Zuzana B.
06.06.12,12:10
Dobrý deň,

máme vo výrobe taký problém, že zamestnanci na jednom projekte pochybili - zle ušili tovar pre zákazníka, ktorý nám ich oprávnene vrátil ako chybné. Pochybil každý - od supervízorky, cez teamleaderky po šičky.
Chcem sa opýtať, či zamestnávateľ by od nich mohol žiadať, aby kusy prišli opraviť v sobotu bez nároku na mzdu..
Myslím si, že to nie je možné, skôr som za iné riešenie - majú výkonnostné bonusy, ktoré sa každý mesiac prehodnocujú, tak by som im siahla na ne. Napr. dala by som písomné vyjadrenie z akých dôvodov im ponížime za mesiac Máj túto nenárokovateľnú položku - každej rovnako a dám si to od nich podpísať, že boli oboznámení s touto skutočnosťou.

Teda ak ma uistíte v tom, že nemáme od nich právo žiadať prácu cez víkend bez nároku na mzdu, tak by som sa priklonila k mojej alternatíve.

Ďakujem.
Martin1310
06.06.12,20:18
Trochu mi nejde do hlavy ako mohli pochybiť všetci,ked šičkám niekto zadal prácu a oni ju podla toho spravili tak pochybil ten kto im ju zadal a ked ju podla toho nespravili tak pochybili šičky a nie ten kto im ju zadal.Len tak zo zvedavosti by ma to zaujímalo.
Indeed
06.06.12,21:14
Dobrý deň,

máme vo výrobe taký problém, že zamestnanci na jednom projekte pochybili - zle ušili tovar pre zákazníka, ktorý nám ich oprávnene vrátil ako chybné. Pochybil každý - od supervízorky, cez teamleaderky po šičky.
Chcem sa opýtať, či zamestnávateľ by od nich mohol žiadať, aby kusy prišli opraviť v sobotu bez nároku na mzdu..
Myslím si, že to nie je možné, skôr som za iné riešenie - majú výkonnostné bonusy, ktoré sa každý mesiac prehodnocujú, tak by som im siahla na ne. Napr. dala by som písomné vyjadrenie z akých dôvodov im ponížime za mesiac Máj túto nenárokovateľnú položku - každej rovnako a dám si to od nich podpísať, že boli oboznámení s touto skutočnosťou.

Teda ak ma uistíte v tom, že nemáme od nich právo žiadať prácu cez víkend bez nároku na mzdu, tak by som sa priklonila k mojej alternatíve.

Ďakujem.

Samozrejme, veď KTO tie kusy opraví ???

Ja ?
Zuzana B.
07.06.12,05:12
Veľmi je ťažko určiť kto je zodpovedný za pochybenie. Ak sa zistí, že technická dokumentácia bola správna - pochybila výrobná zložka, teda šičky, supervízorka, finálna kontrola. Ak tech. dok. je nesprávna - pochybila admin. zložka, teda proces a kvalita, ktorá chystala dokumentáciu.
Preto som toho názoru, že ak mi nikto nepredloží jasné dôkazy o pochybení, nebudem robiť z toho ten záver, že im siahnem na výkonnostné bonusy a už vonkoncom nie, že im nakážem prísť v sobotu bez nároku na mzdu opraviť chybné kusy.

Mňa momentálne najviac ale zaujíma, že ak do budúcna nastane podobná situácia s tým, že si budeme istí, že šičky pochybili, či mám právo od nich žiadať, aby prišli opraviť chyby v sobotu BEZ NÁROKU NA MZDU.
Zuzana B.
07.06.12,05:15
Samozrejme, veď KTO tie kusy opraví ???

Ja ?

