gambi
14.02.06,10:28
Dobry den prajem, v maji 2005 som kupil prostrednictvom leasingovej spolocnosti auto v hodnote 299 000 Sk. Ako akontaciu som zlozil 134 000 Sk. Moja otazka znie ako to mam zauctovat do penazneho dennika?

Vdaka
Katarína STR
14.02.06,10:07
Takže urobíš to takto :

1. výdaj v pokladni 134.000,- SK výdaj neovplyvňujúci základ dane

2. zaradíš si do majetku auto vo výške 299.000,- Sk

3. vypočítaš si odpis tohto majetku podľa počtu mesiacov trvania leasingovej zmluvy, napríklad 299.000 deleno 36 = 8.305,50 mesačne do nákladov

4. odpis v uzávierkových úpravách 8.305,50 x 8 = 66.444,- ovplyvňujúci základ dane

6. splátky leasingu budeš účtovať ako :

splátka istiny - ako výdaj neovplyvňujúci základ dane
úrok - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane
poistka - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane
DPH - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane, alebo si ju nárokuješ ak je to úžitkové auto
Lenuška
14.02.06,10:16
Katarína STR -
v bode 1. Ak bola prvá splátka s DPH celkom 134000,-
tak treba aj túto platbu rozdeliť na OZD - DPH, NZD splátku bez DPH
ÁNO?
Katarína STR
14.02.06,10:35
Áno samozrejme.
Heleč
14.02.06,10:50
Pozor na to či je nárok na odpočet dph, podľa veľkého tecnického
Miriam.x
16.02.06,16:48
Poraďte mi, prosím Vás mám auto na leasing kúpené 25.11.2005 zaradené do majetku firmy vo februári 2006 (som SZČO, neplátca DPH, JU). Ako to mám prosím Vás zaúčtovať? Ďakujem.
Miriam.x
16.02.06,18:47
Ide mi hlavne o to, čo mám spraviť s tými splátkami, ktoré som zaplatila v roku 2005. Môžem to brať ako VOZD aj keď som v tom čase ešte nemala auto v majetku?
Steffi
18.02.06,06:38
Čo je VOZD? Ak nemáš auto v podnikaní môžeš si uplatniť paušál a náhradu za odjaznené kilomere. Ale musíš mať zaplatenú cestnú daň v inom prípade ti daňový úrad tento výdavok neuzná.

Prajem príjemný deň
slonca
24.02.06,08:56
a nemôžu sa dávať leasingové sprátky v JÚ do režijných výdavkov ovpl. daň a odpis urobiť len zo zloženej akontácie????
Miriam.x
24.02.06,10:54
Čo je VOZD? Ak nemáš auto v podnikaní môžeš si uplatniť paušál a náhradu za odjaznené kilomere. Ale musíš mať zaplatenú cestnú daň v inom prípade ti daňový úrad tento výdavok neuzná.

Prajem príjemný deň

VOZD - výdavok ovplyvňujúci základ dane

Nemám zaplatenú cestnú daň za min. rok. Minulý rok som mala v prenájme iné auto, z ktorého som si účtovala paušál. Tohto roku by som si chcela auto na leasing zaradiť do majetku firmy, ale neviem ako to mám zaúčtovať keď akontácia a nejaké splátky boli zaplatené už v minulom roku.
Miriam.x
24.02.06,14:47
Naozaj Vám budem veľmi vďačná ak mi s tým pomôžete. Prosííííííííííííííííím.
Janina9
24.02.06,16:23
a nemôžu sa dávať leasingové sprátky v JÚ do režijných výdavkov ovpl. daň a odpis urobiť len zo zloženej akontácie????

