mates3000
22.05.12,07:21
Zdravím všetkých poraďákov.
Prešiel som celé fórum, ale som asi nenatrafil na takýto problém:
S priateľkou sme si zobrali do prenájmu byt. V cene nájmu je započítaná aj cena za užívanie pivničných priestorov. Keď sme sa nasťahovali, nájomca mal plnú pivnicu "bordelu" a s prísľubom povedal, že ju do mesiaca vyprace, aby sme ju mohli užívať. Táto pivnica je tak naprataná, že nemôžete do nej ani poriadne otvoriť dvere. Pivnicu potrebujeme napr. na bycikle, lyže a iné veci osobnej potreby. Od tohoto prvého prísľubu ubehlo jeden a pol roka - 18 mesiacov. Medzi tým na naše apelovanie, že potrebujeme pivnicu, sústavne sľuboval jej vypratanie. Pred dvoma mesiacmi sme ho žiadali aby pivnicu z nájmu vyškrtol, že ju nebudeme platiť, keď u nemôžeme užívať. Povedal, že ju už určite do mesiaca vyprace. Dodnes sa však tak nestalo a preto to už chceme radikálne riešiť. Takže potrebujeme poradiť. Ako napísať žiadosť o vyškrtnutie pivničných priestorov z nájmu a prípadne žiadať o vyplatenie čiastky, ktorú sme mu za pivnicu platili, alebo ako ho donútiť aby nám tú pivnicu vypratal. Je niekde v zákone nejaké "formulka" ako riešiť takýto problém s nájomcom?
Vopred ďakujem za všetky rady a tipy.
S pozdravom Martin
verkaz
22.05.12,05:59
Požiadaj o to písomne prenajímateľa. Jeho povinnosťou bolo podľa zmluvy ti predmet nájmu odovzdať. V žiadnom prípade by si nemal platiť za niečo, čo neužívaš.
Píšeš o nájomcovi, tak to upresni, či sa jedná o predchádzajúceho nájomníka alebo vlastníka (prenajímateľa).
mates3000
22.05.12,06:08
Jedná sa o majiteľa bytu (vlastníka). Niekto mi aj spomínal nejaký paragraf, ktorý sa týka tohoto problému s možnosťou vypovedania nebytových priestorov z najomnej zmluvy, ale teraz neviem presne ako to bolo formulované.
arizona
22.05.12,14:51
Jedná sa o majiteľa bytu (vlastníka). Niekto mi aj spomínal nejaký paragraf, ktorý sa týka tohoto problému s možnosťou vypovedania nebytových priestorov z najomnej zmluvy, ale teraz neviem presne ako to bolo formulované.
http://www.trh.sk/clanky/pravna-poradna/najom-a-podnajom-nebytovych-priestorov-ako-odplatny-vztah-a-vypoved-z-najmu-462.html
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-najme-a-podnajme-nebytovych-priestorov/
felix1
22.05.12,19:45
Neviem v ktorom meste mas prenajaty byt, ale ak mam dobre info je vsade prebytok v ponuke bytov na prenajom. Nenic si nervy a nestracaj cas hladanim paragrafov. Oznam domacemu cenu ktoru akceptujes bez pivnice a ak sa nedohodnete chod o dom dalej.
mates3000
22.05.12,19:49
Už nad tým s priateľkou vážne uvažujeme !!! Asi to bude najlepšie riešenie, pretože nájomca mal aj vymeniť v byte okná za plastové a tiež to sľubuje rok,takže to bude asi najrozumnejšie ukončiť to.
Ďakujem všetkým za poskytnuté rady.