tomcop
08.06.12,18:36
Zdravim, mozno tato otazka nepatri do tejto sekcie,ale ciastocne sa tyka aj stavby.
Staviame dom. 1/2 penazi na dom mame na bankovom ucte a z neho pomaly cerpame peniaze na stavbu. Momentalna situacia okolo eura ma znepokojuje a preto rozmyslam, ci nie je lepsie ako drzat peniaze na ucte kupit veci na stavbu aj v predstihu. To znamena ze napr.aj laminatku, dlazbu a podobne, co budeme potrebovat aj mozno o pol roka, ak nie viac. Mame strach,ze nastane chaos okolo eura a bud nasa banka krachne,alebo nieco podobne, alebo bude vysoka inflacia a za tieto peniaze kupime ovela menej ako teraz.
Co si o tom myslite?
mattto
08.06.12,17:08
že zbytočne dramatizuješ, pripomínaš mi ľudí, ktorí išli 31.12.1999 do jaskyne, lebo prvý deň v roku 2000 bude koniec sveta
Melnick
08.06.12,17:14
Nóóó, po dnešných TV novinách a rôznych reláciách zameraných na situáciu v eurozóne, si myslím, že tomcop vôbec nedramatizuje. :mee:
tomcop
08.06.12,17:19
Este dodam, ja sa ani tak nebojim,ze o tie peniaze pridem, ale skor tej inflacie, resp.problemoch pri ziskavani penazi naspat od banky,resp.statu, kt.ruci za ne a tym padom predlzovanie stavby a podobne.
pepsikova
08.06.12,17:21
...a kde to budeš skladovať?..máš priestor na to, aby si podlahu do domu uskladnil bez strachu, či ti ju neukradnú?..to máš to isté, ako peniaze v banke, ktoré strácajú hodnotu...materiál na hrubú stavbu tiež môžeš nakúpiť, len ak máš dobre vysoký múr okolo budúceho domu..ak "" nespávaš"" kvoli inflácii, tak menej budeš kvoli materiálu ,kúpenému dopredu..
lujza.j
08.06.12,17:21
zmeň na švajčiarske franky
mattto
08.06.12,17:22
Nóóó, po dnešných TV novinách a rôznych reláciách zameraných na situáciu v eurozóne, si myslím, že tomcop vôbec nedramatizuje. :mee:

nemusíš prežívať všetky správy, názory treba selektovať. Ak by som mal veriť informáciám v správach, som pologramotný truľo :) dnes napríklad v Markíze odznelo na margo dúhového pochodu, že minulý rok ZATKLI policajti na ulici 40 výtržníkov
tomcop
08.06.12,17:23
So skladovanim by az tak problem nebol...o kradez by som sa nebal. No aj s tymi frankami som rozmyslal, len ako to potom je. Peniaze x-krat potrebujeme a budeme potrebovat zo dna na den, ked to budem vyberat a menit na euro, neprerobim vela na poplatkoch? Priznam sa, nemam taku skusenost...
tomcop
08.06.12,17:25
nemusíš prežívať všetky správy, názory treba selektovať. Ak by som mal veriť informáciám v správach, som pologramotný truľo :) dnes napríklad v Markíze odznelo na margo dúhového pochodu, že minulý rok ZATKLI policajti na ulici 40 výtržníkov
ja spravy uz az tak nepozeram a ja si skor myslim,ze co sa tyka info o dlhovej krize, tak skor to mainstreamove spravy vykresluju ruzovejsie,ako to je a aby sa ta banda bankarska mala cas na to pripravit...
mattto
08.06.12,17:25
zmeň na švajčiarske franky

