Kaja979
08.06.12,15:31
Ľudia, ja som už zúfalá! Koho mám požiadať o pomoc a hlavne cenné rady ohľadom hypotéky??! Potrebujeme 50 000€ na stavbu domu.
http://prodom.sk/?p=projekty&project=88

Môžeme založiť byt, na kt. máme znalecký posudok v hodnote 31 500€. Ja mám 30 rokov, priateľ 39, nie sme zobratí. On je živnostník, ja mám dobu neurčitú. Máme pozemok s domom, kt. je rozpadnutý a treba malý ťuk, aby spadol úplne. Majiteľmi sme obaja. Ten pozemok založiť nechceme. Predstava je taká, že získať na začiatok časť peňazí z hodnoty založeného bytu, doložiť dokumentáciu a potom pokračovať po uvoľnení ďalších finančných prostriedkov.


Obehla som všetky banky, najviac sa mi pozdáva Unicredit bank.
Máte niekto skúsenosti????
Ďakujem.
draik
08.06.12,13:45
Z čoho chcete financovať zvyšok? Ak máte úspory, aby ste založili byt len na 70% hodnoty (aby vyšla rozumná úroková miera), tak je to jednoduché. Nezabudnite si usporiadať vzájomné vzťahy pre prípad rozchodu. Pevne verím, že nepočítate s tým, že ten dom vyjde na kľúč len tých 96.000 e.
Kaja979
08.06.12,13:57
Ide o to, že my potrebujeme prefinancovať celú stavbu vrátane základnej dosky. Keďže je priateľ živnostník-stavbár, 99% stavby si budeme robiť svojpomocne. Ide o to, že na začiatok chceme založiť byt. Z čiastky, ktorú dostaneme na začiatok z hodnoty bytu chceme postaviť základovú dosku a hrubú stavbu, možno aj zakryť, ak by sa nám to podarilo-hlavne časovo. Po dosiahnutí tejto latky, by sme (podľa) Unicredit bank poslali fotky, resp. oni by si to prišli pofotiť, či peniaze, ktoré nám boli poskytnuté na začiatok sme použili na stavbu toho základu, čo oni požadujú:teda, základová doska + múry vytiahnuté do min. 1m výšky. PO nafotení, odoslaní na prehodnotenie znalcom z banky by nám ďalej uvolnili prostriedky do výšky požadovanej sumy, teda 50 000€. Iné prostriedky nemáme.
Kaja979
08.06.12,14:05
A ešte jedna vec. mám tak trošku strach z toho, že nám neuznajú znalecký posudok a dajú nám oveľa menšiu čiastku. Toto sa nám stalo zo stavebkom. Situácia nasledovná: mám stavebko viac ako 6 rokov, tým, že som vybrala peniaze a stratila som hodnotiace číslo (na čo ma nikto predtým neupozornil, že o to prídem), sme museli pri žiadaní o úver založiť nehnuteľnosť. Tak sme založili priateľov byt. Nakoľko nám zo stavebky poslali svojho znalca, brali sme to tak, že čo nám sľúbili, to aj dostaneme. Teda, byt ohodnotili na 31 500€ s tým, že dostaneme 27 000€. PO 3 týždňoch čakania nám slečna zavolala, že nám to schválili, ale len 20 200 €. Ponížili to o 7 000€! Napriek tomu, že to bol ich znalec! A keď som sa rozhorčene pýtala, ako je to možné, tak som dostala odpoveď, že viete, v BA na centrále je pani, ktorá je vysadená na lokalitu Prievidza, Handlová, pre ňu sú to neatraktívne lokality a preto to ponížili. že sa potom pýtala kolegyne a tá jej povedala, že sa jej to stáva bežne! Tak sme to zrušili a preto sme začali riesiť hypotéku.
draik
08.06.12,18:32
Nechcem Vás odhovárať od stavby, ale za daných okolností (tvrdá svojpomoc a žiadna hotovosť) by som sa do toho nepúšťal. Ak si myslíte, že to zvládnete postaviť v rozumnom čase, tak potrebujete už vopred si nechať spraviť bankový skóring, či vôbec taký vysoký úver na prefinancovanie celej stavby dostanete. Nestačí totiž len založiť nehnuteľnosť, ale musíte mať na to aj príjem. Pri 100.000 e na 30 rokov vychádza mesačná splátka okolo 500e, pri 60.000 e je to 300 e. Ďalej počítajte s tým, že budete mať založený byt a po navýšení úveru aj pozemok a rozostavaný dom. Navyše by bol vhodný úver, kde sa toho veľa nedokladuje.
robertkozich
09.06.12,18:17
pre taketo situacie sa robi projektovy znalecky posudok na komplet dokonceny dom.. to by bolo cca 100 000.- ...no na zaciatok ak nemas svoje financie alebo ako ty hovoris mas hypoteku 20000.- tak postavis za 20000.- to co sa da,cca zakladova doska + mury +.......a spravis si znalecky na to co je postavene....ale zasa pises ze nechces zakladat pozemok..to proste musis a musis mat aj v katastri zapisanu rozostavanu stavbu....na zaklade tohto ti banka uvolni dalsie peniaze....je to napisane v skratenej verzii ...ale ked chces stavat svojpomocne tak si myslim ze za 70-75 postavis uplne v pohode...