apatya
18.06.12,13:22
Dobry den, zaujimalo by ma prakticke vysvetlenie § 227, § 228 Zákonníka práce o brigadnickej praci studentov a sice konkretnu dlzku tyzdenneho casu v hodinach. Kedze sa v odseku dva uvadza, ze :

nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

a v odseku 3 sa uvadza:

Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Odsek 2 nezahrna striktne oznacenie ako u dohode o pracovnej cinnosti najviac 10 hodin za tyzden, ale uvadza slovicko PRIEMER urceneho tyzdenneho casu.Ako si to mam spravne vysvetlit?

Napr zoberme maj 2012, ma 21 pracovnych dni tj 168 hodin a dva sviatky,prvy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 3 pracovne dni, druhy pracovny tyzden v maji ma 1 sviatok a 4 pracovne dni, treti ,stvrty tyzden maju po 5 pracovnych dni a 5 pracovny tyzden ma 4 pracovne dni.

Brigadnik moze odpracovat maximalne prvy pracovny tyzden 12 hodin , druhy pracovny tyzden 16 hodin, treti a stvrty pracovny tyzden po 20 hodin a 5 pracovny tyzden 16 hodin, alebo moze odpracovat pocas tychto tyzdnov hocijak hodiny napr prvy tyzden 20 hodin, druhy dajme tomu 5 hodin, dalsi 21, dalsi 14 a dalsi 20 hodin, ale mesacny sumar nesmie presiahnut 84 hodin? Dopytujem sa prave na to slovicko priemer z druheho odseku a dobu maximalne 12 mesiacov z tretieho odseku? Logicky mi vyplyva, ze by sa ten pocet hodin nemusel viazat ani na mesiac ale prave na tu dobu 12 mesiacov?
veronikasad
18.06.12,11:25
Na akú dobu je uzatvorená DoBPŠ ?
apatya
18.06.12,12:37
neurcity cas
veronikasad
18.06.12,12:40
neurcity cas
postupuješ podla poslednej vety svojho prvého príspevku.
apatya
18.06.12,14:03
ok dakujem, takze pre uplnost, neriesim pracovny cas v ramci tyzdna ale v ramci 12 mesiacov priemerne a z mojho pohladu je strategicky lepsie si kontrolovat mesacnu sumu odpracovanych hodin, aby som nahodou v niektorej casti roka nezistil, ze dany brigadnik uz nemoze viac pracovat
veronikasad
18.06.12,16:47
ok dakujem, takze pre uplnost, neriesim pracovny cas v ramci tyzdna ale v ramci 12 mesiacov priemerne a z mojho pohladu je strategicky lepsie si kontrolovat mesacnu sumu odpracovanych hodin, aby som nahodou v niektorej casti roka nezistil, ze dany brigadnik uz nemoze viac pracovat
ak odpovedáš ako zamestnávatel - súhlasím.
mart.
11.07.12,16:11
Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
Tweety
11.07.12,16:17
Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
Áno presne tak, ako je to v ZP. Takže, ak je TPČ 4O hodín, v priemere nemôžeš odpracovať viac ako 20 hod.
KEJKA
11.07.12,16:22
zdôrazním, že v priemere. T.j. aby ti to priemerne vyšlo tak, kedže budeš robiť len júl-september, tak môžeš robiť aj viac hodín.
