Italiana
15.02.06,00:50
Prosím o radu.!!!http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Čo s nezaúčtovanými odpismi za minulý rok? Zistila som, že som si omylom ukrátila náklady na odpisy v roku 2004. /Podvojné účto/

/Pri zrýchlených odpisoch a pri zhodnotení som nepripočítala to zhodnotenie k zostatkovej cene, tým mi vyšiel nižší odpis ako bolo treba asi o 30 000./

Podľa mojich doterajších informácií sa neuplatnené náklady min. rokov museli zúčtovať ako nedaňové do nasledujúceho obdobia a v DP sa pripočítali k základu dane. Ale v Zákone o DzP v § 17 ods. 15 to vyzerá, že si to môžem uplatniť do nákladov roku 2OO4 a podať dodatočné daňové priznanie 2004.
Len neviem, AKO MAM POUZIT účet 428 ?
Na aký súvsťažný účet zaúčtovať tie minuloročné náklady v roku 2005 ?

Ďakujem.
liba2
15.02.06,05:37
Prosím o radu.!!!http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Čo s nezaúčtovanými odpismi za minulý rok? Zistila som, že som si omylom ukrátila náklady na odpisy v roku 2004. /Podvojné účto/

/Pri zrýchlených odpisoch a pri zhodnotení som nepripočítala to zhodnotenie k zostatkovej cene, tým mi vyšiel nižší odpis ako bolo treba asi o 30 000./

Podľa mojich doterajších informácií sa neuplatnené náklady min. rokov museli zúčtovať ako nedaňové do nasledujúceho obdobia a v DP sa pripočítali k základu dane. Ale v Zákone o DzP v § 15 ods. 17 to vyzerá, že si to môžem uplatniť do nákladov roku 2OO4 a podať dodatočné daňové priznanie 2004.
Len neviem, AKO MAM POUZIT účet 428 ?
Na aký súvsťažný účet zaúčtovať tie minuloročné náklady v roku 2005 ?

Ďakujem. A v daňovom priznaní boli odpisy uplatnené v tej istej - teda nesprávnej výške ?
Italiana
15.02.06,09:29
Áno, v minulom roku boli odpisy omylom zaúčtované v nižšej sume a rovnako tak bolo urobené aj daňové priznanie.
Otázka znie: ako napraviť túto situáciu?
Či LEN môžem, alebo MUSÍM zasahovať do minulého obdobia cez dodatočné DP, alebo len MUSÍM v tomto roku pripočítať náklady min.rokov k základu dane tohto roka a tým si to zdaním ešte aj v roku 2005! a nepodám žiadne dodatočné DP.

V podstate sa táto otázka netýka len odpisov. Ale všeobene: ako doúčtovať náklady do minulého roka (ktoré tam určite patria a ktoré mi "dopomohli" zaplatiť o to vyššiu daň zbytočne) čo najbezbolestnejšie?
Italiana .... som z toho.