elisabeth1979
31.05.12,14:14
Dobrý deň,
mám uzavretú rezervačnú zmluvu s RK, na rezerváciu bytu, kde je mimo iného uvedené, že som im uhradila poplatok 1400 E na rezerváciu.
V zmluve sú uvedený bod, že ak stratím o danú nehnuteľnosť záujem, v určitej lehote, tak mi rezervačný poplatok prepadá, a v prípade ak nastanú nejaké komplikácie zo strany predávajúceho, a ja by som chcela odstúpiť od kúpy (po danej lehote), tak si mám tento rezervačný poplatok nárokovať od predávajúceho, a nie od danej RK. Ide mi hlavne o tú druhú situáciu, teda komplikácie na strane predávajúceho.
Zmluva je uzavretá len medzi mnou a RK, predávajúca má s RK uzavretú sprostredkovateľskú zmluvu.
Je toto v súlade so zákonom? Môžem sa obrátiť priamo na RK, aby mi vrátili poplatok? O čo sa mám oprieť? Nezdá sa mi to v poriadku, že by im mali ostať moje peniaze a za nič.
ďakujem
mattto
31.05.12,12:44
toto iba dokumentuje "kvalitu" realiťákov na Slovensku :D

nepoznám obsah zmlúv, ale zdá sa mi to ako právny nezmysel. Prilož sem originály, začierni osobné údaje
elisabeth1979
31.05.12,12:50
toto iba dokumentuje "kvalitu" realiťákov na Slovensku :D

nepoznám obsah zmlúv, ale zdá sa mi to ako právny nezmysel. Prilož sem originály, začierni osobné údaje

no, hned sa mi to zdalo divne, dufam, ze sa mi to podari naskenovat, a prilozim to sem
zatial dakujem
Stanislav 1975
31.05.12,12:55
Dobrý deň,
mám uzavretú rezervačnú zmluvu s RK, na rezerváciu bytu, kde je mimo iného uvedené, že som im uhradila poplatok 1400 E na rezerváciu.
V zmluve sú uvedený bod, že ak stratím o danú nehnuteľnosť záujem, v určitej lehote, tak mi rezervačný poplatok prepadá, a v prípade ak nastanú nejaké komplikácie zo strany predávajúceho, a ja by som chcela odstúpiť od kúpy (po danej lehote), tak si mám tento rezervačný poplatok nárokovať od predávajúceho, a nie od danej RK. Ide mi hlavne o tú druhú situáciu, teda komplikácie na strane predávajúceho.
Zmluva je uzavretá len medzi mnou a RK, predávajúca má s RK uzavretú sprostredkovateľskú zmluvu.
Je toto v súlade so zákonom? Môžem sa obrátiť priamo na RK, aby mi vrátili poplatok? O čo sa mám oprieť? Nezdá sa mi to v poriadku, že by im mali ostať moje peniaze a za nič.
ďakujem

Už ťa majú chytenú- o tú zálohu prídeš tak- či tak, keď to nakoniec nekúpiš...
bubkoch
31.05.12,12:57
no zvycajne sa to robi tak, ze
- ak nedojde k uzavretiu KP z dovodu na strane kupujuceho, tak zaloha prepada a deli sa na polovicu medzi RK a predavajuceho ...
- ak nedojde k uzavretiu KP z dovodu na strane predavajuceho, tak RK vrati zalohu kupujucemu a pokutu si vymaha RK od predavajuceho
bubkoch
31.05.12,12:59
btw: a to sa preco na túto nejasnost pytas teraz, PO PODPISE ? preco si sa nepytala PRED podpisom ???
to je take slovenske ... podpisat a až potom riesit nezrovnalosti ...
expeeert
31.05.12,13:16
btw: a to sa preco na túto nejasnost pytas teraz, PO PODPISE ? preco si sa nepytala PRED podpisom ???
to je take slovenske ... podpisat a až potom riesit nezrovnalosti ...
Lebo zmluva je len pro forma a nikto neráta s problémami, tak ju každý väčšinou len prebehne a podpíše...
A inak by to malo byť ako si napísal vyššie, vrátiť by mala RK a tá by si ju mala vymáhať od predávajúceho.
Inak to má RK dobre vymyslené - ak všetko klapne ako má, má peniaze v hrsti, ale ak nastane nejaký problém, nech si to rieši kupujúci s predávajúcim sám, ju do toho nič...
elisabeth1979
01.06.12,16:15
toto iba dokumentuje "kvalitu" realiťákov na Slovensku :D

nepoznám obsah zmlúv, ale zdá sa mi to ako právny nezmysel. Prilož sem originály, začierni osobné údaje

no, zmluvu mam naskenovanu, ale neviem, ako ju sem vlozit...
elisabeth1979
01.06.12,16:18
mona091
01.06.12,16:31
http://www.2i.sk/uploaded/27256b4192.jpg
http://www.2i.sk/uploaded/14165872a1.jpg


