bumpy
13.02.06,09:04
dobrý den, rada by som sa opytala ohladne predaja majetku na splatky, v zmluve sme dohodli tri splatky, vlastnicke pravo k majetku prechadza na kupujuceho az zaplatením poslednej splatky, len som teraz v pomykove aku fakturu vystavit v januari? fakturu na celkovu sumu a potom budu len uhrady, alebo vystavit len danovy doklad na prijatu zalohu (prvu splatku)? ide mi hlavne o odvod DPH, či v januari odviest celu alebo iba čast.
dakujem za radu
daniela
ALBO
13.02.06,08:37
No ono to už asi prebehlo, takže vy tie tri splátky už máte asi uhradené, či už na základe dohodnutých termínov v zmluve alebo na základe zálohových Fa .
K tým uhradeným zálohám vy musíte urobiť daňové doklady. Ak došlo k úhrade všetkých troch záloh v januári, t.j. prípísané boli na váš účet, potom vám stačí urobiť z nich jednu Fa podľa § 71.
Aj vám na účet prišli v januári len dve platby , potom urobíte v januári sumárnu Fa len za tie dve platby. Zvyšnú DPH odvediete vo februári.
K tomu druhému kroku. To, že vy máte v zmluve, že sa stane vlastníkom , keď zaplatí poslednú zálohu, ešte neznamená, že vtedy vznikla DP z dodania tovaru.DP vznikne až prevzatím tovaru. Takže, ak boli zálohy všetky uhradené v januári tak urobíte doklad a odvediete daň z celej sumy, no a dodaním tovaru napr. vo feb. by ste mali vyúčtovať tie zálohy a vyhotoviť ešte jednu Fa , ktorej výsledkom budú nulové hodnoty(+-=0).
bumpy
13.02.06,09:53
ahoj dakujem za odpoved, praveze transakcia bude prebiehat pocas troch mesiacov, januar az marec, urobila som to tak ako si napisal ale ked som vcera nad tym dumala dosla som aj na moznost, ze by som mala vystavit v januari fakturu o predaji majetku a uhrady mi budu chodit v splatkach, zacala som rozmyslat kôli odpisom, kto teraz bude odpisovat ten majetok? ja by som uz nemala nakolko ho nevyuzivam, a neviem kedy ho vyradit, pretoze teraz mam vynos (1/3 z predajnej ceny) a nemam naklad. a myslim ze odpisovat by ho uz mohli kupujuci, tak neviem.
zatial som vystavila danovy doklad iba na zaplatenu zalohu (alebo prvu splatku) a odvediem DPH iba z nej,
dakujem velmi pekne, mozem pokojne spavat :)
daniela
ALBO
13.02.06,12:59
ahoj dakujem za odpoved, praveze transakcia bude prebiehat pocas troch mesiacov, januar az marec, urobila som to tak ako si napisal ale ked som vcera nad tym dumala dosla som aj na moznost, ze by som mala vystavit v januari fakturu o predaji majetku a uhrady mi budu chodit v splatkach, zacala som rozmyslat kôli odpisom, kto teraz bude odpisovat ten majetok? ja by som uz nemala nakolko ho nevyuzivam, a neviem kedy ho vyradit, pretoze teraz mam vynos (1/3 z predajnej ceny) a nemam naklad. a myslim ze odpisovat by ho uz mohli kupujuci, tak neviem.
zatial som vystavila danovy doklad iba na zaplatenu zalohu (alebo prvu splatku) a odvediem DPH iba z nej,
dakujem velmi pekne, mozem pokojne spavat :)
daniela

