lover
09.06.12,08:28
Ahojte,

viete mi poradit? Staviame jadro v panelaku z porfixu.

Na stranke porfixu som si nasiel navod ako na to, ale mam dilemu ako postavit cast priecky medzi panelom a dverami - asi 10cm, kde bude uchytena zarubna. Ako na to??? Staci ukotvit na stenu a tym, ze sa to nad dverami prelozi prekladom, tak je to OK??

Co sa tyka obvodovych murov, treba vsetko "previazovať" aj s prieckou medzi kupelnou a WC, alebo priecku medzi WC a kupelnou murovat az po domurovani obvodoveho muru jadra?

DAKUJEM!!!
nezabudkaa
09.06.12,08:47
Všetky rohy murív je treba prevazovat,takže najlepšie je priečku wc viazat k obvodovym priečkam. Ostenia sa prilepí k panelu, ukotví sa k panelu kotviacím prvkom a naň sa položí preklad a domuruje sa murivo nad prekladom.
lover
09.06.12,12:17
Všetky rohy murív je treba prevazovat,takže najlepšie je priečku wc viazat k obvodovym priečkam. Ostenia sa prilepí k panelu, ukotví sa k panelu kotviacím prvkom a naň sa položí preklad a domuruje sa murivo nad prekladom.

Dakujem! Takze ked si to zosumarizujem, tak vsetky mury treba prevazovat. K obvodovemu muru ich prichytim pomocom istiacim profilom a dilatacnu sparu 1cm vyplnim purpenou (nizkoexpanznou). Vdaka.

Co su ostenia?

Takze ako tomu rozumiem, tak mozem 10cm kusky porfixu pomocou kotviacich prvkov istit do panelu a ukladat na seba pomocou tenkovrstvovej malty na porobeton. Potom sa ulozi preklad a domuruje sa murivo a dilataciu k stropu i bocnym panelom purpenu.

Len si nie som isty s tymi 10cm kuskami porfixu, ci to udrzi zarubnu z dverami resp. ci to zatazenim casom nepraskne alebo buchnutim dverami aj "neuhne"....

DAKUJEM!!!
nezabudkaa
10.06.12,07:17
Ostenie je ten 10 cm kusok steny,ktory prilepite lepiacou maltou k panelu a poistite kotvenim,čim nahradite vazbu pri klasickom murovani.zvysly styk porfixovych priecok k panelovej stene spravte rovnako ako pri tom osteni,čiže prilepit a ukotvit. Vodorovny styk priečok k stropu vypente purpenou. Panelovu stenu v mieste styku pred murovanim oškrabte od starych naterov a napenetrujte. Pri sietkovani jadra treba dbat na prekryv sietky cca 10cm,aj v rohoch!!! Je to osvedčeny sposob tak sa netreba obavat.
Indeed
10.06.12,07:34
Murovanie je spájanie stavebných prvkov /tehla, tvarnica, kameń/ MALTOU do MURIVA .

PUR -pena sa používa len na vrch priečky,

a aj tak sa priečka fixuje nabitím kuskov tehal medzi priečku a strop miestnosti.

Previazanie muriva sa rieši buď to vysekaním kapsy do murú s ktorým má byť priečka previazaná

ALEBO navrtaním a používaním kotiev /možu byť aj oceĺové tyčky alebo droty/ ktoré sú

uložené 1/2 do vyvrtanej diery v mure druhá 1/2 leží v maltovej škáre vznikajucej priečky.
lover
10.06.12,07:38
Ostenie je ten 10 cm kusok steny,ktory prilepite lepiacou maltou k panelu a poistite kotvenim,čim nahradite vazbu pri klasickom murovani.zvysly styk porfixovych priecok k panelovej stene spravte rovnako ako pri tom osteni,čiže prilepit a ukotvit. Vodorovny styk priečok k stropu vypente purpenou. Panelovu stenu v mieste styku pred murovanim oškrabte od starych naterov a napenetrujte. Pri sietkovani jadra treba dbat na prekryv sietky cca 10cm,aj v rohoch!!! Je to osvedčeny sposob tak sa netreba obavat.

