MisheliQ
19.05.12,16:02
Dobrý deň,

rada by som sa poradila a podebatovala ohľadom chovu psov

Na návrh 1Dara vytváram preto novú tému

preto navrhujem, aby sme pokracovali dalej v sulade so zadanim temy a na problematiku psov s PP a bez PP si mozes zalozit svoju samostatnu temu.
http://www.porada.sk/t98890-p237-starostlivost-o-psa.html

Chcem sa spýtať
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
Ďakujem za odpoveď!
Indeed
19.05.12,14:26
Ja by som si kupil psa podľa mojich sympatií k nemu, aby dobre vyzeral, mal spokojnú povahu ,nebol splašený,
a nehavkal na všetko a na každého v jednom kuse

aby bol priateĺský ku mne a členom mojej rodiny, aby vedel strážiť a ochráňovať moje obydlie,

aby bol odolný vplyvom počasia aby som ho na noc nemusel brať do vnútra,

aby sa dal ovládať a ja som bol jeho pánom, nie naopak

do úvahy by prichádzal bernský salašnícky pes, slovenský čuvač alebo čierný vlčiak

nemusel by byť čistokrvný, vyberal by som podľa toho ako sa šteňa prejaví,

malo by byť vnímavé, bystré, učenlivé, nemusí byť dominantný v svorke.

Uplne ma vzalo ked som mal možnosť vidieť tibetskú dogu, ale to by asi nebol vhodný pes ,
je príliš tvrdohlavý rovnako ako čau-čau.

A ešte jeden bod : PES nie je HRAČKA ! Psi týchto plemien ako som opísal vyššie by mali mať svoj výbeh, svoje teritorium
preto PES PATRÍ K DOMU , psa by nikto nemal držať medzi štyemi stenami v bytovke !
Bebis
19.05.12,17:12
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku :)
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí :) A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hanba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť :)
kopretinka
19.05.12,17:14
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku :)
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí :) A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hamba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť :)
psy s PP nie sú zárukou zdravia,sú prešľachtené a skoro každé plemeno na niečo trpí.......
lujza.j
19.05.12,17:18
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku :)
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí :) A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hamba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť :)
:D mimotemyhttp://sk.wikipedia.org/wiki/Hanba
Bebis
19.05.12,17:23
O_o neverím, že som takú chybu urobila, teraz sa vážne hanbím...
MisheliQ
19.05.12,17:57
Ďakujem za príspevok!

Nie sú to síce odpovede na moje otázky, ale Vaša odpoveď sa mi veľmi páči.


do úvahy by prichádzal bernský salašnícky pes, slovenský čuvač alebo čierný vlčiak

nemusel by byť čistokrvný, vyberal by som podľa toho ako sa šteňa prejaví,
Toto sa nevylučuje? Iba čistokrvné psy sú psy určitého plemena. Keď nie je čistokrvný, tak je to potom predsa kríženec.


si týchto plemien ako som opísal vyššie by mali mať svoj výbeh, svoje teritorium
preto PES PATRÍ K DOMU , psa by nikto nemal držať medzi štyemi stenami v bytovke !
Súhlasím, ale niekedy psom takých plemien nestačí akýkoľvek dom (ani akýkoľvek majiteľ). Máme jedného skoro suseda (býva o ulicu vyššie), ktorý má kaukazáka na fakt veľmi malom pozemku a nie raz sa prechádzal tento pes voľne a sám na ulici.
MisheliQ
19.05.12,17:59
Opravila by som to na: psy nie sú zárukou zdravia, sú prešľachtené a skoro každé plemeno na niečo trpí. Pri tých psoch s PP sa to aspoň dá do istej miery kontrolovať.
MisheliQ
19.05.12,18:02
Tiež ďakujem za príspevok!
MisheliQ
19.05.12,18:06
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chovu?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
A ako sa to robí v chove psov s PP a ako v chove psov bez PP??

2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku :)
A čo také psy bez PP??

3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru
A čo príbuzenstvo?
MisheliQ
19.05.12,18:08
Ďakujem za príspevok!
noemi-ke
19.05.12,18:14
psy s PP nie sú zárukou zdravia,sú prešľachtené a skoro každé plemeno na niečo trpí.......


Som rada, ze je tu tako tema a dakujem aj zadavatelke, ze ju zalozila.
K PP psom napisem len tolko, ze mam tiez jedneho a ak sa pri nich, ako pri kazdom zivom tvorovi vyskytnu choroby a aj dedicne vady, je to kontrolovane a tieto jedince nie su dalej v chove vyuzivane. Ale aj mna irituje, ak niekto napise, ze ma maltezacika, ktoremu dopraje steniatka, a pritom ani nevie, ake ma plemno, lebo kludne to moze mat mixnurňte bisonom, bolonacikom,pudlom.
A pri PP to je vylucene.
kopretinka
19.05.12,18:47
mne je jedno,či je pes s PP alebo nie,ja som proti množičom.
Ak teda niekto chcete psa,kúpte si s PP od ozajstného chovateľa nech vám dá ozajstné papiere,nie reči typu on je nadbytočný,už papiere nedostal....alebo ........
https://www.google.sk/search?q=%C3%BAtulok+psov&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a
alaya1
19.05.12,19:20
Kazdy psik od chovatela s PP ma narok na rodokne. To len mnozici takto hovoria, ze nema, lebo je posledny vo vrhu. To su spekulanti.
avalik
19.05.12,19:23
Som rada, ze je tu tako tema a dakujem aj zadavatelke, ze ju zalozila.
K PP psom napisem len tolko, ze mam tiez jedneho a ak sa pri nich, ako pri kazdom zivom tvorovi vyskytnu choroby a aj dedicne vady, je to kontrolovane a tieto jedince nie su dalej v chove vyuzivane. Ale aj mna irituje, ak niekto napise, ze ma maltezacika, ktoremu dopraje steniatka, a pritom ani nevie, ake ma plemno, lebo kludne to moze mat mixnurňte bisonom, bolonacikom,pudlom.
A pri PP to je vylucene.

asi ta irituje co som ja napisala :) ... len na vysvetlenie ... to, ze nazyvam mojho psa ako maltezaka je preto, ze sa nanho podoba ... nikomu netvrdim, ze je cistokrvny s PP ... a okrem ineho, v pase mi tiez veterinar zapisal maltezsky psik

a je mi srdecne jedno aj keby bol smrcnuty bernardinom ... rada ho budem mat vzdy rovnako ... aj ked by mal nejaku chorobu, vzdy sa mu budem snazit byt starostlivou panickou ;)
noemi-ke
19.05.12,19:52
asi ta irituje co som ja napisala :) ... len na vysvetlenie ... to, ze nazyvam mojho psa ako maltezaka je preto, ze sa nanho podoba ... nikomu netvrdim, ze je cistokrvny s PP ... a okrem ineho, v pase mi tiez veterinar zapisal maltezsky psik

a je mi srdecne jedno aj keby bol smrcnuty bernardinom ... rada ho budem mat vzdy rovnako ... aj ked by mal nejaku chorobu, vzdy sa mu budem snazit byt starostlivou panickou ;)


Vobec nie, neprecitala si pozorne, ci dokladne moju spravu. Islo o to dalsie parenie takehoto psika. Je vyborne, ak ho mas rada, ved kazdy ma rad svojho psa. Kto nie, tak psa nema, to je pochopitelne. Len ja nesuhlasim s dalsim rozmnozovanim takych psov.
Aj tak je na svete vela nechcenych psikov, ktori vedia urobit radost, naco zase plodit.Nevies, ako tie deticky skoncia, aj ked tebe sa budu ti zaujemcovia pacit.Ludia sa vedia pretvarovat.
andreaS
19.05.12,19:53
A ako sa to robí v chove psov s PP a ako v chove psov bez PP??

V PP chove su dane podmienky kedy sa pes/suka stava chovnym jedincom. Napriklad ja mam psa, tak pre neho bolo treba mat 3x vysledok z vystavy s hodnotenim vyborny 1 (plus podmienky z akych vystav), musi mat spocitany pocet zubov, samozrejme noznicovy skus, vysku v ramci chovnych podmienok a nesmie mat pozitivny nalez vysetrenia ocneho pozadia (toto robia len dve kliniky v SR). Po uhradeni poplatku a zaslani vsetkych potrebnych dokumentov posiela chovny poradca na SKJ nas rodokmen, kde nam zaznacia "uchovneny"... a potom uz len cakame na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa... u nas je este aj pravidlo, ze kryt moze moj pes len svoju farebnu variantu a zaroven ze jeden z rodicov musi byt plnochrupy (mame zadane, ze mozu chybat 4 zuby ale tie su tiez presne definovane, ze ktore to mozu byt). Zaroven je urcene aj pravidlo ako casto moze fena rodit.

A čo také psy bez PP??

nie su PP nie su organizacie, kt. im urcuju pravidla... fenka moze rodit z kazdeho harania, je im to jedno... dake zuby, oci, dedicne choroby su im šum aj vyfuk... a nemas ani zdania s akymi chorobami mozu prist stenata, kedze je tazke ziskat informacie o jeho rodicoch, nieto o jeho 4 generaciach dozadu ako to je pri psoch s PP (v rodokmeni su uvedene 4 generacie)... pri PP maju kluby podchytene choroby, vedia naco si davat pozor (ako my napriklad na tie oci) a ked sa tato vada vyskytne, tak je pes vyluceny z chovu...

A čo príbuzenstvo?

opat to iste co vyssie... nie je rodokmen tak nemas sancu zistit, ci stena nepochadza zo spojenia brat-sestra... mama-syn... aj preto sluzi rodokomen, aby sa tomuto zabranilo...
avalik
19.05.12,20:00
Vobec nie, neprecitala si pozorne, ci dokladne moju spravu. Islo o to dalsie parenie takehoto psika. Je vyborne, ak ho mas rada, ved kazdy ma rad svojho psa. Kto nie, tak psa nema, to je pochopitelne. Len ja nesuhlasim s dalsim rozmnozovanim takych psov.
Aj tak je na svete vela nechcenych psikov, ktori vedia urobit radost, naco zase plodit.Nevies, ako tie deticky skoncia, aj ked tebe sa budu ti zaujemcovia pacit.Ludia sa vedia pretvarovat.

a kde mas zaruku, ze potomkovia tvojho PP psa neskoncia na ulici ???
noemi-ke
19.05.12,20:12
a kde mas zaruku, ze potomkovia tvojho PP psa neskoncia na ulici ???

Dostala som pri kupe steniatka, okrem inych veci aj kupnu zmluvu, kde je presne uvedene co a ako. Keby chovatel zistil, ze sa o psa zle staram, ze ho psychicky, ci fyzicky tyram, alebo ho pouzivam na mnozenie psov ma chovatel pravo si psa zobrat odomna spat bez vratenia penazi. Su v zmluve aj ine veci napisane, ty si sa pytala na tieto. pri bezpapieracikoch ziadne zmluvy nie su, dokonca predavajuci casto nepozna ani meno kupujuceho.

Chovatel ma podla mojej zmluvy pravo, kedykolvek psika navstivit bez toho, aby mi to vopred oznamil.

Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu. Moze sa vsak stat, ze sa psik strati, na to je to tetovanie v usku, ci teraz cip.
lujza.j
19.05.12,20:19
Dostala som pri kupe steniatka, okrem inych veci aj kupnu zmluvu, kde je presne uvedene co a ako. Keby chovatel zistil, ze sa o psa zle staram, ze ho psychicky, ci fyzicky tyram, alebo ho pouzivam na mnozenie psov ma chovatel pravo si psa zobrat odomna spat bez vratenia penazi. Su v zmluve aj ine veci napisane, ty si sa pytala na tieto. pri bezpapieracikoch ziadne zmluvy nie su, dokonca predavajuci casto nepozna ani meno kupujuceho.

Chovatel ma podla mojej zmluvy pravo, kedykolvek psika navstivit bez toho, aby mi to vopred oznamil.

Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu. Moze sa vsak stat, ze sa psik strati, na to je to tetovanie v usku, ci teraz cip.
hej a to v zmysle akého zákona....
fúha... tak toto aká múdrosť :rolleyes::eek:
noemi-ke
19.05.12,20:26
hej a to v zmysle akého zákona....
fúha... tak toto aká múdrosť :rolleyes::eek:

Lujza, na to netreba ziaden zakon, je to v zmysle chovu PP psov zastresenych FCI, podla chovnych podmienok. Je to zmluva, ktoru si vypracuvava chovatel, nie su rovnake, niektore maju pol strany, niektore aj 4.Tymto si chovatel zabezpeci, ze o psa bude dobre postarane, v zmluve su aj podmienky odovzdania steniatka. Nie je to ziadna MUDROST, ale normalna vec. Nevedela si o tom? Tak potom naozaj nic o chove psikov s PP a pravidlach nevies. Skus popozerat, su to naozaj prospesne veci pre psov.Toto je zaklad toho chovu..Zmluvu podpisuju obidve strany, ak s nou suhlasia, ak nie, nepodpisu ju.A to je v celej FCI bezne, nielen na Slovensku.

A je to platna kupno predajna zmluva,ako kazda ina,v ktorej nedodrzanie sa da uplatnit aj na sude.
noemi-ke
19.05.12,20:30
Myslela som, ze tieto veci su vam zname, ked takto vehementne vystupujete proti PP .
noemi-ke
19.05.12,20:31
Myslim, ze aj pri odbere psa z utulku sa dava adopcna zmluva. len mnozitelia a predajcovia bPP nic nedavaju. nevedeli ste?
lujza.j
19.05.12,20:35
Lujza, na to netreba ziaden zakon, je to v zmysle chovu PP psov zastresenych FCI, podla chovnych podmienok. Je to zmluva, ktoru si vypracuvava chovatel, nie su rovnake, niektore maju pol strany, niektore aj 4.Tymto si chovatel zabezpeci, ze o psa bude dobre postarane, v zmluve su aj podmienky odovzdania steniatka. Nie je to ziadna MUDROST, ale normalna vec. Nevedela si o tom? Tak potom naozaj nic o chove psikov s PP a púravidlach nevies. Toto je zaklad.Zmluvu podpisuju obidve strany, ak s nou suhlasia, ak nie, nepodpisu ju.A to je v celej FCI bezne, nielen na Sloveksu.
no nato by som sa teda pozrela.....že netreba. no vidím, že chov psíkov s PP je "diagnóza". nie o pravidlách nič neviem ani nechcem nepotrebujem, mám psa bez PP, bez zmluvy a bez iných "vašich" dôležitostí, a čuduj sa svete, že po odbere sme boli s majiteľkou v kontakte ako sa mu darí a pod. + zaslané foto + keby išla "okolo" dá vedieť a ked budeme doma príde pozrieť.
arizona
19.05.12,20:38
...
...
Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu.
Tomu moc neverim.
Poznam zopar Pipin",ktore vyhodili velke prachy za psa s PP,len preto, ze na to mali a chceli byt IN.
Ked ich prestal bavit, psici skoncili v lepsom pripade na ulici...:mee: Co je pre niektorych ludi "viac penazi"? Pre niektorych ludi je pes s PP lacnejsi ako kabelka z novej kolekcie od znameho navrhara ...
noemi-ke
19.05.12,20:41
Lujza, mozes mi vysvetlit, preco mas taky negativny pohlad na chov psov s PP, konkretne prosim

Ak si kupujes auto, televizor, alebo obcajny chlieb, mas doklad o tom, ze si to kupila a mas aj nejake zaruky z toho dokladu, nie? To ti nepride ako diagnoza? Je to pre teba bezna, normalna vec.

Tak a pes, ktoreho si kupis, nie je to iste? Je podla teba diagnoza to, ze mas doklad o kupe psika? Ze mas podmienky, za akych si ho ziskala?
avalik
19.05.12,20:45
no nato by som sa teda pozrela.....že netreba. no vidím, že chov psíkov s PP je "diagnóza". nie o pravidlách nič neviem ani nechcem nepotrebujem, mám psa bez PP, bez zmluvy a bez iných "vašich" dôležitostí, a čuduj sa svete, že po odbere sme boli s majiteľkou v kontakte ako sa mu darí a pod. + zaslané foto + keby išla "okolo" dá vedieť a ked budeme doma príde pozrieť.

luji, asi sme urobili chybu, ze sme nasich hafanov neprehnali cez utulok ... vtedy by sme boli IN a na forach by sme sa mohli tasit ake sme len ochranarky ... takto nas len hadzu do jedneho vreca s mnozitelmi

vazeni fanatici chovu psov s PP ja NEcakam na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa...
ale ak by ma niekto poziadal o krytie, tak o tom pouvazujem a hlavne za to nebudem ocakavat financnu odmenu! - ja nechovam psa na biznis a pretrcanie sa na vystavach
noemi-ke
19.05.12,20:46
Ja som sa s tym nestretla. Mala si zakrocit, ked si to videla, ci je to pes krizencek, ci cistokrvny pes. ja nemam taky poznatok. Ale urcite je tych psikov menej. Ja som v utulku psa s PP nevidela.
noemi-ke
19.05.12,20:50
luji, asi sme urobili chybu, ze sme nasich hafanov neprehnali cez utulok ... vtedy by sme boli IN a na forach by sme sa mohli tasit ake sme len ochranarky ... takto nas len hadzu do jedneho vreca s mnozitelmi

vazeni fanatici chovu psov s PP ja NEcakam na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa...
ale ak by ma niekto poziadal o krytie, tak o tom pouvazujem a hlavne za to nebudem ocakavat financnu odmenu! - ja nechovam psa na biznis a pretrcanie sa na vystavach

Dara nehnevaj sa, ale to, co si napisala o psoch z utulku a ludoch, co si ich adoptuju bolo prinajlepsom ubohe.
Je to velmi smutne. Nic ine na to nenapisem.


