vladop1
30.05.12,06:09
Mám viacero harkov v zošite. Zošit mám zaheslovaný už pri vstupe do neho. To ide. V ramci harku mam zamknuté určité oblasti proti zmenám. Ja by som potreboval ochranu už pri vstupe do harku, existuje niečo také? Aby mal každý hárok samostatnú ochranu heslom.
Kupujuci2012
30.05.12,08:18
sice neviem o tom, ze by sa to dalo jednoducho nastavit v exceli priamo,
ale v istych pripadoch to mozem spravit takto
1. nastavim bielu farbu pisma na bielom pozadi a bez hesla zakazem aj oznacovanie buniek :)
2. Pravy klik na harok -> zobrazit kod -> Otvori sa VIsual Basic - V properties harku nastavim parameter Visible na Very hidden. Vtedy ale clovek bez hesla ani nevie, ze tam nejake dalsie harky su.
vladop1
30.05.12,09:54
Dik, ale to môj problém nerieši. lebo ja sa do tých hárkov potrebujem bežne dostať. Resp. jeden zošit(súbor) používa viacej ľudí, každý človek ma len jeden harok na vyplňovanie editovanie..... Ide o to aby osoby, ktoré vstupujú do zošita, omylom nevymazali resp. nežiaduco zasiahli do udajov v iných harkoch, ktoré nie sú určené im.
marjankaj
30.05.12,10:05
Dik, ale to môj problém nerieši. lebo ja sa do tých hárkov potrebujem bežne dostať. Resp. jeden zošit(súbor) používa viacej ľudí, každý človek ma len jeden harok na vyplňovanie editovanie..... Ide o to aby osoby, ktoré vstupujú do zošita, omylom nevymazali resp. nežiaduco zasiahli do udajov v iných harkoch, ktoré nie sú určené im.
Veď si zahesluj každý hárok zvlášť.

Karta posúdiť -> zabezpečiť hárok
ivka70
30.05.12,10:05
Dik, ale to môj problém nerieši. lebo ja sa do tých hárkov potrebujem bežne dostať. Resp. jeden zošit(súbor) používa viacej ľudí, každý človek ma len jeden harok na vyplňovanie editovanie..... Ide o to aby osoby, ktoré vstupujú do zošita, omylom nevymazali resp. nežiaduco zasiahli do udajov v iných harkoch, ktoré nie sú určené im.

Daj kazdemu vlastny subor a data do spolocneho len stahuj prepojenim medzi subormi ....
PaloPa
30.05.12,10:25
Veď si zahesluj každý hárok zvlášť.

Karta posúdiť -> zabezpečiť hárok

Súhlasím s Janom, každý hárok v zošite môže mať samostatné heslo.
Pre Excel 2003: Nástroje / Ochrana / Zabezpečiť hárok

Podstatné však je, či ostatní môžu vidieť data v hárkoch, ktoré nemôžu editovať.
Vtedy je lepšie vytvoriť pre každého samostatný zošit a následne ich prelinkovať do spoločného "master" súboru.

Iná možnosť je pripraviť zošit ako zdieľaný.
Vtedy je možné sledovať kto, kedy a akú zmenu urobil.
Excel stráži, aby dvaja neupravovali to isté.
Pre Excel 2003: Nástroje / Ochrana / Zabezpečiť a zdieľať zošit

P.
vladop1
30.05.12,10:51
Môže mať heslo to ano, ale ak mám určitých bunkách vypnutú ochranu (formatovať bunku...) tak mi zapnuté heslo nepomôže. V rámci harku mám heslom ošetrené oblasti buniek do ktorých mi nemôže pracovník vstupovať (vypočty), len tam kde mam vypnutu ochranu. Tam zadava udaje. Ale do zošita (suboru) vstupujú a zadavaju podobne aj iny ľudia do iných harkov a aby nedošlo k strate (umyselnej či neumyselnej) potrebujem ochranu už pri vstupe do harku. Vidieť by mohli ine harky, ale nie vstupovať resp. editovať. Subor mam na sieti, a každý má svoj hárok ktorý vyplna. Potom nasledne sa kompletizuju v inom harku....
marjankaj
30.05.12,10:57
Môže mať heslo to ano, ale ak mám určitých bunkách vypnutú ochranu (formatovať bunku...) tak mi zapnuté heslo nepomôže. V rámci harku mám heslom ošetrené oblasti buniek do ktorých mi nemôže pracovník vstupovať (vypočty), len tam kde mam vypnutu ochranu. Tam zadava udaje. Ale do zošita (suboru) vstupujú a zadavaju podobne aj iny ľudia do iných harkov a aby nedošlo k strate (umyselnej či neumyselnej) potrebujem ochranu už pri vstupe do harku. Vidieť by mohli ine harky, ale nie vstupovať resp. editovať. Subor mam na sieti, a každý má svoj hárok ktorý vyplna. Potom nasledne sa kompletizuju v inom harku....
Ale to si mal hneď povedať, že chceš mať zaheslovanú každú bunku zvlášť.:eek: Pýtal si sa iba na hárok.:confused:
PaloPa
30.05.12,11:35
Ponúkam jedno z riešení prostredníctvom makra v pozadí (viď prílohu).

