Vera771
14.06.12,08:37
Moja otázka je zameraná na vzťah kolektívnej zmluvy a pracovnej zmluvy, resp. čo je nadradenejšie.
Zamestnanec má v PZ ustanovené, že v prípade skončenia PP má nárok na výpovednú dobu 2 mesiace (ide o vedúceho zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje § 42 ods. 2) a v prípade, že si zamestnanec nebude chcieť čepať výpovednú dobu patrí zamestnancovi namiesto výpovednej doby odstupné vo výške 2 - priemerných mesačných platov (keďže sa zmenil Zákonník práce v súvislosti s doplnením § 76 ods. 8 - zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch....). Táto PZ bola podpísaná tento rok v marci.
Na konci júna končí v našej spoločnosti KZ. Odbory nám predložili návrh novej KZ, ktorá by mala byť platná od 01.07.2012. Do návrhu zapracovali aj bod, ktorý v starej nebol a to: Zamestnávateľ nebude poskytovať odstupné v iných prípadoch ako podľa § 76 ods. 1 a 4 zákonníka práce.
Ak zamestnávateľ s takýmto znením v KZ bude súhlasiť a 01.07.2012 nadobudne platnosť nová KZ aj s týmto bodom, čo to znamená pre zamestnanca, ktorý má v PZ takéto odstupné. Je nadradený individuálny nárok vyplývajúci z PZ alebo sa zamestnanec musí "podvoliť" v prípade skončenia PP kolektívnej zmluve. Predpokladám, že zamestnanec by so zmenou PZ, v ktorej by sa zrušil nárok na odstupné nesúhlasil.
Ďakujem:)
ivka70
14.06.12,06:43
KZ nesmie rusit naroky dane Zakonnikom prace.
Takze nadalej plati aj § 76 ods. 2 a zamestnanec ma pravo poziadat pred zaciatkom plynutia vypovednej doby o ukoncenie PP dohodou s odstupnym.
Vera771
14.06.12,08:21
dakujem za odpoved...aj ja si myslim ze v KZ nemozu byt ustanovene menšie nároky, resp. rusenie ustanoveni ZP.