Ale clovek, ktory si kupi psa s PP nemusi chodit na vystavy. To je zaluba, ako kazda ina.
lujza.j
19.05.12,20:51
Lujza, mozes mi vysvetlit, preco mas taky negativny pohlad na chov psov s PP, konkretne prosim

Ak si kupujes auto, televizor, alebo obcajny chlieb, mas doklad o tom, ze si to kupila a mas aj nejake zaruky z toho dokladu, nie? To ti nepride ako diagnoza? Je to pre teba bezna, normalna vec.

Tak a pes, ktoreho si kupis, nie je to iste? Je podla teba diagnoza to, ze mas doklad o kupe psika? Ze mas podmienky, za akych si ho ziskala?
lebo ho tak choro a násilne preferujete......hej mám kríženca labrador + labrador= labrador, a čo?
noemi-ke
19.05.12,20:52
Ak by som mohla, dam ti tu velke neuzitocne. Skor nevhodne.
arizona
19.05.12,20:54
Asi preto,ze ked ho majitel vyhodi na ulicu, tak mu ten PP nepribali...
lujza.j
19.05.12,20:54
Dara nehnevaj sa, ale to, co si napisala o psoch z utulku a ludoch, co si ich adoptuju bolo prinajlepsom ubohe.
Je to velmi smutne. Nic ine na to nenapisem.


Ale clovek, ktory si kupi psa s PP nemusi chodit na vystavy. To je zaluba, ako kazda ina.
čistý snobizmus vo vašej komunite....
noemi-ke
19.05.12,20:55
lebo ho tak choro a násilne preferujete......hej mám kríženca labrador + labrador= labrador, a čo?


Toto je podla teba konkretne vysvetlene? -))

Ja nasilu nic nepreferujem, doteraz som sa ani poriadne nezapojila. Ja som chcela urcitu rasu psa, nie len podobneho psa, preto som si kupila psa s PP, kde viem, kto boli rodicia. O tom to PP je.Ako mi vies dokazat, ze mas labradora? Mas na to nejaky doklad? Ak si kupis telku Sonny, mas to na blocku,ze je to znacka Sonny, nie podobna sonny. ked kupis psa bPP , kde mas uvedene, akej je rasy?
noemi-ke
19.05.12,20:57
Co je na tom snobske? ze sa pokochas v krasnych psoch? tak su snobske aj vystavy maciek, sliepok a pod?? Aj filatelisti? nemas argumenty, tak pliachas.
avalik
19.05.12,20:59
Dara nehnevaj sa, ale to, co si napisala o psoch z utulku a ludoch, co si ich adoptuju bolo prinajlepsom ubohe.
Je to velmi smutne. Nic ine na to nenapisem.


Ale clovek, ktory si kupi psa s PP nemusi chodit na vystavy. To je zaluba, ako kazda ina.

tak isto sa da povazovat za ubohe aj odsudzovanie vsetkych chovatelov psov bez PP ... je to tak isto smutne

ja si velmi vazim ludi, ktori sa vzorne staraju o zvierata z utulkov, len nechapem, preco sa odsudzuju ludia, ktori sa staraju o psov bez PP, ktori nie su z utulku
avalik
19.05.12,21:02
Toto je podla teba konkretne vysvetlene? -))

Ja nasilu nic nepreferujem, doteraz som sa ani poriadne nezapojila. Ja som chcela urcitu rasu psa, nie len podobneho psa, preto som si kupila psa s PP, kde viem, kto boli rodicia. O tom to PP je.Ako mi vies dokazat, ze mas labradora? Mas na to nejaky doklad? Ak si kupis telku Sonny, mas to na blocku,ze je to znacka Sonny, nie podobna sonny. ked kupis psa bPP , kde mas uvedene, akej je rasy?

z akeho dovodu by ti mala dokazovat, ze ma labradora???? :eek::eek::eek:
noemi-ke
19.05.12,21:04
tak isto sa da povazovat za ubohe aj odsudzovanie vsetkych chovatelov psov bez PP ... je to tak isto smutne

ja si velmi vazim ludi, ktori sa vzorne staraju o zvierata z utulkov, len nechapem, preco sa odsudzuju ludia, ktori sa staraju o psov bez PP, ktori nie su z utulku


Dara,ty nechces, aby tvoje prapravnucata vedeli, ako vyzera bernardin, maltezsky pinc, ci civava? ved sa to bude kade-tade krizit, netreba vela casu na to, aby k tomu doslo, ze plemena vyhynu. O to ide v chove PP psov. O zachovanie plemien . Ty to beries osobne, ze ty, ty a tvoj pes. Pozri sa na to obecne.

A to o utulkacoch aj tak bolo odporne.
noemi-ke
19.05.12,21:05
je to problem? len preto, ze som ju o to poziadala.
lujza.j
19.05.12,21:09
Toto je podla teba konkretne vysvetlene? -))

Ja nasilu nic nepreferujem, doteraz som sa ani poriadne nezapojila. Ja som chcela urcitu rasu psa, nie len podobneho psa, preto som si kupila psa s PP, kde viem, kto boli rodicia. O tom to PP je.Ako mi vies dokazat, ze mas labradora? Mas na to nejaky doklad? Ak si kupis telku Sonny, mas to na blocku,ze je to znacka Sonny, nie podobna sonny. ked kupis psa bPP , kde mas uvedene, akej je rasy?

tebe nijak a načo aj....
mimotemy to už je len "značka", Sonny to bolo vtedy ked sa to vyrábalo v japonsku. Miele je značka!
noemi-ke
19.05.12,21:11
Lujza, ako pisem, nemas argumenty, tak tliachas. Ta znacka bola priklad, urcite si to pochopila, len si chcela podpichnut. Mne to neprekaza.
lujza.j
19.05.12,21:12
Dara,ty nechces, aby tvoje prapravnucata vedeli, ako vyzera bernardin, maltezsky pinc, ci civava? ved sa to bude kade-tade krizit, netreba vela casu na to, aby k tomu doslo, ze plemena vyhynu. O to ide v chove PP psov. O zachovanie plemien . Ty to beries osobne, ze ty, ty a tvoj pes. Pozri sa na to obecne.

A to o utulkacoch aj tak bolo odporne.
ide iba o prachy!!!
avalik
19.05.12,21:12
Dara,ty nechces, aby tvoje prapravnucata vedeli, ako vyzera bernardin, maltezsky pinc, ci civava? ved sa to bude kade-tade krizit, netreba vela casu na to, aby k tomu doslo, ze plemena vyhynu. O to ide v chove PP psov. O zachovanie plemien . Ty to beries osobne, ze ty, ty a tvoj pes. Pozri sa na to obecne.

A to o utulkacoch aj tak bolo odporne.

pisala som niekde, ze som proti chovu s PP ??? ... kto sa tomu chce venovat, nech sa venuje ... ja ale nemam zaujem dodrziavat pravidla nejakeho zdruzenia, ktoreho nie som clenom

ano, pisem ja, ja, ja lebo ide o mna a o moje prava a moju zodpovednost za chov mojho psa

no a este si dupni, ... fuj, fuj, ake odporne ;)
noemi-ke
19.05.12,21:12
A labradora nemas, mala by si ho, keby si mala o tom doklad, ze je to , to menovane plemeno. Ale urcite ho maj rada, to je jasne.
noemi-ke
19.05.12,21:14
ide iba o prachy!!!

Ved si pisala, ze o chove PP psov nic nevies, ako mozes potom toto tvrdit?

A podla teba o co ide tym, ktori predavaju psov bPP- o zachovanie plemena, zdravia? Mas na to svoj nazor? Ci len opat tliachanie o nicom?
noemi-ke
19.05.12,21:15
Tak teda, nehnevaj sa, je to trocha trapne, a aj ubohe.Asi ti je teraz trapne, co si o utulkoch napisala, je to pochopitelne.
avalik
19.05.12,21:17
preco by mi malo byt trapne ... napisala som svoj nazor, a za nim si stojim
lujza.j
19.05.12,21:18
ešte niečo?...... hlavne že ty netliachaš, chovateľ..... s PP
avalik
19.05.12,21:23
tak toto je uz argument :)
noemi-ke
19.05.12,21:25
na to netreba rgument, chcela som len vediet, akeho ma labradora.
lujza.j
19.05.12,21:25
Ved si pisala, ze o chove PP psov nic nevies, ako mozes potom toto tvrdit?

A podla teba o co ide tym, ktori predavaju psov bPP- o zachovanie plemena, zdravia? Mas na to svoj nazor? Ci len opat tliachanie o nicom?
že by ste ich darovali s PP do dobrých rúk:eek::Dcelý svet je o prachoch.... nato nepotrebujem toho toľko vedieť.....iba ak tak kolegov otec má 3 chovné stanice troch plemien.....s PP samozrejme:---
noemi-ke
19.05.12,21:26
Pisem, nevies odpovedat, tak napadas. napis konstruktivne, o tom rada pokecam.
noemi-ke
19.05.12,21:28
To co si napisala o utulkoch, by ti malo byt prinajmensom trapne a to spravanie a poisanie, ako male dieta, ktoremu nevyhoveju. Aj ty napis konstruktivne, rada o tom popisem
noemi-ke
19.05.12,21:32
Lujza, chces psika s PP do daru?
Nemozes si dovolit kupit si? Aha, tak preto si tak proti,.
Tak si zober psika z utulku, ti su zadarmo, pripadne za adopcny poplatok.

Ale neviem, ak oslovis predajcu psov bPP, ci ti nejakeho, len tak daruje.To pochybujem.
noemi-ke
19.05.12,21:33
Panovi chovatelovi zelam vela uspechov v jeho chove, inak, jeden clovek moze mat len jednu CHS-))) to zas nevies ty-))Tak si sa trocha sekla-)
kellee
20.05.12,05:38
presla som tuto temu zbezne, a neda mi sa neozvat, nie vesetkym sa budu moje nazory asi pacit ale kazdy si z toho vezmito co chcete.
Mam dvoch psov, obaja su papierovi, aj ked neoplyvam nejakym bohatstvom na psika som si proste nasetrila.
poznam kopec psov bez PP a aj kopec psov s PP, problemy sa objavuju aj na jednej aj na druhej strane. No vacsina tych bez PP ma teda vela zdravotnych problemov. Ci uz je to povaha, alebo a to je najcastejsie klby. Dokonca tazke srdcove vady, ci kozne problemy. Poznam aj psika bez PP, ktoreho maju ludia od takych, ktori chceli aby mala ich fenka vraj zo zdravotnych dovodov steniatka a psik je dozivotne na liekoch a nie je to len nejaka alergia ale vazna choroba.
na druhej strane, mam dvoch papierovych psikov, a fakt mozem povedat, ze ani jeden nema ziadne zdravotne problemy. mozno je to stastie, mozno nie. ktovie, ale ked som si psa kupovala zistila som si aj nieco o jeho rodicoch a aj starych rodicoch. to je vyhoda tych papierovych. Ked mali niektori predkovia dysplaziu, je pravdepodobne ze budu mat aj potomkovia, u bez papierovych to tazko zistite, pochybujem ze to ludia davaju zistovat.
ale zas tak isto poznam papierovych psov, ktore ako uz tu bolo napisane su preslachtene. ale aj tam sa da vybrat, len si treba dobre pozriet predkov, vsetko je to o vybere. nic viac nic menej.
a este jedna vec: aj ked mam psa s PP a chodime na vystavy, viem ze do chovu toto zvieratko nepatri a ak by som ho aj niekedy uchovnila, nikdy by som nedovolila, aby po sebe zanechal potomkov a to nie preto, ze by nebol vyzorovo, lebo zdravotne vyhovujúci. Skor mi vadi, že do chovu sa pustaju aj zvierata, ktoré nemaju dobre povahy. Mali by sa do chovu pustat len psy, ktore vyhovuju aj povahovo a to sa nerobi, to je problem.
alaya1
20.05.12,05:55
kelle, vidis a prave o tom to je. Ale ja viem, preco su take nabrusene, to je koli tomu, ze oni nemaju PP psov a citia sa dotknute. Ver mi, je to o tom. Myslia si, ze my ich psy povazujeme za menejcenne, to aj pisali v inej teme a tazko im je vysvetlit, ze nam ide len a len o zachovanie standartu plemien a chovu zdravych psov. Ze neuznavame to, ked sa mnozi hlava nehlava, psy podobneho vyzoru..

Ak je na tomto nieco zle, tak to uz nechapem. A precitala som si tu vsetko dobre, pobavila som sa na ubohosti niektorych ludi, ktori tahali take argumenty, zeby si 5 rocne dieta vymyslelo lepsie.
A to s tym utulkom, bolo to velmi nemiestne az ubohe.

Samozrejme, ze aj v chove PP psov sa najdu chori jedinci, ved aj u ludi, mozu byt rodicia 100% zdravi a dieta je poskodene. To sa zarucit neda. Ale da sa zarucit, ze chory a nevyhovujuci pes nebude uchovneny, takze nebude moct mat PP steniatka a jeho vady sa nebudu prenasat dalej.

Ak toto niekomu vadi, ci to nevie pochopit,o co tu ide, tak to uz je naozaj na uvazenie jeho schopnosti rozmyslat.

A co sa vystav tyka- kazdy clovek, ktory sa rozhodne na ne chodit berie to ako svoj konicek, do ktoreho investuje nemale peniaze, lebo vsetko si plati vystavovatel sam. Raz som pocula, ze kolko eur sme dostali, ze sme vyhrali vystavu. Smiala som sa dost dlho. ja, ze nic, ja som si musela zaplatit, aby som tam mohla byt. Dostali sme pohar a kokardu. Vyvalili oci, ze mysleli, ze dostavame peniaze.-)

Ine hobby ludom nevadia a toto hej.

A este reagujem na tie prispevky na kupno predajnu zmluvu.
To bolo tiez dobre smiesne. Tak kupite si zehlicku, nabytok ci obycajne hrozno. Vyzadujete doklad o kupe. No, ked si kupite psa, nevyzadujete nic. Este vam to pride nenormalne, ze si ludia dohodnu, co a ako kupuju, predavaju,. To je taky primitivizmus, ze mi je az do placu.

Tak, ako napisala Noemi. Argumentujte a nie tliachajte. Pisete, ze o chove PP psov nic neviete a preco sa teda k nemu vyjadrujete? Najskor si to pozrite a potom debatujme. Korektne a konkretne. To ma zmysel.
Indeed
20.05.12,06:36
Táto téma má od začiatku nejaký zlý podtón, nejakú pachuť .... alebo sa mýlim ??

Je slobodné rozhodnutie každého človeka, či chce chovať alebo nechce chovať psa,
či sa mu nejaký pes páči alebo nepáči

prečo kritizovať iných za ICH slobodné rozhodnutia a tiež hodnotiť ÚROVEŇ ich zodpovednosti
a úroveň starostlivosti o ZVIERA ?

Áno je to tak , PES bude vždy len ZVIERA a zodpovednosť zaň nesie vždy jeho MAJITEĽ !

Podsúvať iné definicie spolužitia psa a človeka je scestné.

Pes slúži človeku a nie naopak !
kellee
20.05.12,06:38
nepovazujem psika bez PP za nieco zle, chybou je jedine majitel takze pardom majitelov povazujem za zlych a nezodpovednych

https://picasaweb.google.com/111912210478995921391/Beschlagnahmung09112011?authkey=Gv1sRgCOGk-u_W4s6J-QE&feat=email#5673087393385367826

to len pre ilustraciu co znamenaju psy pre mnozitelov, a keby ste poriadne hladeli spravy a obcas aj internet, videli by ste tie ubohe zvieratka, ako koncia, s nadormi, zapalmi,vychudnute... to su psy mnozitelov.
1 pes, 13 suk, kazdy pol rok stenata a ale staci aj jedna fena pes sa najde a kazdy pol rok stenata, mnozitel nemusi byt hned mnozitelom vo velkom.
darmo sa tu hadate, ked mate psa bez PP len podporujete aby ta fena mala dalsie stenata.
to ze ma pes papiere, neznamena, ze ide hned o prachy su psiky, ktore maju papiere, ale nie su vhodne do chovu, napriklad, a tiez tie psiky nie su take drahe ako si vsetci myslite.
alaya1
20.05.12,06:43
Táto téma má od začiatku nejaký zlý podtón, nejakú pachuť .... alebo sa mýlim ??

Je slobodné rozhodnutie každého človeka, či chce chovať alebo nechce chovať psa,
či sa mu nejaký pes páči alebo nepáči

prečo kritizovať iných za ICH slobodné rozhodnutia a tiež hodnotiť ÚROVEŇ ich zodpovednosti
a úroveň starostlivosti o ZVIERA ?

Áno je to tak , PES bude vždy len ZVIERA a zodpovednosť zaň nesie vždy jeho MAJITEĽ !

Podsúvať iné definicie spolužitia psa a človeka je scestné.

Pes slúži človeku a nie naopak !

Toto je tema o chove psov, preto je normalne, ze sa tu mozeme ku chovu a jeho pravidlam vyjadrovat
kellee
20.05.12,06:46
Táto téma má od začiatku nejaký zlý podtón, nejakú pachuť .... alebo sa mýlim ??

Je slobodné rozhodnutie každého človeka, či chce chovať alebo nechce chovať psa,
či sa mu nejaký pes páči alebo nepáči

prečo kritizovať iných za ICH slobodné rozhodnutia a tiež hodnotiť ÚROVEŇ ich zodpovednosti
a úroveň starostlivosti o ZVIERA ?

Áno je to tak , PES bude vždy len ZVIERA a zodpovednosť zaň nesie vždy jeho MAJITEĽ !

