bambaleante
02.06.12,13:41
Na balkóne sme pred dvomi týždňami zbadali toto hniezdo. Neviete poradiť, čo za hmyz to môže byť a ako sa toho zbavíme? Mám psa alergického na uštipnutie a často ležiava na balkóne, preto sa bojím, aby ho to neštiplo. Lietalo okolo toho niečo ako osa alebo sršeň, ale keď som si pozerala na webe fotky osích hniezd a hniezd sršňov, tak vyzerali inak. Má to približne 10-15 cm. Ďakujem za rady.
Antea
02.06.12,12:05
Na balkóne sme pred dvomi týždňami zbadali toto hniezdo. Neviete poradiť, čo za hmyz to môže byť a ako sa toho zbavíme? Mám psa alergického na uštipnutie a často ležiava na balkóne, preto sa bojím, aby ho to neštiplo. Lietalo okolo toho niečo ako osa alebo sršeň, ale keď som si pozerala na webe fotky osích hniezd a hniezd sršňov, tak vyzerali inak. Má to približne 10-15 cm. Ďakujem za rady.
určite sú to osie hniezda, ôs/osí?/ je viac druhov
220870
02.06.12,12:09
Osi a sršne robia takéto hniezda.
Silvernola
02.06.12,13:19
Mne niečo podobné odstraňovali zo záhradnej chatky hasiči. Sršne.
wabi
02.06.12,14:20
Najlepšie sa mi osvedčilo počkať do večera, kým sa zotmie. Osi sú pomerne mierumilovné a strážia si hniezdo menej agresívne než včely. Ak sa nebudete agresívne správať nemali by vás poštípať. Osy nalietajú domov, do hniezda. Potom vziať palicu omotať látkou napustenou napríklad benzínom či alkopholom, ten menej čmudí. Vznikne akási fakla. Celé hniezdo je horľavé. Postačí podržať faklu pod hniezdom až dokiaľ nezhorí celé aj s osami vo vnútry. Nie je to možno humánne, ale je to účinné. Robil som to už mnohokrát. Nikdy ma osi pritom neuštipli,pretože si nevedia spojiť mňa a oheň. Oheň je prirodzený živel ktorý existuje aj v prírode. Osi sa snažia uletieť a nemyslia pritom na útok. Preto treba stáť z boku nie priamo pod hniezdom. Ak sa to urobí dobre, nezostane ani jedna osa. Ak zabijete královnú, hniezdo neprežije ale ak nezhoria všetky osi, tie čo prežili sa budú vracať.
Zároveň však chcem povedať, že osi sú užitočné a patria do prírody a nemám radosť ak ich musím zničiť, fakt ale je, že napríklad na balkóne niesú vítané...
arizona
02.06.12,18:07
lujza.j
02.06.12,18:11
bodliak
02.06.12,18:33
A ten čierny fľak premaľovať, že ?
vicktor
04.06.12,11:43
Hniezdo z balkonu odstranit treba, ale dovolim si reagovat:
Benzin neodporucam - nielen tekutina, ale aj pary su vybusne, tak aby to neskoncilo vaznymi popaleninami.
Co tak skusit vydymit ich drevenym uhlim a travou? Cize iba omamit, nie spalit. Ani osy, ani srsne nemaju zaujem Vam ublizit, tak ich nemusite pozabijat ani Vy. Na rozdiel od moli v skriniach, pasaviek na zemiakoch apod. - ich zabitie schvalujem.
Ja som niekolkokrat nasiel osie hniezdo pod plachtou zahradnej hojdacky alebo zospodu zahradneho nabytku. Nebolo take hlinene, ale rurkovite visiace na akejsi stopke. Pockal som do vecera, aby sa osy ulozili na spanok. Nozom stopku odrezal, hniezdo chytil do hrnca, zakryl ho pokrievkou a odniesol na koniec zahrady. Z obavy ci mozu byt na mna nasr...dene, vyklopil som ich az po hodine, alebo az rano.

P.S.: Zaujimave, bojite sa o psa, ale nie o seba ci rodinnych prislusnikov.
bambaleante
04.06.12,18:16
Hniezdo z balkonu odstranit treba, ale dovolim si reagovat:
Benzin neodporucam - nielen tekutina, ale aj pary su vybusne, tak aby to neskoncilo vaznymi popaleninami.
Co tak skusit vydymit ich drevenym uhlim a travou? Cize iba omamit, nie spalit. Ani osy, ani srsne nemaju zaujem Vam ublizit, tak ich nemusite pozabijat ani Vy. Na rozdiel od moli v skriniach, pasaviek na zemiakoch apod. - ich zabitie schvalujem.
Ja som niekolkokrat nasiel osie hniezdo pod plachtou zahradnej hojdacky alebo zospodu zahradneho nabytku. Nebolo take hlinene, ale rurkovite visiace na akejsi stopke. Pockal som do vecera, aby sa osy ulozili na spanok. Nozom stopku odrezal, hniezdo chytil do hrnca, zakryl ho pokrievkou a odniesol na koniec zahrady. Z obavy ci mozu byt na mna nasr...dene, vyklopil som ich az po hodine, alebo az rano.

P.S.: Zaujimave, bojite sa o psa, ale nie o seba ci rodinnych prislusnikov.

A ako ste to odrezali? Nevyleteli na Vás odtiaľ? To musí prebehnúť asi veľmi rýchlo a musí to robiť niekto šikovný :)

No nikto z rodiny nemá alergiu, ale psa keď niečo také poštípe, tak sa celá trasie a vracia a musíme jej dať tabletky na alergiu.
pavol54
04.06.12,18:33
ideálne je počkať na vlhké počasie vtedy majú problémy ich blanokrídla a nevyletia, alebo vlhko vytvoriť uzavrieť do igelitky a odstrihnúť