dzup
25.05.12,05:28
Dobry den,
idem zmenit trvale bydlisko, vsade citam, ze zmenu treba nahlasit v zdr. poist. do 8 dni.
Jedna sa o 8 pracovnych alebo kalendarnych dni. Dakujem.
veronikasad
25.05.12,07:01
Trvalé bydlisko koho ?

Lehota na nahlasovanie zmien je 8 kal.dní.
Chobot
25.05.12,08:43
Dobry den,
idem zmenit trvale bydlisko, vsade citam, ze zmenu treba nahlasit v zdr. poist. do 8 dni.
Jedna sa o 8 pracovnych alebo kalendarnych dni. Dakujem.

Vo všeobecnosti - ak v nejakom právnom predpise nie je inak uvedené, tak ide o kalendárne dni. Ak by malo ísť o pracovné dni, tak tam bude vyslovene uvedené "do X pracovných dní".

Ak ale zmenu nahlásiš na 10. deň, nikto ťa nezbije ani nepokutuje. Len kvôli tomu sa nemusíš naháňať do ZP.
kn-alka
25.05.12,08:47
Dúfam, že nepokutujú, lebo aj ja som teraz menila svoj trvalý pobyt, a proste aj keď sa roztrhám, do 8 dní to nestíham, veď len nový občiansky preukaz mi vystavili do 7 dňa, pravdaže práve v ten deň, čo mi prišla SMS, bol nestránkový, takže po občiansky som išla až v 8. deň, aj to kvôli práci až po obede, keď už v zdravotnej poisťovni "neúradovali". Proste ich lehoty sa niekedy pre normálne pracujúcich (od 08.00 do 16.00) nedajú stíhať.
veronikasad
25.05.12,08:51
Pozor na § 22 odst. 13 Zákona o zdravotnom poistení

(13) Poistenec, ktorý ani na výzvu zdravotnej poisťovne nesplní oznamovaciu povinnosť do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, sa na účely tohto zákona považuje za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2. Výzva zdravotnej poisťovne musí byť písomná amusí obsahovať poučenie o následkoch nesplnenia oznamovacej povinnosti v lehote podľa prvej vety. O skutočnosti, že poistenec sa považuje za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2, zdravotná poisťovňa poistenca písomne upovedomí. Na doručovanie výzvy a písomného upovedomenia sa vzťahuje § 17b. V písomnom upovedomení zdravotná poisťovňa oznámi poistencovi aj výšku pohľadávky, ktorá v súvislosti s týmto postupom zdravotnej poisťovni vznikla. Pri vyčíslení pohľadávky postupuje zdravotná poisťovňa v súlade s § 20 ods. 4 a 5.
kn-alka
25.05.12,09:02
Tu ale nejde o zmenu platiteľa poistného, len o zmenu údajov, v tomto prípade trvalého pobytu.
veronikasad
25.05.12,09:10
Tu ale nejde o zmenu platiteľa poistného, len o zmenu údajov, v tomto prípade trvalého pobytu.
súhlasím, v prísp. č.5 som nereagovala na príspevok zadávatela, ale nadpis témy.
kn-alka
25.05.12,09:12
:)
Chobot
25.05.12,09:23
Dúfam, že nepokutujú, lebo aj ja som teraz menila svoj trvalý pobyt, a proste aj keď sa roztrhám, do 8 dní to nestíham, veď len nový občiansky preukaz mi vystavili do 7 dňa, pravdaže práve v ten deň, čo mi prišla SMS, bol nestránkový, takže po občiansky som išla až v 8. deň, aj to kvôli práci až po obede, keď už v zdravotnej poisťovni "neúradovali". Proste ich lehoty sa niekedy pre normálne pracujúcich (od 08.00 do 16.00) nedajú stíhať.

Za nesplnenie oznamovacej povinnosti neukladá pokutu zdravotná poisťovňa, ale pokutu môže udeliť Úrad. Zdravotné poisťovne sú povinné "bonzovať" takých, čo si nesplnia oznamovaciu povinnosť na úrad vo forme výkazu (§ 25 ods. 1 písm. h) zákona 580/2004). Zatiaľ to ale úrad nerieši, neviem o tom, že by niekto dostal za neskoré nahlásenie pokutu od úradu. Samotná zdravotná poisťovňa ťa nemôže sankcionovať. Ale ak by ti nenahlásením vznikla škoda, tak si za ňu zodpovedáš (napr. výkaz nedoplatkov sa zasiela na poslednú známu adresu trvalého pobytu, ak novú adresu nenahlásiš, tak VN bude zaslaný na starú adresu) - § 23 ods. 14 zákona o zdrav. poistení č. 580/2004.
veronikasad
25.05.12,09:25
Tibor, zaujímavý je ten doplnený odst.13
Chobot
28.05.12,20:32
Ten odstavec sa týka oznamovacej povinnosti ohľadne platiteľa poistného a nie na oznámemie či neoznámenie novej adresy. Veď je to nelogické - ZP ani nemôže vedieť, že poistenec sa presťahoval, tak prečo by ho mala vyzývať na oznámenie novej adresy? A keby aj, aký súvis má neoznámenie novej adresy s tým, že by preto mal byť samoplatiteľ? Tu ide o nepreukázané obdobia bez platiteľa poistného. Ak poistenec také obdobie nezdokladuje, ZP má právo ho evidovať ako samoplatiteľa.

Vyplýva to aj z dôvodovej správy vládneho návrhu k tomuto ustanoveniu:

K bodu 28 § 23 ods.13 a 14
Zdravotné poisťovne evidujú veľa nepokrytých období u poistencov, pričom ZP nemá žiadnu zákonnú možnosť od týchto osôb získať informácie o platiteľovi poistného. Ustanovenia § 23 ods. 13 a 14 sa použijú na nesplnenie oznamovacích povinností po účinnosti tohto zákona.