Pokiaľ by to nešlo v rámci DBPŠ - nie som si istá, tak určite ako DOVP áno, tam sa to sleduje za rok u jedného zam-ľa.
mart.
11.07.12,19:17
Neni to tak, že ak má normálny pracovný týžden 40 hodín a rok má 52 týždnov, tak normálny pracovný čas v roku činí 2080hodín...ale pri DBPŠ je to 2080/2, teda 1040...Teda, ak uzavriem DBPŠ, tak ročne nemožem odrobiť viac ako 1040, ale je jedno kedy a koľko robím, len to nemože byť viac ako 1040hodín ročne...toto je to v priemere ??
veronikasad
11.07.12,19:23
Zdravím,
chcem sa spýtať takú vec, že ak študent uzatvorí počas prázdnin (resp. júl, august, semptember) DBPŠ, tak može kľudne robiť 8 hodín denne alebo ako to je ? Lebo v zákone sa uvádza, že Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. To znamená, že ja možem robiť iba 20 hodín týždenne ?? Ako to je, prosím vás. Ďakujem
Záleží od doby, na ktorú máš DoBPŠ uzatvorenú. Ak ju budeš mať napr. uzatvorenú na 5 kal. mesiacov a výkon práce bude len tri mesiace, za tie 3 mesiace môžeš odpracovať 1/2 fondu prac.času z 5 mesiacov.
mart.
12.07.12,04:19
Tak asi rozumiem, ďakujem.
Ešte jedna vec - toto je otázka ale už zo strany zamestnávateľa - že ak by som uzavrel so zamestnancom DBPŠ na 5 mesiacov, ale zamestnanec (študent) by pracoval len 3, tak potom čo tie zvyšné 2 ? Neplatí Zamestnávateľ žiadne odvody za tie 2 mesiace, keďže ich nemá z čoho vypočítať že ?
veronikasad
12.07.12,04:21
Tak asi rozumiem, ďakujem.
Ešte jedna vec - toto je otázka ale už zo strany zamestnávateľa - že ak by som uzavrel so zamestnancom DBPŠ na 5 mesiacov, ale zamestnanec (študent) by pracoval len 3, tak potom čo tie zvyšné 2 ? Neplatí Zamestnávateľ žiadne odvody za tie 2 mesiace, keďže ich nemá z čoho vypočítať že ?
Zamestnávatel neplatí žiadne odvody, len študenta, aj keď nepracuje, uvádza v prílohe mesačného výkazu s nulovým VZ.
mart.
12.07.12,05:35
pri DBPŠ neplatí zamestnávatel (aj zamestnanec) úrazové a garančné poistenie ??
veronikasad
12.07.12,05:36
pri DBPŠ neplatí zamestnávatel (aj zamestnanec) úrazové a garančné poistenie ??
Platí, ale pýtal si sa na obdobie, v ktorom nemal študent žiadny príjem.
mart.
16.07.12,10:23
Ak sa ešte možem spýtať - ako je s vrátenim dane pri DBPŠ ? Ja ak za rok zarobím menej ako 3 644,74€, tak mi štát vráti daň z príjmu ? ak hej, čo musím preto spraviť ?
Tweety
16.07.12,10:26
Ak sa ešte možem spýtať - ako je s vrátenim dane pri DBPŠ ? Ja ak za rok zarobím menej ako 3 644,74€, tak mi štát vráti daň z príjmu ? ak hej, čo musím preto spraviť ?
Ak zarobíš menej, alebo do NČZD a podáš DP, alebo požiadaš zamestnáv. o RZD, preddavky budeš mať vrátené.
mart.
16.07.12,13:00
Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
KEJKA
16.07.12,14:24
Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