Podsúvať iné definicie spolužitia psa a človeka je scestné.

Pes slúži človeku a nie naopak !


nie je to trochu mimo? v tejto teme nejde o to ci pes je psom, ci pes je len zviera, tu ide o to preco podporuju ludia plnenie utulkov tzv citokrvnymi psami, preco podporuju mnozitelov, ktori neludsky s tymi psami zaobchadzaju o nic ine tu nejde
MisheliQ
20.05.12,06:46
A v chove psov bez PP nejde o peniaze??
Indeed
20.05.12,06:49
celé je to choré,že nejaké utulky existujú, a že zvieratám sa priznávajú práva ake nikdy nemali
MisheliQ
20.05.12,06:55
Ďakujem za príspevok! :-)
MisheliQ
20.05.12,07:11
1Dara, kopretinka, lujza.j mohli by ste mi, prosím, odpovedať na moje otázky v prvom príspevku? Zaujímala by ma aj vaša odpoveď! Ďakujem!

Moja známa má fenku bez PP. Adoptovala si ju z útulku. Fenka jej nechcela skákať - behajú agility, a tak s ňou šla ku veterinárovi, aby vylúčila zdravotné problémy. Fenke však, bohužiaľ, zistili vrodené vady chrbtice (nejaké výrastky) 1 stupňa a vrodené vady bedrových kĺbov. Chovateľa však o tom nemôže informovať ani žiadať o finančnú nápravu prípadne o preplatenie operácie, ktorú budú možno neskôr musieť podstúpiť (našťastie sa veterinár vyjadril, že prípadná operácia má dobrú prognózu), pretože ho vôbec nepozná. Fenka nemá ani čip ani tetovanie, podľa ktorého by sa dalo chovateľa vyhľadať. Nie je možné ani zistiť či prípadne zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto vady, pretože nie sú známi rodičia tejto fenky ani jej súrodenci. Čo robiť v tomto prípade? Je nemožné informovať o tom chovateľa prípadne majiteľov chovateľov odchovaných šteniatok. Ako to robia chovatelia psov bez PP? Ako zisťujú prípadný výskyt vád a defektov a ako ich v chove eliminujú?
MisheliQ
20.05.12,07:20
nie je to trochu mimo? v tejto teme nejde o to ci pes je psom, ci pes je len zviera, tu ide o to preco podporuju ludia plnenie utulkov tzv citokrvnymi psami, preco podporuju mnozitelov, ktori neludsky s tymi psami zaobchadzaju o nic ine tu nejde
V prvom rade tu ide o chov psov a všetko s tým spojené - od zdravia, povahy až po zovňajšok chovaných a odchovávaných psíkov. Zaujíma ma akým spôsobom chovatelia psov či už s PP alebobez PP vyberajú psy do chovu, podľa čoho sa rozhodujú, či je/nie je pes vhodný do chovu, a tiež ma zaujíma akým spôsobom sledujú zdravie, povahu a výzor?
alaya1
20.05.12,07:25
Arizona, ved PP psy maju cip, ci tetovanie, podla tohop sa to v utuilku da najst.A aj to v utulkoch pozeraju.,
MisheliQ
20.05.12,07:27
Kopretinka, s týmto s Vami súhlasím. Tiež sa mi nepáči, keď sú psy zneužívané a využívané na chov ako stroje na šteňatá a je jedno, či sú s PP, bez nich alebo sú to kríženci...
Indeed
20.05.12,07:27
Chovatelia psov si psa vyberajú podľa sympatií k psovi, teda, či sa im ten pes páči

a tiež podľa účelu pre ktorý chcú daného psa používať.

Jednoducho keď chcem ochrancu obydlia určite si nevyberiem huskyho aj ked by bol neviem ako pekný pritulný a sympaticky.

Čo sa týka sledovania zdravia, tak pes by nemal jesť ľudskú stravu, hlavne solené nesmie jesť a udeniny

tiež sladkosti a stravu pre domace zvierata ako varene zemiaky so šrotom

mal by dostavať varené mäso aj s kosťami a tiež granule občas,

Čo sa týka ďalšej starostlivosti mal by mať svojej veĺkosti primeranú budu,
ktorá by ho chránila pred nepriazńou počasia ,kde by si zdriemol a oddychol

a tiež čistotu dodržiavať pravidelne psa treba kupať

a samozrejme vybeh, pes musí behať a sa vyšantiť.

Inak o takmer každom plemene psa je napísaná príručka, kde je všetko od A do Z o starostlivosti
o konkretne plemeno psa.
MisheliQ
20.05.12,07:28
Množitelia sú aj v chove psov bez PP aj v chove psov s PP :-( bohužiaľ!
alaya1
20.05.12,07:30
Chovatelia psov si psa vyberajú podľa sympatií k psovi, teda, či sa im ten pes páči

a tiež podľa účelu pre ktorý chcú daného psa používať.

Jednoducho keď chcem ochrancu obydlia určite si nevyberiem huskyho aj ked by bol neviem ako pekný pritulný a sympaticky.


Myslis si, ze kriteria vyberu psa na chov, ktore si uviedol ti zarucia cistotu plemena psa, jeho dobry zdravotny stav a povahove vlastnosti?
buchač
20.05.12,07:38
1Dara, kopretinka, lujza.j mohli by ste mi, prosím, odpovedať na moje otázky v prvom príspevku? Zaujímala by ma aj vaša odpoveď! Ďakujem!

Moja známa má fenku bez PP. Adoptovala si ju z útulku. Fenka jej nechcela skákať - behajú agility, a tak s ňou šla ku veterinárovi, aby vylúčila zdravotné problémy. Fenke však, bohužiaľ, zistili vrodené vady chrbtice (nejaké výrastky) 1 stupňa a vrodené vady bedrových kĺbov. Chovateľa však o tom nemôže informovať ani žiadať o finančnú nápravu prípadne o preplatenie operácie, ktorú budú možno neskôr musieť podstúpiť (našťastie sa veterinár vyjadril, že prípadná operácia má dobrú prognózu), pretože ho vôbec nepozná. Fenka nemá ani čip ani tetovanie, podľa ktorého by sa dalo chovateľa vyhľadať. Nie je možné ani zistiť či prípadne zabrániť ďalšiemu šíreniu tejto vady, pretože nie sú známi rodičia tejto fenky ani jej súrodenci. Čo robiť v tomto prípade? Je nemožné informovať o tom chovateľa prípadne majiteľov chovateľov odchovaných šteniatok. Ako to robia chovatelia psov bez PP? Ako zisťujú prípadný výskyt vád a defektov a ako ich v chove eliminujú?
...Miška .....veď toto , čo píšeš .....bože môj .....:confused:

Finančná náhrada na operáciu na psa z útulku ......a od majiteľa ???.....sa mi asi zdá , alebo to mám považovať za také chvíľkové pominutie mysle ...???
Toto proste nemyslíš ( Tvoja známa ) vážne - nemôžeš ...!!!

Chovatelia psov bez PP neexistujú .....teda doslovne ....skôr by som povedal , že došlo k náhodnej udalosti , že majiteľ fenky si tú svoju neustrážil a už to potom išlo ....

Chovateľ psa si proste vyberá vhodného psa na pripustenie ...dokonca za to aj platí solídnu sumu...
Indeed
20.05.12,07:40
Myslis si, ze kriteria vyberu psa na chov, ktore si uviedol ti zarucia cistotu plemena psa, jeho dobry zdravotny stav a povahove vlastnosti?

Možno to bude znieť tvrdo,

ale chovatelia psov, by mali pozorovať správanie sa šteniatok a choré a slabé ,
či zdegenerované jedince dať utratiť,

je to zdravý prírodny prastarý princíp,že čo je slabé a choré zahynie.

Iná cesta k vyšĺachteniu zdravého psieho potomstva asi neexistuje.
alaya1
20.05.12,07:46
Nevidel si obrazky z mnoziarni? To mas pravdu, chovatel si psa vybera a plati. nemalu ciastku za pripustenie.
alaya1
20.05.12,07:52
To o tej operacii som nepochopila, tak na to nereagujem.
Indeed
20.05.12,07:56
Takže aj tí, čo chovali francuzskych buldočkov s PP na predaj boli MNOŽIČI ?
Indeed
20.05.12,08:00
Inak nechápem, čo mate furt s tou "čistotou plemena" ,

psa si vyberiem podĺa toho ako sa správa, od chovateĺa sa dozviem akú ten pes má povahu, k akému správaniu inklinuje, či je introvert, či extrovert, či poslúcha, či sa dá viesť, či sa dá z neho vychovať niečo at´d.
Dobrý chovateľ rozumie psom a vie ktorý pes sa na čo hodí,

a také kriteria,ktoré sa sledujú u čistokrvných plemien,
že či pes má rovno uši alebo ako kladie nohy keď chodí alebo ako je sfarbený aké ma kde fĺaky , to su pre mńa nepodstatné záležitosti
kellee
20.05.12,08:01
V prvom rade tu ide o chov psov a všetko s tým spojené - od zdravia, povahy až po zovňajšok chovaných a odchovávaných psíkov. Zaujíma ma akým spôsobom chovatelia psov či už s PP alebobez PP vyberajú psy do chovu, podľa čoho sa rozhodujú, či je/nie je pes vhodný do chovu, a tiež ma zaujíma akým spôsobom sledujú zdravie, povahu a výzor?

kazde plemeno ma svoj standard, ten je rozhodujuci. Podla neho sa rozhoduje ci ten pes pojde do chovu ci nie. Niekdtore plemena napriklad belgicke ovciaky musia pri bonitacii prejst aj povahovym testom, ci psiky níe su bojazlive, alebo agresivne, ine musia mat skusky a tak tiez mnohe kluby zastresujuce chovatelov, maju v podmienkach napriklad rontgeny, alebo nejake testy, myslim u pudlov je to vysetrenie ocit a tak. tam sa zaruci, aby pes nebol puysteny do chovu pokial ma jednu z chorob, na ktoru je plemeno nachylne.
a co sa tyka psov bez PP, pochybujem ze oni nejako tie psy vyberaju, kupia si psika aj fenku a paria kazdeho pol roka, to je ich vyber. psiky mozu byt nositelmi nejakej choroby a uz je to. nesie sa to dalej.
kellee
20.05.12,08:04
Inak nechápem, čo mate furt s tou "čistotou plemena" ,

psa si vyberiem podĺa toho ako sa správa, od chovateĺa sa dozviem akú ten pes má povahu, k akému správaniu inklinuje, či je introvert, či extrovert, či poslúcha, či sa dá viesť, či sa dá z neho vychovať niečo at´d.
Dobrý chovateľ rozumie psom a vie ktorý pes sa na čo hodí,

a také kriteria,ktoré sa sledujú u čistokrvných plemien,
že či pes má rovno uši alebo ako kladie nohy keď chodí alebo ako je sfarbený aké ma kde fĺaky , to su pre mńa nepodstatné záležitosti

stale to nechaes.Ta cistotnost je o tom, ze u tych papierovych sa chov sleduje u nepapierovych nie. Videl si psika so silnou displaziou? asi nie, ked ti pes nemoze poriadne chodit, kriva alebo ma hrozne bolesti, len preto ze niekto chcel mnozit psy? o tom to je. krizit psy hlava nehlava je nezodpovedne a je blbec ( s prepacenim) co si takehoto psika kupi
Indeed
20.05.12,08:07
Tak potom je niekto padnutý na hlavu ak si takého psa kupi, ked si statisice inych zdravých.
alaya1
20.05.12,08:22
Inak nechápem, čo mate furt s tou "čistotou plemena" ,

psa si vyberiem podĺa toho ako sa správa, od chovateĺa sa dozviem akú ten pes má povahu, k akému správaniu inklinuje, či je introvert, či extrovert, či poslúcha, či sa dá viesť, či sa dá z neho vychovať niečo at´d.
Dobrý chovateľ rozumie psom a vie ktorý pes sa na čo hodí,

a také kriteria,ktoré sa sledujú u čistokrvných plemien,
že či pes má rovno uši alebo ako kladie nohy keď chodí alebo ako je sfarbený aké ma kde fĺaky , to su pre mńa nepodstatné záležitosti

Ide o to, ze ludia pisu, ze maju maltezskeho pinca, maju yorka, maju labradora. Ale ako to vedia, ze maju to plemeno? Ze sa podoba? Maju na to nieco take, ako ludia rodny list? kde su udaje zaznamenane?

To je u PP psov normalne.
Ludia si kupia psa akoze cistokrvneho bez rodokmena, povazuju ho za psa urcitej rasy, pripustaju a odchovavaju na takom psovi steniatka, akoze tej rasy a pritom u jeho predkov, ci pri nom samotnom boli pri pareni pouzite psy, inych , ale podobnych ras.

Ak ty preferujes psov krizencov, je to na tebe, ale tu ide o to, ze ludia chovaju psy, akoze urciteho plemena, ale nekontroluju povod rodicov, starych rodicov, psa, ktoreho pouziju na parenie. Rozumies?

A ze hovorime o plemenach. Ludia sa starocia snazili zdokonalovat rozne plemena psov, urcene na rozne pouzitie, ci pracovne psy, polovne,sprievodne, spolocenske. Kazde plemeno ma iny ucel, vyuziva sa na nieco uplne ine.Vies myslis si, ze ked sa to pomiesa a nebude sa dodrziavat cistokrvnost psov, bude to delenie na nieco dobre? ved ti bude strazit dom bastard co ja viem, púdla a labradora? ma taky pes povahove vlastnosti take, ako sa vyzaduje pri danom plemene psa tak ako cistokrvny pes?
Indeed
20.05.12,08:24
A čo na tom ? Tak stale budú existovať psy krížence bez PP, no problem
alaya1
20.05.12,08:26
Chore a poskodene jedince sa v chove PP psov nevyuzivaju,nie su uchovnene.
alaya1
20.05.12,08:28
-)))) aha, takze ziadne plemeno nie je potrebne. tak zavaruj, ak budes chciet aby ti strazil dom krizenec bisona frise, napr. s leonbergerom-) nevioes o tom nic, asi, ze?
Indeed
20.05.12,08:28
Toto čo sa tu rozvíja sa začína podobať na nariadenia EU akej veĺkosti maju byť uhorky, či banany a ako maju byť zakrivené.

Psy sa medzi sebou križili odjakživa a nikoho to netrápilo , aj kríženec poslúži na účely na čo ho chce človek použiť.

Nie je realne a ani nikdy nebude aby po svete behali len čistokrvné psy s PP aj kríženci maju svoje miesto.

A kríženec ako ty uvadzaš väčšieho psa a menšieho psa NIKDY nevznikne.

Priroda si vie udržať svoje samoregulačne mechanizmy, to len človek sa do toho se*ie a naruša
prirodny kolobeh aj udržiavaním "čistej rasy" psov.
alaya1
20.05.12,08:28
pripadne si zoberies na polovacku krizenca civavy a hanavskeho psa- ved pisem, kazde plemeno je vyslachtene na nieco ine.
MisheliQ
20.05.12,08:32
Od majiteľa? Od akého majiteľa? Táto fenka má vrodené zdravotné problémy. U niekoho sa musela narodiť. Chovateľ by sa mal postarať o nápravu. Bez ohľadu na to či je alebo nie je z útulku (čo na tom, že je z útulku?).
Ak by sa to stalo chovateľovi psov s PP, tak ten by mal (a z kódexu chovateľa aj musí) majiteľa takéhoto psíka (z jeho odchovu) odškodniť (ako, to je už na dohode medzi chovateľom a majiteľom psíka). Ak by tak chovateľ neurobil, veľmi by to nepridalo na dobrom mene jeho chovateľskej stanici a jeho vlastnom...
A to, či dôjde alebo by došlo niekedy ku kompenzácii, je vlastne úplne jedno. Fenka sa s problémom narodila. Čo ma však viac zaujíma je to akým spôsobom chovateľ zabránil/zabráni ďalšiemu šíreniu tejto vady?? Keďže sa v chove psov bez PP nevedie evidencia ako potom chovatelia vedia o zdravotných komplikáciách, ktoré sa v chove vyskytli/vyskytujú?

Ak je teda problém, že fenka je z útulku (čo by som teda nečakala, že sa to bude považovať za problém ale možno som to len nesprávne pochopila), tak mám aj iný prípad. Dostala som správu od jednej panej (ktorá ma kontaktovala, pretože jej to poradila jedna naša spoločná známa), že jej 1-ročný psík bez PP má mediálnu luxáciu pately (vykĺbenie jabĺčka) na oboch nohách. Na jednej nôžke má 3-4 stupeň, na druhej nôžke má 2-3 stupeň. Pri tak vysokých stupňoch tohto ochorenia je operácia viac než nutná. Luxácia pately je dedičné ochorenie, a teda by mali byť rodičia, súrodenci a prípadne ďalší príbuzní (predkovia) tohto psíka vylúčení z chovu, aby sa zabránilo šíreniu tohto ochorenia. Lenže ako tomu zabrániť?? Chovateľa kontaktovali, ale neodpovedá im. Nakoľko psík nie je čipovaný ani tetovaný (je bez PP), nemôžu napísať ani len meno chovateľa, aby naňho upozornili ostatných záujemcov, aby neporušili náhodou nejaký zákon, keďže nemajú v rukách nič, čím by mohli dokázať, že tohto ich psíka odchoval tento chovateľ, ktorého meno uviedli. Psík nemá nič, čo by ho s chovateľom spájalo.
alaya1
20.05.12,08:32
Nie, toto nezavana ziadnym nariadenim EU, ale je to v stanovach FCI. Tato organizacia pouziva nazvy plemien, ku ktorym ma schvalene standarty a potom neviem preco, ludia, ktori znevazuju chov PP psov, pouzivaju tieto nazvy plemien u svojich bastardov.ved nech pouziju biely pes s dlhou srstou, nie malzetsky pinc, ked to vobec to plemeno nie je.

