Ronald1
15.05.12,15:02
Dobrý deň, mám pozemky, ktoré zhodou okolností obkolesujú úplne dookola iný pozemok, ktorý nie je môj. K čomu ma zákon zaväzuje a aké prístupy a sieťe musím druhému vlastníkovi povoliť, ak by tam chcel povedzme prístup, cestu, elektriku, vodu, plyn? Môžem to všetko odmietnut? Alebo minimálne prístup na pozemok mu musím umožniť? Aký velký musí ten prístup byť? Môžem mu siete úplne zamietnuť? Ďakujem.
draik
15.05.12,17:06
Pokiaľ tam nemá žiadnu stavbu, tak mu povoliť nemusíte nič. Minimálne právo prechodu by si však "vyboxoval" žalobou na súde.
Ronald1
15.05.12,18:34
Dobrý večer Draik,

neviete náhodou na základe ktorého zákona alebo vyhlášky má na ten prístup právo?
Takže to môže dopadnúť tak, že bude mať prístup, ale minimálne elektriku tam bezo mňa nedostane, lebo studňu si môže vykopať. Ako je to napríklad podľa stavebného zákona, ktorý vraví, že stavba sa musí napojiť na verejný vodovod a kanalizáciu ak je v blízkost? Povedzme, že ja si na susedný pozemok dovediem vodu z verejného vodovodu, musel by som ja umožniť prístup k tejto vode ja jemu? Povedzme, že by musela pokračovať od verejného zdroja na môj pozemok a potom na jeho. Ďakujem.
tienik
15.05.12,20:22
zalezi od situacie, ak ide o potencialne zaujmave miesto a distribucka sa rozhodne potiahnut svoje rozvody, tak je to variesene - na zaklade energetickeho zakona pojdu kadial im bude najvyhodnejsie.
Kazdopadne, ak vas pozemok neobsahuje prave zlatonosnu podu, je dovod sa takto natahovat? Nebolo by rozumnejsie dohodnut sa zo susedom ze od Vas kupi daky ten pas zeme a vybuduje si co treba?
Ronald1
16.05.12,19:36
Dobrý večer tienik,

vidím, že s Vami súhlasia už 3 účastníci. Áno máte pravdu, najjednoduchšie je dohodnúť sa. Ale na to treba dvoch. Ale ďakujem na odkaz na energetický zákon. Skúsim si to pozrieť, načo má súkromná spoločnosť distribučka právo voči právu na súkromný majetok.

Ale ak ešte niekto má v tejto oblasti skúsenosti alebo vedomosť, ktoré mi pomôžu objasniť načo mám nárok, prosím informujte ma. Ďakujem.
Erzebeth
16.05.12,21:39
Bohužiaľ, na pozemok má právo vstupu a vjazdu. Musíš ho pustiť aj autom. Nezáleží na tom, že nemáš vecné bremeno na pozemku, keby to dal na súd, vyhrá. On tam musí nejako chodiť. IS tam doviesť môže, ale musí mať na to stavebné povolenie. Ak si ty privedieš na svoj pozemok elektrinu, nemá on právo pripojiť sa na toto tvoje pripojenie. Šírka vstupnej cesty, ktorú mu musíš poskytnúť je taká, aby prešlo aj nákladné auto. No upokojiť ťa môže aspoň to, že mu to nemusíš dovoliť zadarmo. To, že ťa obmedzuje v tvojich právach vlastníka ti patrí finančná náhrada. Výšku si musíš určiť ty, alebo sa dohodnúť, je to individuálne. Ak nebude súhlasiť, môže sa obrátiť na súd. Ja by som to riešila mesačnou platbou. Ak máš pozemok oplotený, daj mu kľúče od bránky a upozorni ho, že je zodpovedný za prípadné poškodenie či odcudzenie toho, čo tam máš. Tvoj pozemok nemôže používať ako keby bol jeho, nesmie chodiť tam, kde nemá určené. Miesto prechodu cez tvoj pozemok nesmie poškodzovať, ak ho poškodí musí ho opraviť. Pozemok je stále tvoj. Za komunizmu sa uprednostňovalo užívanie pôdy pred vlastníctvom. Stavalo sa na cudzom pozemku, čo sa uzákonilo až po druhej svetovej vojne, dovtedy bol vlastník pozemku aj vlastníkom stavby. Dnes by tento stav mal byť minulosťou, ale bohužiaľ nie je. Vlastníctvo, hoci má ochranu v zákone, má toľko výnimiek z toho zákona, že je takmer neúčinný. Vecné bremená prechodu a rôzne iné sú zásahy do vlastníckeho práva, ktoré by sa mali riešiť skôr odkúpením časti pozemku na účel cesty a nie využívaním cudzieho pozemku ako svojho vlastného.
Ronald1
17.05.12,05:45
Dobry den Erzebeth,

