Michael0
12.06.12,10:34
Dobry den,

rad by som sa opytal, ako sa riesi alebo co mozem ocakavat ak na stavebnom urade mi povedali, ze ak chcem bez problemov stavat, mal by som umiestnit stavbu 2 metre od susedov. Mne to vsak velmi nevyhovuje z dovodu lepsieho vyuzitia pozemku ju chcem umiestnit meter od plotu, avsak narazil som na nesuhlas suseda. Je to starsi pan a je fakt tvrdohlavy, vraj bude mat malo svetla, znohodnoti sa mu parcela. Ja planujem ale len nizku drevostavbu vo vyske 3,5 m v stite strechy a 52m stvorcovych. Je tvrdohlavy a to ze my sme mu povolili stavbu my presne na hranici pozemku pred 10 rokmi ho uz nezaujima.
Stary pan sa ale asi poradi este s nejakym odbornikom (neviem ci v dobrom alebo sa bude snazit najst argumenty proti umiestneniu stavby).
Co ale mozem ocakavat? Skutocne nerad by som stavbu posuval o meter (uz mam polozene rozvody v zemi), stalo by ma to zas kopu roboty aj nejake peniaze. Viete mi poradit co by som mohol ocakavat a na co sa pripravit, da sa na nieco pripravit dopredu? Ake su Vase skusenosti v podobnych pripadoch?

Dakujem za kazdu dobru radu, zacina mi to uz liezt na nervy aj s celym papierovanim okolo domu.
profesional
12.06.12,11:57
Pre kazdu oblast su dane takzvane stavebne ciary. Tie musia byt dodrzane, s vynimkou ak s ich porusenim suhlasi ten, komu nedodrzanie je alebo mohlo byt na ujmu. Povedane inak, ak tato stavebna ciara je v uzemnom plane pre prislislu zonu a sued nesuhlasi s jej zmensenim, tak s tym nepohnes a stavebko nedostanes.
pivko
12.06.12,12:10
Tak keď on má na hranici a ty chceš menej ako 2m to koľko budú tie domy od seba?meter? to ti neprejde na stavebnom úrade v žiadnom prípade ak by aj sused súhlasil.
bjuty smis
12.06.12,13:06
no ja tým argumentom suseda celkom rozumiem.......očakávať môžeš to, že bez susedovho súhlasu tak blízko stavať nebudeš
Michael0
12.06.12,14:45
Pivko, ja budem mat dom na jednom konci, on na druhom, domy nebudu vedla seba. Jemu vadi proste ze je blizko. Ale ci bude meter, alebo dva, v tom ja az taky rozdiel nevidim a argument ze mu to znehodnoti pozemok resp. jeho prvy argument ze bude mat tien na pestovanie vinica je podla mna skutocne chaby a neopodstatneny.
ivka70
12.06.12,15:15
Pivko, ja budem mat dom na jednom konci, on na druhom, domy nebudu vedla seba. Jemu vadi proste ze je blizko. Ale ci bude meter, alebo dva, v tom ja az taky rozdiel nevidim a argument ze mu to znehodnoti pozemok resp. jeho prvy argument ze bude mat tien na pestovanie vinica je podla mna skutocne chaby a neopodstatneny.

Ty rozdiel vidiet nemusis, z hladiska svetlosti susedovho dvora to moe byt rozdiel zasadny.
A ma pravdu aj v tom, ze mu to znizi cenu jeho nehnutelnosti.
Kazdopadne bez susedovho suhlasu stavebne povolenie na stavbu blizsie k hranici pozemku nedostanes.
Zakon to definuje jasne.
A je uplne jedno, ci tam sused zasadi vinic alebo postavi bazen ....
pivko
12.06.12,15:20
Zákon vraví 2m od hranice , ale ak by ti dal súhlas tak ok. Len keď si mu sused z južnej , alebo juhozápadnej strany tak mu zatieniš naozaj dosť veľa. ak si zo severnej tak potom by nemal mať problém ,lebo mu tieniť vobec nebudeš.
Indeed
12.06.12,15:39
Pivko, ja budem mat dom na jednom konci, on na druhom, domy nebudu vedla seba. Jemu vadi proste ze je blizko. Ale ci bude meter, alebo dva, v tom ja az taky rozdiel nevidim a argument ze mu to znehodnoti pozemok resp. jeho prvy argument ze bude mat tien na pestovanie vinica je podla mna skutocne chaby a neopodstatneny.

