truch
30.05.12,08:30
Chcem Vás poprosiť o pomoc v boji proti voškám. Kúpili sme 2 ibišteky, majú výšku asi 1,5m. Boli riadne zostrihané, keď sme ich pred mesiacom sadili. Každý zelený lístok je úplne čierny, je na ňom plno vošiek. Včera som ich celé vystriekala hadicou a nastriekala prípravkom proti voškám. Dnes sú tam opäť v rovnakom množstve:( Listy ani nemajú možnosť rásť:( Myslíte, že by pomohli pásky na kmeň a ručné zničenie vošiek? Už si ozaj neviem dať rady, mal to byť krásny kvitnúci ker a namiesto toho mám konáre obalené čiernou masou:(
pablito74
30.05.12,06:50
Aky pripravok ste pouzili proti voskam ? Lepove pasy spolahlivo zabrania mravcom pristup k nim.
Ci sa vam ich podari nicit rucne, to neviem, no nakolko je to okrasna rastlina, tak by nemalo vadit ani pouzitie niektoreho spolahliveho pripravku proti voskam. (napr. calypso, mospilan)
VieraPopluharova
30.05.12,06:50
Dáška,

tento rok je vošková pohroma, taktiež s nimi bojujem, sú vyslovene na všetkom, presne som vyskúšala to čo Ty, vystriekanie hadicou, prostriedok proti voškám, teraz som ---v nedeľu nalepila pásky , zatiaľ sa vošky ukázali len kde tu, tie som mechanicky , teda ručne odstránila, no mám pocit, že nebude trvať dlho a nebude zaberať ani toto....takže pátram ďalej čo by pomohlo, na ružiach sa mi osvedčilo mechanické odstraňovanie, je to síce zdĺhavé, ale vydrží to tak 2-3 dni a potom sa vyskytnú sporadicky a ide to rýchlejšie, no na ibištekoch, aby si každý list čistila mechanicky nie je šanca,ozaj ešte som skúsila mierny roztok jar-voda, tiež to zabralo len na pár dní, dnes idem kolo nich nasadiť garafie- neviem ako to voláte u Vás a tie vraj voška odpudzujú zo svojho okolia, to mám dobrú skúsenosť pri fazuli, rajčinách....tak možno to zaberie i pri ostatných kvetoch....
VieraPopluharova
30.05.12,06:52
Aky pripravok ste pouzili proti voskam ? Lepove pasy spolahlivo zabrania mravcom pristup k nim.
Ci sa vam ich podari nicit rucne, to neviem, no nakolko je to okrasna rastlina, tak by nemalo vadit ani pouzitie niektoreho spolahliveho pripravku proti voskam. (napr. calypso, mospilan)

v mojom prípade spomínané prípravky fungovali cca 3-4 dni a potom si tie potvory robili čo chceli....
ZEvina
30.05.12,06:53
Ja som to na ibištekoch mala to isté. Postriekala som ich ako ty, ale vošky "zliezli" až po dvoch dňoch. Oni si tam vytvoria taký "lep" na ktorom sú prilepené, aj keď sú už skapaté. Skús ešte deň počkať a potom ich znovu dobre vystriekať vodou. Mne potom vošky opadali.
truch
30.05.12,07:16
Aky pripravok ste pouzili proti voskam ? Lepove pasy spolahlivo zabrania mravcom pristup k nim.
Ci sa vam ich podari nicit rucne, to neviem, no nakolko je to okrasna rastlina, tak by nemalo vadit ani pouzitie niektoreho spolahliveho pripravku proti voskam. (napr. calypso, mospilan)
V kvetinárstve mi dali nejaký Begralux, je tam napísané, že účinkuje na vošky.
maja
30.05.12,07:41
Tak ja mám ten istý problém, na ružiach sú zelené vošky, tie postriekam a je pokoj dlhšiu dobu. Ale na ibištekoch sú tie čierne a s tými je problém. Postriekala som ich chemicky, Vošky sa to volalo, zabralo ale po týždni ich mám zase. Teraz mi odporučili v záhradníctve toto, tak idem vyskúšať.
http://www.floraservis.sk/karate-zeon-5-cs.php
ZEvina
30.05.12,07:47
Tak ja mám ten istý problém, na ružiach sú zelené vošky, tie postriekam a je pokoj dlhšiu dobu. Ale na ibištekoch sú tie čierne a s tými je problém. Postriekala som ich chemicky, Vošky sa to volalo, zabralo ale po týždni ich mám zase. Teraz mi odporučili v záhradníctve toto, tak idem vyskúšať.
http://www.floraservis.sk/karate-zeon-5-cs.php

áno, to je ten prípravok, s ktorým som tie vošky striekala ja a nielen na ibištekoch a ružiach, ale aj na fazuli a kapuste mám už týždeň pokoj.
irma1
30.05.12,08:26
áno, to je ten prípravok, s ktorým som tie vošky striekala ja a nielen na ibištekoch a ružiach, ale aj na fazuli a kapuste mám už týždeň pokoj.