švajčiarske franky mu v stavebninách nezoberú, ak áno, prepočítajú takým nevýhodným kurzom, že sa mu to neoplatí.
asedma
08.06.12,17:27
..netreba spekulovat, zamienat...su to vsetko famy..
lujza.j
08.06.12,17:30
So skladovanim by az tak problem nebol...o kradez by som sa nebal. No aj s tymi frankami som rozmyslal, len ako to potom je. Peniaze x-krat potrebujeme a budeme potrebovat zo dna na den, ked to budem vyberat a menit na euro, neprerobim vela na poplatkoch? Priznam sa, nemam taku skusenost...
idem to riešiť budúci týždeň, dnes som mala debatu s človekom ktorý čo-to o financiách vie, odporučil frank.v pondelok chcem s ním ešte hodiť reč o takýchto "detailoch". ak budem niečo vedieť dám vedieť aj do banky skočím, že ako by to vyzeralo....keby
mattto
08.06.12,17:31
idem to riešiť budúci týždeň, dnes som mala debatu s človekom ktorý čo-to o financiách vie, odporučil frank.v pondelok chcem s ním ešte hodiť reč o takýchto "detailoch". ak budem niečo vedieť dám vedieť aj do banky skočím, že ako by to vyzeralo....keby

mať tak starosti bohatých ľudí :D
tomcop
08.06.12,17:32
idem to riešiť budúci týždeň, dnes som mala debatu s človekom ktorý čo-to o financiách vie, odporučil frank.v pondelok chcem s ním ešte hodiť reč o takýchto "detailoch". ak budem niečo vedieť dám vedieť aj do banky skočím, že ako by to vyzeralo....keby
Tak potom ak by sa dalo a vedela by si poradit, bolo by super, lebo clovek ma okolo stavby dost inych problemov a nie riesit este aj taketo veci.
lujza.j
08.06.12,17:33
mať tak starosti bohatých ľudí :D
no vieš ja sa konkrétne bojím aj o tie "šušne" čo mám:D
tomcop
08.06.12,17:35
Hehe,no ono je to relativne. Ako o peniaze ako take by som sa bal tiez a mozno by som to fakt fukol na frank, australsky dolar alebo take nieco. Ale ked clovek potrebuje mat v pohotovosti dost vela penazi a zavisi este aj stavba od toho, budeme potrebovat na skridlu a ked nebude cash, tak co? Bude nam prsat do hrubej stavby? Takze preto taketo obavy.
mattto
08.06.12,17:36
no vieš ja sa konkrétne bojím aj o tie "šušne" čo mám:D

šušne = milióny? rozumiem ;)
lujza.j
08.06.12,17:37
Tak potom ak by sa dalo a vedela by si poradit, bolo by super, lebo clovek ma okolo stavby dost inych problemov a nie riesit este aj taketo veci.
no že vraj to vyzerá zle:( len chcem s tým človekom "doladiť" aj to, že ked by prišlo k panike a ludia by húfne vyberali vklady, tak sa tomuto vyhnúť....či nie je lepšie mať lóve niekde "zašité"
lujza.j
08.06.12,17:38
šušne = milióny? rozumiem ;)
:D:D bóžinku keby si mal pravdu;)
mattto
08.06.12,17:38
Hehe,no ono je to relativne. Ako o peniaze ako take by som sa bal tiez a mozno by som to fakt fukol na frank, australsky dolar alebo take nieco. Ale ked clovek potrebuje mat v pohotovosti dost vela penazi a zavisi este aj stavba od toho, budeme potrebovat na skridlu a ked nebude cash, tak co? Bude nam prsat do hrubej stavby? Takze preto taketo obavy.

vysvetli mi, ako si predstavuješ platbu za materiál napr. švajčiarskymi frankmi, alebo austrálskymi dolármi? napr. austrálske doláre nepredáva/nekupujú banky na Slovensku
mattto
08.06.12,17:40
no že vraj to vyzerá zle:( len chcem s tým človekom "doladiť" aj to, že ked by prišlo k panike a ludia by húfne vyberali vklady, tak sa tomuto vyhnúť....či nie je lepšie mať lóve niekde "zašité"