Ked nie tien, tak tvoja mačka bude vadit susedovmu psovi a preto nebude suhlasit.

jednoducho malý slovenský človiečik si VŽDY Niečo nájde aby PREKAZIL druhého plány ...

Len tak s princípu ...

PREČO by sused MAL VIAC ako JA ???
wagner
12.06.12,18:30
Pivko, ja budem mat dom na jednom konci, on na druhom, domy nebudu vedla seba. Jemu vadi proste ze je blizko. Ale ci bude meter, alebo dva, v tom ja az taky rozdiel nevidim a argument ze mu to znehodnoti pozemok resp. jeho prvy argument ze bude mat tien na pestovanie vinica je podla mna skutocne chaby a neopodstatneny.

Vykonávacia vyhláška k stavebnému zákonu v §6 jednoznačne hovorí o dvoch metroch vzdialenosti, ktorá sa môže zmenšiť so súhlasom suseda. Keď nesúhlasí, máš smolu. Dva metre musíš dodržať. Nespochybňuj jeho argumenty, je jedno aké argumenty použije. Drží sa vyhlášky a má na to právo.
Michael0
12.06.12,20:59
Ak sa jej bude drzat, asi fakt nebudem mat moznost to oficialne bez jeho suhlasu zmenit. Ale potom budem na neho riadne nastvany pretoze my sme mu dovolili postavit chatu na hranici pozemku a on ci uz bude mat ten domcek meter alebo dva od plotu zasadny rozdiel nie je, len mna to bude stat dalsi cas a peniaze. Mimochodom sme mu presne od zapadu, ale aj tak by tienili stromy ak nie dom. On ma len taky 6 metrov siroky pozemok, takze mu navrhnem nieco aj ja... ak ja nepostavim, ani on nebude mat blizsie ako 2 metra na tom pozemku uz nikdy nic nove oficialne.

