doma tiež stojíme pred otázkou čo ďalej........ syn práve bude maturovať mechanik PC sieti.......minulú nedeľu robil skúšky na VŠ do Brna, ešte nevieme či ho príjmu, ale ja na ňom vidím ako by chcel ísť do práce....hľadá si prácu v AI&T a čo ja viem kde.... žije s tým od 11 rokov.......je v tom dobrý....... uvidíme
KEJKA
13.05.12,10:59
tiež som sa stretla s chlapcom, chlapcami, čo suverénne /v dobrom/ hovorili, že sa tomuto venujú 12-15 rokov. Ked som nechápala, tak mi povedali, že od detstva a v podstate od 12-14. roku vedeli s PC, systémom, programami, sieťami a čo ja ani neviem pomenovať - vedeli robiť, skladať, inštalovať, kontrolovať..........
takže cca 22-25 ročný chalan 10-15 ročnú prax a mal na to aby robil ITčkára. A vedel si nájsť uplatnenie, lebo sa vedel aj prezentovať ako odborník, nie iba ako absolvent školy.
Fero11
13.05.12,11:59
V prvom rade je aby si vedel anglicky jazyk na slusnej urovni, potom treba mat vseobecny prehlad (nielen informatika) hlavne v informatike a za posledne sa musis zameriat na konkretnu oblast, napr, sprava siete, databazy, linux, windows, programovanie a pod.
Nie je IT ako IT.
Su ITeckari ktori rano na urade zapinaju stroje a ked zena na smene nevie ako sa pise napr @ , alebo € tak mu zavola a on jej to pride ukazat. Zarobok takehoto IT pracovnika je porovnatelny s upratovackou
Su ITeckari, ktori instaluju a konfiguruju servery, routre, firewalli a najvacsi machri su asi ti, ktory riesia vzniknute problemy (su pod velkym tlakom) vacsinou su to externy pracovnici a ich plat sa pohybuje asi 1000€/hod (samozrejme takyto ludia nepracuju 8 hod denne :) )
Dobry spravca siete je ten, ktory v nejakej spolocnosti siet navrhne, nakonfiguruje a potom ju aj spravuje
Fero11
13.05.12,12:02
tiež som sa stretla s chlapcom, chlapcami, čo suverénne /v dobrom/ hovorili, že sa tomuto venujú 12-15 rokov. Ked som nechápala, tak mi povedali, že od detstva a v podstate od 12-14. roku vedeli s PC, systémom, programami, sieťami a čo ja ani neviem pomenovať - vedeli robiť, skladať, inštalovať, kontrolovať..........
takže cca 22-25 ročný chalan 10-15 ročnú prax a mal na to aby robil ITčkára. A vedel si nájsť uplatnenie, lebo sa vedel aj prezentovať ako odborník, nie iba ako absolvent školy.
Lenze vo firme na pohovore mu to asi moc platne neni, pretoze taku prax nevie dokazat. Ja mam prax v oblasti PC asi 13 rokov, ale ak by som chcel ist pracovat do IT firmy, tak by som s tym nepochodil, pretoze som nikdy v IT firme nepracoval, takze prax mam 0 rokov a mozem si tak do ziadost napisat nanjvys, ze PC mam ako konicek
danushka
13.05.12,12:38
Všetko je to otázka šťastia...
Píšeš, že dobrý správca je ten, ktorý sieť navrhne, nakonfiguruje a aj ju spravuje.
Môj syn mal šťastie, že sa ponúkol firme, ktorá zakladala nové priestory a vlastne skúsenosti mal prevažne teoretické, dovtedy zvládol sieť len doma.
Majiteľ firmy ho vzal na skúšku, či to vôbec zvládne, povedal, že mu dá príležitosť, lebo mladých netreba podceňovať.
Ďaľšia vec bola cena. Môj syn sa neoháňal cenami, hoci vedel, koľko tieto služby stoja.
Ponúkol sa za polovicu a povedal, že ak to zvládne, bude vyplatený. Popri sieti riešil aj prepojenie telefónov vo firme a tvoril im stránku a optimalizoval ju.

Ako začiatočník túto prácu zvládol a vo firme funguje dodnes a vcelku si ho vážia. Ak má dovolenku, vzdialene rieši problémy a podľa mňa mal odvahu, hraničiacu s mladíckou nerozvážnosťou.
Ale zas na druhej strane, kde sa to tí ľudia majú naučiť a kde sa majú popasovať s problémami, ak nie v skutočnej praxi?
Je to aj o nás, o ľuďoch. Neveríme mladým a nedávame im príležitosti. A pritom majú tak čisté hlavy, nezaťažené ,,hlúposťami" a svoje ideály a oblaky. Prečo im zväzujeme krídla?
Fero11
13.05.12,15:31
Tak tomu sa naozaj povie stastie, predstav si, ze clovek ktory zakladal firmu by dal inzerat, ze hlada spravcu a prislo by mu 500 ziadosti a nikto by nemal ziadnu prax. Koho si vyberie ???
KEJKA
13.05.12,15:41
no aj z tých mojich známych sa každý uplatnil. Veru nikde nemuseli dokazovať prax, bolo hned pri pohovore jasné, že sa veci rozumejú, tak dostali šancu a osvedčili sa.
Stefan2005
13.05.12,15:51
...nikdy v IT firme nepracoval, takze prax mam 0 rokov...


...nikde nemuseli dokazovať prax, bolo hned pri pohovore jasné, že sa veci rozumejú...

... veľa závisí od toho, kto vedie pohovor - či majiteľ nie IT firmy, ktorý nemá šajnu o IT, či IT expert na to vybraný :)
prvý bude potrebovať doklady o vzdelaní a praxe, druhý vedomosti a schopnosti.
danushka
13.05.12,15:53
možno je to aj o umení vedieť sa predať...niekomu sa v živote darí a niekto má viac smoly, ako šťastia... syn mal určite šťastie a toto štastíčko ho posunulo k ďaľším príležitostiam...