jarka.banska
05.06.12,17:16
Chcela by som na skúšku odobrať semienka mini paradajok, ktoré som zakúpila v obchode. Ešte som to nerobila a chcem to vyskúšať. Paradajky sú zo Španielska a tam sa veľmi málo pestujú hybridné odrody, takže je dosť veľká šanca, že paradajka si vlastnosti udrží.
Viem že sa to dá, ale neviem ako semienka z paradajky dostať tak, aby si zachovali klíčivosť. Má s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem za radu.
sundaysun
05.06.12,15:27
My sme semienka zo cherry paradajky normalne vybrali a nechali poriadne preschnut na papieri. Potom sme ich len klasicky do kvetinaca "zasadili" a na parapete same zacali klicit a pekne rast :)
jarka.banska
05.06.12,15:50
My sme semienka zo cherry paradajky normalne vybrali a nechali poriadne preschnut na papieri. Potom sme ich len klasicky do kvetinaca "zasadili" a na parapete same zacali klicit a pekne rast :)

Ďakujem za odpoveď. Ja by som chcela semienka vysievať na jar budúceho roku. Viem, že existuje návod, ako semienka odlúčiť od dužiny, len ho neviem nájsť.
sundaysun
05.06.12,15:56
Semienka odlucit od duziny, myslis ten priehladny obal kazdeho jedneho semienka? My sme to nijak specialne nerobili, vybrali sme semienko aj s tym a ono sa to vysusilo - voda sa odparila. Ale urcite sa to robi aj profesionalnejsie, tak ako pises. My sme vyskusali takto a pekne nam vyklicili.
pavol54
05.06.12,16:15
Ďakujem za odpoveď. Ja by som chcela semienka vysievať na jar budúceho roku. Viem, že existuje návod, ako semienka odlúčiť od dužiny, len ho neviem nájsť.
najlepšie je ich hodiť na pár dní do vody, len pozor aby nezačali znova klíčiť, (rajčina je potvora),potom prepláchnuť dať na papier nechať vyschnúť na ich odchlpenie je zvláštna technológia s využitím kyseliny a to je zbytočné, Pochybujem že to nie hybrid, ak by to povedala o Bulharsku alebo Ukrajine tak tam sa im viac vyhýbajú.
jarka.banska
05.06.12,16:25
Ďakujem všetkým za snahu o poskytnutie rady. Problém je už vyriešený.
wagner
05.06.12,19:28
Chcela by som na skúšku odobrať semienka mini paradajok, ktoré som zakúpila v obchode. Ešte som to nerobila a chcem to vyskúšať. Paradajky sú zo Španielska a tam sa veľmi málo pestujú hybridné odrody, takže je dosť veľká šanca, že paradajka si vlastnosti udrží.
Viem že sa to dá, ale neviem ako semienka z paradajky dostať tak, aby si zachovali klíčivosť. Má s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem za radu.

S rajčinami si nerob starosti. Semienka klíčia aj pár rokov po záruke, nie to ešte čerstvo vybrané. Semienka prapláchni vodou, vysuš na papieri a odlož. Na jar môžeš vysievať.