A velmi sa mylis, ze sa psy len krizili. Skus si nieco o tom precitat a az potom napis, mozno to nebude uz taka hlupost, ako teraz.
buchač
20.05.12,08:33
Ale ako to vedia, ze maju to plemeno? Ze sa podoba? Maju na to nieco take, ako ludia rodny list? kde su udaje zaznamenane?

To je u PP psov normalne.


...majú ......

Mal som možnosť vidieť , čítať .....

Rodný list človeka je trt proti tomuto .......

Až do neviem ktorého pokolenia nazad sú tam údaje ......

....a ozaj .....aby mal pes henten papier ( presnejšie knižku ) , tak sa musia zučastňovať tých všeliakých výstav a súťaží .....inak je to na trt ....
alaya1
20.05.12,08:37
...majú ......

Mal som možnosť vidieť , čítať .....

Rodný list človeka je trt proti tomuto .......

Až do neviem ktorého pokolenia nazad sú tam údaje ......

....a ozaj .....aby mal pes henten papier ( presnejšie knižku ) , tak sa musia zučastňovať tých všeliakých výstav a súťaží .....inak je to na trt ....

bPP psy maju rodokmen? Kde si to videl?? A PP steniatka nemusia sa nicoho zucastnit, aby dostali rodokmn, takze stena, ktore sa narodi po PP uchovnenych rodicoch dostava automaticky rodokmen.
MisheliQ
20.05.12,08:38
a co sa tyka psov bez PP, pochybujem ze oni nejako tie psy vyberaju, kupia si psika aj fenku a paria kazdeho pol roka, to je ich vyber. psiky mozu byt nositelmi nejakej choroby a uz je to. nesie sa to dalej.
Nie každý chovateľ psov bez PP chová na fenke každé háranie. To robia práve tí množitelia.
Ja by som chcela vedieť ako to robia tí chovatelia psov bez PP, ktorí nie sú množitelia a psy majú v dobrých podmienkach a ktorí svojich psov milujú a nemajú ich len pre peniaze...
buchač
20.05.12,08:39
...si ma nepochopila .....
kellee
20.05.12,08:41
Nie každý chovateľ psov bez PP chová na fenke každé háranie. To robia práve tí množitelia.
Ja by som chcela vedieť ako to robia tí chovatelia psov bez PP, ktorí nie sú množitelia a psy majú v dobrých podmienkach a ktorí svojich psov milujú a nemajú ich len pre peniaze...


neviem, ak maju rozum, nemnozia na tom. Ak chcu prachy a mnozia, nenahovoria mi nic o laske k svojmu psovi. Popripade sa vyhovoria na famu sto rokov zastaranu fenka by mala mat aspon raz steniatka. Najidealnejsie je taketo psiky kastrovat a sterilizovat.
MisheliQ
20.05.12,08:42
Videla som krížence zo spojenia malé x veľké plemeno. Našťastie však vždy bola matkou fenka veľkého (a nie malého) plemena.
Dav
20.05.12,08:47
Nie každý chovateľ psov bez PP chová na fenke každé háranie. To robia práve tí množitelia.
Ja by som chcela vedieť ako to robia tí chovatelia psov bez PP, ktorí nie sú množitelia a psy majú v dobrých podmienkach a ktorí svojich psov milujú a nemajú ich len pre peniaze...
Snažiť sa vyberať k páreniu zdravé jedince, nechať fenku rodiť 1 - 2 krát za život, nechať nažive len zdravé šteňatá,(ak sa narodí napr. so zlomeninou, nechať veterinárne utratiť) šteňatá dať ľuďom, u ktorých predpokladajú, že sa o psov budú dobre starať.
Llívia
20.05.12,08:48
Dostala som pri kupe steniatka, okrem inych veci aj kupnu zmluvu, kde je presne uvedene co a ako. Keby chovatel zistil, ze sa o psa zle staram, ze ho psychicky, ci fyzicky tyram, alebo ho pouzivam na mnozenie psov ma chovatel pravo si psa zobrat odomna spat bez vratenia penazi. Su v zmluve aj ine veci napisane, ty si sa pytala na tieto. pri bezpapieracikoch ziadne zmluvy nie su, dokonca predavajuci casto nepozna ani meno kupujuceho.

Chovatel ma podla mojej zmluvy pravo, kedykolvek psika navstivit bez toho, aby mi to vopred oznamil.

Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu. Moze sa vsak stat, ze sa psik strati, na to je to tetovanie v usku, ci teraz cip.
Otázak skôr pre právnikov: skutočne má na to právo? Je to vymáhateľné? Lebo do zmlúv sa môže a aj sa dáva hocičo, aj keď nie sú v súlade so zákonmi. Príklad: keby Noemi mala v zmluve, že keď sa bude o psa zle starať, tak chovateľ, od ktorého psa má, jej môže zlomiť ruku a on to urobí, stále je to ublíženie na zdraví, aj keď to má v zmluve.
alaya1
20.05.12,08:50
je to normalna kupno predajna zmluva, akych je u nas bnezne dost. Sudne vymahatelne, a nic noveho pod slnkom. nastuduj, to ty rada!!!
alaya1
20.05.12,08:51
Dav, a ako zistis,. ze ten jedinec je zdravi? ze nenesie po predkopch dedicne vady?
Llívia
20.05.12,08:52
Skutočne vieš, kto boli rodičia? Bola si pri krytí?
Dav
20.05.12,08:56
Keď mi niečo behá 2 roky po dvore, tak viem, ako je na tom so zdravím
Llívia
20.05.12,08:56
Nemáš argumenty, tak tliachaš? Psík z útulku má PP??????????
Dav
20.05.12,08:57
mimotemy Alaya, Ty sa ako odhodláš mať deti, keď už u psov máš takéto obavy a nároky?mimotemy
Indeed
20.05.12,09:02
Veĺmi emociami ovplyvnené názory su v tejto diskusii , čo je myslím na škodu tejto diskusie.
alaya1
20.05.12,09:02
To nie su moje obavy a naroky, ty si napisala, ze by si vybrala zdraveho psa, pytam sa, ako by si zistila, ze je zdravy? Tak kontrujem- ty si pri detoch testovala muza, ze psa vyberas zdraveho?
alaya1
20.05.12,09:03
To nie je pravda, niektore choroby sa u rodica nemusia prejavit, ale su obgeneraciu.
Dav
20.05.12,09:04
Jasné, brala som si rozvedeného s dvomi zdravými deťmi :))))
alaya1
20.05.12,09:04
a....alebo u rodica neprepuknu, u potomka ano.
alaya1
20.05.12,09:05
:o napiste vsetky svoje namietky, co vam prekaza v chove PP psov- konkretne, mozete aj cislovat.:o
kellee
20.05.12,09:06
Veĺmi emociami ovplyvnené názory su v tejto diskusii , čo je myslím na škodu tejto diskusie.

tazko sa da nereagovat emocionalne, ked utulky su plne psikov, bez PP len pre nezodpovednost pre nic ine,

a dalsia vec, este mi nikto nedal dovod kupit s psa bez PP stale som nenasla DOBRY dovod preco to urobit, aj ked to tu niekto obhajuje.
Llívia
20.05.12,09:06
...pobavila som sa na ubohosti niektorych ludi, ktori tahali take argumenty, zeby si 5 rocne dieta vymyslelo lepsie...

...Ak toto niekomu vadi, ci to nevie pochopit,o co tu ide, tak to uz je naozaj na uvazenie jeho schopnosti rozmyslat...

...Argumentujte a nie tliachajte...
...Najskor si to pozrite a potom debatujme. Korektne a konkretne. To ma zmysel.
Tak toto 100 % platí pre ľudí s diagnózou "pes s PP" ;), napr.


nie je to trochu mimo? v tejto teme nejde o to ci pes je psom, ci pes je len zviera, tu ide o to preco podporuju ludia plnenie utulkov tzv citokrvnymi psami, preco podporuju mnozitelov, ktori neludsky s tymi psami zaobchadzaju o nic ine tu nejde
Alebo vie Kellee vysvetliť, ako konkrétne podporila Lujza plnenie útulkov psami, keď jej labrador nemá PP? :confused: Alebo má informácie, že chovateľka, od ktorej je Lujzin pes, neľudsky zaobchádza so psami? :confused:
alaya1
20.05.12,09:06
Neviem, ako kto, ja sa snazim racionalne argumentovat preco hej a preco nie.
Indeed
20.05.12,09:08
Nie, toto nezavana ziadnym nariadenim EU, ale je to v stanovach FCI. Tato organizacia pouziva nazvy plemien, ku ktorym ma schvalene standarty a potom neviem preco, ludia, ktori znevazuju chov PP psov, pouzivaju tieto nazvy plemien u svojich bastardov.ved nech pouziju biely pes s dlhou srstou, nie malzetsky pinc, ked to vobec to plemeno nie je.

A velmi sa mylis, ze sa psy len krizili. Skus si nieco o tom precitat a az potom napis, mozno to nebude uz taka hlupost, ako teraz.

Nikto neznevažuje chov PP psov.

určite má svoje opodstatnenie hlavne u psov u ktorých sú vyžadované špecifické vlastnosti, napr.
u stopovacích psov, policajných psov, zachranarskych psov, vodiacich psov.

Pre potreby bežného občana však postačí aj kríženec.

A aj tak budú psy sPP stale počtom v menšine oproti psom bez PP

a ani psy bez PP nie su v ničom znevýhodnene oproti psom z PP.

To akým sposobom da majiteľ konkrétneho psa ho skrížiť je ponechané na zdravom úsudku majiteľa psa
nemože to stanovovať nijaký zákon ani nariadenie.
MisheliQ
20.05.12,09:09
neviem, ak maju rozum, nemnozia na tom. Ak chcu prachy a mnozia, nenahovoria mi nic o laske k svojmu psovi. Popripade sa vyhovoria na famu sto rokov zastaranu fenka by mala mat aspon raz steniatka. Najidealnejsie je taketo psiky kastrovat a sterilizovat.
Pýtala som sa na to, ako to oni riešia - ako sledujú zdravie, povahu a výzor vo svojom chove? Ako vyberajú rodičov šteniatok? Ako sledujú príbuznosť psov?? A podľa čoho vedia, či je/nie je pes vhodný do chovu. Ako sa to robí v chove psov s PP už viem, na to som odpoveď už dostala. Teraz by ma zaujímalo ako sa to robí v chove psov bez PP.
A na to by som rada dostala odpoveď.
Odchov psov nemá nič spoločné s tým ako veľmi máme radi svojich psíkov. Ja mám rada oboch svojich psíkov, ale to nie je dôvod na to, aby som na nich chovala. Mám psa bez PP a fenku s PP. Psík má zdravotné problémy od jeho 4 rokov. Fenke sme spravili vyšetrenie na luxáciu pately, keďže je to ochorenie, ktoré sa pri tomto plemene môže vyskytnúť. Výsledky vyšli super a týmto ochorením fenka netrpí. Keďže mám jej PP, zistila som, že ďalší dvaja predkovia (otec a dedo s matkinej strany) majú spravené vyšetrenie luxácie pately s rovnakým výsledkom ako má moja fenka.
MisheliQ
20.05.12,09:12
Sú ochorenia, ktoré sa nedajú zistiť inak ako veterinárnym vyšetrením, napr. ako taká luxácia pately, ktorá je dedičná a taký 1. stupeň na psovi nemusí byť ani viditeľný, DNA testy ako MDR a podobne
Llívia
20.05.12,09:12
...Miška .....veď toto , čo píšeš .....bože môj .....:confused:

Finančná náhrada na operáciu na psa z útulku ......a od majiteľa ???.....sa mi asi zdá , alebo to mám považovať za také chvíľkové pominutie mysle ...???
Toto proste nemyslíš ( Tvoja známa ) vážne - nemôžeš ...!!!

Chovatelia psov bez PP neexistujú .....teda doslovne ....skôr by som povedal , že došlo k náhodnej udalosti , že majiteľ fenky si tú svoju neustrážil a už to potom išlo ....

Chovateľ psa si proste vyberá vhodného psa na pripustenie ...dokonca za to aj platí solídnu sumu...
A predsa existujú - psa nepestuješ, psa CHOVÁŠ ;)
chovateľ -a mn. -ia m.kto sa stará o chov zvierat (http://www.slex.sk/index.asp) - pre niektorých príliš zložité vysvetlenie :--- (pozor, poslednú vetu si nevťahuj na seba).
alaya1
20.05.12,09:13
Samozrejme, ak chce niekto krizenca, nech ho ma, ale ked ho ma, tak nech na nom nemnozi a nevydava ho za psa urciteho plemena, chapes ma, co myslim?
kellee
20.05.12,09:13
Tak toto 100 % platí pre ľudí s diagnózou "pes s PP" ;), napr.


Alebo vie Kellee vysvetliť, ako konkrétne podporila Lujza plnenie útulkov psami, keď jej labrador nemá PP? :confused: Alebo má informácie, že chovateľka, od ktorej je Lujzin pes, neľudsky zaobchádza so psami? :confused:

ja ti to poviem takto: majitelka od ktorej ona kupila psa ma peniaze zas len na dalsie stence a ma zaruku ze sa jej predaju, pretoze si niekto kupil tie predtym, preco nemat dalsie, ked prve sa predali. a dalsi co si kupia steniatka od nej mozu rozmyslat podobne a mas kopu psov a z nich mnohe skoncia v utulku lebo sa mu napriklad pes nevydari, alebo si povie ze uz ho necce
MisheliQ
20.05.12,09:15
Nemyslím si, že sa hodí porovnávať ľudí a psov.
kellee
20.05.12,09:18
Pýtala som sa na to, ako to oni riešia - ako sledujú zdravie, povahu a výzor vo svojom chove? Ako vyberajú rodičov šteniatok? Ako sledujú príbuznosť psov?? A podľa čoho vedia, či je/nie je pes vhodný do chovu. Ako sa to robí v chove psov s PP už viem, na to som odpoveď už dostala. Teraz by ma zaujímalo ako sa to robí v chove psov bez PP.
A na to by som rada dostala odpoveď.
Odchov psov nemá nič spoločné s tým ako veľmi máme radi svojich psíkov. Ja mám rada oboch svojich psíkov, ale to nie je dôvod na to, aby som na nich chovala. Mám psa bez PP a fenku s PP. Psík má zdravotné problémy od jeho 4 rokov. Fenke sme spravili vyšetrenie na luxáciu pately, keďže je to ochorenie, ktoré sa pri tomto plemene môže vyskytnúť. Výsledky vyšli super a týmto ochorením fenka netrpí. Keďže mám jej PP, zistila som, že ďalší dvaja predkovia (otec a dedo s matkinej strany) majú spravené vyšetrenie luxácie pately s rovnakým výsledkom ako má moja fenka.

v chove bez PP sa to nerobi NIJAK, proste si ludia daju inzerat, ponukam na krytie psa alebo hladam psa pre svoju fenku a podobne a uz to ide, im nejde o to ci je pes zdravy ci nie, ci ma nejake testy ci nie, ich nic z toho nazaujima. CHOV BEZ PP NIE JE NIJAKO KONTROLOVANY A NIKTO NERIESI AKY JE PES, CI FENA, CI JE STANDARDNA CI NIE. ak sledujes spravy nedavno to bolo v spravach ze teraz je trend mini psy a ludia si hladaju cim mensich aby boli steniatka este mensie a veterinr tam hovoril ze kazdy takyto porod je rpe fenku nutny cisarskym rezom, lebo ma male porodne cesty a tie steniatka maju velke problemy s crevami a tak
Dav
20.05.12,09:19
Ja poprosim- napiste vsetky svoje namietky, co vam prekaza v chove PP psov- konkretne, mozete aj cislovat.

