zmajerikova
16.06.12,21:41
Dobrý deň,
Sme vlastníkmi pozemku v extraviláne, kde chceme stavať rodinný dom. Geometrickým plánom sme oddelili pozemok, na ktorom bude stáť rodinný dom a ten sme chceli vyňať na príslušnom pozemkovom úrade. Obec v danej lokalite plánuje výstavbu a je rozpracovaný územný plán, ktorý je vo fáze schvaľovania. Máme však problém s vyňatím. Pracovníčka pozemkového úradu nám nechce pozemok vyňať, lebo zatiaľ nemáme k pozemku prístup. Fyzicky tam ale prístup je a podľa územného plánu sa ešte rozšíry. Pani zo stavebného úradu nám povedala, že pri vyňatí prístup nemajú skúmať, že to má na starosti stavebý úrad pri stavebnom povolení. Je nám ochotná aj dať vyhlásenie obce, že tade cesta povedie. Má právo pracovník pozemkoveho úradu pri vyňatí z ppf skúmať prístup na pozemok a zamietnuť vyňatie? Ak áno musíme čakať na schválenie územného plánu alebo stačí súhlas vlastníkov, že môžme chodiť cez ich pozemok? Vlastník je však nebohý, poznáme dedičov, stačí ich súhlas?
Ďakujem za odpoveď lebo sme na mŕtvom bode a nevieme sa pohnúť ďalej
81janka
18.06.12,11:27
Neviem, či môže jeden pracovník zamietnuť vyňatie, ale keď sme tento problém riešili my, tak sa mi zdalo, že môže. Totiž, my sme mali prístup na pozemok aj zo štátnej cesty III. triedy, preto sme museli doložiť vyjadrenia správy ciest, dopravného inšpektorátu a platnú výnimku z ochranného pásma cesty III. triedy z obvodného úradu dopravy, že súhlasia s napojením nášho pozemku na príslušnú komunikáciu, taktiež súhlas obce a prehlásenie o tom, že sa v danej lokalite plánuje výstavba (obec má cca 400 obyvateľov, teda územný plán nie je), nasledovalo územné konanie a tam sa pani z obvodného pozemkového úradu rozhodla, že nám teda pozemok vyjme. Kúsok ďalej však robí veľké problémy a tvrdí, že rovnako ako vo vašom prípade, pokiaľ nebude k pozemkom dovedená riadna cesta, vyňatie nepovolí. Tak neviem, asi môže. Ibaže by ste skúsili stavebný úrad požiadať o územné konanie, doložiť všetky potrebné doklady a tam sa uvidí. Budú tam aj zástupcovia obce, aj susedia a problém sa bude riešiť otvorene pred všetkými účastníkmi. Alebo sa vraj dá aj tak, že sa zlúči územné a stavebné konanie a vtedy je väčšia šanca, že to povolí (tak to aspoň povedala táto pani mne)...
zmajerikova
18.06.12,17:14
Ďakujem za odpoveď,
no som zvedavá ako to celé dopadne, ja som sa informovala na pozemkových úradoch v Košiciach aj v Bratislave a tam mi bolo povedané, že vyňatie nemá skúmať prístup k pozemku, tak ja teda neviem som z toho zchaosená, keby aspoň tie zákony boli zrozumitelnejšie.