To Ti gratulujem. Ja som s tým striekala ružu a vôbec im to neublížilo. Teda tým voškám.
Včera som skúsila to, čo sa volá Vošky (a nejaké písmená a čísla) a čo tak strašne zapácha, tak uvidím.
jurkomts
30.05.12,09:03
Moje skúsenosti s daným postrekom nie sú najlepšie (malý účinok), Calypso ma zatial nesklamal. A hlavne používať zmáčadlo aby sa postrek pekne chytil na listoch a konároch http://www.floraservis.sk/silwet-l-77.php.
pablito74
30.05.12,09:34
Tak potom uz neviem :) Ja som s calypsom postriekal ruze a uz mam 3 tyzdne pokoj.
jess
02.06.12,16:03
Baby, teda neviem , či to bude účinkovať na vošky, ale predpokladám, že keď je to na mandelinky, tak na vošky to zaberie určite. Mala som na velikom ficus benjamíne cca 500 puklíc. Postriekala som to prípravkom ACTARA 25W (0,8g/10litrov vody) a ešte som ho aj poliala týmto prípravkom. Na druhý deň puklice opadali a ešte som ich aj ručne suché poodškrabávala. Ony potvory sa nacecajú a skapú. Skúste, stojí to v Baumaxe 1,88 eur.
81janka
02.06.12,19:41
Mne vlani na vošky (muškáty a čínske ruže) zabral sprej, volal sa Perfect plant insedticide. Kúpila som ho v záhradkárstve, stál do 2 €.
draik
03.06.12,08:44
Mne tento rok zabrali larvy lienok, ktoré som namnožil. Vyčistili aj ríbezle a egreše, následne som dal lepové pásy a je pokoj.
arizona
03.06.12,09:12
ako sa namozuju lienky? Prezrad...
ZEvina
04.06.12,11:00
Moje skúsenosti s daným postrekom nie sú najlepšie (malý účinok), Calypso ma zatial nesklamal. A hlavne používať zmáčadlo aby sa postrek pekne chytil na listoch a konároch http://www.floraservis.sk/silwet-l-77.php.

......ste ma nastrašili, že som zbytočne použila chemikálie, lebo fakt veľmi nerada ich používam, ale denne sa pozerám a naozaj tie potvory z ibišteka a fazule zmyzli. Ešte raz musím spraviť ten postrek proti tým bielym potvorám na kapuste....
draik
04.06.12,11:21
arizona: Do pohára treba nazbierať lienky, pridať listy s voškami. Lienky sa začnú páriť, po pár dňoch nakladú žlté vajíčka a po ďalších cca 4 dňoch sa z nich začnú liahnuť larvy. Tie treba kŕmiť voškami (listami s malými voškami resp. ich nymfami). Keď larvy trochu podrastú (pár dní), môžme ich vysadiť za pekného počasia na bojisko. Na pohár s lienkami (stačia 4 lienky do pohára) dávam namiesto viečka obväz kvôli vetraniu. Po nakladení vajíčok lienky vysádzam do terénu a pohár uzatváram viečkom a občas otvorím, aby vyliahnuté larvy nezdrhli.
jurkomts
04.06.12,12:05
ZEvina a čo potom chcete použiť? ja si nechám rád poradiť, na jednej dvoch malých rastlinách sa možno dajú aplikovať lienky, ale na stromoch v sade asi ťažko. raz postriekať a potom lepidlo na kmeni a mám pokoj celý rok.
ZEvina
04.06.12,13:08
ZEvina a čo potom chcete použiť? ja si nechám rád poradiť, na jednej dvoch malých rastlinách sa možno dajú aplikovať lienky, ale na stromoch v sade asi ťažko. raz postriekať a potom lepidlo na kmeni a mám pokoj celý rok.

reagovala som na môj príspevok č. 8 a potom na ten Váš, že som sa zľakla, že ten postrek KARATE ZEON 5 CS nie je účinný, ale u mňa vošky skapali, tak som rada, že som chémiu nepoužila zbytočne. Aj ja si dám rada poradiť a určite vyskúšam aj to CALYPSO.
misosko
04.06.12,15:15
Pred nedavnom som sa nevedel zbavit vosiek na bonsajoch. Skusal som bio postreky na baze cibule, cesnaku a stiplavej papriky. Nechcel som pouzivat ziadnu chemiu. Nepomohlo samozrejme nic. Tak som sa nasral, misku som dokladne zabalil do potravinarskej folie a cely bonsaj strcil dole hlavou na par hodin do velkej nadoby s vodou. To sa ocividne voskam nepacilo. Asi nevedia plavat.
Eduard Zdzieblo
21.08.12,06:59
Tiez som sa uz dva tyzdne nesiel zbavit vosiek na feferonoch v malych crepnikoch na balkone, tak som vyskusal recept od "misosko" a ponoril crepniky do vane pod vodu. Pomohlo. Dakujem!
Letko
21.08.12,07:05
Mne tento rok zatiaľ 100% pomohlo lepidlo na hmyz, ale to bolo na mladých stromčekoch. Kmeň som oblepil lepiacou páskou a na ňu aplikoval lepidlo. Odvtedy som na stromčekoch nevidel ani jednu vošku a ani jedného mravca.
truch
21.08.12,07:57
Po čase som natrafila na túto tému:) Ibišteky sú krásne, práve začali kvitnúť a po voškách ani stopy:) Kmene máme oblepené lepiacou páskou a zo začiatku, som asi mesiac, raz týždenne, striekala prípravok karate.
alviz
19.07.14,13:41
Vošky dýchajú povrchom tela, ak ich postriekate roztokom nejakého zmáčadla (Jar, Pur a pod.), vošky sa zadusia - 100% odskúšané.
17crystall
21.07.14,10:13
Ako si urobiť ten Jarový či Purový roztok?
viktorviktor
21.07.14,10:56
2-3 kvapky do postreku, keď chceš merať v koncentrácii 1 ml na 10 L postrekovej kvapaliny
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-195093.html
osky
13.05.16,20:07
vzdy ked idem do zahrady,obzriem vsetky rastlinky i okolie...
prisaham ze cez viend nebolo o nicom ani chyru a dnes je nasa mlada hruska doslova olepena voskami,takymi sedymi,mravciska si ich tam chovaju-ale fakt hrozne,uzaj z balkona je vidnoze Strom zacal chatrat....
cele hrste listov su poskrucane a neplnene tymi potvorami...

