RenatkaS
28.05.12,11:39
Ahojte, vie mi niekto pomôcť s výpočtom tepelných strát? Viem že je vela linkov kde sa to dá nasimulovať, ale velmi tomu nerozumiem...potrebujem vediet akej výkonnosti mám kúpiť kotol a krbovú vložku. Oproti projektu sme menili hlavne zateplenie, máme 38 tehlu, v podlahe bude 7cm EPS 150s, stena 10cm sedy polystyren, podkrovie 40cm sklena vata, mame bungalov 127m2, okna trojskla rehau geneo, vyska stropu 2,6m.
Ked mi bude vediet aspon orientacne niekto napisat, budem rada.

Vdaka.
deli.
28.05.12,11:12
Ten, kto Vám projektoval dom.
tienik
28.05.12,11:41
to sa da urobit bud poriadne, alebo nijak. Urcite treba zbehnut za projektantom, ten to prerata a urci nove hodnoty tepelnych strat - podla toho sa nasledne nadymenzuje kurenie. Treba ale ratat s tym ze dake to € to bude stat - nie je to vec na 2 minuty.
marko182
28.05.12,13:09
Vacsina projektantov (cest vynimkam) vytiahne nejaku bulharsku konstantu a prenasobi to podlahou plochou. To radsej stravim par dni studiom a nahrubo si to zratam sam. V mojom pripade bola odchylka od strat vypocitanych napr. v Hestii bola menej ako 10%. Stale je to len odhad a realne cisla mozu byt ine, ale na vyber vykonu kotla to uplne staci.

>RenatkaS
Potrebujete poznat jednotlive plochy obalky domu, ci plochu podlahy, stien, okien, strechy, ... Hrubky materialov a ich tepelnoizolacne vlastnosti mate dane, potom sa to uz da vcelku jednoducho prepocitat.
Ak sa vam nechce sa privelmi trapit vypoctami, tak trochu prehladnejsie sa to da namodelovat v tomto programe.
http://hestia.energetika.cz/
RenatkaS
28.05.12,14:58
my mame katalogovy projekt, takze tam mi to asi nikto neprepocita
RenatkaS
28.05.12,18:22
dakujem za program, takze mi vysli tepelne straty 5,3 s tym, ze som nezadavala spotrebice a osvetlenie co vytvara vlastne tepelny zisk. Takze mam kupovat kotol a krbovu vlozku okolo tejto hodnoty?
marko182
28.05.12,21:46
dakujem za program, takze mi vysli tepelne straty 5,3 s tym, ze som nezadavala spotrebice a osvetlenie co vytvara vlastne tepelny zisk. Takze mam kupovat kotol a krbovu vlozku okolo tejto hodnoty?

No fajn, tak toto mate prvy nastrel. Co sa tyka tepelnych ziskov spotrebicov, kludne ich mozete nateraz ignorovat. Lebo zase na druhej strane urcite budete mat nejake tepelne mosty, ktore to vykompenzuju.

K tejto hodnote si treba priratat nejaku rezervu, kedze ide o orientacnu hodnotu + pre pripad extremnych mrazov, ktore uz nie su az take vynimocne. A neviem, ci planujete tym kotlom aj ohrev TUV, ak ano, tak potom treba rata s tym, ze cast vykonu kotla pojde na ohrev.

Nepisali ste, aky sposob kurenia zvazujete. Predpokladam, ze asi plyn. Teraz to trochu zovseobecnim, ale na trhu su momentalne 3 hlavne kategorie kotlov, co sa tyka vykonu. Najbeznejsie 6 - 24, najlacnejsie, ale pre dnesne novostavby maju zbytocne vysoky horny vykon, ktory nevyuzijete a zbytocne nizky spodny vykon, co sposobuje, ze hlavne na zaciatku a konci vykurovacej sezony kotol velmi cykluje. Dalsia kategoria sa pohybuje vykonovo zhruba 3 - 20, ktore su uz (vacsinou) drahsie, ale zase maju lepsi rozsah vykonu na dnesne pomery. Posledna kategoria su kotly s nizkym spodnym aj hornym vykonom cca. 1 - 10, ktore su urcene najma do nizkoenergetickych domov (prave kvoli nizkemu spodnemu vykonu), ale cena je uz uplne inde. Ono treba zohladnit aj ine veci, napr. ci budete riesit ohrev TUV zasobnikom alebo prietokovo a pod.

Co sa tyka krbovych vloziek, v tych sa vobec nevyznam. Zavisi od toho, ci budete krbom vykurovat iba jednu miestnost, alebo ci budete mat aj prieduchy do inych miestnosti, prip. ci ho chcete napojit na vykurovaciu sustavu. Tomu treba potom prisposobit vykon, tak aby ste si nerobili v obyvacke saunu, ale na druhej strany, aby ste neprikladali kazdych 10 min. a aj tak mrzli pod dekou :)

Este dodam, ze tiez som len laik, takze najlepsie sa poradit s nejakym odbornikom. Snad sa tu najde niekto, co ma doplni alebo aj opravi. Ale tak snad vas to aspon trochu nasmeruje spravnym smerom.