rodolfo.r
16.06.12,14:13
Dobrý deň.

Rád by som sa opýtal, či stupačka ÚK v byte so správou v SVB, musí byť klasická rúra ?

Vysvetlím: V paneláku sú horní susedia odpojení od ÚK ale musia platiť 30% nákladov na teplo.
Takže teraz sa chcú pripojiť takým spôsobom, že si potiahnu len stupačku bez radiátorov.
Keď už platia 30% tak nech zato aspoň niečo majú.
Ja, čo mám radiátory na ÚK teraz špekulujem aké rúry alebo špirálové rúry alebo, čo ja viem čo, si dať viesť hore ku susedom aby som si tiež vykúril, čo najviac bez platenia a nebolo to pokladané za vykurovacie teleso !!!
Možno sa to zdá byť sebecké, ale doteraz mi nikto nedoplatil to, že som bol o takýto spôsob vykurovania ukrátený. A že mám izbu nad vchodom do domu a tá miestnosť nie je vykurovaná.
Neviem, či som to napísal dosť zrozumiteľne.
Ale teším sa na odpovede.:)
sito
16.06.12,17:59
Najprv treba pochopiť aspoň základ.

657/2004, § 2

Základné pojmy

e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,

Odberateľom tepla vo vašom prípade je SVB, teda všetci vlastníci bytov v dome. Zmluvu o odbere, dodávke tepla podpisuje štatutár, predseda SVB, prípadne mandant, ak je poverený SVB.

f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

Konečný spotrebiteľ je vlastník bytu v dome, ktorému štatutár napočíta dohodnutým spôsobom v dome podiel z úhrady nákladov domu za teplo.

o) odberným miestom zmluvne dohodnuté miesto, na ktorom je umiestnené určené meradlo2) na meranie množstva dodaného tepla pre jedného odberateľa,

Odberným miestom v dome je, nazýva sa to "na päte domu" na tomto mieste je povinný dodávateľ tepla na svoje náklady umiestniť fakturačný merač tepla.

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

Objekt vykurovania je váš dom nehnuteľnosť, ktorej súčasťou sú bytové priestory, byty a spoločné priestory, prípadne nebytové priestory.

Na vykurovaní domu sa musia, majú podieľať všetky byty. A však Zákon 182/1993, § 10, odsek 6

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Klasicky sa rozpočítavali náklady podľa užitkovej plochy bytov. Zo zákona je povinnosť mať v bytoch pomerové rozdeľovače tepla, ak sa vlastníci nedohodnú na inom spôsobe rozpočítania nákladov.

657/2004, §2, písmeno h

h) pomerovým rozdeľovačom tepla prístroj na registráciu časovej integrácie priebehu teploty a indikovanie pomerného množstva tepla odovzdávaného vykurovacími telesami v miestnosti u konečného spotrebiteľa, na ktorých sú namontované rozdeľovače vykurovacích nákladov alebo ich snímače,

Zákon 99/2007. Úprava č. 22 správca je povinný

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:

„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do
31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

Keď že v domoch bola divočina pri rozpočítaní nákladov URSO vydalo vyhlášku 630/2005, ktorú zmenilo a doplnilo vyhláškou 358/2009. Tie si treba pozrieť.

To čo je za pätou domu je spoločný vykurovací systém o ktorom rozhodujú vlastníci nehnuteľnosti, bytového domu. Systém by mal byť hydraulicky vyregulovaný. Rozhodujú aj o prípadnom odpojení, alebo spätnom pripojení jednotlivých bytov. Aj o spôsobe rozpočítania spoločných nákladov za dodané, odobraté teplo v dome. Aj o podieľaní sa odpojených bytov na úhrade spoločných nákladoch domu.


Ale špekulanti sa vždy nájdu, no záleží na ostatných vlastníkoch, či a kto a ako doplatí na špekulácie.
Martin1310
16.06.12,20:47
Ak som správne pochopil tak pokial tý susedia nad vami nebudú mať žiadne radiatori teda stupačky u nich budú (asi) zakončené odvzdušnovákmi tak voda nebude cirkulovať takže sa žiadne vykurovanie nekoná.
grafit01
10.01.15,11:10
Je zaujímavé, že problematika vykurovania bytu pomocou stupačky, vedúcej k radiátorom umiestneným k vyššie položeným bytom, je ako horúci zemiak. Nikto ju nevníma, nevidí, ako by ani nebola. Nech mi nikto netvrdí, že to neexistuje. Keď napríklad som na hornom poschodí, a podomnou je byt, nemusia toľko kúriť radiátorom, lebo teplo zo stupačky im kúri, a teda im merač na radiátore ukáže menej spotrebovaného tepla, a teda menej budú platiť. Zoberme si takú situáciu, že nieje príliš silná zima, a stačí mi radiátor zohriaty iba v jeho hornej polovici. Namontovaný merač spotrebovaného tepla toto zaregistruje, a ja to napokon zaplatím. Ale stupačka podomnou je rozohriata na maximum (stupačka nikdy nieje vlažná. Buď je horúca, alebo studená), lebo cez ňu preteká medium a odovzdáva celkom dosť tepla do miestnosti podomnou. Tam to na vykúrenie stačí, a radiator môžu mať celkom studený, a teda menej platiť. Lenže pri vypočítavaní platenia za teplo je hodnota odpareného dielika rovnaká pre každého (pri rovnako veľkých radiátoroch). V konečnom dôsledku horné byty platia aj za byty pod nimi. Kedy konečne v tomto nastane poriadok. Vraj je to na dohovore nájomníkov (alebo akokoľvek sa volajú). Ale ako bude ten obyvateľ "vnútorného bytu" súhlasiť s navýšením platenia za teplo v prospech obyvateľa znevýhodneného bytu. Veď by šiel proti sebe. Pokiaľ toto nebude zo zákona, tak to bude vždy nespravodlivé.
sito
10.01.15,12:01
Nie, netvrdím, že je to zemiak ,existuje, už roky, ako zemiak.