Kazdopadne dakujem za rady
Helik3
13.06.12,03:12
to je tak, za dobré nič dobré nečakaj. hľavne ak ide o susedské vzťahy, my máme tiež teraz vystriasačky so susedmi a je to tak všade..
pivko
13.06.12,03:26
Chatu? má na hranici chatu ,alebo dom? Ak chatu tak chata-chatka je drobná stavba a to nemusel mať ani tvoj súhlas aby si ju postavil na hranici pozemku.
pepsikova
13.06.12,05:01
....sused položil "základy" na dobré susedské vzťahy ...ale vravíš, že je to starší pán..tak hádam časom sa to vyrieši, ina máš o zábavu postarané....nezávidím ti...
lubko6394
13.06.12,05:12
A čo tak spraviť to ako sused ? Sprav to nie naraz ale na 3x - ako drobnú stavbu na ohlásenie. Zastav sa v ktorejkoľvek osade na inšpiráciu, ale z auta radšej nevychádzaj a nohu maj stále na plyne...
lubko6394
13.06.12,05:14
A daj to na hranicu žiaden 1m odstup.
IgyPop
13.06.12,12:35
Je zaujímavé čítať, ako si ten, ktorý úrad či človek vykladá zákony a vyhlášky. Ja som riešil niečo podobné, ale z pozície človeka, ktorý tiež nesúhlasí s umiestnením susedovej stavby na hranici pozemku (keďže sused chce na svojom pozemku postaviť menšiu bytovku medzi rodinnými domami). Na stav. úrade som argumentovali tým, že pozemok je dostatočne široký (cca 25m) a preto sa nejedná o siesnené podmienky a nesúhlasím s umiestnením stavby na hranici pozemku. Na to mi pani povedala, že nakoľko v tej oblasti už je postavený dom na hranici pozemku, tak oni mu to dovolia. Z toho čo som túto vec konzultoval s právnikom, tak mi vyplynulo, že veľmi veľa záleží na tom, ako sa k tomu postaví konkrétny stavebný úrad a pri tom sa ani nedopustí porušenia zákona.
Wladikuk
14.06.12,15:33
Moja situacia je trocha ina opacna, chceme robit prestavbu existujuceho domu ktora je od hranice pozemku viac nez 2 metre a aj tak nechcu dat suhlas k buraciemu a stavebnemu povoleniu. Ako to dalej riesit??
draik
14.06.12,17:25
Ja by som flintu do žita nehádzal a navrhol rozhodnutie na základe stiesnených podmienok (o tom rozhoduje stavebný úrad, nie sused). Je možné, že budete musieť doložiť posudky, napr. svetlotechnický skrz námietok suseda, ale za daných podmienok by to zrejme aj tak stálo za to.
draik
14.06.12,17:29
Súhlas suseda nie je potrebný v prípade, že stavebný úrad povolí stiesnené podmienky.
Michael0
20.06.12,09:40
Stiesnene podmienky popravde nemam, len som chcel mat z druhej strany domceku dost miesta aj pre auto a pod.
A co hovorite na riesenie predat metrovy pas pozemku tak aby ten sused uz nebol sused? Niekto mi spominal ale jasne nevysvetlil ze aj tak by mohol mat namiestky i ked uz by nebol on moj sused a bol by medzi nami ten metrovy pas s inym majitelom...
command
20.06.12,10:10
Stiesnene podmienky popravde nemam, len som chcel mat z druhej strany domceku dost miesta aj pre auto a pod.
A co hovorite na riesenie predat metrovy pas pozemku tak aby ten sused uz nebol sused? Niekto mi spominal ale jasne nevysvetlil ze aj tak by mohol mat namiestky i ked uz by nebol on moj sused a bol by medzi nami ten metrovy pas s inym majitelom...
Celkom dobry napad a nemusis to predavat ani inemu susedovi staci darovat manzelke popripade to rozdelit na dva pozemky a ked ste mu vy dovolili tak na ten just by som mu povedal ze si pri plot nasadis povedzme nejaky pekny orech alebo aj 4 a zatiena mu celu zahradu. Aj takto sa to riesi. TY si mu dovolil stavat na hranici tak preco by on nemohol dovolit stavat meter od hranice?
radEg
22.06.12,05:38
rovnaka vyhláška ktorá hovorí o dostupe 2 metrov má aj iné body. Napríklad:
(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len
ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie
susedného pozemku na určený účel.

alebo
(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako
sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na
podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie
požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1
alebo podľa územného plánu zóny.

Čiže možnosti sú vždy. Nie som odoborník a ani nepoznám pomery v danej oblasti. Ale ja som chcel tiež posunúť dom na 1,5m od hranice pozemku aby som z druhej strany mohol chodiť autom a sused nesúhlasil. Sused sa môže aj na hlavu postaviť ak stavebný úrad uzná tvoju požiadavku. Uznali mi stiesnené podmienky aj an základe okolitých parciel atd... Ani odvolanie na krajský úrad mu nepomohlo. Môj sused však nemal dom ale len pole s kukuricou. Všetko je individuálne netreba sa vzdávať. Nenahováram ťa však aby si susedovi zničil život :o)
robertkozich
24.06.12,19:21
Ja som mal ten isty problem.....existuje urcita vynimka ak sa jedna o uzky pozemok..... mne v pohode dovolili na stavebnom urade na 1,2 metra od hranice aj ked sused s tym az tak moc nesuhlasil...proste pani (velmi napomocna) povedala ze ona to dovoli a sused nemoze nic namietat lebo je to uzky pozemok...mozno by si si mal skusit vymerat presnu hranicu pozemku ..lebo v mojom pripade teraz co riesim dom tak ma sused posunuty plot o dost ku mne...tak som mu to povedal a vyjde mi v ustrety s hocicim....