LesnáVíla
18.05.12,12:40
Prosím vás aký je slovenský názov rastliny Imopea ??? Nikde som o to nič nenašla. Má ju niekto, ako sa pestuje, nároky na vlahu, stanovište ? Ďakujem za odpoveď.
travina
18.05.12,15:26
Hľadaj IPOMEA.
arizona
18.05.12,16:29
u nas sa nieco podobne vola zahradny pupenec http://www.kohaplant.sk/2011010069-convolvulus-tricolor-zmes
Valcake
18.05.12,21:44
Lesná Víla: je to známe aj pod menom Povojník, alebo Quamoclit. Je to nenáročná popínavka, lenže je jednoročka....
LesnáVíla
19.05.12,07:41
Ďakujem Vám dievčatá, tak som ju dnes nakoniec kúpila, ženská sa so mnou hádala že je to Imopea :-D a vraj sa dá v pohode prezimovať že ona ju takto pestuje už 6 rokov a že ju má na priamom slnku....tak som zmetená :-(
Ja mám tento druh :

http://i.pbase.com/g2/26/411626/2/65453663.G1mQcbhR.jpg

Keď sme už pri slnku, prosím Vás neviete mi poradiť niečo čo by som mohla pestovať na letnom priamom slnku ? Slnko mi tam svieti od skorého rána do 13 :30 h. Ďakujem.
arizona
19.05.12,09:33
Ďakujem Vám dievčatá, tak som ju dnes nakoniec kúpila, ženská sa so mnou hádala že je to Imopea :-D a vraj sa dá v pohode prezimovať že ona ju takto pestuje už 6 rokov a že ju má na priamom slnku....tak som zmetená :-(
Ja mám tento druh :

http://i.pbase.com/g2/26/411626/2/65453663.G1mQcbhR.jpg

Keď sme už pri slnku, prosím Vás neviete mi poradiť niečo čo by som mohla pestovať na letnom priamom slnku ? Slnko mi tam svieti od skorého rána do 13 :30 h. Ďakujem.
To foto nejde otvorit-zamietnuty pristup ;)

Ja som ten pupenec pestovala pri plote, na slnku. Tahal sa po plote pekne na fialovo kvitol.
Neprezimoval, ale vzdy sa vysemenil, takze na jar tie semiacka vyklicili a mala som opat nove rastlinky. Asi to myslela ta pani prezimovanim ;)
LesnáVíla
19.05.12,12:07
Arizona mne to ide otvoriť, ale nevadí, prikladám foto :)
No tak uvidíme na jar či z neho niečo vylezie :)
travina
19.05.12,19:44
LesnáVíla - zaujímavý tvoj obrázok. Kúpila si to už zakorenené? Ja som totiž trochu googlila a okrem toho nám známeho povojníka, som objavila aj ipomea batatas - ten je ozdobný viacmenej listom, vyzeralo to veľmi pekne a ešte som to v reali nevidela - vyzerá ako tvoj - a vraj má hľuzu a je to trvalka. Všimla si si či to má koreň alebo hľuzu? Vyzerala to veľmi pekne a ešte som to v reáli nevidela.
LesnáVíla
19.05.12,22:48
Kúpila som to zakorenené v malom kvetináči. Pri predaji mi pani povedala že nech to aspoň dva týždne nepresádzam, lebo to včera presadila do toho kvetináča v ktorom som to kúpila, tak som ani nepozerala či to má koreň alebo hľúzu, ale podľa panej to je hľúzovka. Dnes som ho dala na priame slnko (bývam na juhu Slovenska, takže v lete je tu masaker :) ) a jej sa tam normálne páči .
travina
20.05.12,19:21
Umístění
Plné slunce, teplé místo, snese i nízkou vzdušnou vlhkost. Nemlžit. Na zimu hlízu uskladníme jako jiřiny nebo brambory.
PéčeZálivka by měla být u mladých rostlin vždy až po vyschnutí substrátu. U vzrostlejších již bohatá a přiměřená velikosti rostliny. Hnojení jednou za 2 týdny hnojivem na plod a květ, zemina na pokojové květiny. V poslední době se doporučuje ipomea jako doplněk k balkónovým rostlilnám. Tvoří kompaktní převis .
OstatníJe k dostání v několika barevných kombinacích. "margarita" - neonově žlutá, "blacky" - vínová, "lady fingers" - členité zelené listy a "pink frost"bíle-fialová panašovaná. V naší nabídce jsou od roku 2009.
Tato rostlina je v tropech pěstována kvůli sladké hlíze, která je v některých oblastech hlavním zdrojem potravy


Sladké zemiaky - batáty - u nás v záhradníctvach asi zriedkavosť.
LesnáVíla
20.05.12,22:15
No po uvedení názvu na správnu mieru som vygooglila tiež nejaké informácie a aj krásne fotografie mojej Ipomei (Ipomea Batato Blacky) a som touto rastlinou nadšená, už sa neviem dočkať až sa rozrastie. Cca 25 cm vysokú rastlinku som kúpila za 0.90 €, tak mi skoro zostali oči nalepené na monitore keď so našla jeden inzerát kde nejaký pán ponúkal 3 cm dlhú hlúzu za 2.05 € . :confused: