liviag
13.06.12,20:31
Pozdravujem vas poradaci,
v skratke: stavba - komercne vyuzitie, uz prebehlo uzemne konanie. Pristup k prevadzke mam rieseny po statnej ceste, ale k vyvazaniu zumpy musi fekal pouzit bocnu cesticku, ktora je v sukromnom vlastnictve. Majitel bocnej cesticky mi suhlas da, ale MU chce aby bolo od majitela cesty aj PRAVO PREJAZDU A PRECHODU. Musii to byt? Nestaci suhlas k stavebnemu povoleniu? Co vlastne hovori zakon? Musi mi dat pravo prechodu - t.z. vecne bremeno alebo mi staci jeho suhlas? Dakujem vam vopred vsetkym :)
lubko6394
14.06.12,05:25
Daj si tam to vecné bremeno zapísať. Majiteľ môže zomrieť, pozemok sa predá, vysadia sa stromy... a Tvoja investícia bude v kýbli v okamihu plnej žumpy a nemožnosti sa tam dostať.
liviag
14.06.12,11:03
Suhlasim, ale moze to odo mna stavebny urad ziadat? Zaujima ma stavebny zakon. Moze? Dakujem ti lubko6394
lubko6394
14.06.12,11:18
Suhlasim, ale moze to odo mna stavebny urad ziadat? Zaujima ma stavebny zakon. Moze? Dakujem ti lubko6394

Nie som odborník, ale v stavebnom povolení sa rieši aj pripojenie na inžinierske siete, takže otázka odkanalizovania v tom bude. A ešte o to viac, ked tam má byť prevádzka, to by sa tety z hygieny pekne vytočili pri prvej kontrole. Aj tak je to vecné bremeno dôležité pre Teba a buď rád, že to môžeš vyriešiť teraz, lebo dodatočne, ked sú peniaze preinvestované a kolaudácia sa stopne a riešenie by bolo v nedohľadne alebo žiadne je neskoro plakať.
Mária27
14.06.12,11:27
§ 47
Všeobecné technické požiadavky na navrhovanie staviebStavby sa musia navrhovať tak, aby boli po celý čas životnosti ...
b) stavba bola prístupná z cesty, miestnej komunikácie alebo z účelovej komunikácie,

§ 39a
Rozhodnutie o umiestnení stavby(1) Rozhodnutím o umiestnení stavby sa určuje stavebný pozemok, umiestňuje sa stavba na ňom, určujú sa podmienky na umiestnenie stavby,
lubko6394
14.06.12,12:09
Veď prístup z cesty má a dom zaberá asi celú šírku pozemku, len tá žumpa je za domom a to je ten problém
Mária27
14.06.12,18:45
... ale k vyvazaniu zumpy musi fekal pouzit bocnu cesticku, ktora je v sukromnom vlastnictve. ...

K tej stavbe prístup nemá, treba ho zabezpečiť na celú dobu stavby, prísľub nestačí, ako si správne poznamenal hneď na začiatku.