myslíš, že takto panikária aj niekde v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku atď.? :)
tomcop
08.06.12,17:40
Sak to mattto, takto si to neviem predstavit. Myslel som, ze keby nestaviame, tak tu ani nepisem. Takto viem, ze potrebujem EUR len sa o to EUR trosku bojim...
Uprimne povedane, mne su Rakusaci,Nemci a Francuzi jedno. Jedno ale viem, ze najhorsie dopadnu tie chudobnejsie krajiny, takze preto ten mozno vacsi strach. Banky u nas su Rakuske, Nemecke, Francuzske, takze asi tolko k tomu...
lujza.j
08.06.12,17:42
Hehe,no ono je to relativne. Ako o peniaze ako take by som sa bal tiez a mozno by som to fakt fukol na frank, australsky dolar alebo take nieco. Ale ked clovek potrebuje mat v pohotovosti dost vela penazi a zavisi este aj stavba od toho, budeme potrebovat na skridlu a ked nebude cash, tak co? Bude nam prsat do hrubej stavby? Takze preto taketo obavy.
no nikde nie je napísané, že by si nemohol zaplatiť vo frankoch ak sa s človekom dohodneš. kolega predával dávnejšie byť možno pol roka do zadu, už vtedy som mu hovorila, /mal obavu/ že nech si to dá vyplatiť v dolároch..... ale dnes už dolár nie...... frank, alebo libra.
tomcop
08.06.12,17:44
NO len ono je ine platit za byt ako za tehlu, skridlu, drevo, material a podobne. Zakazdym ide o ineho obch.partnera a dohadovat sa o platbe v inej mene si ani neviem predstavit.
lujza.j
08.06.12,17:44
myslíš, že takto panikária aj niekde v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku atď.? :)
to fakt neviem, ale nezabudni, že SR bude vždy vo väčšej sračke ako spomenutý trojlístok.
mattto
08.06.12,17:46
Sak to mattto, takto si to neviem predstavit. Myslel som, ze keby nestaviame, tak tu ani nepisem. Takto viem, ze potrebujem EUR len sa o to EUR trosku bojim...
Uprimne povedane, mne su Rakusaci,Nemci a Francuzi jedno. Jedno ale viem, ze najhorsie dopadnu tie chudobnejsie krajiny, takze preto ten mozno vacsi strach. Banky u nas su Rakuske, Nemecke, Francuzske, takze asi tolko k tomu...

čiže banky všetky peniaze "vycucnú" a Slovákov nechajú pokapať od hladu alebo rovno postrieľajú, nech je kľud :D
mattto
08.06.12,17:49
to fakt neviem, ale nezabudni, že SR bude vždy vo väčšej sračke ako spomenutý trojlístok.

čo sa týka eura nie, akože euro na Slovensku skolabuje, ľudia sa tu budú zabíjať za kúsok chleba, budú predávať svoje deti a o 60 km vo Viedni bude všetko v poriadku?

netreba zbytočne dramatizovať a vyvolávať paniku, ak chceš meniť eurá na CHF (keď ich centrálna banka zafixovala kurz) a platiť na Slovensku frankom je tvoje rozhodnutie, podľa mňa je to nezmysel
lujza.j
08.06.12,17:50
ako snaha zachrániť to poondiate euro je veľká....ale či sa to podarí :rolleyes: "libráci" asi vedeli prečo nepustiť libru...
mattto
08.06.12,17:52
ako snaha zachrániť to poondiate euro je veľká....ale či sa to podarí :rolleyes: "libráci" asi vedeli prečo nepustiť libru...

nemyslím si, že by Nemci a Francúzi boli hlúpejší než Briti :)
tomcop
08.06.12,17:53
Nechajme to tak, lebo uz odbacame od temy. EUR sa mozno podari zachranit,ale za aku cenu. Mattto, keby nestavieme dom,neriesim. Rozpocet na dom je dany a musime sa do neho zmestit a nemame v nom nejaku polozku na zachranu EUR o to ide.
buchač
08.06.12,17:54
...
Co si o tom myslite?

...vzhľadom k napísanému ????..

...všetkym príspevky sú fajn .........

Len Ty - tomcop - Ty si takpovediac paranoidný ..........ale inak celkom solídne perlíš ...
asedma
08.06.12,17:54
ako snaha zachrániť to poondiate euro je veľká....ale či sa to podarí :rolleyes: "libráci" asi vedeli prečo nepustiť libru...