Dúfam, že sme sa bavili o tovare a nie nehnuteľnosti.
Ja som to chápala tak, že vám zaplatí zálohy, to bude teda posledná asi v marci, splatením sa stane vlastníkom a potom mu ho odovzdáte= po zaplatení. Vtedy urobíte tú konečnú Fa na dodanie a až táto ide do výnosov, tie zálohy nie (v PU). KeĎže ste majetok mali v evidencii do marca a nemáte ho k 31,12,2006 tak daňový odpis pri predaji nemáte za tento rok. Dostane sa vám do nákladov cez ZCD. Druhá strana to nadobudne niekedy v marci, vtedy to zaradí do majetku. Daňový odpis si uplatní za 2006 v plnej výške. Daňový odpis je ročná kategória, ten sa vyčísluje až na konci roka.
A daňový odpis sa správa v JU aj PU rovnako.
bumpy
13.02.06,13:08
este raz dakujem za pomoc, jedna sa o dlhodoby hmotny majetok,
daniela
Jana Acsová
13.02.06,14:30
dobrý den, rada by som sa opytala ohladne predaja majetku na splatky, v zmluve sme dohodli tri splatky, vlastnicke pravo k majetku prechadza na kupujuceho az zaplatením poslednej splatky, len som teraz v pomykove aku fakturu vystavit v januari? fakturu na celkovu sumu a potom budu len uhrady, alebo vystavit len danovy doklad na prijatu zalohu (prvu splatku)? ide mi hlavne o odvod DPH, či v januari odviest celu alebo iba čast.
dakujem za radu
danielaČo rozumiete predajom majetku na splátky? Majetok, ktorý je pre vás tovarom v nezmenenom stave, alebo majetok, ktorý ste užívali a následne je predmetom predaja? Tieto otázky nie sú zodpovedané a preto nie je možné zodpovedať u predávajúceho iné ako otázku DPH.

Tovar sa považuje za dodaný v deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Ak ste predmet kúpy odovzdali kupujúcemu, deň keď ste tak urobili je dňom dodania tovaru a vzniká vám z tohto titulu daňová povinnosť bez ohľadu na to, ako ste sa dohodli na úhradách. Podmienkou je kúpna zmluva a odovzdanie predmetu kúpy kupujúcemu. Podmienky kúpnej zmluvy môže spĺňať za istých podmienok aj faktúra.
Pri predaji na splátky (teda ak ho myslíme v pravom slova zmysle) pre účely DPH nehovoríme o platbách vopred ani v prípade, že prevod vlastníckeho práva je podmienený úhradou.

Kupujúci zároveň pri tomto nákupe zaradí majetok do užívania ak sú splnené všetky podmienky vyžadované Zákonom o účtovníctve a Postupmi účtovania, t.j. zabezpečí všetky technické funkcie tohto majetku potrebné na jeho užívanie a splní si povinnosti vyplývajúce z osobitných predpisov, ak si to povaha majetku vyžaduje. Čiže podmienkou zahájenia odpisovania u kupujúceho z účtovného hľadiska je zaradenie majetku do užívania a to rovnako bez ohľadu na prechod vlastníckeho práva.
Jana Acsová
13.02.06,15:38
...zacala som rozmyslat kôli odpisom, kto teraz bude odpisovat ten majetok? ja by som uz nemala nakolko ho nevyuzivam, a neviem kedy ho vyradit, pretoze teraz mam vynos (1/3 z predajnej ceny) a nemam naklad. a myslim ze odpisovat by ho uz mohli kupujuci, tak neviem.
Kto bude odpisovať ten majetok? Tak ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku. Ten, kto majetok užíva ... má ho teda oprávnene zaradený v majetku (užívaní). Ak predávajúci majetok užíval a odpisoval, predaj majetku je dôvodom na jeho vyradenie z evidencie dlhodobého majetku. Účtovné odpisy je potrebné uplatniť v zmysle Zákona o účtovníctve, daňové odpisy tak ako uvádza ALBO, t.j. nie je možné uplatniť daňový odpis v roku, v ktorom dôjde k predaju.

Ešte pre úplnosť - podľa § 19 ods. 3 písm. b) daňovým výdavkom je zostatková cena hmotného majetku pri jeho vyradení predajom.
bumpy
13.02.06,19:19
dobry vecer dakujem za odpoved, majetok bude odovzdany az v marci, ale platia vopred na zaklade dohody, jedna sa o majetok ktory sme vyuzivali ale uz je pre nas nepotrebny. pravdepodobne som to zle nazvala, nie je to predaj na splatky.
daniela
Jana Acsová
14.02.06,16:36
... majetok bude odovzdany az v marci, ale platia vopred na zaklade dohody, jedna sa o majetok ktory sme vyuzivali ale uz je pre nas nepotrebny. pravdepodobne som to zle nazvala, nie je to predaj na splatky.
No to nie je .-) V tom prípade tak ako uvádza ALBO u prijatých platieb vopred vznikne daňová povinnosť podľa § 19 ods.4 a v zásade platí povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní od prijatia platby (bližšie viď § 71 ods. 1 ZDPH). Zálohy odpočítať z vyúčtovacej faktúry za dodávku tovaru, ktorá sa uskutoční v mesiaci marec.