1Rado
13.06.12,10:18
Dobrý deň!
Rád by som poznal vaše názory a skúsenost na to, či je dobré zatepliť RD z pálenej tehly a škvárových kvádrov. Dom je stavaný tak, že 90% je tehla. Stena má hrúbku 35cm, z vonkajšej strany je brizolitová omietka. Podľa vzorca čo som tu našiel mi 8cm polystyrén splní účel zateplenia tak, že rosný bod by mal byť mimo muriva. Dom je z vnútra kompletne prerobený, suchý, prakticky bez problémov. Teraz prišiel rad na obvodový plášť.Nie je lepšia doska z minerálnej vlny ako polystyrén? Či je to jedno?Čo sa týka vonkajšej omietky, aký je rozdiel medzi silikátovou, silikónovou a akrylátovou? Ďalší problém budem mať s podhľadmi. Na dome sú šikmé s "vlnkami", ktoré sú z tehál. Chcel by som ich do pravého uhla, takže asi najlepšie by bolo osekať ich a urobyť nové na nejakých koníkov. Videl som, že ich robia z OSB dosiek+extrudovaný polystyrén. Takto by to šlo?Ako ďaleko treba dať od seba tých"koníkov", ktorí budú držať OSB?Ďakujem za všetky reakcie. Zaťeplovať sa chystám v septembri, tak zháňam info.
Indeed
13.06.12,08:29
Oplatí sa zatepliť v prvom rade POVALU , tam unika najviac tepla ,

a z fasády by som zateplil len východnú a severnú stranu,

južnú a západnu stranu by som nezatepĺoval z dovodu akumulácie slnečneho tepla aj z dovodu toho

aby ten dom ostal naďalej vnutri "suchy a bez problémov" s akumuláciou vlhkosti
jahoszmsk
13.06.12,14:00
nap. u nás je teplejšie v izbách na východnej strane ako v izbách na západnej strane. dom je nezateplený.
1Rado
14.06.12,04:59
Strop je zateplený 15 isoverom a zakrytý sadrokartónom. Ide mi teraz o obvodový plášť. Chceme byť nakomplet zrekonštruovaný a "pekný" aj z vonkajšej strany. Slniečko svieti od východnej strany prakticky počas celého priebehu chodu slnka na dom. Vyhriaty je veľmi dobre. Uvažoval som aj nad vyrovnaním stien 5ppolystyrénom, len neviem, či to nebude kontraproduktívne - rosny bod :-(.
1Rado
14.06.12,05:39
Na sokel mi bude stačiť 2cm extrudovaný polystyrén? Je suchý, rovnako ako dom, iba ho chcem tiež vypekniť. Ďakujem za odpovede a názory+ skúsenosti.
1Rado
27.06.12,11:00
Oplatí sa zatepliť v prvom rade POVALU , tam unika najviac tepla ,

a z fasády by som zateplil len východnú a severnú stranu,

južnú a západnu stranu by som nezatepĺoval z dovodu akumulácie slnečneho tepla aj z dovodu toho

aby ten dom ostal naďalej vnutri "suchy a bez problémov" s akumuláciou vlhkosti

Pri dobrom vetraní, si myslím, že by to mohlo byť ok aj keby som zateplil celý dom 8cm polystyrénom. Sused to má celé 8-kou, no bez zateplenia stropu a v pohode. žiadne plesne ani vlhkosť. 5cm polystyrén nestačí z J a Z strany?