..chcela som tiez menit na libry, no dostala som info. nemenit nic..
mattto
08.06.12,17:56
Nechajme to tak, lebo uz odbacame od temy. EUR sa mozno podari zachranit,ale za aku cenu. Mattto, keby nestavieme dom,neriesim. Rozpocet na dom je dany a musime sa do neho zmestit a nemame v nom nejaku polozku na zachranu EUR o to ide.

stavba domu s tým nemá nič spoločné, keď bolo v správach, že krach Grécka bude stáť každého Slováka 130
EUR, podľa ekonómov 270 EUR, príde za tebou starosta a vyberie od teba tie peniaze a tebe nezostane na zálohu na škridle? :)
lujza.j
08.06.12,17:57
čo sa týka eura nie, akože euro na Slovensku skolabuje, ľudia sa tu budú zabíjať za kúsok chleba, budú predávať svoje deti a o 60 km vo Viedni bude všetko v poriadku?

netreba zbytočne dramatizovať a vyvolávať paniku, ak chceš meniť eurá na CHF (keď ich centrálna banka zafixovala kurz) a platiť na Slovensku frankom je tvoje rozhodnutie, podľa mňa je to nezmysel
ja sa vo financiách nevyznám, vychádzam z toho čo som si dnes vypočula, ked boli prvé fámy tiež som mala s ním debatu povedal, že to nie je také dramatické ako sa tu vykresluje. dnes to už bolo, že je to zlé....človek je vo finančnéj sfére dlhé roky. ja tu nikomu nič nevnucujem;)...len sa tu zamýšľam nad situáciou, ktorá sa ma trošičku týka.
tomcop
08.06.12,17:58
Ja viem,ono sa lahko debatuje o cudzich peniazoch. Len neviem, ako by si sa spraval ty, keby si mal na ucte peniaze na dom a vedel si,ze minimalne rok tam musia vydrzat,lebo inac nedostavias. A mam ekonomicke vzdelanie, sledujem trosku info o krize a teda velky optimista, ze si to trosku kazdy nevyzerieme nie som. Teraz nepisem o horizonte mozno 2 mesiacov, ale raz tento bordel, co panuje vo financnictve padne, to verim. Lebo vsak oni uz ani neobchoduju s peniazmi, ale len s cislami...
tomcop
08.06.12,17:59
stavba domu s tým nemá nič spoločné, keď bolo v správach, že krach Grécka bude stáť každého Slováka 130
EUR, podľa ekonómov 270 EUR, príde za tebou starosta a vyberie od teba tie peniaze a tebe nezostane na zálohu na škridle? :)
no kazdeho=priemierneho, ale nechcem sa nejako povysovat, tiez nam to vychadza len tak tak, ale nemyslim si,ze priemerny slovak stavia dom...len tolko.
lujza.j
08.06.12,17:59
nemyslím si, že by Nemci a Francúzi boli hlúpejší než Briti :)
a pamätáš sa ako Nemci teatrálne " pochovávali" svoju marku? myslíš že by to teraz priznali....že si ju mali nechať..
pivko
08.06.12,18:00
Meniť treba na Polsky zloty. Poliaci idu jak pila. Ešte neboli v mínuse, zlotufka do roka 3,8
mattto
08.06.12,18:01
ja sa vo financiách nevyznám, vychádzam z toho čo som si dnes vypočula, ked boli prvé fámy tiež som mala s ním debatu povedal, že to nie je také dramatické ako sa tu vykresluje. dnes to už bolo, že je to zlé....človek je vo finančnéj sfére dlhé roky. ja tu nikomu nič nevnucujem;)...len sa tu zamýšľam nad situáciou, ktorá sa ma trošičku týka.

