RenatkaS
07.06.12,13:03
Ahojte, chceli by sme salavy krb s teplovzdusnymi rozvodmi a dostala som 2 cenove ponuky, samozrejme lisi sa material tak by som sa chcela spytat tych co sa do toho trochu vyznaju, co je lepsie. Drahsia cenova ponuka obsahovala velkoplosny samot, akumulacne platne a nejake velkoformatove kachlice (cena kachlic 600 Eur) a druha ponuka ta lacnejsia obsahuje nejake akumol dosky, celna a bocne steny by boli z tych akumol dosiek a zadna stena by bola zo superizolu. Nie su tam ziadne kachlice (neviem ci to treba alebo nie). Postacovalo by aj riesenie s tym superizolom na zadnej strane? (je to strana ktora je na nosnej priecke).
Vdaka
euina
07.06.12,11:15
šamot aj akumol je akumulačný materiál, ktorý sa používa na obstavbu krbovej vložky, ten je potom potrebné povrchovo upraviť a to buď omietnutím teploodolnej omietky, alebo sa na to lepia keramické kachlice, ktoré sú samozrejme na údržbu výhodnejšie /lesklá hladká plocha keramiky sa dobre udržuje, stačí pretrieť mokrou handričkou, pokiaľ by došlo k úniku spalín pri prikladaní do krbovej vložky, naproti tomu, ak tam bude len omietka, tak vám to očadí, a časom bude treba maľovať/,tak isto aj efekt pri keramike je krajší. S.isol sa používa na zadnú stenu krbu, aby ochránil stavebné murivo od teplôt z krbu, je to totiž izolačný materiál a je potrebný pri oboch stavbách krbu. Dajte si ešte raz vysvetliť krbárovi výhody aj nevýhody oboch stavieb a potom sa rozhodnite.
RenatkaS
07.06.12,11:41
Aha, ja som si myslela ze tie kachlice budu nejako zvnutra ale to mi nacenil asi kachlice zvonku, pritom som mu hovorila a ukazovala moderny krb s omietkou. Ocadi sa mi to aj ked tam nebude mriezka v obyvacke?
Oliwa
07.06.12,12:11
Ak chcete sálavé tepelné teleso, neuvažovali ste nad keramickou pecou?
My sme chceli pôvodne tiež krb, ale napokon sme si dali postaviť hypokaustovú keramickú pec a sme nadmieru spokojní. Sú moderné i klasické, stačí trochu pogúgliť a navštíviť pár domácností, kde nimi kúria. My sme tak urobili a nebanujeme. Stačilo priložiť raz za 12 hodín /záleží, či dáte mäkké alebo tvrdé drevo, ale hlavne, nech je suché/, a vyhriata pec sálala teplo ďalších 12-24 hodín... To žiadny krb nedokáže, ani keď bude obložený neviem akým šamotom a kachlicami, lebo ak tam dáte aj liatinovú, či nebodaj plechovú krbovú vložku, môžete prikladať a vyberať popol do aleluja... Ak si samozrejme neplánujete priložiť len na štedrý večer alebo z času-na čas...

A ako písal/a euina - údržba keramiky /matnej alebo lesklej/je minimálna, takmer žiadna, lebo prachové častice sú odpudzované a neusádzajú sa na povrchu, vzduch sa ionizuje, je to oveľa zdravšie a ekonomickejšie kúrenie ako krbom, sálavé teplo permanentne zohrieva predmety i dlažbu v miestnosti a na podlahe Vám nevíria chumáče prachu ani popola, ktorý sa nenápadne ale isto usádza na nábytku či sedačke... Kto má v rodine napr. alergika - vhodná alternatíva...
frolooo
07.06.12,17:20
Zdravim
ak mozem poradit...salavy krb zo samotiek nieje az tak salavy...Oproti kvalitnym akumulacnym materialom je samot skor izolant takze salanie z neho bude len minimalne. Akumol je lepsia volba, no najlepsie by bolo urobit tazku kachlovu-keramicku pec (nevyhoda, ze nevidno ohen) alebo pouzit na obostavbu pripadne dymovody kvalitne akumulacne materialy (napr. od Ortnera, Rath,Brula a pod.) no v takom pripade sa cena krbu splha k 10.000€ a viac. Mne sa nedavno podarilo zrealizovat kombinovany "hybridny" teplovzdusno-salavy krb a hoci boli pouzite kvalitne materialy a bolo to astronomicky drahe nieje to ono.
Oliwa
07.06.12,18:43
Zdravim
ak mozem poradit...salavy krb zo samotiek nieje az tak salavy...Oproti kvalitnym akumulacnym materialom je samot skor izolant takze salanie z neho bude len minimalne. Akumol je lepsia volba, no najlepsie by bolo urobit tazku kachlovu-keramicku pec (nevyhoda, ze nevidno ohen) alebo pouzit na obostavbu pripadne dymovody kvalitne akumulacne materialy (napr. od Ortnera, Rath,Brula a pod.) no v takom pripade sa cena krbu splha k 10.000€ a viac. Mne sa nedavno podarilo zrealizovat kombinovany "hybridny" teplovzdusno-salavy krb a hoci boli pouzite kvalitne materialy a bolo to astronomicky drahe nieje to ono.
To platilo kedysi ;)... My máme na peci dvierka so sklom :) - takže ohník horí jedna radosť... a pod nimi sú samostatné dvierka na popol s možnosťou regulácie prívodu vzduchu - zvyšky popola padajú z ohniska cez rošt rovno do popolníka a keď je plný, stačí ho len vybrať - žiadne vírenie a zmetanie prachu... to je naozaj minimálne.
A čo sa týka ceny - hľadali sme síce veľmi dlho a nejeden "majster krbár i peciar" sa u nás otočil vo dverách, ale stálo to za to...