liborz
29.05.12,18:32
Prosim o radu
Kupili sme si starši dom,po pol roku sme zistili že plot za zahradou je postavený o jeden meter dalej na cudzom pozemku,dlžka plotu je 20m.
Predavajuca nas na to neupozornila, neupozornila ani znalca z banky, ktorý zameraval dom a zahradu do znaleckeho posudku.Predavajucej dlžime
poslednu splatku ktoru som pozastavil. Postavenie plotu na miesto kde je hranica pozemku by malo ist na naklady predavajucej?
Je znalecky posudok platný? Je platna kupno-predajná zmluva ked nam vedome predavala to čo jej nepatri?
za radu vopred ďakujem
Martin1310
29.05.12,20:07
Už sa ti ten dom nepáči a chceš z toho vycúvať? Pretože inak nechápem čo ti vadí na tom že máš o 20metrov štvorcových naviše.Pri starších domoch v dedinách ale aj mestách je celkom bežné že ploty a hranice sú poposúvané všeliako.Vzniklo to jednak nepresnosťami merania a aj rôznimi dohodami medzi susedmi(ja ti nechám meter vedla domu a za to mi necháš koniec záhrady).Generácia od ktorej si kúpil dom nemusela ani vedieť že plot nieje kde má byť.Takže ak sa nikto nesťažuje že mu zaberáš plac,tak kašli na to,čo tam po jednom metri.
kukučka
29.05.12,20:30
Chápem ťa, že chceš mať papiere v poriadku, prečo chceš hneď posúvať plot? Nedá sa tých pár štvorákov dokúpiť? Kto by to platil - či ty, alebo predávajúci, to je už druhá vec.
mona091
29.05.12,20:41
netreba tuto skutocnost zlahcovat,

ten isty pripad poznam, kedy az po kupe nehnutelnosti (RD s pozemkom) sa zistilo, ze 1 m pozdlz hranice pozemku na dlzku 80 m nepatril povodnej predavajucej,

skutocni vlastnici po zisteni tejto skutocnosti zacali novych majitelov atakovat kupnou sumou za odkup tohto pasu, pricom kupnu cenu nasadili fakt nadstandartne vysoko, pricom, ak by nedoslo k predaju, chceli na tento pas vypustit hydinu,

novym majitelom nic ine neostalo, len ten pas druhykrat odkupit, a poriadne si ho zaplatit, len aby mali pokoj
Martin1310
30.05.12,13:43
Tak samozrejme záleží od konkrétnej situácie či trebars môžu ten meter oželieť alebo nie,či je ten plot pekný v dobrom stave alebo sa už rozpadá a aj tak by ho bolo treba vymeniť atd.Mne by to bolo konkrétne jedno a kludne by som v hociktorom smere okrem ulice ten plot posunul,samozrejme že vždy to tak nemusí byť.
donútit predávajúceho aby ten plot na svoje náklady premiestnil bude asi ťažko dosiahnuťelné a ani dokázať úmysel nebude len tak.
liborz
30.05.12,17:25
nechcem z ničoho vycuvať,majitel toho pozemku sa vratil zo zahraničia predat tych 20 štvorakov nechce,ide stavat 3 domy a plot je tam postaveny asi pred tromi rokmi
Martin1310
30.05.12,19:49
No tak to je blbé.Ved skuste osloviť toho predchádzajúceho majitela,možno sa nejako pokusi vam to vykompenzovať alebo ak by vám ten meter moc nechíbal tak by sa možno dalo dohodnúť z majitelom susedného pozemku že vy plot odstrániťe ale nový plot tam postaví on.Neviem čo je to za plot,ak je to len pletivo tak to nieje až taká položka ak je to niečo murované to už je horšie.Dosť záleží od vztahov čo medzi sebou máte.
Mohli by ste sa skúsiť aj súdiť ale ja by som to nerobil pretože to je nadlho a ešte to môže výsť drahšie ako ten plot.