ponatierala som kmene vsetkych stromkov lepidlom Chemstop-ale vidim ze vosky sa nebali na to vstupit,ci skapu uvidim zajtra.
ale mravce nemali kadial prejst...
lenze co s tymi ktore su zu na strome?

cim to postriekat?

mam u rok namocene spaky z cigariet vo vode,velmi silny koncentrat,myslite ze ked to zriedm s vodou,zaberie taky postrek?este som to neskusala.alebo aky nejaky bez Chemie?
prosim o radu,hrusku sme nikdy nestriekali a mala vyborne hrusky.
a teaz toto.
arizona
13.05.16,21:51
Spaky ti moc nepomozu. Luhuje sa tabak z cigariet ;)
arizona
13.05.16,21:54
Bez chemie? Skus vyluh z levandule,rozarinu,alebo inych aromatickych byliniek. Prip.nastruhaj pracie mydlo,nechaj rozmocit vo vode a tym dosledne postriekaj,hlavne zo spodu listov. Ja tie najviac zavsivene konce konarov odstrihujem
Letko
14.05.16,10:40
Teraz by ti najlepsie pomohli lienky, pretoze mravce uz vosky neochranuju. Len skadial tie lienky vziat?
To lepidlo je super pomocnik.
osky
15.05.16,18:36
tak som Strom vcera obzrela znova a nasla som velmi Vela listov,kde zu boli nakladene zlte liencie vajicka,aj take s malinkymi bielymi-asi zlatoocky.
kedze nechcem znicit aj tieto,obtrhala som ich a dala do pohara,ako tu bolo poradene vyssie,kolko asi potrva kym sa tie larvy vyliahnu?
vosky sa snazia utiect,ale mam to prekryte hustejsou latkou a uviazane gumickou-mozu mi tie larvy lienok tadial ujst???

zatial som nestriekala-som bez sance pretoze väcsinu casu tu prsi a fuka vietor,cize musim pockat na vhodnu chvilku...katastrofa je to....
terezamaria
15.05.16,19:47
Do veľkej staršej nádoby treba dať žihľavu a zaliať nad ňu vodou, nechať aspoň týždeň lúhovať, nie je na závadu aj oveľa dlhšie a postriekať vošky týmto roztokom....
osky
16.05.16,17:50
tak mam prichystany ten postrek,ale co ked stale prsi....nemam sancu to spravit.pozorujem len,ze Strom je plny lienok,aj ked teda musim povedat,ze nie tych klasickych sedembodkovych...paria sa o dusu a na mnoych listkoch su nakladene vajicka-to som fakt este nevidela,taky nalet...ale ci to zvladnu bez pomoci,asi tazko,mravce zu na strome nevidim,cez lepidlo nemaju ako prejst,zajtra este raz netriem,pre istotu.
ale vidim ze mnohe hruskove zarody su zu zcernale,nevem ci to mam otraht,ci nechat....do placu to je.
arizona
16.05.16,18:57
OSKY, TO JE V PRIRODE BEZNE, ZE KED SA PREMNOZIA SKODCE,PREMNOZIA SA AJ PREDATORI...VED MAJU DOSTATOK POTRAVY
arizona
16.05.16,18:58
osky
17.05.16,07:59
tak nove info-larvy su na svete,vosky z poharov pozrate.....cast znich som zu rano odniesla na Strom.ale musim povedat,ze ocividne-zmizli mravce a Strom akoby zacal zit.aj ked je este obsypany voskami,vyzera zu ovela zdravsie,takze lepidlo fakt boduje super.a asi aj tie lienky,lebo aj rano som tam nasla parik v akcii az sa tak natriasali a vajicok novych nakladenych neurekom.
ale je zaujimave ze parik bol taky divny-na spodu Bola lienka cervena s ciernymi bodkami a na nej-oplodnovac bol cierny s cervenymi bodkami.....ci sa ten svet zblaznil,to neviem