Cez tlačidlá na hlavnom hárku sa dá volať zobrazovanie jednotlivých pracovných hárkov.
Tým, že zošit je zamknutý, manuálne (cez menu) sa tam nik nedostane,
ku každému hárku je iné heslo (viď kód - ALT+F11).

Pri otvorení a zatvorení zošita sa všetky pracovné hárky skryjú:
Makro nad ThisWorkbook

Private Sub Workbook_Open()
Call Hide_AllSheet
End Sub


!!! Pre citlivé data však spoliehať sa na zámky v Exceli neodporúčam.
Každý trochu znalejší sa cez všetky Excel heslá dostane (VBA i hárok či zošit).

Tu by som to urobil (hovoríš, že súbory sú na sieti), prístupovými právami nad foldrami na sieti
(pre každého usera samostatný súbor do samost. foldra).

Info - Heslá:
Pre hárok2: 22
Pre hárok3: 33

Palo
marjankaj
30.05.12,12:21
Alebo v excel 2010 takto. Meniť možno žlté bunky po zadaní hesla=ss
PaloPa
30.05.12,12:25
Ešte jeden tip v (najlepšie v kombinácii so zdielaním zošita)
Pridať analogický kód nad každým hárkom (VBA okno: ALT+F11)



Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
'Users = ActiveWorkbook.UserStatus
If Application.UserName <> "Samo Ragan" Then
Application.EnableEvents = False
MsgBox "Nemáte právo meniť tento hárok!"
Application.Undo
Application.EnableEvents = True
End If
End Sub

P.
PaloPa
30.05.12,12:33
Alebo v excel 2010 takto. Meniť možno žlté bunky po zadaní hesla=ss

Netreba ani 2010, funguje i v 2003:
Nástroje / Ochrana / Povoliť používateľom upravovať rozsahy...
marjankaj
30.05.12,12:56
Pali, nebol som si istý. Tu nemám možnosť si to overiť.
vladop1
31.05.12,19:27
Až tak citlivé dáta to nie sú, len škoda by bola keby došlo k vymazaniu, museli by sa znova nahadzovať údaje. To riešenie s tlačidlami na hl. harku by som bral len neviem ako na to. Makra s tlačidlom som už raz robil, ale nie je to až tak časté, aby som bol v tom doma. Budem to musieť niekde naštudovať pozrieť. Vytvoriť tlačidlo by som vedel, len ako popriradovať tie tlačidla k existujucim harkom. Nemáš nejaký rychly navod som učenlivý :D Dik VLADO
vladop1
31.05.12,19:38
Nevšimol som si dalšie odpovede, ale tato sa mi vidi OK s tym "povoliť používateľom upravovať rozsahy", ja mam tiež 2003 a len tak narychlo som to skušal asi to pojde tak ako si to predstavoval Zajtra vyskušam dam vedieť. Dik chlapi
PaloPa
01.06.12,06:00
Nevšimol som si dalšie odpovede, ale tato sa mi vidi OK s tym "povoliť používateľom upravovať rozsahy", ja mam tiež 2003 a len tak narychlo som to skušal asi to pojde tak ako si to predstavoval Zajtra vyskušam dam vedieť. Dik chlapi

Áno, súhlasím, riešenie, ktoré navrhol Jano je asi najlepšie.

Ad makrá - veľmi jednoducho:
1| ALT+F11 - (prepínač: okno s VBA kódom - list Excelu), upraviť resp. vytvoriť nové makro
2| v pracovnom liste (pre XL 2003) - klik pravým tlačidlom v priestore panela nástrojov, vybrať panel "Form / Formuláre"
3| Klik na prvok "Tlačidlo / button"
- pri novom Excel ponúkne zoznam aktuálnych makier
- pri zmene (prelinkovane na iné makro) - klik pravým tlačidlom na button a vybrať voľbu "Priradiť makro"

P.
PaloPa
01.06.12,07:31
Hej, ja som si to tiež najskôr neuvedomil, všetko hneď makrom, klasicky "dynamitom na fialku" :)
marjankaj
01.06.12,09:02
No niekedy je najväčší problém uhádnuť, čo vlastne zadávateľ chce. :)