Dakujem velmi pekne za podrobny popis.

Co sa tyka zvislych spojov, na stranke porfixu je instruktazny film, kde radia aj tieto spoje purpenou kvoli pruznej dilatacii... Je aj toto riesenie OK?

Vdaka!!!
Indeed
10.06.12,07:41
PUR-pena je vlastne akési lepidlo, ale PUR -pena podlieha rýchlej degradacii, malta je malta.
lover
10.06.12,22:07
Dakujem velmi pekne za podrobny popis.

Co sa tyka zvislych spojov, na stranke porfixu je instruktazny film, kde radia aj tieto spoje purpenou kvoli pruznej dilatacii... Je aj toto riesenie OK?

Vdaka!!!

Mozno este upresnim je mozne kotvit pomocou spojovacich profilov spajat porfix a panel a sparu vystriekat penou?? Vraj je lepsie istit to roxormi a lepit priamo na stenu, avsak myslim, ze dilatacia je potrebna a aj spojky nasrobovane v hmozdinkach musia nieco vydrzat. Nemam pravdu?

Stale vaham, ci lepit na stenu alebo nechat dilataciu... Nazory sa diametralne odlisuju a ja uz potrebujem stavat... :confused:
Indeed
10.06.12,22:15
Rozhodne to bude pevnejšie ak to vymuruješ a previažeš bez dilatácie.

Načo Ti je dilatácia na takom malom ostení ?

A ked niečo praskne ,tak pri najbližšom premaĺovávaní to vyspraviš a bude to O.K.
dinder
11.06.12,10:33
Ja som toto realizoval pred pol rokom. Sirku som mal iba 8cm. Porobeton som prilepil standardne aj k stene. Kazdu druhu tvarnicu som s panelovou stenou spojil kovovou spojkou. Pur penu som dal iba na vrch steny medzi pane al porfix. Aj ja som sa obaval pevnosti, ale doteraz je to bez problemov. Na osteni drzi oblozkova zarubna, je to oblozene kachlickami z jednej strany. Vsetko je ok.
lover
11.06.12,12:00
Rozhodne to bude pevnejšie ak to vymuruješ a previažeš bez dilatácie.

Načo Ti je dilatácia na takom malom ostení ?

A ked niečo praskne ,tak pri najbližšom premaĺovávaní to vyspraviš a bude to O.K.

Ano, co sa tyka ostenia, tam predpokladam, ze jedina moznost, aby to vydrzalo, tak je to istit a lepit maltou (klebrom) o nosnu stenu.

Mam skor na mysli dilataciu pri spoji medzi murovanym jadrom a panelom (vid. obr.) a samozrejme stropom a jadrom. Co sa tyka ostenia, toto by som napevno pripevnil o stenu (malta + roxori, alebo istiace profily), ved medzi ostenim a zarubnou je purpena ako dilatacia. Nasledne by som na ostenia polozil preklad, ktory by som uz nad osteniami istil profilmi a opat vystriekal purpenou. Co poviete na tento postup???
IvanPK
11.06.12,12:41
doporučujem aj pod obklad dať "sieťku" mne to robili majstri a je to super....
lover
11.06.12,13:06
doporučujem aj pod obklad dať "sieťku" mne to robili majstri a je to super....

Ano, po vymurovani budem urcite cely porfix sietkovat, avsak zaujima ma pozadovana info o nutnosti dilatacky vo forme purpeny... Dakujem.
IvanPK
12.06.12,05:47
dilatačnú medzeru vyplnili medzi všetkými stenami a stropom pur penou a potom zasieťkovali....je to super, pred tým mi aj steny praskali a aj medzi stenami a stropom...palelák pracuje stále...teraz je to super....
2RY
26.07.12,11:27
Sietku pod obklad ??? Vyhodené peniaze, ale ak ich máš dosť, tak pod obkladom presietkuj 2x...

Sietku v blizkosti obkladu odrež cca 10 cm aby išla pod obklad a obklad lep na napenetrovaný holý porfix. Nedáš ho už nikdy dole.