zhadvigova
17.05.12,07:57
dobrý den prajem. Mám problém s prístupovou cestou k mojmu pozemku.Potrebujem zriadit cestu širokú 3m a dlhú 30m ako prístupovú bez ktorej nemám šancu získat stav. povolenie, vedie cez dve parcely, na ktorých je päť majiteľov. Ako ich uviesť v zmluve? Je možné si vymáhať súdnou cestou toto povolenie? Riešil niekto z vás podobný problém? Budem vdačná za vaše príspevky.
draik
17.05.12,14:34
Ak máte len pozemok (nie stavbu), tak vecné bremeno na susedné parcely spočívajúce v práve vybudovania prístupovej cesty a následne prejazdu sa Vám nemusí podariť dosiahnuť ani súdnou cestou.
zhadvigova
18.05.12,04:26
ano, mám len pozemok , na ktorom chcem stavať. zatial je len návrh, že tam bude výstavba a je navrhnutá cesta prave tam, kde by bolo spomínané bremeno, ale zatial to obec nerieši. nemá peniaze na odkúpenie a vytvorenie cesty, takže sa tým nezaoberá.
bjuty smis
18.05.12,05:04
obec to nerieši ?
obec by mala odkúpiť pozemky od súkromníkov ( ak by ich chceli vôbec predať ), aby si mala cestu k svojmu pozemku ??
draik
18.05.12,07:36
Predbežne nepočítajte s tým, že obec bude na vlastné náklady vykupovať (vyvlastňovať) pozemky a stavať cestu k súkromným parcelám. Väčšinou sa to robí tak, že developeri/majitelia pozemkov postavia cestu na vlastné náklady a obci ju potom venujú do správy. Inak by si obec mohla pohnevať vlastníkov pozemkov (resp. tých, ktorí za výstavbu iných ciest zaplatili z vlastného), predovšetkým však budovanie ciest a sietí nie je zrovna najlacnejšie.
zhadvigova
18.05.12,10:16
zle ste ma pochopili, nečakám od obce že mi tam postaví cestu, mne moja stavba stojí za to, že si ju urobím aj sama, aj obci darujem čast pozemku, aby tam v budúcnosti mohla tá cesta byť, v prípade obojsmernej je to pozemok cca 3,5 ar, čo nie je málo, ale so svojim návrhom nerobí nič. O tomto návrhu som sa dozvedela náhodou, ked som navštívila stavebný úrad, teda obec svoj návrh nepredostrela majitelom.
zhadvigova
18.05.12,10:21
mna skor zaujíma, či ste niekto riešili vecné bremeno s piatimi alebo viacerými majitelmi a či stačí súhlas vačšiny, alebo vačšinových vlastníkov, alebo potrebujem súhlas všetkých piatich ( piati sú na dvoch parcelách)
felix1
18.05.12,15:44
Podla mna zalezi aj na tom ci majitelia pozemkou ziskaju aj pre seba pristupovu cestu, alebo len stratia cast svojho pozemku a v susedstve budu mat nezelanu stavbu. Ak su to pozemky kazdy o vymere 1500m, asi budu inak na vec pozerat ako ked maju 500m2 a z toho ti maju uvolnit kazdy po 80m2. Na kazdeho ale plati ina kopka EUR :)
zhadvigova
18.05.12,16:27
dohodli sme sa s väčšinovými vlastníkmi výmenou m za m, hadam tí menšinový nebudú robit na prieky, jedná sa o dost velké pozemky a výmrenou len získajú na šírke. síce len pár cm, ale ich to nebude stat prakticky nič. Už len ako to zmluvne doriešiť.
Peter Pindroch
12.08.12,06:18
Dobrý den. Potreboval by som taktiez poradit. Kupil som pozemok a k tomuto pozemku aj podiel na dalsom pozemku ktorý bude sluzit ako cesta ku pozemkom. Vsetkych pozemkov spolu je sedem cize aj na tej ceste mam sedminový podiel. Chcel by som po tomto pozemku a urcite aj dalsi podielový vlastnici potiahnut inzinierske siete. Je potrebne na tento pozemok zriadit vecne bremeno? alebo staci len nejaka dohoda medzi podielovými vlastnikmi? Ak vecne bremeno ako ho napísat? kto je povinny a kto opravnený? Alebo pre kazdeho podieloveho vlastnika treba samostatne vecne bremeno ako pre opravneneho? Dakujem za kazdu radu