akeber
08.06.12,10:46
Ahoj ! Prosím vedel by mi niekto poradiť ? nasadila som si sladkú kukuricu . Zo spodu kukurice rastú bočné ,,,neviem to opísať ako by malé kukurice ,,,pazuchy ? mám ich oblámať ?
pavol54
08.06.12,15:59
Ahoj ! Prosím vedel by mi niekto poradiť ? nasadila som si sladkú kukuricu . Zo spodu kukurice rastú bočné ,,,neviem to opísať ako by malé kukurice ,,,pazuchy ? mám ich oblámať ?
nie, ona cez ne čerpá živiny
Silvernola
08.06.12,17:20
Ja zastávam opačný názor - živiny skôr odoberá, klasy sú potom menšie.
KoxXxo
08.06.12,17:28
Výrastky odstrániť a kukuričku prihrnúť zeminou.
pavol54
08.06.12,17:53
No mne radili odborníci pre pestovanie a zmluvne som pestoval kukuricu pre mraziareň niečo cez dva hektáre pod metodickým dozorom agronóma mraziarne tak som napísal svoju skúsenosť ale nič vám nebráni radiť bludy
Silvernola
09.06.12,03:42
Myslím, že otázka sa týka pestovania v záhradke, nie vo veľkom. Na ploche niekoľko hektárov sa niektoré úkony ani nepredpokladajú.
pavol54
09.06.12,04:04
Myslím, že otázka sa týka pestovania v záhradke, nie vo veľkom. Na ploche niekoľko hektárov sa niektoré úkony ani nepredpokladajú.
to akože kukurica na záhradke má iný mechanizmus rastu ako tá čo sa pestuje na veľkej výmere? alebo záhradková na fotosyntézu nepotrebuje olistenie? A výskum v pestovaní je len pre veľkých? My sme tiež začali podľa starých zvykov "kačovať panghartov" tak sa u nás tie bočné výhonky volajú a práve agronóm zmluvného odberateľa nás upozornil že je to nesprávne že ju oslabíme a budú horšie výsledky a sa len zbytočne narobíme. Inak ja nepresviedčam ekonóma ako má účtovať, doktora ako má liečiť, ani agronóma ako správne pestovať, len počúvam ich rady.
Chokma
09.06.12,05:54
Niekedy si myslim, ze porada je o hlasovani. Ja sa teda priklonim na pavlovu stranu. Sama by som nevedela, priznavam, ale pytala som sa oca. Tiez sadime lahodkovu kukuricu, nie hektar, ale do sortimentu a neolamujeme bocne vyhonky. A to vela veci u nas prebieha rucne. Sadime na dost velku plochu aj kolikove rajciny a vsetko viazeme a vylamujeme bocne vyhonky (pankharty), takze ak by bolo treba, ta kukurica by nam tiez nerobila problem, ale ono sa to nema. Skor by som apelovala na vyber kvalitneho osiva. Ak mate smejd, tak vylamovanie z toho kvalitu nespravi.
akeber
09.06.12,09:47
Chokma (http://www.porada.sk/member.php?u=198948)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png mám kupovanú kvalitnú kukuricu , vďaka vám všetkým za radu ponechám a nebudem teda vylamovať a ešte by som sa vás chcela spýtať bývam na kraj dediny a máme veľkú záhradu chodia mi do nej jelenice :-( ide ma šľak trafiť všetko mi ničia už máme strašiakov , rachotilkov nič nezaberá nepoznáte niečo čo na ne ? okrem flinty ( teraz majú mladé ) . Vďaka .
pavol54
09.06.12,10:01
Chokma (http://www.porada.sk/member.php?u=198948)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png mám kupovanú kvalitnú kukuricu , vďaka vám všetkým za radu ponechám a nebudem teda vylamovať a ešte by som sa vás chcela spýtať bývam na kraj dediny a máme veľkú záhradu chodia mi do nej jelenice :-( ide ma šľak trafiť všetko mi ničia už máme strašiakov , rachotilkov nič nezaberá nepoznáte niečo čo na ne ? okrem flinty ( teraz majú mladé ) . Vďaka .
jednému známemu na považí šli diviaky do zemiakov natiahol v určitej výške výstražnú pásku elektrikársku a zafungovalo to lenže jeleň preskočí. zvukové efekty nepomáhajú na divú zver, lebo si zvyknú. skús tie siete uhorkové do určitej výšky.
akeber
09.06.12,15:38
jaj,,,, ale ja mám obrovskú záhradu , možmo by pomohlo aspoň z jednej strany z druhej je cesta vďaka za radu :-)
Silvernola
09.06.12,16:13
Koľko ľudí, toľko názorov. Prečo sa potom vylamujú zálistky na hrozne? Prečo sa vyštipujú bočné výhonky na rajčinách? Veď sa tým zbavujeme asimilačnej plochy! Pestovanie vo veľkom nemá iný mechanizmus rastu, ale iný mechanizmus obrábania. Neviem si v dnešnej dobe predstaviť takéto aktivity na ploche niekoľko hektárov:). Ako dieťa som to poznala dokonale:cool:. Nielen kukuricu, ale aj repu či mak - družstevné prídely.
pavol54
09.06.12,17:30
Koľko ľudí, toľko názorov. Prečo sa potom vylamujú zálistky na hrozne? Prečo sa vyštipujú bočné výhonky na rajčinách? Veď sa tým zbavujeme asimilačnej plochy! Pestovanie vo veľkom nemá iný mechanizmus rastu, ale iný mechanizmus obrábania. Neviem si v dnešnej dobe predstaviť takéto aktivity na ploche niekoľko hektárov:). Ako dieťa som to poznala dokonale:cool:. Nielen kukuricu, ale aj repu či mak - družstevné prídely.
Počkaj to je u rajčín a hrozna trocha iné trocha iné treba o hrozne sa baviť nebudem, tomu nerozumiem ani za mak, ale napríklad rajčina sa snaží vytvárať nové a nové plody lebo je to plodová zelenina, a vysoká odroda začína vytvárať bočné výhonky a buď bude dopravovať živiny po hlavnej vetve kamsi ďaleko alebo ich bude tlačiť bližšie, to isté ak chcem mať skôr úrodu počkám na 4, 5 -ty trs kvetov a vrch zaštipnem, a nechám dorastať bočný, keby to bolo tak jednoduché tak by dávno zavreli jednak hnojárinu a aj výskumáky a pod. inak tiež sme chodievali okopávať prídely a vtedy sme počúvali také pokyny a poznatky sa menia
akeber
17.06.12,11:52
No prišla som sa s Vami podeliť , dali mi radu ako proti zverine čo nám ničí úrodu . Vlasy dať do pančuchy ( silonky ) a povešať po záhrade . J to tam 5 dní a zatiaľ sa tá potvora neukázala . Tak to asi funguje :)