Rozi23
29.05.12,10:01
Ahojte,
stala sa mi taká vec, že prišla som domov a mám pred domom rozkopanú jamu. Po zisťovaní od susedov som sa dozvedela, že moji budúci susedia (vedľa môjho domu) si ťahajú elektrinu pred mojím domom. Vôbec mi neoznámili, že tam budú robiť výkopové práce, ani to, že budem musieť parkovať inde. Majú na to právo? :mad:
lubko6394
29.05.12,09:06
Pozemok je asi obecný, obec povolila, určila podmienky.. Ale povedať sa patrilo. Btw. ak je to tak, tak prečo neparkuješ na svojom, ale na obecnom ?
Rozi23
29.05.12,10:32
:) Parkujem na svojom, ale musím prejsť po obecnom, aby som sa dostala do dvora...
A on to rozkopal. Inak nie som si istá, že to povolila obec. Ide o starý dom, kde sa chcú nasťahovať. A vraj dedko, čo tam býval nemal inž.siete. Tak teraz dorábajú.
Rozi23
29.05.12,10:33
A patrí sa aspoň spomenúť, že budeš preskakovať jarok, keď prídeš domov, nie?
tienik
29.05.12,10:45
pripojovaci bod im urcili rozvodne zavody. To ze je pred vami, to nezmenite. Ale nasledne mal dat sused ohlasku drobnej stavby - tej pripojky. A v normalnej obci by mu v odpovedi napisali cosi aj na temu zabezpecenia vstupu pre susedov na nehnutelnost za tymto vykopom.
misoft
29.05.12,11:01
Rozi23: ako tienik poznamenal - pripojovací bod energetickej sústavy určujú energetici -o tom nerozhoduje ani sused, ani obec.
Výkopové práce: ebergetici tiež niekedy určujú, kadiaľ sa povedie. Obec na takéto práce dáva povolenie, ovšem mali aspoň oznámiť, keďže ide o obecný pozemok, vedľa ktorého sú súkromné pozemky a majitelia sú tiež účastníkmi konania. V povolení by malo byť aj určené zabezpečenie prístupu k súkromným pozemkom. Pokiaľ toto obec nezabezpečila (a tiež sused) - obaja - obec i sused - obmedzili čiastočne vaše vlastnícke práva a to zabezpečenie prístupu na pozemok.
Informujte sa na obecnom úrade, prečo ste neboli prizvaní - resp. vám to nebolo oznámené a žiadajte, aby obec (keďže je to na jej pozemku) vám zabezpečila prístup na pozemok (ako to obec urobí - ich vec).
lubko6394
29.05.12,11:05
:) Parkujem na svojom, ale musím prejsť po obecnom, aby som sa dostala do dvora...
A on to rozkopal. Inak nie som si istá, že to povolila obec. Ide o starý dom, kde sa chcú nasťahovať. A vraj dedko, čo tam býval nemal inž.siete. Tak teraz dorábajú.

Takže všetko jasné. Dedko asi odhlásil el.prípojku a rozvodné závody teraz pri znovupripojení žiadajú elektromer na hranici pozemku a to bez stavebného povolenia nejde. Takže zájdi za susedom, nech zasype jemu aspoň pred tvojim vjazdom. Obec to povolila určite- inak by nemohol kopať a kolaudovať.
Rozi23
29.05.12,12:41
Ďakujem za odpovede. Dnes mali na obecnom úrade nestránkový deň, tak sa neunúvali ani telefón zdvihnúť, ale zajtra sa ich opýtam, prečo nedali vedieť.

Ešte raz ďakujem.
tienik
29.05.12,16:39
na pripojku netreba stavebne povolenie - robi sa na ohlasenie drobnej stavby. Samozrejme, to ale nikoho nezbavuje prislusnych povinnosti. Jedno mi je cudne. Natiahnut kabel na pripojku trva tak mozno aj 10 minut pri tej dlzke, takze ak by kopali rano, dajme tomu hodinu, potom polozili kabel, nech nezerem - za pol hodinu, a nasledne zasypali za dalsiu hodinu, poobede uz nemuselo byt po nom ani stopy. Ked sa kladie potrubie, chapem ze mozno treba zvarat a tak, ale kabel na pripojku? Tam sa pozaduje celistvost, takze fakt len polozit a sypat.