1. Na chove psov, ktoré nie sú pracovné (policajné, asistenčné, poľovné, pastierske) mi vadí to, že je ovplyvnený módou.
2. Vadí mi, že sa z chovu psov stal biznis

P.S. Mám fenu, spoločníčku, z útulku, bastarda, kastrovanú. V živote som sa s ňou nehanbila výjsť na ulicu za to, že nie je čistokrvná. A zdravotné problémy má len kvôli vysokému veku, minimálne 12 rokov.
alaya1
20.05.12,09:19
myslim, ze to myslela tak, ze ich maju na to, aby rodili. Ale tam musia dodzriavat urcity postup pri nakryvani, urcitu casuvu pauizu a pod. Ts tymto tvrdenim ja neskuhlasim.
Llívia
20.05.12,09:20
FCI má patent na označovanie plemien psov, takže ich nikto iný okrem ich "poddanných", ktorí im cáluju prachy za nezmysly, nemôže používať????
alaya1
20.05.12,09:21
Mozeme si dat urobit napr. DNA testy-)) odbornicka na chov, vies?
buchač
20.05.12,09:21
...okienko do slovenčiny je niekde inde ....aj sliepky niekto chová a sa stará a nemajú PP...
Dav
20.05.12,09:22
Áno, človek je viac ako pes
avalik
20.05.12,09:22
Ja poprosim- napiste vsetky svoje namietky, co vam prekaza v chove PP psov- konkretne, mozete aj cislovat.

asi tu maju niektri problem s citanim a pochopenim textu

nikde v tejto debate som nepostrehla, ze by niekomu prekazal chov psov s PP ... je to vasa zaluba, konicek ... vase pravo sa slobodne rozhodnut - cenim si to, ze davate svoj cas a peniaze na podporu obcianskych zdruzeni a kryti nakladov ich clenom, za ucelom zachovania a zuslachtovania cistych plemien psov

my majitelia psov bez PP - sme tiez chovatelia - v zmysle zivit, opatrovat, starat sa o svojich psov, poskytovat im laskyplne prezitie ich zivota medzi nami ludmi ... dali sme domov psom, ktori su uz na tomto svete a neboli "urobeni" na objednavku
alaya1
20.05.12,09:24
Ak to je v tvojej hlave nezmysel, a na celom svete nie, porozmyslaj, na co zalezi viac, hej?
Llívia
20.05.12,09:24
Alaya1, ty si právnička? Myslela som si, že robíš v školstve. Tak, prosím ťa, netlaichaj, ak nemáš čo múdre povedať. Ďakujem za porozumenie.
alaya1
20.05.12,09:26
Tak vidis, presda si ho otestovala, tak preco sa na odpoved pytas mna?-)
alaya1
20.05.12,09:27
Buchac, pockaj chvilu, este pridu oblubene citacie zakonov-))
kellee
20.05.12,09:31
1. Na chove psov, ktoré nie sú pracovné (policajné, asistenčné, poľovné, pastierske) mi vadí to, že je ovplyvnený módou.
2. Vadí mi, že sa z chovu psov stal byznis

P.S. Mám fenu, spoločníčku, z útulku, bastarda, kastrovanú. V živote som sa s ňou nehanbila výjsť na ulicu za to, že nie je čistokrvná. A zdravotné problémy má len kvôli vysokému veku, minimálne 12 rokov.


ciastocne suhlasim, ze je to o peniazoch, ciastocne nie.
o mode sa tu uz vobec neda hovorit, to sa skor tyka psov bez PP, dokonaly psikladom je tu yorkshire, kazdy druhy inzerat na nete je len o tom predam steniatk mini yokra, hoci ziadny taky neexistuje- to mozno oznacit za modu.
chovatellia papierovych psov, sa vascinou snazia udrzat to dane plemenotake, ake ma byt, nevravim ze vsetci, ale su taki, ktori sa o to naozaj snazia.
A zas, mala som kedysi cistokrvneho bastardika a tiez som sa nehanbila za neho, to nie je o hanbeni sa. keby sa mi este jeden psik domov zmesti, bol by z utulku.
U mna to bolo o rozhodnuti ze chcem so psom nieco robit. pretoze ak chcete so psom robit sport, su niektore, kde so psom bez PP nemozete sa zucastnit majstrovstiev, napriklad. to nie je o mode ani o peniazoch
alaya1
20.05.12,09:36
1. Na chove psov, ktoré nie sú pracovné (policajné, asistenčné, poľovné, pastierske) mi vadí to, že je ovplyvnený módou.
2. Vadí mi, že sa z chovu psov stal byznis

P.S. Mám fenu, spoločníčku, z útulku, bastarda, kastrovanú. V živote som sa s ňou nehanbila výjsť na ulicu za to, že nie je čistokrvná. A zdravotné problémy má len kvôli vysokému veku, minimálne 12 rokov.

Dav, s tebou uplne suhlasim .
ludia, ktori chovaju psy s rodokmenom, musia vynalozit na to ovela viac prostriedkov, snazia sa o zachovanie plemien psov, slachtia ich v zmysle zachovania plemena a zdrtavych jedincov, Platia rozne vysetrenia, eliminuju psov s vadami.

A co mnozitel? je mui jedno,, urcite ak predava psa po 100-150 eur, neda horu penazi na vysetrenia a pod.

Co sa tyka modnych plemien, zarabaju na tom mnozitelia, vyzmykaju fenu a potom ju zahodia. Videla si v utulku vyradenu fenu z chovu s PP. ja nie. Ale znicene rodiace stroje som videla, nebol to pekny pohlad.
ja som NIKDY ani slovo proti utulkacom nepovedala, ani v tejto teme , ani v druhej.
na to su tu ini experti.
Dav
20.05.12,09:36
Lebo keď máš obavy o zdravie psov, čo bude u detí?
Dav
20.05.12,09:38
Tak predsa sme našli spoločnú reč :)
alaya1
20.05.12,09:38
len tolko, ak doprajes svojmu psovi mat stence, ako si planovala, si tiez len mnozitelka potencionalnych utulkacov a mozes ho milovat nadovsetko.
alaya1
20.05.12,09:42
ja mam strale rovnaky nazor, len treba poriadne citat. NIKDY som na utulok nic nenapisala.
MisheliQ
20.05.12,09:43
Súhlasím, ale bez toho, aby sa sledovalo zdravie, povaha, príbuznosť a výzor (ten je pre mňa ale najmenej dôležitý) sa to robiť nedá, nie zodpovedne.
Čo sa zdravia týka, je podľa mňa dôležité psy testovať na ochorenia, ktorými je plemeno (najviac) zaťažené, sledovať v chove aká je schopnosť samostatného krytia a pôrodu, sledovať početnosť vrhov a životaschopnosť šteniatok v chove (na to potrebujem informácie o rodičoch a aspoň prarodičoch, keď mám informácie aj ďalších predkoch a príbuzných, je to plus) a tiež to, čo napísal Indeed o prirodzenej regulácii chovu, aj to by malo byť podľa mňa súčasťou.

Čo sa povahy týka tak znova súhlasím s Indeed(om? skloňuje sa to?), že treba vyberať psy do chovu s takou povahou, ktorá je pre chovateľa žiadúca.

Čo sa výzoru týka, každému sa môže páčiť niečo iné. Pri plemenách sa zachováva výzor, povaha dodržiavaním štandardu.

Príbuznosť je potrebné sledovať, pretože krytie blízkym príbuzným (otec-dcéra, syn-matka, brat-sestra) (myslím, že sa to nazýva úzka plemenitba) môže viesť k výskytu rôznych veľmi závažných ochorení, deformácií či vád.

O odchov zdravých, povahovo vyrovnaných psov by sa mal snažiť každý chovateľ bez ohľadu na to, či chová psy bez PP alebo s PP.

A toto ma zaujímalo ako sa to sleduje v chove psov s PP a bez PP. Odpoveď ako je to v chove psov s PP som dostala. Rada by som dostala odpoveď ako je to v chove psov bez PP...
Llívia
20.05.12,09:43
:o napiste vsetky svoje namietky, co vam prekaza v chove PP psov- konkretne, mozete aj cislovat.:o
Biznis obhajovaný tým, že:
- máš záruku zdravia. Skutočnosť: nikto to nezaručí, ani keď boli zdraví rodičia,
- záruka zdravia druhýkrát. Skutočnosť: aj keď sa prejaví dedičná choroba na potomkovi a nový majiteľ to nahlási majiteľovi CHS, ako zaručíš, že ten to neututle? :confused:
- poznáš rodičov, skutočnosť: ak si nebola pri krytí, tak nevieš, či otec zapísaný v PP je aj skutočným otcom vrhu,
- fantastické podmienky chovu. Skutočnosť: ak si nevidela na vlastné oči, nevieš, ako žijú, ako sa o nich majiteľ stará, ako ich kŕmi...
- náklady na PP psa sú vyššie. Skutočnosť: sú, pretože 1. buzerácia zaplatením členského príspevku, 2. buzerácia chodením po výstavách, 3. buzerácia platením za zápis do plemenej knihy, 4. buzerácia platením za vystavenie PP, 5. buzerácia platením za... alebo za...

Edit:
- vyvyšovanie sa majiteľov PP psov: nad majiteľov psov bez PP, nadávaním im do množiteľov a/alebo nadávaním im do podporovateľov množiteľov, predpisovaním im, že si majú vziať psa z útulku a nie od niekoho, kto nechová na a s "papiermi",
- ak sa niekomu nepáči vzhľad podľa štandardu, ale kríženec?
- vyzdvihovanie FCI, ako keby to bol nejaký boh a celosvetový zákondarný orgán,
Čo sa mi nepáči na fanatikoch psov s PP? Že si v kuse meliete svoje bez toho, aby ste sa aspoň trošičku zamysleli nad tým, čo vám hovorí druhá strana - nemáte o to absolútne žiadnu snahu.

Aby si to pochopila: kto chce psa s PP, nech si ho kúpi, nič proti tomu nemám. Kto chce psa bez PP, nech si ho kúpi, nič proti tomu nemá. Ale mám niečo proti tomu, aby sa podporovali chovatelia, ktorí majú psov v zlých podmienkach, zle sa o ne starajú - a je jedno, či je to nejaká registrovaná chovateľská stanica s PP psami, alebo neregistrovaný chovateľ.
Llívia
20.05.12,09:47
Sliepky chová kto? CHOVATEĽ :-)
Llívia
20.05.12,09:48
Čo, Alalay1, nedokážeš prehryznúť? Že v druhej téme sme vďaka zákonom dokázali, že iba trepeš namiesto toho, aby si ukázala nejakú snahu a zákony si sama naštudovala?
Llívia
20.05.12,09:49
Buchač: číslo zákona, ktorý definuje pojem "CHOVATEĽ"? Veľi mi tým pomôžeš, lebo ja som ho doteraz nenašla :-)
Llívia
20.05.12,09:50
A ešte PP - to ktorý zákon upravuje? Žiadny. Aj PP môže vydať kto chce a komu/čomu chce :-)
Llívia
20.05.12,09:51
y poznáš pôvodnú majiteľku Lujzinho psa a vieš, čo urobila s ostatnými?
Llívia
20.05.12,09:53
Alaya1, vidíš v tvojej vešteckej guli, či potencionálne dnes večer naši vyhrajú nad Rusmi? :-)
avalik
20.05.12,09:53
stale mas problem s pochopenim textu? ... nikdy som nepisala, ze PLANUJEM mat steniatka ... pisala som o tom, ze ak ma niekto poziada, tak pouvazujem ... a to je sakra rozdiel!
Martin1310
20.05.12,09:55
Jeden pán u nás v dedinke mal dvoch Jazvečíkov(jeden polovný s PP druhý bez) a čuduj sa svete mali šteniatka (4ks).Ja som si od neho zobral sučku a mám ju už 11rokov,Takže podla toho čo tu čítam som spravil strašnú vec,pretože som si toho psíka zobral(zadarmo).V útulku alebo utratenému by mu bolo iste lepšie ako u mna.Hmm zaujímavé,vôbec to tak necítim.
MisheliQ
20.05.12,09:56
1. Na chove psov, ktoré nie sú pracovné (policajné, asistenčné, poľovné, pastierske) mi vadí to, že je ovplyvnený módou.
2. Vadí mi, že sa z chovu psov stal biznis
Tak toto prekáža aj mne.
Módu môžu vytvárať aj výstavy, a to, čo sa na nich považuje za žiaduce. Štandard sa dá vyložiť rôznymi ľuďmi rôzne. Žiaľ, chov psov s PP je tiež len o ľuďoch. Pokiaľ je na tých najsprávnejších miestach človek, ktorému až tak nejde o blaho psov, tak to potom môže dopadnúť všelijak a nie práve v prospech psov :-( o tom bolo natočené aj video BBC: Pedigree dogs exposed
kellee
20.05.12,09:57
Biznis obhajovaný tým, že:
- máš záruku zdravia. Skutočnosť: nikto to nezaručí, ani keď boli zdraví rodičia,
- záruka zdravia druhýkrát. Skutočnosť: aj keď sa prejaví dedičná choroba na potomkovi a nový majiteľ to nahlási majiteľovi CHS, ako zaručíš, že ten to neututle? :confused:
- poznáš rodičov, skutočnosť: ak si nebola pri krytí, tak nevieš, či otec zapísaný v PP je aj skutočným otcom vrhu,
- fantastické podmienky chovu. Skutočnosť: ak si nevidela na vlastné oči, nevieš, ako žijú, ako sa o nich majiteľ stará, ako ich kŕmi...
- náklady na PP psa sú vyššie. Skutočnosť: sú, pretože 1. buzerácia zaplatením členského príspevku, 2. buzerácia chodením po výstavách, 3. buzerácia platením za zápis do plemenej knihy, 4. buzerácia platením za vystavenie PP, 5. buzerácia platením za... alebo za...

ale toto vsetko je na kazdom majitelovi psa. ja mam psa s PP, chodim na vystavy a predsa nie je chovny a ani ne som v ziadnom klube- je to moje slobodne rozhodnutie, tak ako som sa rozhodla, že moj pes kryt nebude.
Dalsie, je na kazdom majitelovi chovneho psa feny ci otcom bude ten ktory je napisany v papieroch- tieto veci sa dost sleduju- pripustacie povolenie a zas maitel psa o tom musi asi vedet e jeho pes kryl. takze hmmm vsetko sa da oklamat ale zas preco by to robili?
Llívia
20.05.12,10:07
Ešte som tam niečo dopísala.
Erinya
20.05.12,10:08
MisheliQ, bolo by dobre, keby si hneď na začiatku napísala, že si prišla robiť osvetu a nevydávala sa tu za naivku, ktorej treba všetko vysvetliť. Stačí si dať Tvoj nick do googlu, potom pozrieť pár stránok a je to jasné. Prečo sa hanbíš za svoje úmysly, veď Ti ide o dobro psov, nie? Len treba si asi najprv urobiť poriadok medzi chovateľmi PP, pretože potom také príklady, ako uvádzaš Ty a Tvoje známe z dogfóra tu, sú na smiech, že odškodnia majiteľa psa s vadou - predstav si, že nie, poznám majiteľa rotvajlera, ktorý žiadal od chovateľa kompenzáciu za ťažkú formu DLK, pes sa nedá uchovniť, nedá sa s ním zúčastňovať výcviku a súťaží, čo bol zámer majiteľa, prišla mu odpoveď, že nemá nárok na nič! To zdravotné vyšetrenie rodičov je tiež rôzne od krajiny ku krajine, niekde je niečo povinné, iné nie a už pustíš do chovu prenášača napr. slepoty a pod. A tiež poznám majiteľa rotvajlera bez PP, za ktorým boli chovatelia PP, nech pes nakryje ich fenu, lebo je fakt dobrej povahy aj výzoru, že do papierov uvedú nejakého PP psa - takže aj tým papierom sa dá aj nedá veriť. A nepíš mi tu o krvných testoch, keď kúpiš šteňa, z ktorého vyrastie štandardný pes bez zdravotných problémov, nemáš dôvod robiť testy a problémy sa môžu prejaviť v nasledujúcich generáciách, keď už nebude jasné, že na vine bol falošný pradedko. FCI nie je jediná organizácia, pod ktorou sa chová, pozri na CAFIB (brazílska fila). A čo sa týka argumentu, či nechcem,aby moje deti poznali terajšie plemená psov, predstav si, že nechcem, chcela by som, aby boli plemená, ako voľakedy, napr. NO s rovným chrbtom a nie taký, ako teraz, čo ťahá zadok po zemi, kólia nech nie je guča chlpov (nájdi si historické fotky, keď bola pracovným psom), anglický buldog na vyšších nohách a nie s tak extrémnym predkusom, že má problém dýchať - myslím, že tvorcovia plemien sa v hroboch obracajú, keďže ich snahou bolo vyšľachtiť psov na určité účely, ktorým by teraz ťažko vyhoveli. A čo sa týka príbuzenskej plemenitby, využíva sa v PP chove tiež a nevrav mi, že čo chovateľ, to genetik, každý si môže založiť CHS ale robia sa nejaké skúšky zo znalosti histórie plemena, štandardu, genetiky? Pochybujem. Sú poctiví chovatelia, ktorí si dané veci naštudujú a sú takí, ktorí založia CHS, uchovnia suku, nakryjú s interšampiónom, lebo tituly letia a viac ich nič netrápi. Takže to, čo vytýkaš množiteľom, máš aj v PP chove. A nie, neobhajujem množiteľov, ale nebudem každého, kto by raz mal štence bez PP, nazývať množiteľom. Ako zabrániš tomu, aby si niekto kúpil psa s PP a choval na ňom štence bez PP? A nevrav mi, že zmluvou pri predaji, to by tu chcelo nejakého právnika, či by bolo možné, že by si išla odobrať psa po 3 rokoch od predaja, lebo si sa dopočula, že na ňom chová štence bez PP. Určite som nenapísala všetko k tejto téme, ale je pekný deň, idem radšej von, takže keď mi budeš adresovať nejaké otázky (o čom nepochybujem), budeš si musieť počkať na odpoveď.

