bbiker33
21.05.12,20:20
Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu...Pred 25 rokmi moji starí rodičia postavili pre svojich synov dvoj dom. K obidvom častiam dostali aj záhrady. Ale tie ostali napísané na deda. Medzi bratmi po rokoch nastali nezhody. Preto jeden z nich (môj otec) požiadal deda aby mu jeho záhradu predal. Tak sa aj stalo. Spísali zmluvu, otec deda vyplatil. Toto sa stalo pred rokom. Otec ešte nepožiadal o vklad na katastri. Pred par mesiacmi sa otcovi brat začal vyhrážať že mu ide na záhrade vypilovať stromy že záhradu kúpil on. Skontrolovali sme to na katastri a naozaj, ako vlastník je tam napísaný on. Takže dedo vlastne záhradu predal najprv otcovi za 300 Eur a potom jeho bratovi za 1 Euro a ten si to hneď dal zapísať na Katastri. Celú vec už rieši právnik ale zdá sa mi že sa to zbytočne naťahuje.
Aký je váš názor na vzniknutú situáciu?
danushka
21.05.12,20:40
Naťahovať sa to aj bude.
Bude súd a tam sa bude dokazovať, kto záhradu kúpil skôr.
Prvý kupujúci nemal otáľať s vkladom na kataster a predpokladám, že kúpna zmluva je overená pred notárom.
Týmto spôsobom dedo ,,zaviedol" druhého kupujúcho a ,,zatajil" fakt, že na predmetný pozemok má nárok tretia osoba, ktorá už pozemok kúpila.
Pokiaľ tieto veci nebudú vyjasnené, nebude právoplatné rozhodnutie súdu, kataster žiadnu zmenu vlastníka na LV neurobí.
bbiker33
22.05.12,15:20
To chápem ale akú šancu ma otec na sude, jeho brat o tom vedel že to kúpil, ale nejako sa mu podarilo presvedčiť deda aby to predal jemu a hneď požiadal o vklad na katastri.
Zatiaľ bolo podane iba trestne oznámenie. Otcov brat ma u policajtov niekoho známeho a oni trestné oznámenie zamietli.
danushka
22.05.12,15:51
A na koho bolo podané trestné oznámenie? Na druhého kupcu?

Spáchal trestný čin druhý kupec, ktorý ,,nevedel" o tom, že kupuje už raz predaný pozemok?

Existuje doklad o zaplatení prvého kupca?
Bola kúpna zmluva pred notárom podpísaná?
Defacto podvodu sa dopustil dedo, ktorý predal jeden pozemk najskôr jednému, potom druhému synovi. Je dedo nesvojprávny?
draik
22.05.12,17:04
Jasná chyba, že nebol vklad podaný do katastra. Môže si vymáhať tých 300 eur, ak má doklad o zaplatení. Druhý kupec žiaden trestný čin nespáchal.
tommi_d
22.05.12,18:09
nie je nad rodinu.....
bbiker33
23.05.12,07:28
Ano...kupna zmluva bola podpisana u notara, doklad o zaplateni neni, ale bola tam uvedena aj zmluvna pokuta. Trestne oznamenie bolo podane na kupcu, lebo vedel ze kupuje uz predany pozemok a kupoval ho z umyslom poskodit prveho kupcu. Zahradu dostal otec prislubom uz pred 25 rokmi, do zahrady bolo investovanych nemalo penazi( su tam drobne stavby, studna, murovane oplotenie, udrziavany travnik, mnozstvo ovocnych a okrasnych stromov). Mna len zaujma ci ma otec na sude nejaku sancu, ci moze zahradu dostat naspat. Pravnik sa vyjadril ze v podobnych pripadoch ludia uspeli ale nie je to iste.
mattto
23.05.12,07:51
Ano...kupna zmluva bola podpisana u notara, doklad o zaplateni neni, ale bola tam uvedena aj zmluvna pokuta. Trestne oznamenie bolo podane na kupcu, lebo vedel ze kupuje uz predany pozemok a kupoval ho z umyslom poskodit prveho kupcu. Zahradu dostal otec prislubom uz pred 25 rokmi, do zahrady bolo investovanych nemalo penazi( su tam drobne stavby, studna, murovane oplotenie, udrziavany travnik, mnozstvo ovocnych a okrasnych stromov). Mna len zaujma ci ma otec na sude nejaku sancu, ci moze zahradu dostat naspat. Pravnik sa vyjadril ze v podobnych pripadoch ludia uspeli ale nie je to iste.

ako písal draik, kupec žiaden TČ nespáchal, neviem ako to posúdia OČTK, ale najskôr ho spáchal dedo. Ak ste podali žalobu o určenie vlastníckeho práva, ostáva Vám iba čakať.

Všetko zlé je na niečo dobré, zoberte si ponaučenie do budúcnosti, že veci treba dotiahnuť do konca a keby otec podal návrh na vklad, žiadne problémy by nemuseli byť...