Ja som si vedomá, kto tie kusy má opraviť.... pýtala som sa presne na tie slová čo nasledujú za textom, ktorý si zvýraznil, že či zamestnávateľ má oprávnenie žiadať od nich odpracovať sobotu zadarmo, teda bez nároku na mzdu.
ivka70
07.06.12,05:20
Ja som si vedomá, kto tie kusy má opraviť.... pýtala som sa presne na tie slová čo nasledujú za textom, ktorý si zvýraznil, že či zamestnávateľ má oprávnenie žiadať od nich odpracovať sobotu zadarmo, teda bez nároku na mzdu.

Zamestnavatel od nich moze vymahat nahradu skody, ktoru by mu museli zaplatit alebo sa s nimi dohodnut, ze to opravia vo svojom volnom case, bez naroku na mzdu.
Rozhodne je druha moznost pre ne lacnejsi variant. A odpracuju tolko, kolko potrebuju na opravu, nemusi to byt cela sobota, moze to byt 5 hodin napr.
Zuzana B.
07.06.12,05:24
Zamestnavatel od nich moze vymahat nahradu skody, ktoru by mu museli zaplatit alebo sa s nimi dohodnut, ze to opravia vo svojom volnom case, bez naroku na mzdu.
Rozhodne je druha moznost pre ne lacnejsi variant. A odpracuju tolko, kolko potrebuju na opravu, nemusi to byt cela sobota, moze to byt 5 hodin napr.

Ďakujem za tvoju odpoveď! Vedela by si mi povedať, o ktorý paragraf sa viem v tomto prípade odvolať?
ivka70
07.06.12,06:14
Ďakujem za tvoju odpoveď! Vedela by si mi povedať, o ktorý paragraf sa viem v tomto prípade odvolať?

§ 179
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.



§ 181
(1) Od zamestnanca, ktorý vedome neupozornil vedúceho zamestnanca na hroziacu škodu alebo nezakročil proti hroziacej škode, hoci by sa tým zabránilo bezprostrednému vzniku škody, môže zamestnávateľ požadovať, aby prispel na úhradu škody v rozsahu primeranom okolnostiam prípadu, ak ju nemožno uhradiť inak. Pritom sa prihliadne najmä na to, čo bránilo splneniu povinnosti Náhrada škody nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

...

§ 186
Rozsah a spôsob náhrady škody
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu.

§ 187
(1) Ak škodu spôsobil porušením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

(2) Ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

§ 188
Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.
§ 191
(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.

(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.

(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.

(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.
Indeed
07.06.12,07:52
Tiež aj zamestnanci by mali cítiť spolupatričnosť z buducnosťou firmy, a nevyrábať vedome zmätky.

Koĺkokrát sa v dnešnej dobe dá odoslať zákazníkovi chybná zákazka ?

Ak je problém dostať ľudí do roboty na opravu zakázky , tak je niečo zhnité v tejto firme...

A bolo by lepšie taký "biznis" rozpustiť....

Lebo ako to vidím ja, tak nemá veĺký zmysel ani pre zamestnancov ani pre majiteĺov tam zrejme nie je profit.

Firma len prežíva, teda ak vobec...
Zuzana B.
07.06.12,12:45
Tiež aj zamestnanci by mali cítiť spolupatričnosť z buducnosťou firmy, a nevyrábať vedome zmätky.

Koĺkokrát sa v dnešnej dobe dá odoslať zákazníkovi chybná zákazka ?

Ak je problém dostať ľudí do roboty na opravu zakázky , tak je niečo zhnité v tejto firme...

A bolo by lepšie taký "biznis" rozpustiť....

Lebo ako to vidím ja, tak nemá veĺký zmysel ani pre zamestnancov ani pre majiteĺov tam zrejme nie je profit.

Firma len prežíva, teda ak vobec...


Ponížili sme im bonusy, opravujú chybne pošité kusy. Plne si uvedomujú svoje pochybenie, od šičky po supervízorku.
Firma prosperuje, problémy sa vyskytnú v každej.
Indeed
07.06.12,12:58
tak potom Vám želám zlaté časy a obdobie nevídanej prosperity ! len aby to chudery šičky nejako prežili ,nepokapali od hladu, alebo nezdrhli.