Edit: Kým som to naklepala, zapísali ste 2 strany, ale už to nejdem meniť.
Llívia
20.05.12,10:09
ale toto vsetko je na kazdom majitelovi psa. ja mam psa s PP, chodim na vystavy a predsa nie je chovny a ani ne som v ziadnom klube- je to moje slobodne rozhodnutie, tak ako som sa rozhodla, že moj pes kryt nebude.
Dalsie, je na kazdom majitelovi chovneho psa feny ci otcom bude ten ktory je napisany v papieroch- tieto veci sa dost sleduju- pripustacie povolenie a zas maitel psa o tom musi asi vedet e jeho pes kryl. takze hmmm vsetko sa da oklamat ale zas preco by to robili?
A ty si neodporuješ sama sebe? Keď nebude otcom ten, kto je zapísaný v PP, ako vieš, či bol zdravý, akú mal povahu...? Nie je to potom z tvojho pohľadu tiež len sprosté množiteľstvo? A že je to podvod na nových majiteľoch, je OK? Pripúšťacie povolenie? A čo FCi alebo SKI je pri každom krytí osobne? :confused:
MisheliQ
20.05.12,10:14
Za akú naivku? Čo také rozdielne píšem? Ak by som chcela niečo schovávať, nedávala by som si tento nick, nemyslíš?
kellee
20.05.12,10:15
A ty si neodporuješ sama sebe? Keď nebude otcom ten, kto je zapísaný v PP, ako vieš, či bol zdravý, akú mal povahu...? Nie je to potom z tvojho pohľadu tiež len sprosté množiteľstvo? A že je to podvod na nových majiteľoch, je OK? Pripúšťacie povolenie? A čo FCi alebo SKI je pri každom krytí osobne? :confused:

niekto sa o to pokusil, predat stenata jedneho plemena, hoci fena mala steniatka s uplne inym plemenom, kedy steniatka podrastli vyskocil otec a majitelke bolo zakazane chovat.
MisheliQ
20.05.12,10:16
Nevydávam sa za naivku. Naozaj ma to zaujíma akým spôsobom si chovatelia psov s PP a bez PP vyberajú psy do chovu. Odpoveď na to druhé som žiaľ ešte nedostala.Tak neviem, čo Ti tak prekáža
MisheliQ
20.05.12,10:16
Indeed (http://www.porada.sk/member.php?u=205154) 2 Hours Ago #10704
Takže aj tí, čo chovali francuzskych buldočkov s PP na predaj boli MNOŽIČI ?
V chove psov s PP sú aj množitelia. Neviem či sú to práve tí, čo chovali fr.buldočkov s PP.
Tak ako všade pri všetkom aj tu môže platiť ,,rovný a rovnejší". Sú pravidlá, ktoré by mali dodržiavať všetci rovnako, ale....je to o ľuďoch...nie som zaslepená, čítala a počula som skúsenosti druhých a asi niečo na tom bude. Nebudem ale preto haniť chov psov s PP, to nie je problém chovu psov s PP. Práveže vďaka tomu sa dá s tým niečo robiť. Len ľudia musia mať záujem s tým niečo robiť a musia to chcieť podporiť....
Keď chovateľ porušuje niektoré z pravidiel klubu, ktoré zastrešuje jeho plemeno, či SKJ/SPZ/FCI, dá sa podať žiadosť o prešetrenie takého chovateľa a tým vyžadovať nápravu.
alaya1
20.05.12,10:18
Mohla by si uz vydusit zo seba aj nieco nove, stele trpes dokola to iste.
alaya1
20.05.12,10:19
Ako myslis, citat este viem.
alaya1
20.05.12,10:24
Mna len udivuje, ako sa niekto, kto pred par mesiacmi ziadal o radu, cim a ako nakrmit psa a o par dni ziadal o radu, ako sa nebat psov, je odrazu odbornikom na vsetko, co sa tyka chovu psov. Je to smiesne az do placu.
MisheliQ
20.05.12,10:25
Erinya, zrejme na Tvoje prekvapenie, s Tebou súhlasím! Nečítala si si, predpokladám z Tvojho príspevku, nič z toho, čo som tu napísala alebo si to len prebehla...
Nepovažujem FCI za veľmoc. Tiež sa mi nepáči smerovanie niektorých plemien. Skús si prečítať ešte raz tento môj príspevok http://www.porada.sk/t194472-p8-chov-psov.html#post2066011 Jedine, čo chcem, je dozvedieť ako sa sleduje zdravie, povaha, príbuznosť a výzor. Práve pre dobro psov by mali byť tieto aspekty sledované ...
alaya1
20.05.12,10:29
Erinya, zrejme na Tvoje prekvapenie, s Tebou súhlasím! Nečítala si si, predpokladám z Tvojho príspevku, nič z toho, čo som tu napísala alebo si to len prebehla...
Nepovažujem FCI za veľmoc. Tiež sa mi nepáči smerovanie niektorých plemien. Skús si prečítať ešte raz tento môj príspevok http://www.porada.sk/t194472-p8-chov-psov.html#post2066011 Jedine, čo chcem, je dozvedieť ako sa sleduje zdravie, povaha, príbuznosť a výzor. Práve pre dobro psov by mali byť tieto aspekty sledované ...

na zadanie temy ti pri chove PP psov odpovedala Andrea- dokladne a obsirne. So vsetkym suhlasim.

Co a tyka "chovu" bPP psov/ bez utulkacov/.
1. Podla toho, ci sa mu pes podoba na plemeno, ktore chce mat.
2.Feny hned pri prvom harani, aj 8 nesacne, psy, ak uz dokazu nakryt, co je velmi skoro.Nie su ziadne normy, podla ktorych sa pari bPP chov.
3.Vyberaju podla vyzoru, u niektorych plemien podla vysky a vahy, cim mensie, tym lepsie.
avalik
20.05.12,10:32
Mna len udivuje, ako sa niekto, kto pred par mesiacmi ziadal o radu, cim a ako nakrmit psa a o par dni ziadal o radu, akom sa nebat psov, je odrazu odbornikom na vsetko, co sa tyka chovu psov. Je to smiesne az do placu.

zase problem s pochopenim textu ;)

vyjadrujeme tu svoje nazory ... na odbornika sa tu hras vacsinou ty

PS: ... niekde som citala, ze smiech lieci a prispieva k psychickej pohode :) ... prajem vsetkym krasny zbytok nedele a idem s mojim milym, malym, bielym, dlhosrstym - ostrihanym, 5 kg vaziacim psom (verim, ze z toho opisu je jasne ako vyzera) sa vyblaznit von (dufam, ze som to napisala korektne v zmysle pravidiel FCI, SKJ a inych chovatelskych zdruzeni)
MisheliQ
20.05.12,10:34
Ak je jediným dôvodom, prečo som nedostala odpoveď, to, že som namiesto svojho skutočného nicku nepoužila nejaký iný, tak mi je to vážne ľúto....
alaya1
20.05.12,10:37
myslis, ze to patrilo tebe? No, ale pri vsetkej skromnosti, myslim, ze mam dost skusenosti.
alaya1
20.05.12,10:39
ja som ti odpoved napisala, zial, jedina.
alaya1
20.05.12,10:39
o pol druhej do toho hycu-. chudak ostihany, bez termoregulacie, tomu doprajes, fakt.
alaya1
20.05.12,10:41
Ak je jediným dôvodom, prečo som nedostala odpoveď, to, že som namiesto svojho skutočného nicku nepoužila nejaký iný, tak mi je to vážne ľúto....

Misheliq- mas to jedno, tu je to stale rovnake. Urazene panicky, dotknute majitelky cistokrnych psikov a skreckov s PP-)
avalik
20.05.12,10:42
kedze si necitovala na koho reagujes, brala som to ako vseobecnu reakciu ... ale uz vazne idem Alinko stepuje pri dverach :)
Llívia
20.05.12,10:52
niekto sa o to pokusil, predat stenata jedneho plemena, hoci fena mala steniatka s uplne inym plemenom, kedy steniatka podrastli vyskocil otec a majitelke bolo zakazane chovat.
Nepísala som nič o krytí iným plemenom ;) Keby ho nakryl rovnakým plemenom, tak ako by ktokoľvek mohol prísť na to, že otec nie je ten, kto je zapísaný v PP? A že by napríklad mohlo jeho šteniatko mať problémy s povahou alebo so zdravím?
Llívia
20.05.12,10:54
Alaya1, môžem to hovoriť aj 100x dokolečka dokola, proste ty na to nemáš, aby si pochopila, čo píšem. A nikdy nepripustíš, že mám pravdu ;-) A ja ju mám ;-)
Llívia
20.05.12,10:54
Alaya1, čítať asi teda vieš, len, žiaľ, s porozmením textu si na tom ako dneší žiaci ;-)
Llívia
20.05.12,11:00
Alaya1, niekto tu je skutočne na zaplakanie a ak otvoríš oči a pozrieš sa do zrkadla, tak ho aj uvidíš ;-)
MisheliQ
20.05.12,11:00
To by sa ťažko zistilo. Bolo by to možné jedine testom DNA určením paternity. Či by malo problémy so zdravím sa zistí až príslušnými testami. Povaha sa dá vypozorovať už od šteniatka
alaya1
20.05.12,11:01
Takze toto je beh na dlhe trate. Pripojim jeden prispevok z ineho fora, mam to dovolene pisatelkou.

1.
Nepřipadá mi tato diskuse jako komedie. Dovolím si přidat svůj názor, možná že budu jen opakovat to, co už bylo napsáno. :-) Průkaz původu psa není jen "vstupenkou na výstavy", jak si často lidé myslí. V prvé řadě je to něco jako u lidí rodný list. Pokud máme psa na chov, je důležité znát jeho předky. Důležité je chovat na zdravých jedincích a nepředávat dál geny pro různé dědičné vady, kterých je v současné době popsáno několik set. Pořizovací cena psa bez PP je často jen o něco málo nižší než pořizovací cena psa s PP. Častěji se však u psů bez PP projevují nejrůznější zdravotní problémy, které jsou většinou dědičné (viz zmiňovaná luxace pately), jejichž řešení je dlouhodobé a velmi nákladné a ta původní o málo nižší pořizovací cena psa bez PP se může až několikanásobně navýšit. Navíc obviňování chovatelů psů s PP, že chtěji na psech jen vydělat, je mi k smíchu

2.
Domnívám se, že tohle je i věc toho, jak kdo na chov psů jako takový nahlíží. Slečna se bohužel domnívá, že když její třeba i čistokrevný a hezký bišonek nakryje libovolnou hezkou fenečku, tak budou mít krásná a zdravá štěňátka... Bohužel. Pokud někdo považuje nákup psa s PP za věc výstav a obohacení, jsou jakékoli debaty a rady marné. Slečna by možná měla pohledat, jak na tomto místě poměrně nedávno psala paní co má nádherného několikaměsíčního bišonka, který kvůli luxaci patelly dosmrti nevyskočí ani na gauč... Genetiku a přírodu člověk neoblafne ani těmi nejčistšími úmysly, je to zbytečné. Genofondu bišonků se tím nepomůže, o chovu jako takovém nemůže být řeč a tvrzení, že štěňátka udělají někomu radost - tak to je snad míněno jen žertem. Apeluji na zdravý rozum, čtěte, nastudujte si co nejvíce o dědičných vadách očí a DLK a věřím, že svůj názor s ohledem na zdraví případných štěňátek ještě přehodnotíte.
MisheliQ
20.05.12,11:02
PP nie je zárukou zdravia! Toto je už viac o ľuďoch a nech sú akékoľvek pravidlá, zákony, a neviem čo ešte, tak sa vždy nájde spôsob akým sa to dá obísť.
MisheliQ
20.05.12,11:03
Ale treba proti tomu bojovať, aby k niečomu takému nedochádzalo a aby si to tí chovatelia 2krát rozmysleli, či budú robiť podvody alebo či budú ututlávať
Llívia
20.05.12,11:06
Misheliq- mas to jedno, tu je to stale rovnake. Urazene panicky, dotknute majitelky cistokrnych psikov a skreckov s PP-)
Ešte sú tu aj urazené šedivé tetule píšuce "skvosty" typu: "argumentujte a nie tliachajte" a pritom samé tliachajú od veci a argumentujú horšie ako 5-ročné dieťa, alebo veľkohubo píšuce o tom, ako niekto niečo nevie pochopiť, pritom samé nechápu a nechcú pochopiť, a keď im dôjdu argumenty, a nedajbože niekto dokáže, že sa tieto tetule mýlia/nemajú pravdu/nemajú argumenty/ich argumenty sú nanič, tak namiesto toho, aby si priznali chybu, začnú okolo seba kopať ako rozmaznané decko, ktoré prišlo o hračku ;)
alaya1
20.05.12,11:07
nie je absolutne ziaden problem zistit pravdivost otca, ak je podozrenie, aj ked, pri kryti PP psov siu stale obidvaja chovatelia. Ak si zaplatim krytie ampionom, ktory tie tituly za nieco dostal, nepojdem fenu preboha prekryt nejakym bastardom.
Llívia
20.05.12,11:08
Tak prečo proti tomu nikto nebojuje? Keď si ideš vybrať šteniatko, zistíš hneď pri výbere, aká je?
alaya1
20.05.12,11:09
Livia, tvoj nazor ti nikto neberie, sice neviem, na koho narazas, ale urcite tie osoby poznas.
alaya1
20.05.12,11:11
A dufam, ze si sa uz naucila, co dat psovi jest a ako sa nebat psa za plotom-))
Llívia
20.05.12,11:11
Skús využiť uja Gúúgla, či je to s chovom PP skutočne tak dokonalé ;-)
alaya1
20.05.12,11:12
Ty vies, ze nikto, ak to urobil nebol za to postihnuty? Su hned vyluceni z klubui a nedostanu pre psy PP,.
alaya1
20.05.12,11:16
ja chov PP psov poznam osobne, nepotrebujem googlit a poznam osobne aj mnoziarne a psy od Bpp chovatelov,, urcite by som netvrdila nieco, som som nevidela na vlastne oci. ty si PP chov videla, aspon jeden?
MisheliQ
20.05.12,11:26
jediným možným zodpovedným spôsobom ako chovať psy je sledovaním a poznaním zdravia a povahy predkov, príbuzných a potomkov. Nikto mi ešte nedal odpoveď ako sa to robí v chove psov bez PP, ale v chove psov s PP na to slúži preukaz pôvod/rodokmeň, v ktorom sú známi predkovia.
Ako tu bolo poznamenané, FCI nie je jedinou organizáciou, čo je pravda, preto nech si každý chová pod organizáciou/klubom, s ktorej cieľmi a smerovaním sa stotožňuje, ale nech to je v prospech psov.

Llívia, možno tých ľudí nie je veľa, čo proti tomu bojujú, niektorí už aj rezignovali (keď sú na miestach osoby, ktoré si porušovanie pravidiel môžu dovoliť, aj tu sa do deje a je to na škodu). Ako proti tomu bojovať? Dobrá otázka, ktorú je podľa mňa dôležité a potrebné riešiť!
Indeed
20.05.12,11:27
Chapem ved PP znamena preukaz povodu, a ked niekto nevie rodokmen psa, tak ako može tohto psa vydavať za niekoho iného ?
MisheliQ
20.05.12,11:29
Vlastne pár odpovedi som dostala, ale nemyslím si, že to boli odpovede od tých, ktoré psy bez PP odchovávajú...
Indeed
20.05.12,11:33
Indeed= LACO , v angličtine znamená "vskutku" skutočne je to tak, alebo to som skutočne JA Laco.
Indeed
20.05.12,11:37
Myslim, že nikoho z nas nezaujíma kde na akých forach sa prezentuje MicheliQ, tu je debata o užitočnosti psov s PP versus bez PP
alaya1
20.05.12,11:39
Mna len naozaj mrzi to, ze sa tu snazime vysvetlit vyhody kupi psa s PP, ze je zaruka na takeho psa, ktora kupujucemu dava moznost ziskat skutocne informacie o rodicoch,zdravi psa, o vyhodach pri poskytovani chovatelskeho servisu, co pre majitela zaciatocnika nie je zanedbatelne.

Ale chyba tu konstruktivna debata, cele to smeruje k tomu, ako je chov bPP super, a ake su svine chovatelia Pp psov.

ja by som bola velmi rada, ak by vsetci, ktori tu prezentovali svoje nazory, napisali, ci videli CHS PP psov- , ci videli mnoziaren psov, aby napisali svoje pocity, lebo bavit sa s niekym , kto psa ani nema a je v tomto len teoretik,bez osobneho zazitku, moze byt pre potencionalneho majitela steniatka dost zavadzajuce.


V tomto su znacne rozdiely a myslim si, ze ked ludia, ktori toto len citaju a uvazuju o kupe psa, len na chvilu zapochybovali, ci si kupia psa z bazosa, "cistokrvneho" bPP- budem len rada.
Indeed
20.05.12,11:39
V chove psov s PP sú aj množitelia. Neviem či sú to práve tí, čo chovali fr.buldočkov s PP.
Tak ako všade pri všetkom aj tu môže platiť ,,rovný a rovnejší". Sú pravidlá, ktoré by mali dodržiavať všetci rovnako, ale....je to o ľuďoch...nie som zaslepená, čítala a počula som skúsenosti druhých a asi niečo na tom bude. Nebudem ale preto haniť chov psov s PP, to nie je problém chovu psov s PP. Práveže vďaka tomu sa dá s tým niečo robiť. Len ľudia musia mať záujem s tým niečo robiť a musia to chcieť podporiť....
Keď chovateľ porušuje niektoré z pravidiel klubu, ktoré zastrešuje jeho plemeno, či SKJ/SPZ/FCI, dá sa podať žiadosť o prešetrenie takého chovateľa a tým vyžadovať nápravu.

Poznam chovateľov francuzskych buldočkov a tiež aj vykupcov šteniatok,ktorí ich klimatizovanými dodávkami vozili do Francúzska a Španielska.
alaya1
20.05.12,11:43
Videl si aj neklimatizovane kamiony nalozene klietkami so psami z velkochovu?:Ak poznas taku CHS boldockov, napis jej meno, daj presetrit do ich klubu. Tu to nevyriesis.
Indeed
20.05.12,11:47
Nabúdam dojem, že CELÁ táto diskusia je exhibiciou niekoľkých zúčastnených ,

pričom otázka neregulovaného množenia psov sa touto diskusiou vobec nevyriešila a ani nikdy nevyrieši.

Všetko je otázka dopytu a ponuky.

Tam kde je dopyt , vykryštalyzuje sa ponuka, kde dopyt nie je ,ponuka nemá zmysel.

Teda ja ked byvam niekde vo VV alebo v TV, nepojdem pre bežného psa do Malaciek alebo Trenčína, kupim si šteňa v susednej dedine.