ďakujem pekne. Páči sa mi tá pasáž s tou finančnou náhradou. Ešte sa chcem vrátiť k tým sieťam. Ako si tam on môže doviesť siete, ked ja mám pozemky okolo celého jeho pozemku a nedovolím mu ich tam doviesť cez moje pozemky? Poznáte prosím odpoveď aj na túto otázku? Ďakujem.
Ronald1
17.05.12,05:49
A ešte poznámka, že teraz tam je len holý pozemok orná pôda v extraviláne a žiadne stavebné povolenie tam nie je a je to mimo územného plánu obce.
Erzebeth
17.05.12,17:11
Ak by sa raz pozemok mohol využívať inak, ako na poľnohospodársku výrobu, napr. výstavbu chatky, mal by právo prechodu, prejazdu a cez túto "cestu" by si mohol dotiahnuť IS. Momentálne nič, len prechod a prejazd.
Ronald1
17.05.12,19:06
Dobrý vecer Erzebeth, trochu sa mi tomu nechce veriť. Stretol som sa s názormi, že sieťe nemusím povoliť, ale ak by som mu ja nepovolil siete ale povedzme on by získal prístup cez súd, tak cez tento prístup by si mohol ťahať siete. To je nechutné. Veď tým pádom právo na súkromný majetok nemá žiaden zmysel ak mi pozemok pokazia cestou a ešte sieťami. Na základe akého zákona, vyhlášky je toto možné? Ďakujem.
tienik
18.05.12,05:40
Ono sa na to treba pozret zo sirsieho uhla. Vseobecne povedane, kazdy ma svoje vlastnicke prava, aj vy, aj ten druhy vlastnik. A zakonne je to osetrene tak, ze prava jedneho vlastnika predsa nemozu rusit prava druheho.
O tomto vlastne hovori energeticky zakon - ak sa distribucna sustava rozhodne tahat svoje distribucne vedenia (liniovu stavbu) ma prednostne pravo na jej umiestnenie bez ohladu na vas sukromny nazor. Samozrejme, patri vam za to financne odskodnenie - pri distribucke zasadne podla znaleckeho posudku. Ono nie je mozne ak by tahali napriklad 10 km kabla a jeden majitel 100m useku si zatne hlavu a vsetko na tom padne. Preto im energeticky zakon povoluje ist az do nuteneho vyvlastnenia z naslednou nahradou.

