Lubomir1
09.06.12,23:20
Uvažujem na pozemku dať urobiť dvojkrídlovú bránu o celkovej šírke 3,7 m.
Jedno krídlo by bolo široké cca 1 m. Druhé cca 2,4 m.
Nebol by však stredový stĺpik.

Bola by stabilná takáto brána bez stredového stĺpika?

Mám na mysli, či by ňou nelomcoval silný vietor, či by nebolo nepovolanému ju ľahké otvoriť zvonku a pod.

A preto bez stredového stĺpika, lebo mám na bránu obmedzený priestor, a bola by pozdĺž úzkej ulice, a ťažko by sa autom točilo do užšej brány.
Cca 1 m bránka by sa používala na bežné chodenie, a pri vjazde autom by sa otvorili obidve.
misomiso
09.06.12,21:41
2.4 metra je dost, hlavne budes potrebovat velmi silny lavy stlp a panty. Idealne je spravit monoblok spodom spolu s pravym stlpom,aby to nesadalo a nekrivilo sa.

Ta ansencia stredoveho stlpika by sa este snad ala zvladnut, ale bez dorazu (patky) na zemi to nepojde. Preto to nebude moct byt takto "vo vzduchu", ako to mas nakreslene. Na com by to v strede drzalo?
Lubomir1
10.06.12,21:15
2.4 metra je dost, hlavne budes potrebovat velmi silny lavy stlp a panty. Idealne je spravit monoblok spodom spolu s pravym stlpom,aby to nesadalo a nekrivilo sa.

Máš na mysli betónový monoblok, v ktorom budú zabetónované oba stĺpiky brán?

V tom prípade, ak do súčasného betónového múrika (bez roxorov) urobím otvory na stĺpiky, a zabetónujem ich, bude to dostatočný monoblok?
Martin1310
10.06.12,22:06
Celkom som tvoj nákres nepochopil ale misomiso myslí a dobre myslí, že kolky budú zabetonované v jednom kuse betonu,teda nie že lavý bude v jednom betone a pravý v druhom,proste popod celú bránu beton najlepšie v nezámrznej hlbke.Nieže tam dáš ako kolky nejakú 50-tku trubku.Treba riadne kolky.

Ono sa to zdá že je to prehnané ale nieje.Ked dáš kolky zvlášt do betonu tak skôr či neskôr začnú problémi aj keby si tam dal kubík betonu.Na plote je to fuk či sa kolok trošku pohne ale na bráne je to horšie.
Lubomir1
10.06.12,22:46
Celkom som tvoj nákres nepochopil ale misomiso myslí a dobre myslí, že kolky budú zabetonované v jednom kuse betonu,teda nie že lavý bude v jednom betone a pravý v druhom,proste popod celú bránu beton najlepšie v nezámrznej hlbke.Nieže tam dáš ako kolky nejakú 50-tku trubku.Treba riadne kolky.

Ono sa to zdá že je to prehnané ale nieje.Ked dáš kolky zvlášt do betonu tak skôr či neskôr začnú problémi aj keby si tam dal kubík betonu.Na plote je to fuk či sa kolok trošku pohne ale na bráne je to horšie.

Išlo mi o to, že keď tam už je starší múrik bez roxoru (hrúbka 21 cm, hĺbka cca 40 cm), a v mieste plánovaných stĺpikov ho rozbijem a zabetónujem doň stĺpiky, či tie betóny na seba nejak naviažu a budú tvoriť monolit, či by to stačilo?

Inak uvažujem nad štvorhrannými 12 cm stĺpikmi, a do zeme cca 60 cm (Západné Slovensko).
Martin1310
10.06.12,23:02
Nuž robí sa to aj tak a celkom bežne,ked si ludia robia sami ale ja by som to spojil popod celú bránu jedným kusom betonu.Brány robím,aj osádzam okrem iného aj opravujem ,môžete mať štastie že to bude dobré a dlho to bude fungovať ale možno za 5 možno za 15 rokov to už zrazu nebude dobré.Nikto neuhádne ako to bude zrovna u vás a ak je to hlavná brána cez ktorú budete chodiť stále,tak ju radšej urobte prehnane dobre ako trochu zle.

To či sa ten beton spojí s tým starým betonom to neviem ale pochybujem.
Monolitom misomiso myslel práve to že oba kolky by boli zabetonované v jednom a tom istom kuse betonu.Tým sa dosiahne stála vzdialenost kolkov a ich vzájomná poloha aj v prípade nejakých pohybov terénu.
Indeed
10.06.12,23:23
Je logické,že váha širokej brány bude ohýbať stlpik ,preto sa to robí tak,že stlp sa z druhej strany zakotví

lankom v ktorom bude v strede španovací šrub,šrubom sa može regulovať prihnutie stlpa aby brána nesadala a nepružila.

V jednom pripade som to tiež riešil tak,že bránu som v strede podložil o 2cm viac v akej polohe má byť
a stlp som vystužil pásovinou privarenou pozdlžne ku stlpu.
po odstranení podložky brána stála pekne zvislo a nepadala viac dolu.

Čo piše martin,je výhodou ak oba stlpy nesuce brány su dobre zabetonované hlboko v zemi ,nakoľko
ked premrza poda ,tak sa možu stlpy vychýliť do strany a ked rozmrzne poda,tak táto deformácia sa potom už nevyrovná.
Lubomir1
11.06.12,10:21
To či sa ten beton spojí s tým starým betonom to neviem ale pochybujem.
Monolitom misomiso myslel práve to že oba kolky by boli zabetonované v jednom a tom istom kuse betonu.Tým sa dosiahne stála vzdialenost kolkov a ich vzájomná poloha aj v prípade nejakých pohybov terénu.

Uvažujem, že do starého pôvodného múrika urobím otvor pre stĺpik akéhosi (polo)kuželovitého tvaru. Po zabetónovaní by nemal sadať - starý múrik mu to nedovolí.
Prípadne by som do staréhu múrika ešte vyvŕtal otvor a vložil doň roxor, aby boli oba kusy betónu nejak spojené.

A pôvodné plánované rozmery brán 2,4 + 1 metra rozložím na 2,2 + 1,2 metra, a znížim výšku z 1,7 na 1,6 metra.

Už robím z toho vedu, ale informácií nie je nikdy dosť. :)
Martin1310
11.06.12,22:45
Uf , ja som z tých obrázkov jelen , na tomto to vyzerá že ten múrik je popod celú bránu , ak je tomu tak môžeš to spraviť tak ako si nakreslil. Ak je múrik zdravý tak môžeš osadiť nan kovové platničky s kotvami do betonu a stlpiky na tie platničky navariť.
Len aby sa ten múrik celí nerozsypal až donho budeš robiť tie diery.
misomiso
12.06.12,09:13
Pre mna su tam dve otazky. Po prve, ako spravis do existujuceho zakladu diery durch, od hora dole, (lebo 15 cm nema vyznam) bez toho, aby si ich rozbil.

Po druhe, nikto nevie, v akom je ten zaklad bez vystuze uz aj dnes stave a ci nie je niekde v strede puknuty. Skor by som to videl tak, ze bude, ak nie je v nezamrznej hlbke a ak pokracuje aj dalej (teda jeho celkova dlzka je vacsia ako sirka brany).

Ak to to stredom podmrzne, a na hornej strane zakladu to spravi mozno iba 3 mm medzeru, tak vo vyske horneho okraja brany uz mozes mat medzeru aj 1,2 cm, nebude ti drzat jazycek zamku.

Ja som sa s takymi pohybmi natrapil dost, mame odtrhnutu garaz od (noveho) domu, v byvalom RD mi podmrzla dlazba, teda cely beton z dlazbou pred garazou a odrazu som nemohol otvorit dvere od garaze (mal som klasicke, dvojkridlove).

Branu idem teraz riesit tiez (musim prerabat plot), brana tiez odtrhnuta... Priznam sa, ze vzhladom na moje sucasne zivotne priority to ideme v ramci rodinnej vypomoci iba tak polepit, srkatka, aby to bolo funkcne aspon par rokov. Ale dobre to nebude, to viem uz vopred. Kedysi by som kvoli tomu nespaval, dnes je mi to jedno. Je pre mne dolezitejsie, aby fungovala firma a aby som mal cas si cez leto aj oddychnut na dovolenke - ako nejaka brana.

Est esom uvazoval, ze to dam firme, ale zistil som, ze zohnat nejaku firmu na opravu jedneho plota je asi 5 x viac zabiteho casu ako tie tri dni, co s tym stravime. Dnes je problem presvedcit schopnu firmu, aby postavila 1 RD, kazdy chce stavat cele developerske projekty - 150 domov s jazierkom.

Takze je to na tebe, ci to chces mat na chvilu, alebo na cely zivot. Je jasne, ze nie je nic prijemne dolovat nejaky zaklad zo zeme a robit tam novy zelezonetonovy monolit.