nemusíš podávať DP, ale požiadaš zam-ľa o vykonanie RZD a vyrieši to on, teda pokiaľ ide o trvalejší vzťah - ak ešte budeš v tom čase unho robiť, bude to praktickejšie.
Alebo ešte lepšie - hned pri nástupe povedz, že robíš iba uňho a chceš podpísať vyhlásenie k prijmom - a d začiatlu sa ti bude odpočítavť nezdaniteľná suma a budeš mať zníženú daň a vyšší čistý príjem ako bez podpísania Vyhlásenia.
Ak by si si mal robiť DP sám, tak môžeš, a isto ti zam-eľ je povinný dať potvrdenie, ktoré bude prílohou k DPFO A.
Tweety
16.07.12,14:26
Takže ja budem musiet v marci 2013 podať DP ? a čo k tomu potrebujem ? Zamestnávatel mi dá po skončení DBPŠ nejaké potvrdenia alebo ako ? Prvýkrát pojdem takto robiť, tak neviem...
Napísala som v predch. príspevku, že máš dve alternatívy, buď požiadaš zamestnáv. o ročné zúčtovanie dane,(do 15.2. a máš po starostiach, len doložíš všetky potvrdenia o príjmoch) alebo podáš sama DP A.
mart.
17.07.12,10:26
,,robíš iba ubho a chceš podpísať vyhlásenie k prijmom" Toto čo znamená ?? čo je to ubho ?
Robiť tam budem iba do septembra, tak čo mám spraviť ?
KEJKA
17.07.12,11:28
,,robíš iba ubho a chceš podpísať vyhlásenie k prijmom" Toto čo znamená ?? čo je to ubho ?
Robiť tam budem iba do septembra, tak čo mám spraviť ?
ach prepáč, to bol fakt iba preklep. Už som to opravila.
áno, urob tak ako ti radíme - podpíš vyhlásenie. Ďalší postup závisí od toho, koľko reálne zarobíš a či ešte do konca roka budeš niekde robiť. Pootm sa ozvi.
mart.
22.07.12,10:21
vyhlásenie som nepodpísal, lebo s majitelom firmy je velmi ťažko komunikovať...takže teraz budem musieť podať v roku 2013 daň. priznanie, ak chcem preddavky naspať že ? A aké to potvrdenie dostanem od firmy ?? čo to je za potvrdenie ? to dostanem uplne na konci, teda v septembri alebo po každom odpracovanom mesiaci (ako výplat. páska?) ??
Katy a R
22.07.12,10:28
vyhlásenie som nepodpísal, lebo s majitelom firmy je velmi ťažko komunikovať...takže teraz budem musieť podať v roku 2013 daň. priznanie, ak chcem preddavky naspať že ? A aké to potvrdenie dostanem od firmy ?? čo to je za potvrdenie ? to dostanem uplne na konci, teda v septembri alebo po každom odpracovanom mesiaci (ako výplat. páska?) ??
zamestnávateľ ti ho pošle niekedy vo februári - marci (do 10.3. je povinnosť poslať)
kópia tohto potvrdenia je povinnou prílohou DP.
veronikasad
22.07.12,10:38
vyhlásenie som nepodpísal, lebo s majitelom firmy je velmi ťažko komunikovať...takže teraz budem musieť podať v roku 2013 daň. priznanie, ak chcem preddavky naspať že ? A aké to potvrdenie dostanem od firmy ?? čo to je za potvrdenie ? to dostanem uplne na konci, teda v septembri alebo po každom odpracovanom mesiaci (ako výplat. páska?) ??
od zamestnávatela by si mal dostať takéto vyplnené tlačivo

