Viera R.
16.05.12,09:18
Chcem sa na Vás obrátiť s otázkou ako vybaviť druhý invalidný vozík. Mama má inv. vozík 5 rokov a má nárok na druhý. Prvý je mechanický a podľa toho čo som sa dočítala a zistila na zdravotnej poisťovni, od rehabilitačného doktora by mala dostať poukaz na inv. vozík,ale ako zistiť aký vlastne potrebuje. V zozname zdravotn. pomôcok je xy vozíkov, ale ako postupovať aby dostala ten správny, má polyneuropatiu. A je možné aby dostala poukaz na elektrický vozík, ak ten prvý je mechanický? Nemáte niekto skúsenosti, alebo kde mám hľadať informácie?
buchač
16.05.12,08:08
Chcem sa na Vás obrátiť s otázkou ako vybaviť druhý invalidný vozík. Mama má inv. vozík 5 rokov a má nárok na druhý. Prvý je mechanický a podľa toho čo som sa dočítala a zistila na zdravotnej poisťovni, od rehabilitačného doktora by mala dostať poukaz na inv. vozík,ale ako zistiť aký vlastne potrebuje. V zozname zdravotn. pomôcok je xy vozíkov, ale ako postupovať aby dostala ten správny, má polyneuropatiu. A je možné aby dostala poukaz na elektrický vozík, ak ten prvý je mechanický? Nemáte niekto skúsenosti, alebo kde mám hľadať informácie?
...strana 70 ...skupina L

http://www.bozpo.sk/bezpecnost/predpis/novela%2098_95/3_00_p3.pdf
avalik
16.05.12,08:23
konzultovat s ortopedom alebo rehabilitacnym lekarom + zdravotna poistovna - preskripcne obmedzenia

aktualny Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok od 1.4.2012 (http://www.health.gov.sk/Clanok?zkzp-201204)
Viera R.
16.05.12,08:54
Ďakujem za reakcie, buchač, 1Dara, našla som, že poisťovňa prepláca základný funkčný typ, ale Zozname kategorizovaných ..... je veľa druhov invalidných vozíkov, tak chcem vedieť ako sa dopátrať k tomu, ktorý by bol pre mamu najlepší. (Čo znamená základný funkčný typ?)
avalik
16.05.12,09:08
no vyssie spominani lekari by mali odporucit vhodny vozik

363/2011 Z. z.Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§30
(2) Základný funkčný typ zdravotníckej pomôcky poskytuje poistencovi s určitým zdravotným postihnutím alebo určitou chorobou vyhovujúci funkčný efekt, ktorý je rovnocenný s inými porovnateľnými typmi alebo vyhotoveniami, má požadovaný estetický vzhľad, požadovanú životnosť a cenu.
(3) Rozšírený funkčný typ zdravotníckej pomôcky poskytuje poistencovi s určitým zdravotným postihnutím alebo určitou chorobou rozšírené funkčné využitie, lepší estetický vzhľad alebo menšiu hmotnosť alebo má iné pozitívne vlastnosti ako základný funkčný typ, ktoré nie sú pre objektívne zistený zdravotný stav poistenca nevyhnutné.
KEJKA
16.05.12,11:22
Ďakujem za reakcie, buchač, 1Dara, našla som, že poisťovňa prepláca základný funkčný typ, ale Zozname kategorizovaných ..... je veľa druhov invalidných vozíkov, tak chcem vedieť ako sa dopátrať k tomu, ktorý by bol pre mamu najlepší. (Čo znamená základný funkčný typ?)
ja som tiež pátrala, ale napokon to dopadlo tak, že lekár-primárka rehabil.odd. vyhľadala v katalogu vhodný typ - podľa váhy, potrieb /muselo byť prenastavené ťažisko/, tiež bočné operadlá musia byť demontovateľné - novšie vozíky sú už tak vybavené všetky. Tiež zohľadnila váhu a rozmery postihnutého.
Takže presne napísala aký typ manžel potrebuje, predbežne to odsúhlasila s poisťovňou, takže som šla "naisto" pre podpis do ZP, podpísané tlačivá som vrátila do nemocnice a tam následne primárka vozík objednala. Mali sme ho do troch dní doma - priamo ho doviezli, nastavili, odskúšali.

