allgreen
24.05.12,16:16
Dobrý deň potreboval by som radu
kupil som si kompresor na 12V na štítku ma este udaje 10A a 80W
potrebujem ho do predajne kde predavam lopty na ich fukanie, doteraz som ich fukal rucne, hej sice som si zasportoval no aj tak by som sa rad odbremenil do rucneho fukania.
Co mozem pouzit ako zdroj ? Rozmyslal som ze PC zdroj by mohol byt na to vhodny, alebo aj nejaky trafak s usmernovacom? Trebalo by zdroj nejak upravit?
nasiel som navod na upravu ale je to nabijacka pre RC modeli vid: http://www.rc.xf.cz/uprava_pc_zdroje.html
Dakujem ak niekto pomoze
allgreen
24.05.12,16:01
skusim si to posunut.
Stevo5
24.05.12,17:28
Ahoj
mal by ti na to stačiť ttransformátor na asi 10 až 13V, krorý bude schopný dodať tých 10A. Teda trafo okolo 12V a s rezervou 150Watt, vinutie na 10A.
Za tým usmerňovač a filtračné kodenzátory.
Iná možnosť - nejaký 12V akumulátor, ktorým by sa kompresor napájal. Akumulátor by sa v predajni dobíjal.

PC zdroj z tvojho linku nie je schopný dodať 10A, ale to je vec toho, ako výkonný zdroj by si použil. Má to aj iné úskalia, píše sa o nich v článku z tvojho linku. Myslím že bežné trafo / usmerňovač (4ks 20A diódy)/ filtrácia (elektrolytický kondenzátor 2G na minimálne 15V) ťa vyjde lacnejšie, nie je to poruchové a bude ťa "poslúchať". Súčiastky som dal len približne, ale ide to s nimi v pohode. Diódy daj 20A preto, aby sa nehriali. Doporučujem ich dať na chladič. Trafo 150W to isté, 120W by sa pri 100% zaťažení (12V/10A) tiež hrialo.
maurer2
24.05.12,17:37
skus kompresor zo starsej chladnicky uplne postaci , ale daj najprv odsat freon , chladiacu zmes zo systemu chladnicky ( nech nezvecujeme ozonovu dieru ) mozm zozenies aj v bazari ....
jahoszmsk
24.05.12,17:42
lepší a silnejší je kompresor zo starších typov mrazničiek (box).
podľa mňa 10A 80W príkonu by mal tvoj kompresor, ak by si s ním fúkal napr. koleso do nákladiaka na max výkon kompresora, a nie nejakú loptu.
allgreen
25.05.12,09:03
Dakujem vam pani elekrikari skusim to poriesit s tym trafom dufam ze to bude bezpecne, nie ze ma tu klepne o zem
Mali sme dakedy davno u starkej taky cierny kompresor z chladnicky resp mraznicky pamatam sa ze bol riadne tazky ked som ho vyhadzoval :) netusil som ze by sa mi mohol niekedy zist

Dik este raz
Vlado40
25.05.12,12:51
Naposledy keď som robil silnejší zdroj tak som použil toroidný transformátor:
http://avelmak.sk/index.php?lm=1040&pg=det&article=39780
allgreen
26.05.12,05:31
ehm toroid, toroid .... hladam riesenie za 5 korún! :) mám nabijacku na autobaterie...keby to tam napojím na priamo + a - nestane sa nieco nabíjacke? to by ma starý dorazil keby ju od..... ?!?!??!?!?!!!
jahoszmsk
26.05.12,08:03
záleží aká to je nabíjačka, ak je veľkosťou malá, tak je určená len na pomalé dobíjanie autobatérie (možno 2A). ale tieto údaje by si mal mať na štítku nabíjačky.
skús zohnať napájací transformátor na bodové svietidlá, tie majú dostatočný výkon a je to zároveň aj stabilizovaný zdroj.
Fero11
26.05.12,09:35
ehm toroid, toroid .... hladam riesenie za 5 korún! :) mám nabijacku na autobaterie...keby to tam napojím na priamo + a - nestane sa nieco nabíjacke? to by ma starý dorazil keby ju od..... ?!?!??!?!?!!!
nic sa nestane, pokial ma slabsi vykon (napr 20W) tak ti bude kompresor fukat loptu 5 min. ak ma 200W tak to budes mat nafukane za par sek...
Vlado40
26.05.12,10:04
Nenapísal som aby si kúpil trafo z odkazu,vyber si trafko podľa záťaže
Vlado40
26.05.12,10:08
Riešenie má byť za 5 korún t.j. 0,16 €