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/potvrdenie_o_prijme_za_rok_2012.rtf
mart.
22.07.12,12:22
super, toto som chcel vedieť...takže zamestnávatel mi je povinný toto poslať že ?
Ale čo keď nepošle ? Može sa stať ?
Katy a R
22.07.12,12:29
tak si vypýtaš ..
KEJKA
22.07.12,12:43
písal si, že je sním ťažká komunikácia. On robí aj fyzicky mzdy alebo má na to inú osobu? Ak áno, skontaktuj sa s ňou.
Hned začiatkom januára požiadaj nech ti urobia RZD, stačí, ked ich vyzveš listom, ja ked je na to osobitné tlačivo.
V liste uved, že RZD nemusia vykonať, pokiaš ti obratom pošlú potvrdenie o príjme, že ty si už DPFO urobíš sám.
Pre zam-ľa je jednoduchšie vystaviť potvrdenie ako robiť RZD, neverím, že ti nevyhovie.
Ak by nie - tak máš problém, to už potom len IP, alebo nahlásiť na DU.
Mirrrka
25.07.12,13:15
Dobrý deň, máme vo firme študenta ktorý pracuje na DBPŠ. Doba trvania je od 1.7. do 30.9. Koľko môže najviac odrobiť hodín? Kolegyňa tvrdí že je to v podstate jedno len nesmie presiahnuť 1/2 fondu pracovného času za rok/12 mesiacov, takže tie 3 mesiace môže robiť aj 10 hodín denne. Totiž, zaujala ma veta kde sa v príspevku píše, že ak je dohoda uzatvorená na 5 mesiacov tak počas tých 5 mesiacov nesmie pracovať viac ako je 1/2 fondu pracovného času práve za tých 5 mesiacov, teda ak som dobre porozumela. A iba v prípade, že dohoda je na dobu neurčitú posudzujú sa odpracované hodiny k ročnému fondu prac. času.
A ešte ma zaujíma kto má povinnosť sledovať koľko ten študent odrobí? Totiž takýchto dôhod môže mať aj viac u iných zamestnávateľov, konkrétne pri našej pracovnej náplni nie je potrebné fyzicky byť prítomný na pracovisku. Čo sa stane ak odrobí viac hodín ako je dovolené, je za to nejaký postih, treba doplatiť odvody alebo pokuta či niečo iné?
veronikasad
25.07.12,13:24
Dobrý deň, máme vo firme študenta ktorý pracuje na DBPŠ. Doba trvania je od 1.7. do 30.9. Koľko môže najviac odrobiť hodín? Kolegyňa tvrdí že je to v podstate jedno len nesmie presiahnuť 1/2 fondu pracovného času za rok/12 mesiacov, takže tie 3 mesiace môže robiť aj 10 hodín denne. Totiž, zaujala ma veta kde sa v príspevku píše, že ak je dohoda uzatvorená na 5 mesiacov tak počas tých 5 mesiacov nesmie pracovať viac ako je 1/2 fondu pracovného času práve za tých 5 mesiacov, teda ak som dobre porozumela. A iba v prípade, že dohoda je na dobu neurčitú posudzujú sa odpracované hodiny k ročnému fondu prac. času.
A ešte ma zaujíma kto má povinnosť sledovať koľko ten študent odrobí? Totiž takýchto dôhod môže mať aj viac u iných zamestnávateľov, konkrétne pri našej pracovnej náplni nie je potrebné fyzicky byť prítomný na pracovisku. Čo sa stane ak odrobí viac hodín ako je dovolené, je za to nejaký postih, treba doplatiť odvody alebo pokuta či niečo iné?Podmienka 1/2 fondu pracovného času sa sleduje z celého obdobia, na ktoré je DoBPŠ uzatvorená.

