slavonix
18.06.12,10:54
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či je možné sadrokartónové dosky skrutkovať priamo na drevený strop bez použitia profilovej (drevenej/hlinikovej) konštrukcie. Ide mi o to že potrebujem zakryť popraskaný strop sadrokartónom, ale nemôžem znižovať strop konštrukciou. Je to v staršom dome, zloženie stropu je drevené trámy, debnenie z dosák, na tom rákosie a omietka. Ďakujem za rady.
alltracboy
18.06.12,09:51
nebude lahsie to presietkovat? ten sadrokarton bude praskat v spojoch pokial sa strop pohybuje. Konstrukcia spravi rovny podklad pre SDK dosky.. skus si najprv pozriet aku mas na strope rovinnost, aby si potom nebol prekvapeny, ze nebudes vediet zapasovat hrany k sebe. Skor ti poradia ked hodis foto.
slavonix
18.06.12,10:55
ten strop je v chodbicke na poschodi....cize vela spojov nebude kedze vyjde na sirku chodby cela tabula...skor ma zauima ci tabula sama o sebe znesie mierny pohyb stropu... ci sa nezacne triestit, prip. uvolnovat skrutky...
220870
18.06.12,15:24
Tabula nepraskne.
alltracboy
18.06.12,16:21
mna by zaujimala jedna vec...ked mam izbu kde sa vojde jedna a cast tabule, montuju sa tabule na vazbu ako pri plavajucej podlahe kde sa odreze potrebna cast a vhodne skratenym zvyskom zacina, alebo mozem nahodit tabule vedla seba a potom dorezat po celej dlzke kusky? Tusim sa to ma robit na vazbu..
220870
18.06.12,18:59
mna by zaujimala jedna vec...ked mam izbu kde sa vojde jedna a cast tabule, montuju sa tabule na vazbu ako pri plavajucej podlahe kde sa odreze potrebna cast a vhodne skratenym zvyskom zacina, alebo mozem nahodit tabule vedla seba a potom dorezat po celej dlzke kusky? Tusim sa to ma robit na vazbu..
Dve tabule nieje nutné dávať na väzbu.
Indeed
18.06.12,19:32
Striedaním celých tabuĺ a odrezkov si koleduješ o zbytočné riziko prasklín .

Spoje by mali byť vedené priamo po celej dlžke,nie striedať ich na väzbu.

Lepšie sa opracujú aj lepšie držia.
alltracboy
18.06.12,20:50
rigips pise: Priečné škáry susedných dosiek musia byť vystriedané (presadené) minimálne o jeden montážny profil.
no mne to zatial vychadza tak ze jedno tabula, potom cca 150cm, potom by som zacal vedla s tym 40cm kuskom cim by sa spravilo to vystriedanie a potom zada 2m..no fakt neviem teraz ako to spravit. aby ani nebol velky odpad.
Martin1310
18.06.12,20:53
Tabule v normálne velkej miestnosti sa majú dávať na väzbu aspon podla výrobcov,spoj rohov štyroch tabúl v jednom mieste by zrejmä nebol dobrý.Nemyslím odrezky ale celé a polovičné tabule a samozrejmä myslím rezané hrany.