A s kym ste to vlastne podpisali rezervacnu zmluvu????

podpisal ju vlatnik nehnutelnosti a aj jemu ste odovzdali zalohu?

lebo to mi aspon vyplyva z prilozenej zmluvy,


RK nevidim nikde figurovat ziadnym sposobom
mona091
01.06.12,16:33
pozrela som este raz, ale stale vidim, ze zmluva je uzatvorena len medzi vlastnikom a zaujemcom,

komu ste dali vlastne zalohu?? mate vobec od toho doklad?
elisabeth1979
01.06.12,16:41
pozrela som este raz, ale stale vidim, ze zmluva je uzatvorena len medzi vlastnikom a zaujemcom,

komu ste dali vlastne zalohu?? mate vobec od toho doklad?

v bode 6.2 je uvedene, ze zaloha bola zlozena na ucet RK (omylom sme to zaciernili)
a dole je napisane, ze RK bola splnomocnena predavajucim, ale neviem, ci naozaj nejake plnomocenstvo existuje, to sme nezistovali
o nehnutelnost mame zaujem, ale chceli by sme vyjednat nejaku zlavu, vzhladom na prietahy, ktore su na strane predavajuceho (mal odstranit zalozne pravo, a stale sa to natahuje)
mona091
01.06.12,16:44
vy ste nevideli ani plnu moc??????

to by ste dali peniaze aj mne, ak vam dam podpisat, ze vam rezervujem predaj bratislavskeho hradu, aj vam to podpisem a doplnim, ze mam aj plnu moc?
mona091
01.06.12,16:48
ak RK nema plnu moc, odovzdali ste peniaze neopravnenej osobe, ak RK plnu moc ma, tak bola povinna tieto peniaze odovzdat predavajucim, a vtedy si rieste tento vztah s predavajucimi, ak RK ma aj zmluvu s predavajucimi, tak si vzajomne podpisu, ze im odovzdali zalohu, a ze predavajuci im vyplatil odmenu v tej istej vyske, ostatne nalezitosti su uz len medzi vami a predavajucim,

ak by nedoslo ku kupe, a oni s RK by mali vyssie uvedene skutocnosti popodpisovane, tak zalohu si fakt budete asi ziadat od predavajucich,

ak RK s predavajucim nema podpisane odovzdanie zalohy na zaklade plnej moci prebratej od zaujemcu, vtedy by ste ju ziadali od RK, to je ale mala pravdepodobnost, RK vie, co ma dat komu podpisat, a tiez vie, ze kazdy jej vsetko aj podpise
elisabeth1979
01.06.12,16:51
vy ste nevideli ani plnu moc??????

to by ste dali peniaze aj mne, ak vam dam podpisat, ze vam rezervujem predaj bratislavskeho hradu, aj vam to podpisem a doplnim, ze mam aj plnu moc?

nevideli
aby som to uviedla na pravu mieru, ja v tomto nastastie nijako nefigurujem, ide o mojho svokra, ktory vsetko podpise, a az potom sa pyta na nasledky...
mattto
01.06.12,16:54
http://www.2i.sk/uploaded/27256b4192.jpg
http://www.2i.sk/uploaded/14165872a1.jpg

podľa mňa je zmluva absolútne neplatná podľa §37 ods. 1, §39 OZ, nejedná sa o sprostredkovateľskú zmluvu podľa §642 ObchZ, chýbajú podstatné náležitosti sprostredkovateľskej zmluvy, zmluvné strany nie sú sprostredkovateľ a záujemca, predmet zmluvy je absurdný, nie je určená odplata sprostredkovateľa.

zle si pochopila ustanovenie 6.4 ty uzatváraš zmluvu s vlastníkom nehnuteľnosti, ale za neho zmluvu na základe plnej moci podpisuje realitka, ty si v právnom vzťahu s vlastníkom a od neho si máš pýtať "kauciu"
mattto
01.06.12,16:56
citaj poriadne ...
bod 5.4 hovri o tom, ze zmluvu uzavrela so zaujemcom realitka
cize v celej zmluve vystupuje pod oznacenim "vlastnik" realitka ... realitka prevzala zalohu a realitka vrati zalohu zaujemcovi (bod 6.4)
podla mna je zmluva v poriadku

nie, zmluvná strana "vlastník" je skutočný vlastník, ale zmluvu na základe plnej moci od vlastníka podpísala realitka
mattto
01.06.12,17:00
ty o com preboha točiš ?

