stano 30
07.06.12,22:45
zdravím
mam novostavbu drevenicu ,hľadám nejakú lacnú, prírodnú povrchovú úpravu.
Rozmýšľam nad ľanovým olejom,alebo fermežou. Niekde v chalupárovi som čítal, že novostavby dreveníc natierajú slabým roztokom skalice modrej a potom ľanovou fermežou.
Má nikto s takýmto postupom skúsenosť?
alebo poraďte niečo iné také ako sa používalo kedysi ,teda okrem býčej krvi /manželka by tam potom nevkročila/
prípadne nejaký vlastný recept včelí vosk,terpentín, ľanový olej-fermež,mydlo
KEJKA
08.06.12,13:16
čokoľvek poradíte.............mohlo by to byť vhodné aj na ošetrenie šlapákov, ktoré mám narezané z drevených kmeňov -už viac rokov vyschutých a teraz by som ich chcela položiť do trávnika.
IvetaH
12.06.12,16:56
Treba navštíviť spoločnosti, ktoré sa venujú drevostavbám a tam zistiť, čo na vonkajšok a ako na to a čo pre interiér. Aj my sme takto postupovali, lebo aj tie nátery sú hotová veda. Nestačí mať správnu náterovú látku, treba vedieť ako ju použiť. Niektorí sú ochotnejší, niektorí sa ani nechceli o tom baviť, keď zistili, že drevostavba je už postavená. Ale nakoniec sme si na tie nátery objednali aj tak firmu.
KEJKA
13.06.12,07:09
ja som sa rozhodla na tie šlapáky použiť Belinku - impregnátor a potom B-pre exteriér. Nejaký čas to vydrží a časom možno vyriešime inak.
Jarka 1
13.06.12,07:38
Celkom to nesúvisí, ale prihodím pár rád, ktoré mám z Receptára na prime.

Náter používaný na pôvodné drevenice:
hovädzia krv + soľ + ocot + korenie
Natrieť drevo, nakoniec natrieť včelým voskom. Výborne to konzervuje, drevo dostane starú patinu. Je to úplne zdraviu neškodné.

Náter na skriňu:
olivový olej + červené víno 1:1 tmavý náter
olivový olej + napr. vývar z brezy atď. 1:1 bledší náter