stanislav25
18.05.12,13:45
Zdravim máme chlapčeka a za pár dni bude mat mesiac chcem sa spýtat kde treba ist a čo treba na vybavenie pridavkov a kočíkoveho je to naše prve a ja vobec neviem čo robit . velmi pekne dakujem. :)
Katy a R
18.05.12,12:03
stanislav25
18.05.12,12:13
Dakujem a kam s tymi žiadostami treba ist , na socialku ?
Katy a R
18.05.12,12:19
Dakujem a kam s tymi žiadostami treba ist , na socialku ?
.. veď na UPSVaR (úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) .. neviem, čo myslíš "sociálkou" .. ale ak soc poisťovňu - tak určite nie;)
myara
18.05.12,12:23
Dakujem a kam s tymi žiadostami treba ist , na socialku ?

treba s tym ist na UPSVAR
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1854
myara
18.05.12,12:24
ale vsetky tieto vybavovacky si si mohol aj s matkou dietata pozistovat davno pred porodom, je toho plny net
veronikasad
18.05.12,12:58
Zdravim máme chlapčeka a za pár dni bude mat mesiac chcem sa spýtat kde treba ist a čo treba na vybavenie pridavkov a kočíkoveho je to naše prve a ja vobec neviem čo robit . velmi pekne dakujem. :)
Ak manželka poberá materské zo sociálnej poisťovne, nezabudnite aj na povinnosti voči sociálnej poisťovni
http://www.socpoist.sk/narodenie-dietata/48651s
stanislav25
18.05.12,17:50
nemohol bol som v zahranici za pracou a teraz je to tazko lebo vela starosti s domom , malim atd :)
veronikasad
18.05.12,19:42
nemohol bol som v zahranici za pracou a teraz je to tazko lebo vela starosti s domom , malim atd :)
dobre si prečítaj priložený link v predch.príspevku, aby manželka nezostala prekvapená, keď jej soc.poisťovňa zastaví výplatu materského kvôli nedoručenému rodnému listu dieťaťa.
Na prihlásenie na dôch.poistenie (do 45 dní od narodenia dieťaťa), tiež už veľa času nemá.
Katy a R
19.05.12,11:01
Veronika - ak má materskú (neviem, či vôbec):confused:, tak predpokladám, že z povinného poistenia :confused:

V prípade zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb poberajúcich dávku materské štát platí poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu (včítane príspevkov do II. piliera, ak sú jeho sporiteľmi) v zmysle zákona automaticky počas celého obdobia, keď sa im materská dávka poskytuje. Tieto osoby teda nemusia Sociálnej poisťovni po narodení dieťaťa nič oznamovať, ani sa na poistenie prihlasovať. Prihlášku na dôchodkové poistenie podávajú až po ukončení poskytovania materského. Aby dôchodkové poistenie bolo kontinuálne, je potrebné, aby sa na poistenie prihlásili najneskôr v posledný deň poberania materského s dátumom vzniku od prvého dňa po ukončení poberania materského. Ak osoba podá prihlášku po ukončení poskytovania materského neskôr (napr. mesiac po ukončení poberania materskej dávky), vznikne jej dôchodkové poistenie až odo dňa podania prihlášky, nebude ho teda mať kontinuálne
...
- ak ale nepoberá materské vôbec (len RP), alebo poberá ako DPO - tak treba sa ísť prihlásiť aj na to dôchodkové poistenie!
keby hneď na začiatku všetko napísal !!