Teplo dodané do domu je pomerne dobré merateľné, no nie je to presné meranie, merač sa skladá z viacerých časti, ktorákoľvek čas MERAČA môže vypovedať svoju schopnosť, životnosť kedykoľvek. Ak si to všimne dodávateľ tepla, že meria v jeho neprospech, zakročí, a vymení merač. Ale ak si to nevšimnú vlastníci, alebo správa domu, nemá dôvod meniť svoje meracie zariadenie na päte domu.

Ak je prílišná zima? V prvom rade dodávateľ zohrieva vodu, médium dodávky tepla na vyšší °C, teda aj stúpačky v bytoch sú teplejšie, viac tepla odvedú do najspodnejšieho bytu , ak je spravené hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Keď nebývalo, spodné byty, prípadne aj byty nad nimi mali problém s dostatočným vykurovaním ich bytu. Jednoduchý dôvod, voda tečie tadiaľ, kadiaľ je je kladený najmenší odpor, teda smerom hore, hore stúpačkou. V prírode to nie je možné, len dole tečie. Ale aj v potrubí domu, ak je treba vykonať opravu.

Dohovor nájomníkov? Áno. Ale, aspoň trocha musia, teda všetci, alebo aspoň väčšina, pochopiť čo sa vlastne s dodaným teplom v dome deje. Ako ma v dome pôsobiť, ako domu slúži a ako kto ovplyvňuje vykurovanie domu, nie len svojho bytu tým, že prestane sa podieľať na vykurovaní cez radiátor vo svojom byte a tým ovplyvňuje spoločné náklady domu? Tiež vplyv peňazí na správanie sa spoluvlastníkov domu.

A podľa akého zákona? Myslíš Božieho, alebo fyzikálneho?

Zatiaľ to nevyriešili ani fyzici, ani pán ...

Že by náš parlament, bohový , to vyriešil, alebo naše nestranné súdy?

" ... to bude vždy nespravodlivé."

Troška poprehadzujem.

... vždy to bude nespravodlivé! ...

A kedy bolo ???
mackoivan
11.01.15,07:47
grafit01- terba si spoločne sadnúť a dohodnúť čo najspravodlivejšie zľavy pre znevyhodnené byty Napr. Vrchné poschodie 20%, spodné 10% ,pri štítoch 20% atď.
mackoivan
11.01.15,07:50
Mne sa tiež zdá, že odpojené byty sa musia podieľať na vykurovaní domu- však sú tu aj spoločné priestory a tam je tiež okolo 15C V žiadnom prípade by som im nepovolil viesť do ich bytov stúpačky bez radiátorov- špekulovali, nikto im nekázal odpájať sa
lapejko
11.01.15,09:48
ideálny stav by bol ak by sa všetky rozvody aj stupačky zaizolovali a zabednili, sem tam to aj robíme kvôli nábytku alebo estetike...
sito
17.01.15,19:15
Laco, zdravím Ťa. Estetika? Poznám z počutia, aj iný spôsob estetiky zakrytia stúpačky. Asi 5 cm okolo stúpačky namontovať kryt s odstupom od podlahy a stropu. Dole maličký ventilátor, ktorý ženie vzduch smerom hore ... efektívne, že?
lapejko
17.01.15,20:35
ahoj, robili sme už aj s mriežkami, ale v bytovkách z 50-ych rokov sú stupačky zamurované...tým pádom je to poriešené...
sito
17.01.15,20:51
Zamurované? Žiadna výhra pre dom. A tie mriežky?

Efektivita toho, čo som opísal je v tom, že ventilátor ženie teplo dodané do domu stúpačkou v byte do bytu, teda je ňou dodané do bytu viac tepla ako bežne. Ak je (merač) na radiátore, tak dodané teplo do bytu nezaznamená, nenamerá, ale v pivnici, hej. Potom je takému aj pri úhrade spoločných nákladov za teplo hej. Však mal hodne, hrej ...
mackap
17.03.15,07:37
Uplne s tebou suhlasim, ja som v podobnej situacii, nie sice na najvyssom poschodi, ale v bytoch nemam stupacky, pricom vsetci ostatni susedia maju. Na schodzi si ma tak akurat vsetci vypoculu a to bolo vsetko, samozrejme ze to nikto neodsuhlasi. Je to skutocne nespravodlive, lebo to teplo zo stupaciek je naozaj vyznamne.