ludoh
06.06.12,08:10
Zdravim..Chcem si postavit garaz 4x7m 250 porfix. Jednoduchy krov sikma strecha do jednej strany.
Cize Jedna stena 2750 vyska druha 2500 pomurnice a krokvy sklon by mal byt niekde okolo 5 stupnou.
Otazka aky veniec potrebujem spravit.Staci na stranach pre pomurnice, alebo musi byt dookola. Lebo predna a zadna strana garaze bude vlastne sikma. Ak ma niekto skusenosti z takymto typom strechy na garaz tak dakujem za rady..
fetya
06.06.12,09:05
dookola, jednoznacne. veniec ma ulohu roznasat silu, tlak..., aby nesposobili v jednom bode, ale roznasali vo vacsej ploche, a tym menej zatazoval mury. a tiez drzy mury pokope, aby steny nevykrucali von, alebo dovnutra. ten kubik betonu stoji za to, daj to pekne dookola,a daj aj pekne roxory a strmienka.
TomasHC
06.06.12,09:34
dookola, jednoznacne. veniec ma ulohu roznasat silu, tlak..., aby nesposobili v jednom bode, ale roznasali vo vacsej ploche, a tym menej zatazoval mury. a tiez drzy mury pokope, aby steny nevykrucali von, alebo dovnutra. ten kubik betonu stoji za to, daj to pekne dookola,a daj aj pekne roxory a strmienka.

Ja sa tomu síce prd rozumiem, ale pri pultovej streche podľa mňa sily pôsobia kolmo nadol, podobne ako keď sa použije stolica, a na rozdiel od Ačkovej nepôsobia rozťahovanie do strán. Každopádne sa musia použiť pomúrnice a neviem ako by ich kotvil do Ytongu :)
chandler
06.06.12,11:01
veniec vzdy dokola, netreba spekulovat nad tym preco :)
ludoh
06.06.12,15:24
veniec vzdy dokola, netreba spekulovat nad tym preco :)


No ok ale ako bude vyzerat veniec ked tie steny su v rozdielnej vyske?? budem ho robit sikmo v predu a vzadu??

dik
220870
06.06.12,17:12
Lepšie dookola moc sa na to neušetrí ani neminie.Výška venca stačí 100mm.
ludoh
07.06.12,03:38
Lepšie dookola moc sa na to neušetrí ani neminie.Výška venca stačí 100mm.

Ano lenze tu nejde vobec o setrenie ja chcem vediet ako ma vyzerat ten veniec lebo protilahle strany budu do sikma murovane..Ja potrebujem vediet toto.. Videl som uz kopec vencov, ale este nie takto rieseny tak preto sa pytam..Takze mam to vybetonovat normalne do sikma ???
chandler
07.06.12,05:29
horna hrana vecna bude sikma a spodna bude rovna - budu v nej skoky co budu kopirovat tehly
allgreen
07.06.12,05:38
hej normalne do šikma, hustejši beton a valíš
fetya
07.06.12,05:50
radsej veniec dookola rovno, a sikminu domurovat na veniec
ludoh
07.06.12,06:23
horna hrana vecna bude sikma a spodna bude rovna - budu v nej skoky co budu kopirovat tehly

Jasne takto som si to nejako predstavoval..Hustejsi beton a musi to drzat..Dik za ucelenie predstavy..
dedo758
07.06.12,14:47
fetya: na 25-ich centimetroch radšej dobetónovať...:) neviem ako sa pri stĺpikoch a domurovaní toho jedného radu rozloží celková váha (v zime zaťaženej) strechy na veniec.

ludoh: ponad garážové vráta budeš tak-či tak betónovať preklad, tak tie šikminy a nadvýšená jedna stena budú cca 0,66 m3 betónu naviac, takže spolu s vencom výšky 10 cm dokopy cca 1,2 kubíka betónu... pri použití U tvárnic porfix na bočné a zadnú stenu bude toho betónu trochu menej...
ludoh
08.06.12,03:42
fetya: na 25-ich centimetroch radšej dobetónovať...:) neviem ako sa pri stĺpikoch a domurovaní toho jedného radu rozloží celková váha (v zime zaťaženej) strechy na veniec.

ludoh: ponad garážové vráta budeš tak-či tak betónovať preklad, tak tie šikminy a nadvýšená jedna stena budú cca 0,66 m3 betónu naviac, takže spolu s vencom výšky 10 cm dokopy cca 1,2 kubíka betónu... pri použití U tvárnic porfix na bočné a zadnú stenu bude toho betónu trochu menej...

Cize dookola U-cka a predok vlastne taky trojuholnik z betonu vratane prekladu ??
OK teda dik
draik
08.06.12,05:08
Keďže to pôjde cez stavebné povolenie, projektant Vám to nakreslí, predebatujte to s ním.
ludoh
08.06.12,07:07
Keďže to pôjde cez stavebné povolenie, projektant Vám to nakreslí, predebatujte to s ním.

Vec sa ma tak ze stavebne povolenie je uz davno vybavene ale nastala zmena v polohe garaze a taktiez dizajn ktory uz si chcem sam poriesit , lebo si nemyslim ze by to bolo take tazke a zlozite. Postavil som cely dom a garaz by uz mala byt malina.. Akurat tento detail som si chcel ujasnit..Moj projektant je trtko a nemam chut snim toto riesit a dalsiemu to platit uz nebudem.. :)
draik
08.06.12,13:40
Dúfam, že Vám to po tých zmenách nejaký úradník skolauduje bez problémov...