A k hlavnej otázke-pred 16-timi rokmi som takto spravil strop v jednej miestnosti 5*2,4m,vtedy som ani nevedel že nejaké CD atd. profily vôbec existujú a dodnes mu nič okrem prasklín okolo steny nieje.Rovina to ale bohvieaká nebola ale tam to stačilo.
alltracboy
18.06.12,20:54
este jeden taky detail.. pri stene mam to zuzenie co je na knauf doskach, to sa potom dotmeluje do roviny stropu?
Martin1310
18.06.12,20:56
Ked tým splníš to presadenie o jeden montážny profil tak prečo nie? Podla toho ako si to napísal to splníš.Nemusia byť presadené presne ako tehličky.
Martin1310
18.06.12,20:57
To sa odrezáva preč.
alltracboy
19.06.12,04:45
a to zrezavanie vario hrany sa aj niekde prikazuje v prirucke, alebo je to len vymysel slovenskych majstrov aby si "usetrili" tmelenie? Fakt sa neviem docitat v priruckach kde by sa to spominalo, a zrezavanie popisuju iba na forach. jednu dosku som uz namontoval, takze prerabat to nebudem, ale rad by som vedel ako sa to ma spravne robit. Teda podla prirucky sa zacina strop montovat od stredu co vedie k zrezavaniu pri stene. na videu rigipsu zobrali platnu a buchli ju tam na doraz k stene a priskrutkovali. ziadne zrezavanie, ziadne dilatacie. Tiez by ma zaujimalo ci sa tie original kratsie -priecne hrany zrazaju ked sa nadpajaju napriklad dve cele dosky.
Martin1310
19.06.12,13:33
Ja niesom žiadny technik od sadrošu ale ročne prejdem kopec stavieb pretože som všade len chvýlu.Všetci čo som videl to robia tak a aj ja som už nejakích 200 tabuliek dal a tiež som to robil tak a žiadne problémi nenastali.Takže prekladá sa,hrana pri stene sa zrezáva a áno zrezáva sa preto aby sa ušetrilo tmelenie nič zlého na tom nevidím,keby išlo o spoj sadroša na stene a na strope tam by to možno malo význam ale pri strope zo sadrokartonu a stene omietnutej to aj tak skôr či neskôr praskne.Načo tam dávať gyt ked akrilátový tmel je na to lepší a aj ten praskne.
Priečne hrany sa zrezávajú ked sa spájajú dosky aby tam vznikla večšia styčná plocha pre tmel.Niekto zrezáva vela niekto len trošku v každom prípade je dobré ich trochu zrezať už len preto lebo papier sa tam často odtrháva od sadry a potom sa to zle tmelí aj brúsi.
Samozrejme ak máš pochybnosti hladaj dalej,skús na You tube,bolo tam dosť videí.
alltracboy
19.06.12,18:42
uz som rezignoval.. kolegovy robili majtri z rigipsu a co som videl tak to nabuchali priamo na stenu bez spar. To zrezavanie hran sa robi ako pisies kvoly tomu papieru co moze robit neplechu. V navode je ze sa musi to V najprv zatmelit sadrou az potom sa tmeli s paskou. cize original hrany ani nezrazam a na rezanom tiez nie, lebo ten rez je pekny. zacinat treba od stredu, uz som olutoval ze som zacal pri stene. Rohy spravim ako amici, ohnem papierovu pasku a dam ju do tmelu medzi strop a stenu... mam sadrovu omietku. Ked bude praskat, tak dam neskor rohove listy. Ked bude praskat plocha, tak to vytapetujem.. rozhodol som sa nebyt otrok domu a maturovat tyzden nad tym ako to urobit.
Martin1310
19.06.12,20:55
Ja som vždy začínal (normalne) od kraja,ked je konštrukcia dobre zuhlovaná tak by nemal byť problém,spravil som si jeden celí rad do konca a dbal som na to aby tabule vytvorili naozaj rovinu,pretože potom by ten další rad tabúl pri prekladaní dobre nepasoval.Nabuduce to možno vyskúšam začať od stredu.

A teraz trochu o inom-Ten strop čo som skôr spomínal má 16 rokov a nieže som nepoužil žiadnu podkonštrukciu ale ani sa mi neráčilo dávať žiadnu pásku do tmelených spojov a nepraskol ani jediný spoj.Možno mám len štastie.
Aj tak sa podla mna okolo toho robí zbytočná veda,ked sú niekde zlé podmienky,vlhkosť,prudké zmeny teploty,pohybi konštrukcie,otrasi a čojaviem čo ešte tak tam nevidrží ani ako dobre urobení strop.Naopak v dobrích podmienkach môže vydržať aj uplný šmejd.