Iba ak by som chcel štena tibetskej dogy /Tibetan mastiff/, tak pre to by som bol ochotný cestovať aj 1000 km.
verkaz
20.05.12,11:51
Toto je naozaj ťažká téma.
Z vlastnej skúsenosti viem porovnať. mala som psíka s PP a musela som chodiť na bonitáciu a keď pribrala, tak ju vyradili a skoro som musela zaplatiť pokutu. Po nejakej dobe dostala epileptický záchvat. Podľa jej predkov bolo všetko v poriadku ale odborníci hovorili, že určite niekto zamlčal potomka, ktorý mal psinku. Ďalšieho sem mali od chovateľa a dožil sa necelých dvoch rokov. Uhynul na neznámu chorobu. Chodili sme po klinikách (Trnava, Žilina) žiadny veterinár sa s jeho problémami ešte nestretol. Podstúpil operáciu žalúdka, bol kastrovaný a jedného rána som ho našla bezvládne ležať.
Teraz mám psíka čistokrvného (poznám rodičov) ale bez PP. Mám ho už 3 roky a dalšieho u útulku.
Chodím pomáhať do útulku a je to nádherný pocit, keď ma tí havkovia obklopia a chcú pohladenie.
Preto je len na každom, pre akého psíka sa rozhodne. Len aby sa o neho staral a dával mu svoju lásku. Vráti to stonásobne.
alaya1
20.05.12,11:52
Pre Indeed-a. tato tema je o chove psov, o odlisnostiach a pravidlach v chove. Niekomu, kto sa chysta kupit si psa, moze pomoct.Myslim, ze ani zadavatelka nemyslela, ze a to tu vyriesi, ale diskutovat sa o tom moze.
Ale odpovede na tu CHS buldockov som sa nedockala.
verkaz
20.05.12,11:54
skús si pohľadať priamo chov buldočekov
alaya1
20.05.12,11:55
Tak je mi tvojho psa luto.Choroby si nevyberaju.,na bonitaciu si nemusela chodit, to len vsetdy, ked si chcela psa uchovnit. Inak netreba.A utulkaci su uzasni, vdacni za kazde pohladenie.
Indeed
20.05.12,11:55
Prečo ? Nepotrebujem to riešiť .
alaya1
20.05.12,11:56
napisal, ze vyvazaju psov v autach, preto ma zaujimalo, kto z PP chovatelov toto robi, urcitze mi to google nevyhodi.
Indeed
20.05.12,11:57
Ja som videl chov bezPP psov a o matku aj mláďatá bolo nadštandardne postarané .
alaya1
20.05.12,12:00
Preto, ze ked niekoho obvinis, ze robi taku spinavost, tak si za tym aj stoj a menuj. je lahko anonymne obvinit, skus konkretne napisat, ci je to problem?
alaya1
20.05.12,12:03
co to znamena, nadstandartne?
Llívia
20.05.12,12:05
A ako to klub zistil?
avalik
20.05.12,12:07
to ho mam drzat doma s plnym mechurom, ked je na tuto hodinu zvyknuty chodit von? 23 stupnov a prechadzka pod stromami je nieco zle? ... este stale trvas na tom, ze si odbornik????
Llívia
20.05.12,12:24
Mna len naozaj mrzi to, ze sa tu snazime vysvetlit vyhody kupi psa s PP, ze je zaruka na takeho psa, ktora kupujucemu dava moznost ziskat skutocne informacie o rodicoch,zdravi psa, o vyhodach pri poskytovani chovatelskeho servisu, co pre majitela zaciatocnika nie je zanedbatelne.

Ale chyba tu konstruktivna debata, cele to smeruje k tomu, ako je chov bPP super, a ake su svine chovatelia Pp psov.

ja by som bola velmi rada, ak by vsetci, ktori tu prezentovali svoje nazory, napisali, ci videli CHS PP psov- , ci videli mnoziaren psov, aby napisali svoje pocity, lebo bavit sa s niekym , kto psa ani nema a je v tomto len teoretik,bez osobneho zazitku, moze byt pre potencionalneho majitela steniatka dost zavadzajuce.


V tomto su znacne rozdiely a myslim si, ze ked ludia, ktori toto len citaju a uvazuju o kupe psa, len na chvilu zapochybovali, ci si kupia psa z bazosa, "cistokrvneho" bPP- budem len rada.

Áno, skutočná záruka zdravia a skutočné a pravdivé informácie o rodičoch:


Toto je naozaj ťažká téma.
Z vlastnej skúsenosti viem porovnať. mala som psíka s PP a musela som chodiť na bonitáciu a keď pribrala, tak ju vyradili a skoro som musela zaplatiť pokutu. Po nejakej dobe dostala epileptický záchvat. Podľa jej predkov bolo všetko v poriadku ale odborníci hovorili, že určite niekto zamlčal potomka, ktorý mal psinku. Ďalšieho sem mali od chovateľa a dožil sa necelých dvoch rokov. Uhynul na neznámu chorobu. Chodili sme po klinikách (Trnava, Žilina) žiadny veterinár sa s jeho problémami ešte nestretol. Podstúpil operáciu žalúdka, bol kastrovaný a jedného rána som ho našla bezvládne ležať.
Teraz mám psíka čistokrvného (poznám rodičov) ale bez PP. Mám ho už 3 roky a dalšieho u útulku.
Chodím pomáhať do útulku a je to nádherný pocit, keď ma tí havkovia obklopia a chcú pohladenie.
Preto je len na každom, pre akého psíka sa rozhodne. Len aby sa o neho staral a dával mu svoju lásku. Vráti to stonásobne.
Myslíš si, že Verkaz klame? Ja teda vôbec nie. A tiež nie každý a ani väčšina z tých, ktorí napíšu svoje negatívne skúsenosti s registrovanými chovateľskými stanicami, klame alebo to píše zo svojo "ublíženého" pohľadu. Nepotrebujem vidieť chov v žiadnej registrovanej chovateľskej stanici na vlastné oči, nepotrebujem sama chovať psa na to, aby som vedela, žee nemáš pravdu, že nie vždy je chov v registrovaných chovateľských staniciach tak ideálny, ako to tu tlačíš ľuďom do kocky – dôkazov proti je dosť.


...Llívia, možno tých ľudí nie je veľa, čo proti tomu bojujú, niektorí už aj rezignovali (keď sú na miestach osoby, ktoré si porušovanie pravidiel môžu dovoliť, aj tu sa do deje a je to na škodu). Ako proti tomu bojovať? Dobrá otázka, ktorú je podľa mňa dôležité a potrebné riešiť!


MisehliQ nie je jediná, ktorá o tomto vie – ďalší dôkaz o tom, ako to v niektorých „dokonalých“ kluboch funguje.

Takže keď už chceš niekoho presviedčať o výhodách kúpy psa s PP, tak mu povedz nielen A, ale aj B:


nech si overí chovateľa (registrovaného v klube) – recenzie na nete alebo u nejakého iného majiteľa jeho odchovov,
to, že má niekto papier = registráciu chovateľskej stanice, nedáva 100 % záruku, že je to dobrý chovateľ,
nech sa ide k chovateľovi, od ktorého chce šteniatko, pozrieť, aby videl na vlastné oči, ako je o psov postarané,
nech si overí celý klub, či tam nie sú nejaké „nekalé“ praktiky spomenuté vyššie, proste či klub nezatvára oči pred vecami ktoré ani podľa jeho vlastných pravidiel by sa nemali diať,
že 100 % záruku na zdravie ani povahu mu nikto nedá a ak mu ju dáva, tak ten niekto klame,
momentálne mi viac nenapadá.
verkaz
20.05.12,12:54
alaya ale to bolo ešte pred 30- rokmi
MisheliQ
20.05.12,12:55
Podle zákona 634/1992 Sb., Zákon o ochraně spotřebitele, je trestné prodávat i živé zvíře, tedy plagiát, pod názvem ochranné známky. V tomto případě je ochranou známkou registrace plemenného standardu a názvu plemene u FCI nebo jiné organizace.
MisheliQ
20.05.12,12:55
MisheliQ
20.05.12,13:01
Ďakujem za vysvetlenie nicku :-)
kopretinka
20.05.12,13:32
hej a to v zmysle akého zákona....
fúha... tak toto aká múdrosť :rolleyes::eek:
lujza,toto je úplne normálne,ozajstný milovník a ozajstný chovateľ má ZÁUJEM...
na to netreba nijaké zákony....ja ako kupujúci nebudem mať nič proti takýmto požiadavkám,pretože mám záujem o toho psa sa starať čo najlepšie.
kopretinka
20.05.12,13:34
no nato by som sa teda pozrela.....že netreba. no vidím, že chov psíkov s PP je "diagnóza". nie o pravidlách nič neviem ani nechcem nepotrebujem, mám psa bez PP, bez zmluvy a bez iných "vašich" dôležitostí, a čuduj sa svete, že po odbere sme boli s majiteľkou v kontakte ako sa mu darí a pod. + zaslané foto + keby išla "okolo" dá vedieť a ked budeme doma príde pozrieť.
lujza,za toto Ti musím dať neužitočné,naozaj......
alaya1
20.05.12,13:36
Tak teda, pred 30 rokmi som ja chodila ma zakladnu skolu a ani som netusila, kde povedu moje chodniky.
kopretinka
20.05.12,13:44
tak isto sa da povazovat za ubohe aj odsudzovanie vsetkych chovatelov psov bez PP ... je to tak isto smutne

ja si velmi vazim ludi, ktori sa vzorne staraju o zvierata z utulkov, len nechapem, preco sa odsudzuju ludia, ktori sa staraju o psov bez PP, ktori nie su z utulku
kto tu odsudzuje????????? pre boha,ľudia,naučte sa už čítať!!!!
kedy už konečne pochopíte,že tu nejde o preferovanie toho alebo onoho,tu ide o podstatu:nemnožiť psov na biznis.A chov psov s PP je tiež jednou cestou k tomu.....nikto neodsudzuje tu niekoho,že si zobral psa z útulku!
to je super vec a kiež by bolo takých viac! keby ste sa zamysleli,prečo sú útulky ? prečo vôbec sú? prečo sú také preplnené???? koľko psov s PP tam nájdete????? iste,netvrdím,že nie....ale je to zlomok z toho množstva.
Som zvedavá,kto prvý ma napadne,že chov psov s PP je tiež množenie a biznis.
alaya1
20.05.12,13:45
Livia- Chov PP neuznavas, tak mi napis, preco uznavas chov bPP psov.
alaya1
20.05.12,13:49
Mas pravdu, mam sa este co ucit.
alaya1
20.05.12,13:52
Napisala si to dokonale, si proste star.
kopretinka
20.05.12,13:59
Od majiteľa? Od akého majiteľa? Táto fenka má vrodené zdravotné problémy. U niekoho sa musela narodiť. Chovateľ by sa mal postarať o nápravu. Bez ohľadu na to či je alebo nie je z útulku (čo na tom, že je z útulku?).
Ak by sa to stalo chovateľovi psov s PP, tak ten by mal (a z kódexu chovateľa aj musí) majiteľa takéhoto psíka (z jeho odchovu) odškodniť (ako, to je už na dohode medzi chovateľom a majiteľom psíka). Ak by tak chovateľ neurobil, veľmi by to nepridalo na dobrom mene jeho chovateľskej stanici a jeho vlastnom...
A to, či dôjde alebo by došlo niekedy ku kompenzácii, je vlastne úplne jedno. Fenka sa s problémom narodila. Čo ma však viac zaujíma je to akým spôsobom chovateľ zabránil/zabráni ďalšiemu šíreniu tejto vady?? Keďže sa v chove psov bez PP nevedie evidencia ako potom chovatelia vedia o zdravotných komplikáciách, ktoré sa v chove vyskytli/vyskytujú?

Ak je teda problém, že fenka je z útulku (čo by som teda nečakala, že sa to bude považovať za problém ale možno som to len nesprávne pochopila), tak mám aj iný prípad. Dostala som správu od jednej panej (ktorá ma kontaktovala, pretože jej to poradila jedna naša spoločná známa), že jej 1-ročný psík bez PP má mediálnu luxáciu pately (vykĺbenie jabĺčka) na oboch nohách. Na jednej nôžke má 3-4 stupeň, na druhej nôžke má 2-3 stupeň. Pri tak vysokých stupňoch tohto ochorenia je operácia viac než nutná. Luxácia pately je dedičné ochorenie, a teda by mali byť rodičia, súrodenci a prípadne ďalší príbuzní (predkovia) tohto psíka vylúčení z chovu, aby sa zabránilo šíreniu tohto ochorenia. Lenže ako tomu zabrániť?? Chovateľa kontaktovali, ale neodpovedá im. Nakoľko psík nie je čipovaný ani tetovaný (je bez PP), nemôžu napísať ani len meno chovateľa, aby naňho upozornili ostatných záujemcov, aby neporušili náhodou nejaký zákon, keďže nemajú v rukách nič, čím by mohli dokázať, že tohto ich psíka odchoval tento chovateľ, to nebol chovateľ,to bol množič.môžeš ho teraz zháňať.Práve preto majú psy PP.ktorého meno uviedli. Psík nemá nič, čo by ho s chovateľom spájalo.
.
kopretinka
20.05.12,14:01
...majú ......

Mal som možnosť vidieť , čítať .....

Rodný list človeka je trt proti tomuto .......

Až do neviem ktorého pokolenia nazad sú tam údaje ......

....a ozaj .....aby mal pes henten papier ( presnejšie knižku ) , tak sa musia zučastňovať tých všeliakých výstav a súťaží .....inak je to na trt ....
to je blbosť,pes s PP sa nemusí zúčastňovať žiadnych súťaží ani výstav.
alaya1
20.05.12,14:01
Áno, skutočná záruka zdravia a skutočné a pravdivé informácie o rodičoch:


Myslíš si, že Verkaz klame? Ja teda vôbec nie. A tiež nie každý a ani väčšina z tých, ktorí napíšu svoje negatívne skúsenosti s registrovanými chovateľskými stanicami, klame alebo to píše zo svojo "ublíženého" pohľadu. Nepotrebujem vidieť chov v žiadnej registrovanej chovateľskej stanici na vlastné oči, nepotrebujem sama chovať psa na to, aby som vedela, žee nemáš pravdu, že nie vždy je chov v registrovaných chovateľských staniciach tak ideálny, ako to tu tlačíš ľuďom do kocky – dôkazov proti je dosť.




MisehliQ nie je jediná, ktorá o tomto vie – ďalší dôkaz o tom, ako to v niektorých „dokonalých“ kluboch funguje.

Takže keď už chceš niekoho presviedčať o výhodách kúpy psa s PP, tak mu povedz nielen A, ale aj B:

nech si overí chovateľa (registrovaného v klube) – recenzie na nete alebo u nejakého iného majiteľa jeho odchovov,
to, že má niekto papier = registráciu chovateľskej stanice, nedáva 100 % záruku, že je to dobrý chovateľ,
nech sa ide k chovateľovi, od ktorého chce šteniatko, pozrieť, aby videl na vlastné oči, ako je o psov postarané,
nech si overí celý klub, či tam nie sú nejaké „nekalé“ praktiky spomenuté vyššie, proste či klub nezatvára oči pred vecami ktoré ani podľa jeho vlastných pravidiel by sa nemali diať,
že 100 % záruku na zdravie ani povahu mu nikto nedá a ak mu ju dáva, tak ten niekto klame,
momentálne mi viac nenapadá.


Si proste teoretik a aj tvoje vyroky o tom svedcia. nevidela si chov s PP, nevidela si mnoziaren,videla si aspon utulok?A v nom psy s PP? Ale si znala dokonale problematiky. je to smiesne.Ja rada budem komunikovat s ludmi a aj polemizovat, ale ty si vzdy vycucnes z prispevku len to, co sa ti hodi. ja viem, ze mate v rodine psa b PP.

A tie body , co si tu vytasila. To ja mam pisat tym, ktori si chcu kupit psa, aby sa tam isli pozriet, aby si presli net a hladali referencie?

To ty tak podcenujes ludi, ze im tieto elementarne veci chces prikazovat, aby to robili?

Ved je to jasne myslim kazdemu, ze kym si kupim psa tak, ze tam pridem a nie ze úpridem a beriem.

Ja mam o gramotnosti ludi v tomto smere asi vyssiu mienku ako ty.
buchač
20.05.12,14:22
...he Llíviu obchádzam okľukou ...presne ako vravíš , to je jej spôsob diskusie ...:-)
alaya1
20.05.12,14:28
BUCHAC Nemas pravdu- kazdy pes dostava PP, ked sa narodi z registrovaneho chovu . Niekedy vraj, velmi davno to tak nebolo, ale ja si to nepamatam. Teraz dostava kazdy pes PP, ci je prvy, ci posledny vo vrhu.

neviem Buchac, ale ja sa snazim pisat vseobecne o vyhodach PP chovu. Napisem, ze je vyhodou, ze dostanes kupnu zmluvu. Hned je to negovane, ze su to moje mudrosti.
Dalej je to zaruka, ze rodicia su testovani na rozne dedicne choroby.

Aj to je len moj vymysel podla niektorrych.Ze si kupis s PP prave tu rasu, ktoru si chcel, aj to nie je pravda. tak ak chcu mnozit, nech mnozia, len chudata tie psy, v kotercoch v utulkoch.
A mas pravdu- je to tema o nicom. lebo kto chce, pochopil, kto nie- ..........

A krici tu na plne hrdlo clovek, ktory absolutne nic, okrem vygooglenia zakona o chove nevie. Nikdy nevidel chov PP psov, nevidel asi ani mnoziaren. Ale vie vsetko a nic nepotrebuje vidiet. lebo vie....To je vizitka naozajstneho odbornika na chov psov.

P.S. a neviem, ci ta fotka je dobry napad, bez povolenia majitela.
buchač
20.05.12,14:31
to je blbosť,pes s PP sa nemusí zúčastňovať žiadnych súťaží ani výstav.
...kua ....zasa ma niekto zle pochopil ...
Pes , respektíve jeho potomstvo nedostáva okamžite PP ...a ak si chce zachovať tvár , tak sa na nejakej súťaži ukáže ...
Z potomstvo dostávajú preukaz PP len 3 ( TRI !!! ) najlepšie šteňatá , ktoré sa majú takpovediac k svetu ... zvyšok skončí kade tade ....