áno, ale na jeho názor nájdem ďalších 10, ktorí budú tvrdiť pravý opak a budú mať 2x dlhšiu prax ako on. Keď vie, čo sa bude diať, dúfam, že predal celý svoj majetok a išiel short na EUR/USD, pri páke 100:1 z pár desiatok tisíc eur, zarobí milióny dolárov
mattto
08.06.12,18:02
a pamätáš sa ako Nemci teatrálne " pochovávali" svoju marku? myslíš že by to teraz priznali....že si ju mali nechať..

pokiaľ ide o peniaze a podľa Vás o prežitie, priznal by každý všetko, len aby sa mal lepšie :D
mattto
08.06.12,18:04
no kazdeho=priemierneho, ale nechcem sa nejako povysovat, tiez nam to vychadza len tak tak, ale nemyslim si,ze priemerny slovak stavia dom...len tolko.

ešte raz a naposledy, stavba domu nemá nič spoločné s krízou eura, rovnako môže argumentovať každý, lebo aj nákup chleba sa odvíja od eura
220870
08.06.12,18:07
Áno panikária tak aj vo Francúzku a hlavne v Nemecku.
tomcop
08.06.12,18:10
ešte raz a naposledy, stavba domu nemá nič spoločné s krízou eura, rovnako môže argumentovať každý, lebo aj nákup chleba sa odvíja od eura
tak aj ja este raz, ja neriesim momentalne,ze chlieb mozno o rok bude stat 3eura, ale to, ze mam urcity obnos penazi na dom. viac ich uz mat nebudem. Cize sa pytam, ze ci je rozumne kupit radsej teraz, ked uz presne viem,co chcem a mam istotu,ze mam 100m2 podlahy ako cakat na chvilu ked ju budem potrebovat a MOZNO bude EUR v prdeli a miesto 100m2 si za tie iste peniaze kupim 50m2 a v zbytku izieb budem mat betonovu podlahu. tak prosim neriesme tu chlieb, ktory ma vyjde 1euro s vecami,za ktore dam v konecnom dosledku minimalne 50-60 tisic EUR a to uz je asi ina suma, tu za mesiac nezarobim, na chlieb hadam este ano. ak chcem dostavat nacas, potrebujem peniaze mat tak, aby som mal potrebne veci vzdy, ked je treba.
220870
08.06.12,18:10
Euro sa možno podarí zachrániť za cenu obrovskej inflácie.Odhad optimistov je 30% develvácia do roka pesimisti 80%.
kukučka
08.06.12,18:26
Máš obavy? Máš predsa peniaze, potrebuješ materiál, máš ho kde skladovať, tak ho kúp.
Možno zarobíš, možno nie, ale budeš spokojnejšie spať. To je niekedy viac ako peniaze.
buchač
08.06.12,18:36
tak aj ja este raz, ja neriesim momentalne,ze chlieb mozno o rok bude stat 3eura, ale to, ze mam urcity obnos penazi na dom. viac ich uz mat nebudem. Cize sa pytam, ze ci je rozumne kupit radsej teraz, ked uz presne viem,co chcem a mam istotu,ze mam 100m2 podlahy ako cakat na chvilu ked ju budem potrebovat a MOZNO bude EUR v prdeli a miesto 100m2 si za tie iste peniaze kupim 50m2 a v zbytku izieb budem mat betonovu podlahu. tak prosim neriesme tu chlieb, ktory ma vyjde 1euro s vecami,za ktore dam v konecnom dosledku minimalne 50-60 tisic EUR a to uz je asi ina suma, tu za mesiac nezarobim, na chlieb hadam este ano. ak chcem dostavat nacas, potrebujem peniaze mat tak, aby som mal potrebne veci vzdy, ked je treba.

...spomínaš konkrétne čísla rozmerov podláh .....100 m2

...ja som minule kupoval len cca 20-25 štvorákov ( ? ) dlažby ....akurát akcia prebiehala ...šak fasa , usporím ....

...dlažbu sme položili ....pekná je inak ...........no o týždeň na to u konkurencie bola podobná ( možno aj krajšie by na chalupe ukázala ??? ).....ale , čo je podstatné , lacnejšia ako som ja kúpil tú moju akciovú ....

....lenže ja som musel kupovať !!!!.....odstraňoval som starú podlahu ....

...Ty nie ...máš čas ...
draik
08.06.12,18:37
Predpokladám, že ten dom nechcete stavať donekonečna, čiže peniaze na stavbu miniete pomerne rýchlo, hlavne po dokončení hrubej stavby.
tomcop
08.06.12,18:41
No plan je 06.2013. Uvidime.
buchac - mas pravdu, toto je jedna z veci,ktora mi vrta hlavou. ALe zase som clovek,kt.ked nieco kupi, uz neriesi inde...
day
08.06.12,18:48
Zdravim, mozno tato otazka nepatri do tejto sekcie,ale ciastocne sa tyka aj stavby.
Staviame dom. 1/2 penazi na dom mame na bankovom ucte a z neho pomaly cerpame peniaze na stavbu. Momentalna situacia okolo eura ma znepokojuje a preto rozmyslam, ci nie je lepsie ako drzat peniaze na ucte kupit veci na stavbu aj v predstihu. To znamena ze napr.aj laminatku, dlazbu a podobne, co budeme potrebovat aj mozno o pol roka, ak nie viac. Mame strach,ze nastane chaos okolo eura a bud nasa banka krachne,alebo nieco podobne, alebo bude vysoka inflacia a za tieto peniaze kupime ovela menej ako teraz.
Co si o tom myslite?

tak rychlo dostavajte ten dom a je po probleme
robertkozich
09.06.12,18:08
pokial nestavias dom za 100 000 000.- eur tak ti to moze byt jedno..ale aj keby taky stavias tak ti to je jedno..ale toto co pises tak je to naozaj dost prehnane.....skor ten dom postav cim skor a pozeraj sa na to ake je pocasie a za co najmenej kupit aky taky material...nie nejake armagedony
Indeed
11.06.12,07:16
matto, nie si Ty platený agent od MF ??
Indeed
11.06.12,07:18
ja by som povedal,že lepšie nakupovať stavebný material sa oplatí v HU
Indeed
11.06.12,07:21
Prepáčte,že sa sem pchám,

ale ukázalo sa ,že moje domnienky o nastupujúcej inflácii a devalvácii eura
zdieľajú aj iní ľudia...

Preto by som sa rád zučastnených opýtal, či si v takejto rizikovej dobe mam zobrať uver cca 12-15 000 eur ?

Ako ho budem splácať , ak sa tieto predpoklady o devalvacii eura stanú realitou ??
mattto
11.06.12,07:28
Prepáčte,že sa sem pchám,

ale ukázalo sa ,že moje domnienky o nastupujúcej inflácii a devalvácii eura
zdieľajú aj iní ľudia...

Preto by som sa rád zučastnených opýtal, či si v takejto rizikovej dobe mam zobrať uver cca 12-15 000 eur ?

Ako ho budem splácať , ak sa tieto predpoklady o devalvacii eura stanú realitou ??

úver použiješ na čo? "preješ ho" alebo investuješ? aký má vplyv devalvácia na schopnosť splácať úver? či za jedno euro dostaneš 1,4 USD alebo iba 1,2 USD ti môže byť jedno pri splácaní úveru, keďže zarábaš v eurách.
Indeed
11.06.12,07:31
úver použiješ na čo? "preješ ho" alebo investuješ? aký má vplyv devalvácia na schopnosť splácať úver? či za jedno euro dostaneš 1,4 USD alebo iba 1,2 USD ti môže byť jedno pri splácaní úveru, keďže zarábaš v eurách.
Samozrejme, že ho investujem,

len ma zaujíma, či mi banka nezvýši počas splacania urokovú sadzbu , aby takto vykryla infláciu.
mattto
11.06.12,07:37
Samozrejme, že ho investujem,

len ma zaujíma, či mi banka nezvýši počas splacania urokovú sadzbu , aby takto vykryla infláciu.

inflácia v EÚ nie je nijak strašidelná, je pod 3%, musíš si pozrieť zmluvné podmienky daného finančného produktu, to s kurzom EUR nemá nič spoločné
Nandrolon
11.06.12,07:37
samozrejme že zvýši, si myslíš že preštíš banku?
Keď som zbežne pozeral hypotéky, tak najdlhší FIX bol na 5 rokov, a tam už bola viditeľne zohľadnená inflácia......

- prax banky je taká, že infláciu premietne komplet do úrokovej sadzby po skončení fixnej doby a to niekedy až tak extrémne, že môže narásť úrok skoro na dvojnásobnú hodnotu...