Ešte je možnosť ísť do SP, vysvetliť situáciu /môj manžel ani tento vozík veľmi nemôže/ a vedia urobiť špeciálne na mieru -len to trvá dlhšie, prídu omerať, odvážiť, následne zadať objednávku.
Viera R.
16.05.12,11:34
Ďakujem KEJKA za info takže treba to konzultovať predovšetkým s lekárom, vozík ktorý má mama teraz je asi najlacnejší a najjednoduchší, tažko sa jej na ňom chodí.
KEJKA
16.05.12,11:56
áno, teraz poznáte "muchy", viete definovať potreby.
Ja som netrvala na type, za ktorý nemusím priplácať, lekárka mi taký vybrala, naozaj sme neplatili nič, tuším 17 centov
bola by som ajpriplatila, ale ked mi povedala parametre a čo všetko ten vozík má, tak som nevedela o žiadnom nedosttaku.
Teraz už napr. vieme, že by potreboval vozík s väčšou hlbkou, kedže je vysoký a má "dlhý sed". Tiež výstuž ho tlačí z bokov na stehná, riešime to vankúšom. Inak fajn. Plánujem však riešiť ten špeciálny vozík na mieru, ale až po nejakom čase používania, ked budeme vedieť definovať všetky požiadavky.
martuli
16.05.12,17:10
Bolo by dobré sa skontaktovať s firmou, ktorá distribuuje vozíky, pretože jedine tam Vám môžu poradiť to najlepšie, vrátane toho, či je daný vozík s poplatkom a ak áno tak s akým. Druhý mechanický vozík je možné získať od UPSVaR, ale tam je limitovaná doma tuším 7 rokov užívania predchádzajúceho vozíka.
Na lekára by som sa priveľmi nespoliehala, pretože niektorí nemajú vôbec ani poňatia o potrebách postihnutého. Stretla som sa aj s tým, že mladý chalan 20 ročný so svalovou dystrofiou tenký ako špáratko, dostal vozík pre chlapa s váhou cez 100kg...
Elektrický vozík sa predpisuje pri postihnutí aj horných končatín, inak je malá šanca na jeho získanie.
Viera R.
18.05.12,06:03
Ďakujem Vám všetkým za reakcie. Včera mi prišla reakcia od "Centrumu samostatného života" nezisk. org., a tam mi poradili v podstate to čo radí martuli, skontaktovať sa s firmou ktorá distribuuje inv. vozíky a vytypovali 3 vozíky, ktoré sú úplne hradené zdravotnou poisťovňou. Ide o fy Letmo a ich predstaviteľ a zástupca z oblasti, kde mama žije sa mi už ozval. Takže po tejto stránke už asi mám predstavu ako.... . Len sa bojím čo bude u doktora, keď mu povieme, že chceme ten ktorý konkrétny vozík, ale to budeme riešiť až keď to bude. Myslím, že od doktora záleží veľa, pretože včera som bola v zdrav. poisťovni, pracovníčka sa so mnou veľmi nechcela baviť - chcela som vedieť aké sú limity, veľa je na doktorovi.
martuli
18.05.12,09:50
Záleží hlavne na revíznom lekárovi, lebo ten mudrovať najviac. Prajem veľ trpezlivosti.
Katy a R
18.05.12,09:59
ešte by som dala do pozornosti zák 447/2008 o penaž príspevkoch a kompenzáciách (od § 24 pozri)... posúdenie na UPSVaR ... tam je nárok na druhý vozík po 7mich rokoch(ako píše martuli) .. ale ak ten prvý nie je vhodný, alebo nehodí sa - tak by sa dalo aj skôr:confused:. Ale tam treba posúdenie aj komisiou na UPSVaR.

(3) Peňažný príspevok na kúpu pomôcky, peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky alebo peňažný príspevok na úpravu pomôcky je najviac 8 630,42 eura. Výška peňažného príspevku na kúpu pomôcky určeného na kúpu druhého mechanického vozíka je najviac 1 659,70 eura, druhého elektrického vozíka je najviac 4 979,09 eura a druhého načúvacieho aparátu je najviac 331,94 eura. Na určenie výšky peňažného príspevku na kúpu pomôcky určeného na kúpu druhého mechanického vozíka, druhého elektrického vozíka alebo druhého načúvacieho aparátu odsek 2 prvá veta platí rovnako.
Viera R.
18.05.12,12:59
Ďakujem Katy a R za reakciu, informovali ma o tejto možnosti aj z už spomínaného Centra samostatného života, ale vybavovať niečo cez UPSVaR trochu sa toho desím - vybavovali sme mame výťah na schody (ale podarilo sa).
Katy a R
18.05.12,13:07
Ďakujem Katy a R za reakciu, informovali ma o tejto možnosti aj z už spomínaného Centra samostatného života, ale vybavovať niečo cez UPSVaR trochu sa toho desím - vybavovali sme mame výťah na schody (ale podarilo sa).
tak to potom už bola posúdená - tak hádam to nebude také strašné ;)