nauč sa čítať zmluvy a právny text, nezaškodí aj úvodné ustanovenie: "zmluva je uzatvorená podľa §642a nasl. zák. 513/1991..."
mona091
01.06.12,17:04
aj ja si napisem do zmluvy, ze som s tebou uzatvoriula zmluvu, a ze predavam tvoj dom na zaklade udelenej plnej moci a prevezmem od zaujemcu zalohu, a pockam si, kto mi ju vyplati, a potom ho poslem za tebou
mattto
01.06.12,17:06
vlastnik je zastupeny realitkou, teda v akomkolvek spore ohladom tejto zmluvy bude zaujemca zalovat v konecnom dosledku realitku a od realitky bude vymahat peniaze ... realitka NEMOZE povedat ze je "mimo" a ze zaujemca ma pytat peniaze od vlastnika


nie, ide o procesné splnomocnenie na uzatvorenie zmluvy, žiadne hmotnoprávne následky zo zmluvy splnomocnenej osobe nevznikajú
bubkoch
01.06.12,17:06
nauč sa čítať zmluvy a právny text, nezaškodí aj úvodné ustanovenie: "zmluva je uzatvorená podľa §642a nasl. zák. 513/1991..."

ok, uz vidim, §642 :D
mona091
01.06.12,17:07
sprostredkovatelska zmluva ma uplne ine nalezitosti ako udelena plna moc na cokolvek, sprostredkovanie je nieco uplne ine, ako zastupovanie na zaklade plnej moci, pojmy, pojmy
elisabeth1979
01.06.12,17:22
Perfektne, velmi pekne vam vsetkym dakujeme, ideme nieco spisat a posleme to do realitky.
Hold, clovek sa zivotom uci a ja dufam, ze svokor touto novou skusenostou do buducna pouci.
MarianL2001
22.06.12,16:49
Dobry den,

prave som sa zaregistroval, este neviem presne ako to tu funguje.
Chcel by som sa opytat, ci je mozne Rezervacnu zmluvu podpisat aj na Obecnom urade, ktory overi podpisy zmluvnych stran alebo treba ist k notarovi?
Nekupujem cez realitku. Prosim o radu.

Dakujem
mattto
22.06.12,17:00
Dobry den,

prave som sa zaregistroval, este neviem presne ako to tu funguje.
Chcel by som sa opytat, ci je mozne Rezervacnu zmluvu podpisat aj na Obecnom urade, ktory overi podpisy zmluvnych stran alebo treba ist k notarovi?
Nekupujem cez realitku. Prosim o radu.

Dakujem

áno môžeš podpísať aj na matrike, ale zdá sa mi zbytočné overovať podpisy na rezervačnej zmluve
aaddaa
24.08.12,22:29
Ahojte, chcem sa poradiť.

Máme vybratý pozemok a dali sme slovo realitke, že máme oň záujem. Dnes máme ísť vyplatiť realitke zálohu 1.200 eur. Realiťák mi nič o rezervačnej zmluve nič nehovoril. Povedal, že mi dá príjmový doklad. No mne sa to vonkoncom nepáčilo, tak tu surfujem a hľadám...
Takže ako som tu vyčítala, je potrebná rezervačná zmluva s konkrétymi údajmi, sumou a zabezbečením, že záloha sa mi v prípade komplikácií (neuskutočnenie predaja) vráti nazad.
Ďalší problém je, že ideme kupovať len časť pozemku z väčšej parcely, ktorá ešte nie je vyňatá. Čiže tá časť, ktorú kupujeme ešte momentálne nemá LV (len celá parcela má LV). Ako by ste to zakomponovali do textu rezervačnej zmluvy?
Okrem iného na pozemku musí byť vybudovaná 3 m široká cesta pre tri domy, ktoré na parcele stoja. Nemôže byť prístup k domom cez cestu, ktorá tadiaľ vedie (patrí k bytovke). Táto vybudovaná cesta (resp. vydlaždený prístup) byť údajne spoločná pre nás, a dvoch ďalších susedov. Ako sa právne zabezpečí to, že ju môžeme úžívať všetci traja a ako sa rozdelia náklady na jej výstavbu?
Ďakujem za odpovede, len začíname s kúpou pozemku, nikdy sme predtým nič nekupovali, tak nie sme zbehli.
KEJKA
25.08.12,04:43
Ak by boli prieťahy s vyňatím, alebo náklady na cestu príliš vysoké a nechceli by ste ich zdieľať, alebo sa vám bude vidieť pozemok po vybudovaní cesty malý, alebo..............proste vymýšľam dôvody, ktoré by ste mohli v budúcnosti mať na to, aby ste pozemok predsa len nekúpili /nájdete lepší a bez problémov/, tak podľa rezervačnej zmluvy sa môže stať, že vám táto záloha pprepadne, zmení sa na zmluvnú pokutu. Tak si daj pozor na to "vrátenie v prípade neuskutočnenia predaja".
realitka na tom bude pracovať, bude mať náklady, pochybujem, že za každých okolností ti tú zálohu bude ochotná vrátiť.
Tiež pochybujem, že v rezervačnej zmluve budú riešené všetky spomenuté otázky.