vedette
15.06.12,16:30
Mili poradaci, ak by mi niekto z vas vedel poradit, ake konkretne profesie sa mozu vykonavat v ramci slobodneho povolania? Mam na mysli konkretnu oblast:

1. pisanie textov (textarske prace - copyediting, copywriting, ghostwriting, pisanie PR a reklamnych textov, novinovych clankov, tvorba nazvov atd.)
2. preklady z cestiny do slovenciny, jazykove korektury slovenciny (vsetky druhy korektur)
3. graficke prace: kreativny grafik-dizajner.

+ by ma zaujimalo, ci je na tieto prace postacuje toto studium/vzdelanie:
1. statna skuska zo slovenskeho jazyka (studium na filozofickej fakulte), statna skuska zo zurnalistiky
2. statna skuska zo slovenskeho jazyka (studium na filozofickej fakulte), statna skuska zo zurnalistiky (studium na filozofickej fakulte)
3. ukoncena vysoka skola v odbore nove media a grafika (studium v zahranici).


Bola by som vdacna za kazdu radu - najma v tom zmysle, co z tychto prac by uz nemohlo patrit pod slobodne povolanie (ale klasicky pod zivnost). Velka vdaka.
Marína
15.06.12,15:08
Bola by som vdacna za kazdu radu - najma v tom zmysle, co z tychto prac by uz nemohlo patrit pod slobodne povolanie* (ale klasicky pod zivnost). Velka vdaka.
Zák. 595/2003 Zb.a n. p. (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#6)
§ 6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
29)Zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

* Tzv. slobodné povolanie spadá pod ten istý bod toho istého ustanovenia zákona
§ 6 ods. 2
a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,
27) § 39 a § 71 ods. 1 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov.