tibor13
13.02.06,14:13
Som zivnostnik a som platca DPH. Vykonavam programatorske sluzby
pre Rakuskeho partnera. Vykonana praca je dodana internetom.
Teraz neviem ci mam fakturovat pre mojho klienta s DPH alebo bez.
Mne sa zda, ze splnam body 8i a 8b. Co si myslite? Dakujem

Miesto dodania služby § 15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.
(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú
a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Jana Acsová
13.02.06,14:04
Som zivnostnik a som platca DPH. Vykonavam programatorske sluzby pre Rakuskeho partnera. Vykonana praca je dodana internetom.
Teraz neviem ci mam fakturovat pre mojho klienta s DPH alebo bez.
Mne sa zda, ze splnam body 8i a 8b. Co si myslite?Otázne je, komu dodávate služby? Ak podnikateľovi tak platí, že miesto dodania služby je Rakúsko. Ak áno fakturovať by ste mali bez DPH, ostatné sa odvíja od podmienok prenosu daňovej povinnosti na rakúskeho podnikateľa (či je osobou identifikovanou na daň, alebo nie a ako je to upravené v rakúskom zákone). Podľa našich podmienok by platil na podnikateľa (teda aj neplatiteľa) prenos daňovej povinnosti.
tibor13
13.02.06,17:03
je to Gmbh a su patcovia DPH. Konkretne ktory bod zakona o DPH plati pre mna? Myslim z paragrafu 15.
ALBO
13.02.06,18:35
je to Gmbh a su patcovia DPH. Konkretne ktory bod zakona o DPH plati pre mna? Myslim z paragrafu 15.
Ak je to platiteľ dane,fakturujete oslobodené. U neplatiteľa treba vždy radšej pozrieť v ich zákone, či sa daňová povinnosť prenáša aj na podnikateľa neplatiteľa .Na FO sa neprenáša., vtedy sa musíte zaregistrovať v krajine odberateľa. Píšem teraz len o krajinách EU.

Neviem presne čo robíte, ale ak prenich dodávate nejaký SW, tak by to mohlo byť aj d). V každom prípade ste v §15/7 a 15/8
tibor13
14.02.06,05:47
piseme programove moduly do ich SW rieseni.
Jana Acsová
15.02.06,06:52
V tomto prípade nejde o oslobodené plnenie, ale o dodávku služby s miestom dodania v zahraničí, ktorá sa vám nepremietne v daňovom priznaní. Na faktúre ste povinný uviesť odvolávku na § 15 ZDPH v zmysle § 73 ods. 2 písm. i).
Jana Acsová
15.02.06,06:53
Link na všeobecné východiská služby dodanej v zahraničí:
http://www.porada.sk/t19078-sluba-dodana-v-zahraniei.html