Ja to tiež tak robím, jednotlivé mesačné splátky leasingu do prev. réžie + odpočet dph a v uzávierkových operáciach roka prvú akontačnú splátku rozdelenú na 3 roky.
laguna
25.02.06,16:40
Takže urobíš to takto :

1. výdaj v pokladni 134.000,- SK výdaj neovplyvňujúci základ dane

2. zaradíš si do majetku auto vo výške 299.000,- Sk

3. vypočítaš si odpis tohto majetku podľa počtu mesiacov trvania leasingovej zmluvy, napríklad 299.000 deleno 36 = 8.305,50 mesačne do nákladov

4. odpis v uzávierkových úpravách 8.305,50 x 8 = 66.444,- ovplyvňujúci základ dane

6. splátky leasingu budeš účtovať ako :

splátka istiny - ako výdaj neovplyvňujúci základ dane
úrok - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane
poistka - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane
DPH - ako výdaj ovplyvňujúci základ dane, alebo si ju nárokuješ ak je to úžitkové auto

Katka mam otazku, obstaravacia cena vozidla na vypocet odpisov by nemala byt nahodou bez poistneho, dph a urokov??? podla mna ano, lebo inak podla toho co si napisala tak si uplati v nakladoch poistne urok aj dph a znova to iste ked to zahrnie do obstaravacej ceny.
KEJKA
25.02.06,17:02
Katka mam otazku, obstaravacia cena vozidla na vypocet odpisov by nemala byt nahodou bez poistneho, dph a urokov??? podla mna ano, lebo inak podla toho co si napisala tak si uplati v nakladoch poistne urok aj dph a znova to iste ked to zahrnie do obstaravacej ceny.
auto podľa otázky má hodnotu 299000 Sk. V tom nie je úrok ani poistka. Je však pravda, že v tom môže byť DPH. Popis účtovania odporúčam brať len ako príklad. Zaradiť auto treba vo výške istiny - bez DPH.
laguna
25.02.06,19:00
auto podľa otázky má hodnotu 299000 Sk. V tom nie je úrok ani poistka. Je však pravda, že v tom môže byť DPH. Popis účtovania odporúčam brať len ako príklad. Zaradiť auto treba vo výške istiny - bez DPH.


Nevedel som ako to bolo myslene, ci kompletna cena leasingu alebo nie, preto som to spomenul.
weva
25.02.06,19:46
POMOC!!! Ako mám účtovať leasing v JU, keď SZČO prevzal 05.01.05 leasing od inej SZČO a 31.08.05 ukončil podnikanie. Leasing prevzala zase iná firma s.r.o.
HUPKA64
26.02.06,07:32
Ja to tiež tak robím, jednotlivé mesačné splátky leasingu do prev. réžie + odpočet dph a v uzávierkových operáciach roka prvú akontačnú splátku rozdelenú na 3 roky.
:):):):):):):):):):):):):)

Ja to robím v JÚ nasledovne. jednotlivo mesačné splátky nájomného dávam do prevázdkovej réžie. Tam sú zahrnuté úroky, poistenie, nájom, dph.
Pri nákladnom aute sa DPH odpočítava.
Pri uzávierkových účtovných operáciách si vystavím interný doklad.
Auto zakúpené v od 01.01.2004 má iný postup účtovania daňových výdavkov.
Napíšem aký.

Postup uvediem neskôr. Do uzávierkových účtovných operácii uvediem rozdiel medzi čistým nájmom a ročným odpisom zo vstupnej ceny.
Príklad:
ISTINA: 149000,-
predajná cena 1490,- Sk
Vstupná cena = 150490,- Sk
počet mesiacov nájmu = 36
odpis mesačný = 150490 : 36 = 4180,28 Sk
ročný odpis = počet mesiacov leasingu v roku x odpis mesačný
Keďže úroky, aj havarijné poistenie je už v cene nájmu, ktorý platíme mesačne, tak to daňového výdavku dávam len rozdiel medzi odpisom zo vstupnej ceny ročným a čistým nájmom / z prílohy, kde je rozpis jednotlivých platieb/
Matematicky to vyjde aj tak, ak urobíme výpočet:
odpis zo vstupnej ceny + havarijné poistenie+ úrok MÍNUS celkové uhradené nájomné. :):):):):)