Daniela.
06.06.12,07:54
Dobrý deň,
vypúšťali sme z ČOV kal na trávu na záhrade. Na miestach, kde bol kal vypustený, nám teraz rastú rajčiny /bez toho, aby sme ich tam sadili/. Je možné, aby sa semienka z rajčín, ktoré boli v kale, prijali do pôdy a z nich vyrástli rajčiny? Nevieme si to inak vysvetliť, keďže sme ich tam nesadili a ani žiadne plody rajčín sme tam "nevyhadzovali" .
Hlavne ma zaujíma, či takéto rajčiny, ak dozrejú, môžeme konzumovať... /keďže semienka boli dlho v kale a pôsobili na nich bakérie z ČOV/.
Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem.
willma
06.06.12,06:52
odolné semienka :)
Daniela.
06.06.12,06:59
O tom, že sú odolné sme sa presvedčili ... :) Len ma zaujíma, či nie sú nejak "zdraviu škodlivé".
bodliak
06.06.12,07:05
Nie sú o nič horšie ako tie kúpené v supermarkete.
Naopak, ak ich nebudeš oberať zelené a potom polievať chemikáliami aby očerveneli, tak budú lepšie, ako z obchodu.
jurkomts
06.06.12,07:39
Nie sú o nič horšie ako tie kúpené v supermarkete.
Naopak, ak ich nebudeš oberať zelené a potom polievať chemikáliami aby očerveneli, tak budú lepšie, ako z obchodu.
Ha, a mnohí uprednostňujú práve ovocie a zeleninu z pultu, neviem ale platí že oči nevidia, to srdce nebolí.
Jablká postrekované každý druhý týždeň od mája do septembra sú ok, ale jablká (od záhradkárov čo sa stým "pochvália") postriekané raz max. dvakrát za vegetáciu sú fuj, lebo odmietam postreky.
Ale sú aj takí, čo nestriekajú vôbec (ani marhule proti monílii, broskyne proti kučeravitosti atď.) a potom majú veľké nič na záhrade. samozrejme sú druhy čo netreba postrekovať, dokonca je ich viac než dosť (hlavne drobné ovocie - jahody, maliny atď. a rôzne rezistenty, ktoré neošetrujem, nie je treba). No pri niektorých rastlinách si človek nepomôže, ale to je už iná téma. Názov tejto ma fakt dostal, ale Porada ma vždy niečim prekvapí.
bodliak
06.06.12,11:35
Je rozdiel či postriekam strom na začiatku vegetačnej sezóny proti voškám, kučeravosti, rôznym hubám ... alebo jem ovocie zo Španielska.
Nechajte si naoberané jahody v miske od večera do rána, zaručene na spodku budú plesnivé.
A teraz si predstavte, čo za chemický sajrajt je na nich, keď prežijú 4-dni v kontajneri/kamione...
Všetko, čo je z Maroka, sa oberá nezrelé a pred distribúciou na predajne sa to tu namáča do chemikálii, aby akože dozreli.

Hm, to radšej rozkusnem červíka v jablku a nazvem to BIO.
pavol54
06.06.12,15:10
Je rozdiel či postriekam strom na začiatku vegetačnej sezóny proti voškám, kučeravosti, rôznym hubám ... alebo jem ovocie zo Španielska.
Nechajte si naoberané jahody v miske od večera do rána, zaručene na spodku budú plesnivé.
A teraz si predstavte, čo za chemický sajrajt je na nich, keď prežijú 4-dni v kontajneri/kamione...
Všetko, čo je z Maroka, sa oberá nezrelé a pred distribúciou na predajne sa to tu namáča do chemikálii, aby akože dozreli.

Hm, to radšej rozkusnem červíka v jablku a nazvem to BIO.s tým červíkom je to fáme je tam karciogén vytvorený samo ochranou plodu voči votrelcovi
pavol54
06.06.12,15:17
O tom, že sú odolné sme sa presvedčili ... :) Len ma zaujíma, či nie sú nejak "zdraviu škodlivé".
čím by mali byť škodlivé semiačka vždy vyrastajú v živnom prostredí tým je humus v podstate je to výsledok pôsobenia a vyváženého pomeru uhíka a dusíka to ostatné sú prísady. takže neviem čo by tam mohlo byť škodlivé. skrátka príroda je jeden veľký konzumný reťazec to čo vylúči jeden živý organizmus tam začína iný a tak dookola od baktérí, prvokov, cez červíky až po človeka a ďalej, lenže toto sme sa učili na zdš v prírodopise.