aliens
17.05.12,16:20
Ahojte,
neviete mi poradit, preco niektore banky pri refinancovani hypo vyzaduju od predoslej banky suhlas na zapis dalsieho zalozneho prava na list vlastnictva. Napriklad viem ze vub a dexia to nevyzaduju. V podstate z pravneho hladiska to je blbost. Takyto suhlas vobec nie je potrebny, kedze zalozne prava predoslej banky nasledujucim zaloznym pravom vobec nie su dotknute. Kataster takyto suhlas taktiez nevyzaduje.
Pytam sa preto, lebo takyto suhlas si banky pekne spoplatnuju a jeho vydanie trva neumerne dlho (aj do x tyzdnov)
cowboyka
18.05.12,04:35
ja akurát riešim refinancovanie hypotéky a zhodou okolnosti úver budem čerpať z vúb. Podmienkou u nich je ísť na kataster, podať návrh s plombou a vybrať list vlastníctva a následne uvoľnia peniaze, nemusím čakať, pokiaľ prejde nový zápis o novom záložnom práve, ale je pravda, že aj predošlý úver som mala z tejto banky a nič odomňa navyše nepožadovali. Jedine, čo požadovali, tak potvrdenie od druhej banky o zostatku aktuálnej výšky, za čo si samozrejme vypýtali 10 €...
dalid
19.05.12,18:10
Myslím, že sa tým kryje banka u ktorej ideš refinancovať tvoj úver, za obdobie kým nie sú všetky záležitosti vysporiadané u povodnej banky. Potom sa pôvodná banka zo záložného práva vyškrtne.

No a ten poplatok nebol zas až tak veľký, ak si dobre pamatám bolo cca 60 Euro, alebo tak nejako.. Ja som uver refinancoval pred tromi rokmi, nemyslím, že by poplatky odvtedy nejako dramaticky išli hore...
aliens
20.05.12,05:21
Nova banka sa kryje tym zaloznym pravom, ale naco sluzi ten suhlas? Lebo povodna banka nema pravo zakazat pridavat na list vlastnicvta dalsie tarchy.