Môj názor ......DEBATA o ničom ....bolo by sa dobré pozrieť aj na problematiku ako takú a nie drby z parku nahádzať ....




....a ozaj ...táto čajočka vie o tom všetko oveľa viac , ako vy všetky dohromady .....

...a meno ????????......domyslite si , alebo vyhľadajte ..........schválne som si do PC stiahol , aby sa z vlastností fotiek nedalo zistiť len tak , o koho ide ...;)


....ozaj .....len tak mimochodom , zvrhla sa táto témička na psíčkarov a psíčkarov - šak klasika - každý len seba vidí , ako jedinca a svojho psa ...nebolo by od veci aj vo všeobecnej rovine zastať určitý názor ...
...či PP a či nie , všetky psi serkadia rovnakým spôsobom ...
kellee
20.05.12,14:33
nemas pravdu- kazdy pes dostava PP, ked sa narodi z registrovaneho chovu . Niedy vraj, velmi davno to tak nebolo, ale ja si to nepamatam. teraz dostava kazdy pes PP, ci je prvy, ci posledny vo vrhu.

neviem Buchac, ale ja sa snazim pisat vseobecne o vyhodach PP chovu. Napisem, ze je vyhodou, ze dostanes kupnu zmluvu. Hned je to negovane, ze su to moje mudrosti.
dalej je to zaruka, ze rodicia su testovani na rozne dedicne choroby.

Aj to je len moj vymysel podla nietorrych.ze si kupis s PP prave tu rtasu, ktoru si chcel, aj to nie je pravda. tak ak chcu mnozit, nech mnozia, len chudata ptie psy, v kotercoch v utulkoch.
A mas pravdu- je to tema o nicom. lebo kto chce, pochopil, kto nie- ..........

P.S. a neviem, ci ta fotka je dobry napad, bez povolenia majitela.


dobre napisane, kto nechce nepochopi,
aj ja som dostala kupnu zmluvu, kde bolo potvrdenych kopec veci o mojom stenati, napriklad ze obaja rodicia su testovani na to a ono, ze otec ma displaziu jednotku, ze steniatko ma obe gulky, a kadeco ine, co na tom je divne neviem. Narozdiel od bez PP kde si kupia mini yorka a vyrastie z toho pes strednej velkosti aj s tymto som sa uz stretla. To je v poriadku. kto ti da zaruku? na nejakej ceskej stanici raz bola pani, ktora sa chcela podelit o to, preco si nekupovat psika bez PP. kupila si prazskeho krysiarika, vyrastlo z toho nieco uplne ine, aj ked jej predtym ukazali vraj oboch rodicov a steniatko malo kopec chorob. Ked sa obratila na tych predajcov, ze chce vratit peniaze za podvod vymiali ju a ani sa s nou nebavili.
buchač
20.05.12,14:35
nemas pravdu- kazdy pes dostava PP, ked sa narodi z registrovaneho chovu . Niedy vraj, velmi davno to tak nebolo, ale ja si to nepamatam. teraz dostava kazdy pes PP, ci je prvy, ci posledny vo vrhu.
...vidíš ...ja nie som psíčkar , ale aspoň k veci vravím ....nepoznám všetky podrobnosti ...
No ver , že keby sa mi pes okolo nôh tmolil , to by už iná káva bola ...

neviem Buchac, ale ja sa snazim pisat vseobecne o vyhodach PP chovu. Napisem, ze je vyhodou, ze dostanes kupnu zmluvu. Hned je to negovane, ze su to moje mudrosti.
...zle si pochopila ...
...vybrala si si práve to porekadlo o tej húske ....a práve na Teba som nemyslel ...:---:D
dalej je to zaruka, ze rodicia su testovani na rozne dedicne choroby.

Aj to je len moj vymysel podla nietorrych.ze si kupis s PP prave tu rtasu, ktoru si chcel, aj to nie je pravda. tak ak chcu mnozit, nech mnozia, len chudata ptie psy, v kotercoch v utulkoch.
A mas pravdu- je to tema o nicom. lebo kto chce, pochopil, kto nie- ..........

P.S. a neviem, ci ta fotka je dobry napad, bez povolenia majitela.
...fotku som vyšmaril ...;) ....no mladú som našiel , tam kde som aj chcel ...:rolleyes:
Múdro vraví , až mi je to divnô ...:)

Zvyšok , samozrejme ten Tvoj , akceptujem ...
MisheliQ
20.05.12,14:38
arizona
20.05.12,14:39
Hovori sa, ze pes je vizitkou majitela a jeho vychovy .Verim tomu, ze je to pravda.

Niekto, kto ma prachy si casto kupi psa s PP,len preto, ze "na to ma". Pritom sa mu nevenuje,nepohladi, neuci...
Zo psika vyrastie nevychovany pes,hoci ma rodokmen siahajuci az neviem kde...

A niekto,kto ma vztah k zvieratam,ale nema kopec penazi,aby si kupil psa s PP, si moze zohnat aj psika bez PP, venuje sa mu, cvici ho,dava mu kopec lasky.

Myslim, ze cela debata, ci je lepsi pes s PP,alebo bez PP je zbytocna. Kazdy ma svoj nazor, za ktorym si stoji.

Ak ma niekto zalubu s chove urciteho druhu psika s PP, v chodeniach na vystavy a pod. nech sa svojej zalube venuje.
A taktiez,ak ma niekto rad zvierata a chova psika bez PP a nepotrebuje vediet kto su jeho rodicia,bratranci,sesternice a neviem kto, tak ten clovek si tiez zasluzi uctu, nie?

Jedine, co ma vie poriadne na*rat, su mnozitelia,ktori nadmerne zatazuju feny a chovaju psikov bez akehokolvek citu,jedine pre prachy.
A taki sa najdu na oboch stranach...:mee::mad:
alaya1
20.05.12,14:44
Arizona, tak tento tvoj prispevok je naozaj to tom, o com vobec tato tema nemala byt.
pises "Ak clovek nema peniaze kupi si psa bPP"- ak clovek nema peniaze, nekupi si ziadneho psa, lebo nema peniaze,alebo si vezme psika z utulku. lebo cena psika je len ta minimalna investicia, ktoru do psika pocas jeho 12-15 rocneho zivota investujes.

A tu neide o to, ci je lepsi pes b PP ci s PP, ale, ze ked sa.....ale ved uz vsetko bolo napisane..
alaya1
20.05.12,14:45
Ja viem, ja viem- poznam. tam je to ine, ine nazory ludi, ale aj tam su taki...no...ako tu-)
alaya1
20.05.12,14:47
Nemyslim, ze to nema zmysel, no ty si moderator, urobis, ako chces. len ak ma vymazes opat, tak mi to vysvetli preco!! OK?
alaya1
20.05.12,15:00
KAZDY PES vo vrhu PP psov, dostava PP pri narodeni, .Nie su vynimky.
Dav
20.05.12,15:01
Arizona, tak tento tvoj prispevok je naozaj to tom, o com vobec tato tema nemala byt.
Ak clovek nema peniaze kupi si psa bPP- ak clovek nema peniaze, nekupi si ziadneho psa, lebo nema peniaze,alebo si vezme psika z utulku. lebo cena psika je len ta minimalna investicia, ktoru do psika pocas jeho 12-15 rocneho zivota investujes.

A tu neide o to, ci je lepsi pes b PP ci s PP, ale, ze ked sa.....ale ved uz vsetko bolo napisane..

1. O čom mala byť téma????
2. A čo má byť tá minimálna investícia do psa z útulku za 15 rokov?Len kúpa??? To akože pes nežerie, nie je očkovaný, odčervovaný, nemá vôdzku, obojok, zaplatenú daň????
alaya1
20.05.12,15:02
Ale vidis, reakcie tu, aspoin by o tom pouvazovali, ze na tom nieco je. Nie, hned znegovat, to je tu priznacne.
avalik
20.05.12,15:06
Arizona, tak tento tvoj prispevok je naozaj to tom, o com vobec tato tema nemala byt.
Ak clovek nema peniaze kupi si psa bPP- ak clovek nema peniaze, nekupi si ziadneho psa, lebo nema peniaze,alebo si vezme psika z utulku. lebo cena psika je len ta minimalna investicia, ktoru do psika pocas jeho 12-15 rocneho zivota investujes.

A tu neide o to, ci je lepsi pes b PP ci s PP, ale, ze ked sa.....ale ved uz vsetko bolo napisane..

mam peniaze a napriek tomu nie som ochotna ich dat za psa s PP ... chcem dat domov psovi - je mi jedno ci ma PP alebo nema PP

ak si vezmem psa z utulku, tak je vsetko v poriadku - vsetci ma budu ospevovat aka som milovnicka psov

ak si ale vezmem psa od suseda, znamych, resp. dam majitelovi symbolicky 20 € za ockovanie a ockovaci preukaz za psa bez PP - uz som ta zla, lebo podporujem mnozitela a ze preco som si nezobrala psa z utulku? ved ich je tam vela!

ok, tak nabuduce odnesiem stena najprv do utulku, s tym, ze som ho nasla pohodene na ulici (pripadne poziadam majitela, o odovzdanie cez utulok) ... podpisem nejaku "adopcnu zmluvu" ... a bude vsetko OK?

nebolo by lepsie zaoberat sa tymi mnozitelmi a chovatelmi, ktori chovaju zvierata v nevhodnych podmienkach, pripadne ich tyraju?
a tiez sa venovat osvete, ze pes nie je modny doplnok ale zavazok na cely jeho zivot?

preco tu niekto vyskakuje meter patdesiat, ked si dovolim nazvat mojho psa bez PP maltezakom? skvalitni to jeho zivot ked ho budem volat krizenec?

este mam jednu otazku - ako casto by mala byt fenka pripustana a mat mlade? aky je najmensi interval podla standardov?

Doplnenie: citovala som len jednen prispevok, otazky su polozene pre vsetkych zucastnenych
alaya1
20.05.12,15:06
Dav, preboha, ved si precitaj normalne co som napisala!! Uz to nechapem...napisala som, ze kupa psa je len minimalna investicia k tomu, kolko treba do psa investovat, pocas zivota.

Nerozumiem, hladas konflikt? Ci co??
alaya1
20.05.12,15:12
Vylozila si si moja slova, ako ti vyhovuje-)
avalik
20.05.12,15:16
doplnila som prispevok
Dav
20.05.12,15:25
Dav, preboha, ved si precitaj normalne co som napisala!! Uz to nechapem...napisala som, ze kupa psa je len minimalna investicia k tomu, kolko treba do psa investovat, pocas zivota.

Nerozumiem, hladas konflikt? Ci co??
Nehľadám konflikt, ale nepovažujem za potrebné odsúdiť niekoho za to, že príležitostne "vyprodukuje" psov bez preukazu pôvodu. Myslím si, že vzhľadom na módnosť plemien je čoraz ťažšie udržať nezdegenerovaný chov, aj ten s PP. Mimochodom, v jednej relácii ma zaujalo, že už sa objavujú krížené plemená , pamätám si len pudlík s niečím, ale boli tam viaceré zmesky. Práve kvôli zníženiu dedičných ochorení a zlepšeniu kvality života psíkov. Množiteľov, či už s PP, alebo bez PP, odsudzujem. A nepochopím, prečo by môj štvorlabkový spoločník mal byť presne taký istý, ako má sused, švagrova kolegyňa, alebo čo ja viem kto (s výnimkou psov pre alergikov).
Dav
20.05.12,15:27
Tej osvety by sa zišlo...
avalik
20.05.12,15:27
vsetci sa ucime cely zivot :)
alaya1
20.05.12,15:28
Ja som reagovbala na to, co si mi napisala o plateni, teraz pises nieco inhe. vazim si ta za utulkaca ale podporujem zachovanie psich pleniem pre dalsie generacie. Mnozit v PP chove sa neda, lebo sa tam neda nakryvat s PP ako sa komu paci.
alaya1
20.05.12,15:30
Dav- agituj,
alaya1
20.05.12,15:33
Pozri sa na tie "nimiyorky" sem-tam podla teba vypropdukovane bPP a na yorkov s PP. A porovnaj, co je zdegenerovane.
kellee
20.05.12,16:06
Dav, preboha, ved si precitaj normalne co som napisala!! Uz to nechapem...napisala som, ze kupa psa je len minimalna investicia k tomu, kolko treba do psa investovat, pocas zivota.

Nerozumiem, hladas konflikt? Ci co??


myslim ze tu je vazne zbytocne plytvat casom aj namahou, lebo tito ludia si stale budu hovorit svoje.

na margo niekoho kto tu pisal ze neda peniaze za PP psa, kukni inzeraty york bez PP- 200e to je normalna cena ked za PP psa das pomaly len o 100 viac?

ste zadubeni a nechapete o co tu ide, alebo nechcete chapat, niekto by vas mal na tyzden zavriet do mini klietky, aby ste si s.... pod nohy a jedli mozno.. mozno raz za den a potom by vas mal vyhodit niekam na kraj cesty, alebo priviazat v lese o strom, v lepsom pripade o vrata utulku, aby ste konecne pochopili, ze akekolvek mnozenie bez papierovych psikov, len a len podporuje tych sviniarov co to robia, je jedno ci maju vrh raz ci dva krat, ci sto krat, pre mna je to nic ine len blbec, co mnozi, co nema a pletie sa do toho, comu nerozumie.
avalik
20.05.12,16:20
myslim ze tu je vazne zbytocne plytvat casom aj namahou, lebo tito ludia si stale budu hovorit svoje.

na margo niekoho kto tu pisal ze neda peniaze za PP psa, kukni inzeraty york bez PP- 200e to je normalna cena ked za PP psa das pomaly len o 100 viac?

ste zadubeni a nechapete o co tu ide, alebo nechcete chapat, niekto by vas mal na tyzden zavriet do mini klietky, aby ste si s.... pod nohy a jedli mozno.. mozno raz za den a potom by vas mal vyhodit niekam na kraj cesty, alebo priviazat v lese o strom, v lepsom pripade o vrata utulku, aby ste konecne pochopili, ze akekolvek mnozenie bez papierovych psikov, len a len podporuje tych sviniarov co to robia, je jedno ci maju vrh raz ci dva krat, ci sto krat, pre mna je to nic ine len blbec, co mnozi, co nema a pletie sa do toho, comu nerozumie.

dala som za psa 20 € ... preco by som mala davat 300 a viac?

a k tomu druhemu odstavcu - chcela by som byt mojim psom :D
... su aj tyrane deti, zijuce v nevhodnych podmienkach a napriek tomu neosocujem VSETKYCH ludi, ze su zadubeni a nechapu o co ide

- ak vies o tyrani zvierat si povinna to oznamit na prislusne urady
kellee
20.05.12,16:27
dala som za psa 20 € ... preco by som mala davat 300 a viac?

a k tomu druhemu odstavcu - chcela by som byt mojim psom :D
... su aj tyrane deti, zijuce v nevhodnych podmienkach a napriek tomu neosocujem VSETKYCH ludi, ze su zadubeni a nechapu o co ide

- ak vies o tyrani zvierat si povinna to oznamit na prislusne urady


a este mi povedz ze je cistokrvny nie?
je to jednoducho len a len nezodpovednost a nic viac.
arizona
20.05.12,16:32
Arizona, tak tento tvoj prispevok je naozaj to tom, o com vobec tato tema nemala byt.
pises "Ak clovek nema peniaze kupi si psa bPP"- ak clovek nema peniaze, nekupi si ziadneho psa, lebo nema peniaze,alebo si vezme psika z utulku. lebo cena psika je len ta minimalna investicia, ktoru do psika pocas jeho 12-15 rocneho zivota investujes.

A tu neide o to, ci je lepsi pes b PP ci s PP, ale, ze ked sa.....ale ved uz vsetko bolo napisane..
Neviem, preco si myslis, ze ty svoj nazor na verejnej stranke napisat mozes a ja nie :confused:
Svojim prispevkom som nikoho neurazala, nerypala som do nikoho...to akoze kazdy, kto v tejto teme neospevuje chovatelov psov s PP , alebo nesuhlasi s tvojim nazorom tu nema co robit?

A nechytaj ma za slovicka. Tym, ze som napisala" ze nema peniaze", som urcite nemyslela nejakych ludi celkom bez koruny vo vrecku, co nedokazu uzivit seba,toboz nie psa. Mala som na mysli ludi,ktori nie su ochotni dat za PP nejakych par sto eur. Ale kto chcel, pochopil...;)

Idem pozerat radsej hokej, na hadky ozaj nemam chut...:)
Eto vsjo.
avalik
20.05.12,16:36
nie je ... ano je to o zodpovednosti - postarat sa o psa
kellee
20.05.12,16:56
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/15436090/Yorkshirsky-terier-na-krytie.php


tu mate dokonaly priklad toho ako vyzeraju tie " cistokrvne" psy bez PP, lebo toto je vsetko len nie york
Indeed
20.05.12,16:57
Pokiaľ viem dotyční mali všetky papiere v poriadku a to čo robili bolo uplne legálne, okrem toho sme na Slovensku, tu sa dá vybaviť akýkoľvek papier a doklad
Indeed
20.05.12,17:05
su tam nejake odchylky no podoba teriera ostala zachovaná
sisima
20.05.12,17:07
to sa všetky témy venované psom musia rovnako zvrhnúť? a samozrejme tými istými osobami? :(

celé to množenie bude dovtedy, dokedy bude dopyt! a môžte sa tu hádať donekonečna...