- bankový sektor v dnešnej podobe je rakovina spoločnosti.... a už sa aj výsledky tejto choroby prejavujú všade vo svete...
Indeed
11.06.12,07:39
tak aj ja este raz, ja neriesim momentalne,ze chlieb mozno o rok bude stat 3eura, ale to, ze mam urcity obnos penazi na dom. viac ich uz mat nebudem. Cize sa pytam, ze ci je rozumne kupit radsej teraz, ked uz presne viem,co chcem a mam istotu,ze mam 100m2 podlahy ako cakat na chvilu ked ju budem potrebovat a MOZNO bude EUR v prdeli a miesto 100m2 si za tie iste peniaze kupim 50m2 a v zbytku izieb budem mat betonovu podlahu. tak prosim neriesme tu chlieb, ktory ma vyjde 1euro s vecami,za ktore dam v konecnom dosledku minimalne 50-60 tisic EUR a to uz je asi ina suma, tu za mesiac nezarobim, na chlieb hadam este ano. ak chcem dostavat nacas, potrebujem peniaze mat tak, aby som mal potrebne veci vzdy, ked je treba.

Správne uvažuješ,
poznal som človeka, čo začal stavať dom v r. 1988 (!) a hádam už aj zomrel a dodnes ten dom nie je dokončený(!)

A to len z toho dovodu, že onen dotyčný v 90-tých rokoch sa neodhodlal zobrať požičku 200 000 SKK.
Indeed
11.06.12,07:40
takže radšej NEBRAŤ žiaden úver ?
Braňo
11.06.12,07:49
Meniť treba na Polsky zloty. Poliaci idu jak pila. Ešte neboli v mínuse, zlotufka do roka 3,8

Neviem, čo je u Teba ako píla, keď Slovensko rastie viac a aj napriek tomu máme veľké problém (napr. s deficitiom). dnešný kurz je 4,296 a nepredpokladám zhodnotenie 13%.
Indeed
11.06.12,07:52
Tak treba NAKUPOVAŤ v PL ! Každý kurz zlotého nad 4,0 je VYNIKAJUCI !
Indeed
11.06.12,07:54
Rovnako ako každý kurz HUF nad 280 , je tiež VYNIKAJÚCI !
Nandrolon
11.06.12,08:23
úver beriem podľa toho či ho potrebujem alebo nie a nie "či sa to oplatí"....
oplatí sa mi podať dnes tiket loto? vyhrám, alebo nie ??
Indeed
11.06.12,08:29
úver beriem podľa toho či ho potrebujem alebo nie a nie "či sa to oplatí"....
oplatí sa mi podať dnes tiket loto? vyhrám, alebo nie ??

lenže mne dava banka uver s najlepším urokom niekde okolo 13 % , lepší urok nedostanem,
preto ak mam brat uver a potom sa mi ešte može predražiť, tak je to o ničom...

a radšej si nechám zájsť CHUŤ , na to čo CHCEM .

Ako neskor buchať hlavou do steny a mať kvoli tomu stres a nervy...

A ohroziť svoj majetok.
Indeed
11.06.12,08:38
od veci uvaha o tej športke...Pri uveroch su premenné väčšinou dopredu známe.
petermikuláš
11.06.12,10:28
Zdravim, mozno tato otazka nepatri do tejto sekcie,ale ciastocne sa tyka aj stavby.
Staviame dom. 1/2 penazi na dom mame na bankovom ucte a z neho pomaly cerpame peniaze na stavbu. Momentalna situacia okolo eura ma znepokojuje a preto rozmyslam, ci nie je lepsie ako drzat peniaze na ucte kupit veci na stavbu aj v predstihu. To znamena ze napr.aj laminatku, dlazbu a podobne, co budeme potrebovat aj mozno o pol roka, ak nie viac. Mame strach,ze nastane chaos okolo eura a bud nasa banka krachne,alebo nieco podobne, alebo bude vysoka inflacia a za tieto peniaze kupime ovela menej ako teraz.
Co si o tom myslite?