Ak mozem poradit, chodte cestou dohody z moznostou ziskat nejake vyhody. Napriklad ten pas pod cestu ponuknite na predaj za rozumnu cenu a IS podmiente tym ze zabezpeci pripojku aj pre vas - ak este nemate. Z jeho pohladu je idealne riesenie, bez natahovaciek. Vy na tom tiez len ziskate, lebo pravo prechodu popret nemozete a tie IS pri dobrej konstelacii hviezd na distribucke by sa tiez dali poriesit.
draik
18.05.12,07:31
Samotné územné rozhodnutie/stavebné povolenie pre individuálnu výstavbu nedáva oprávnenie ťahať siete, budovať cestu a pod. po cudzích pozemkoch. To si staviteľ musí ošetriť dopredu (inak sa k stavebnému povoleniu ani nedostane) a ak dohodu s vlastníkmi nedosiahne, nemusí uspieť ani na súde. Vecné bremeno spočívajúce v povinnosti strpieť taký zásah do vlastníckeho práva k pozemku (pre individuálnu výstavbu) nie je vo verejnom záujme, ale ide o súkromný záujem vlastníka parcely, na ktorej chce stavať. Energetici síce môžu stavať siete aj bez súhlasu vlastníka pozemku, ale len v nezastavanom území. Iné by to bolo, ak by na danom pozemku už stavba stála.
Rozi23
21.05.12,10:36
Bohužiaľ, na pozemok má právo vstupu a vjazdu. Musíš ho pustiť aj autom. Nezáleží na tom, že nemáš vecné bremeno na pozemku, keby to dal na súd, vyhrá. On tam musí nejako chodiť. IS tam doviesť môže, ale musí mať na to stavebné povolenie. Ak si ty privedieš na svoj pozemok elektrinu, nemá on právo pripojiť sa na toto tvoje pripojenie. Šírka vstupnej cesty, ktorú mu musíš poskytnúť je taká, aby prešlo aj nákladné auto. No upokojiť ťa môže aspoň to, že mu to nemusíš dovoliť zadarmo. To, že ťa obmedzuje v tvojich právach vlastníka ti patrí finančná náhrada. Výšku si musíš určiť ty, alebo sa dohodnúť, je to individuálne. Ak nebude súhlasiť, môže sa obrátiť na súd. Ja by som to riešila mesačnou platbou. Ak máš pozemok oplotený, daj mu kľúče od bránky a upozorni ho, že je zodpovedný za prípadné poškodenie či odcudzenie toho, čo tam máš. Tvoj pozemok nemôže používať ako keby bol jeho, nesmie chodiť tam, kde nemá určené. Miesto prechodu cez tvoj pozemok nesmie poškodzovať, ak ho poškodí musí ho opraviť. Pozemok je stále tvoj. Za komunizmu sa uprednostňovalo užívanie pôdy pred vlastníctvom. Stavalo sa na cudzom pozemku, čo sa uzákonilo až po druhej svetovej vojne, dovtedy bol vlastník pozemku aj vlastníkom stavby. Dnes by tento stav mal byť minulosťou, ale bohužiaľ nie je. Vlastníctvo, hoci má ochranu v zákone, má toľko výnimiek z toho zákona, že je takmer neúčinný. Vecné bremená prechodu a rôzne iné sú zásahy do vlastníckeho práva, ktoré by sa mali riešiť skôr odkúpením časti pozemku na účel cesty a nie využívaním cudzieho pozemku ako svojho vlastného.
Hmmm, zaujímavé, my keď sme stavali, tak nám sused zahatal starou škodovkou cestu tak, aby sme mohli prejsť len osobným autom a nevedela som si tam doviezť náklad na stavbu kamionom. Keď som na to upozornila starostku, tak povedala, že tam má právo stáť, že stojí na ceste patriacej obci. Nakoniec si to vyriešil sused sám, lebo keď sme sa tam snažili napasovať Cargo, tak mu to odpísané auto (on ho totižto odhlásil z evidencie) oškrel a zavolal na nás policajtov. Tí mu dali pokutu a nakázali, aby si auto odtiahol.... :)
tienik
21.05.12,12:07
Hmmm, zaujímavé, my keď sme stavali, tak nám sused zahatal starou škodovkou cestu tak, aby sme mohli prejsť len osobným autom a nevedela som si tam doviezť náklad na stavbu kamionom. Keď som na to upozornila starostku, tak povedala, že tam má právo stáť, že stojí na ceste patriacej obci. Nakoniec si to vyriešil sused sám, lebo keď sme sa tam snažili napasovať Cargo, tak mu to odpísané auto (on ho totižto odhlásil z evidencie) oškrel a zavolal na nás policajtov. Tí mu dali pokutu a nakázali, aby si auto odtiahol.... :)

podla mna nie je o com, mame predsa platnu vyhlasku o premavke na cestach. Ta urcuje kde a za akych okolnosti sa stat nemoze - momo ine aj na miestach kde by nezostala predpisana sirka prechodu. Ta je dokonca ina cez den a ina v noci ak si pamatam. Dalsia vec je ta, ze auto vyradene z evidencie nie je auto a nema pravo pouzit verejnu komunikaciu ani na premavku, ani na statie - co spravne zhodnotili aj prislusnici.
Dufam ze to vodic nakladaku prehnal cez poistovnu a "dobroprajny" sused okusil radost zo sudneho predvolania (kedze nemal PZP a sposobil havariu)
Rozi23
24.05.12,05:30
Nebolo to nahlasovane na poisťovňu, ani ma to nenapadlo, však aké EČV by sme dali? Ale škoda, že som sa neopýtala tu na porade skôr, lebo sme sa s ním trápili vyše pol roka. Teraz sa mu ani nezdravím, asi to nemá zmysel, keď manželovi vykrikoval, že načo sme tam prišli bývať. Ale asi na to, aby mal po tridsiatich rokoch cestu, lebo som si ju vychodila a vypísala na obecný úrad. Stále sa len sťažovali - všetci v ulici - ale nikto nenapísal žiadosť (3x).... No comment.... :(