zbojka
18.05.12,09:45
Dobrý deň!

Bývam v 6-bytovke, zateplenej, máme vlastný kotol. Ten dosluhuje, a je potrebné to ďalej riešiť. Každý byt má okrem toho vlastný komín, pretože každý byt si sám ohrieva teplú vodu, plynom, či už prietokovým ohrievačom alebo bojlerom.

Piati sme za spoločné kúrenie, rozpočítanie podľa plochy bytu. Jeden je za individuálne kúrenie. Všetky otázky ohľadom výhod a nevýhod jedného či druhého spôsobu, aj o možnostiach individuálneho kúrenia máme vyriešené.

Moje otázky teraz sú:

Ak sa bude chcieť jeden vlastník odpojiť od spoločného kúrenia, je nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov? Alebo 2/3 súhlas? Ktorý zákon to určuje? V zákone o vlastníkoch bytov som to tak presne nenašla.

Ak tento súhlas nedostane, a odpojí sa bez súhlasu, koná protizákonne?
Ak tento súhlas dostane, ako sa podieľa na spoločnom kúrení - kotol a podobne, revízie, a pod.?

A jedna podružná otázka. Najväčšie tepelné úniky sú v zateplenej budove v rámci budovy samotnej - na chodbu, k susedom, a pod. Je možné zatepliť si strop vnútri bytu? Viem, že ľudia používajú napr. kazetové stropy z polystyrénu, ako estetický prvok. Je možné spraviť ich tak, aby fungovali aj ako zateplenie? Počula som o riziku, že sa tam môže hromadiť vlhkosť.

Ďakujem vopred