Na Vašom mieste by som peniaze v súčasnosti nedržal na účte a pokiaľ máte kde nakúpený materiál zložiť a uskladniť, tak by som ho nakúpil a následne v pohode staval.
KnR_Luky
11.06.12,10:40
Čo ak stavebniny budu o pol roka lacnejšie ako sú teraz ? Vyber peniaze a zakop ich niekde do záhrady :)
tomcop
11.06.12,10:42
No aj to je moznost. Ale zatial co sme riesili veci na hrubu stavbu, tak po 1.6. isli veci hore o cca 5%. Tak neviem, neviem. Urcite nejaka akcia tu cenu moze stlacit dole,ale "normalne" ceny asi dole len tak nepojdu.
Nandrolon
11.06.12,10:55
Arnošt, nevymýšľaj si, všetko nie je známe, práve tá pohyblivá položka nie je nikdy známa... Ekonomiku nedokáže s istotou dlhodobo predpovedať nikto, to by každý kto má v riti dieru obchodoval na burze CP-úspešne !!

Pamätáte si na to neldávne obdobie keď každý kto niečo mal kupoval byty a následne išli dole, kde ešte teraz sú "lacné" oproti vtedajšiemu obdobiu? a to som nezarátal infláciu...
Kopec ľudí na tom prerobilo... a tí, čo nechceli ich držia a prenajímajú doteraz...
Nič nebude trvať večne a so zlatom už teraz sa stalo čosi podobné :-)))) ale kto má veľké oči nech...
Oliwa
14.06.12,12:00
tak aj ja este raz, ja neriesim momentalne,ze chlieb mozno o rok bude stat 3eura, ale to, ze mam urcity obnos penazi na dom. viac ich uz mat nebudem. Cize sa pytam, ze ci je rozumne kupit radsej teraz, ked uz presne viem,co chcem a mam istotu,ze mam 100m2 podlahy ako cakat na chvilu ked ju budem potrebovat a MOZNO bude EUR v prdeli a miesto 100m2 si za tie iste peniaze kupim 50m2 a v zbytku izieb budem mat betonovu podlahu. tak prosim neriesme tu chlieb, ktory ma vyjde 1euro s vecami,za ktore dam v konecnom dosledku minimalne 50-60 tisic EUR a to uz je asi ina suma, tu za mesiac nezarobim, na chlieb hadam este ano. ak chcem dostavat nacas, potrebujem peniaze mat tak, aby som mal potrebne veci vzdy, ked je treba.
Podľa napísaného mi to pripadá, že si viac-menej rozhodnutý - pre ten materiál a chceš sa v tom iba uistiť... :) Neviem o tom, že by ceny stavebných materiálov za posledné roky klesali, skôr naopak... Na rozdiel od bankových úrokov... Ak nestaviaš niekde na roli ale v obývanej zóne a je predpoklad, že ho nepoužije na svoj dom niekto iný, tak ho kúp. A na Tvojom mieste by som sa snažila posunúť ten termín dokončenia na skorší, ako na jún 2013. Veď ak máš peniaze, v čom je problém?
A ak chceš mať istotu :rolleyes:... Istá je len smrť. :( Nevieš, či budeš mať o rok prácu, či budeš zdravý, či Tvoj pozemok s rozostavanou stavbou nenavštívi povodeň, či sa nezosunie svah, či nebude víchrica alebo tornádo... Rovnako ako banková katastrofa Ťa môže postretnúť aj tá živelná...
sito
15.06.12,13:53
:eek: Fíííííííha! A máte zaručené, to čo máte? Aj to, čo vám zostane? :);)
alltracboy
15.06.12,13:58
ja som kupil vatu asi v rocnom predstihu a iba som ju prenasal ako macka mlade. Cize nieco som usetril, ale zavazdia, mozno aj starne..
bettylou
15.06.12,14:02
ja som kupil vatu asi v rocnom predstihu a iba som ju prenasal ako macka mlade. Cize nieco som usetril, ale zavazdia, mozno aj starne..

potrebuješ sa jej zbaviť?
verkaz
15.06.12,15:21
môžeš aj britské libry
alltracboy
15.06.12,17:48
potrebujem ju dat na dom :D