Sleduje sa u každého zamestnávatela samostatne.
Mirrrka
25.07.12,13:27
Podmienka 1/2 fondu pracovného času sa sleduje z celého obdobia, na ktoré je DoBPŠ uzatvorená.

Sleduje sa u každého zamestnávatela samostatne.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Takže ak je dohoda uzatvorená na tri mesiace tak u nás môže odrobiť len polovicu z fondu prac. času stanoveného na tie 3 mesiace? Účtovníčka tvrdí že nie, že sa to berie za celý kalendárny rok. Kde by som toto ustanovenie mohla nájsť?
veronikasad
25.07.12,13:29
Ďakujem pekne za odpoveď.
Takže ak je dohoda uzatvorená na tri mesiace tak u nás môže odrobiť len polovicu z fondu prac. času stanoveného na tie 3 mesiace? Účtovníčka tvrdí že nie, že sa to berie za celý kalendárny rok. Kde by som toto ustanovenie mohla nájsť?
účtovníčka nemá pravdu

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Mirrrka
25.07.12,13:31
účtovníčka nemá pravdu

§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

ďakujem
milkami
30.07.12,07:29
Chcem prijať od 1.8. do 31.8. na dohodu o BPŠ študenta, ktorý zmaturoval v júni 2012. Ak správne uvažujem, štatút študenta má do konca augusta - nie je evidovaný na úrade práce, ani neide na VŠ. Nemýlim sa? Nemá potvrdenie o návšteve školy, stačí mu kópia maturitného vysvedčenia ako dôkaz štatútu študenta?
veronikasad
30.07.12,07:34
Chcem prijať od 1.8. do 31.8. na dohodu o BPŠ študenta, ktorý zmaturoval v júni 2012. Ak správne uvažujem, štatút študenta má do konca augusta - nie je evidovaný na úrade práce, ani neide na VŠ. Nemýlim sa? Nemá potvrdenie o návšteve školy, stačí mu kópia maturitného vysvedčenia ako dôkaz štatútu študenta?
Potrebuješ potvrdenie o návšteve školy. Nech si ho ide vypýtať do školy.
Stanka 2
01.09.12,17:53
ahojte
chcem sa opýtať na štatút študenta. DoVBPŠ máme uzatvorené do 31.8.2012 do vtedy je študent študentom (vysoká škola) - pokiaľ nie je v poslednom ročníku. Ako mám postupovať v septembri? Brigádnici pracujú, ale potvrdenia o návšteve školy ešte nemajú - zápisy sú neskôr ako 1.9. čo robiť v tomto prípade? môže mať brigádnik uzatvorenú dohodu a my ešte nemáme potvrdenie o návšteve školy?

Ďakujem za rady
Mila123
01.09.12,17:59
stačí nakuknúť do ZP......


Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Stanka 2
01.09.12,18:07
tomu trošku nechápem, ja viem že musí mať štatút študenta, ale problém mám v dátumoch. Skúsim napísať ešte raz:
dnes je 1.9.2012 a zápisy do školy sú napr. 6.9. a vtedy študent donesie - možno zo školy potvrdenie o návšteve. čo robiť do dátumu kedy ide na zápis? Môžeme ho zamestnávať na dohodu o brig.práci št.??
Dohody mám skončené k 31.8. lebo dovtedy je študent oficiálne študentom
Ivusik_Pampusik
17.09.12,12:15
Dobrý deň, ak mám Dohodu o brigádnickej práci študentov uzatvorenú od 19.9.2011 na neurčitý čas (nemám k nej potvrdenie o návšteve školy) môžem ju takto nechať nech je platná aj na druhý rok abo ju treba ukončiť a spraviť od 19.9.2012 novú? poprípade keď u nás stále študent pracuje treba aj to potvrdenie o návšteve školy však? Ďakujem
Tweety
17.09.12,12:17
Dobrý deň, ak mám Dohodu o brigádnickej práci študentov uzatvorenú od 19.9.2011 na neurčitý čas (nemám k nej potvrdenie o návšteve školy) môžem ju takto nechať nech je platná aj na druhý rok abo ju treba ukončiť a spraviť od 19.9.2012 novú? poprípade keď u nás stále študent pracuje treba aj to potvrdenie o návšteve školy však? Ďakujem
Potvrdenie je súčasťou DoBPŠ, bez neho nie je možné na túto dohodu pracovať. Ak je na neurčitý čas, tak sa ukončí až pri samotnom skončení prác na dohodu, alebo skôr jej výpoveďou.
Ivusik_Pampusik
17.09.12,12:33
takže môže byť uzatvorená napr. aj na 2-3 roky vkuse však?...a keď nájdem niekde to potvrdenie o návšteve školy z 2011 tak si musím aj tak každý rok vypýtať potvrdenie o návšteve školy nie?
tictac7
17.09.12,12:45
takže môže byť uzatvorená napr. aj na 2-3 roky vkuse však?...a keď nájdem niekde to potvrdenie o návšteve školy z 2011 tak si musím aj tak každý rok vypýtať potvrdenie o návšteve školy nie?

a ako inak chceš dokladovať, že je stále študent?
Tweety
17.09.12,12:47
takže môže byť uzatvorená napr. aj na 2-3 roky vkuse však?...a keď nájdem niekde to potvrdenie o návšteve školy z 2011 tak si musím aj tak každý rok vypýtať potvrdenie o návšteve školy nie?
Študentom musíš byť v čase uzatvorenia a podpísania dohody.
Ivusik_Pampusik
17.09.12,12:49
Ďakujem
cami
13.03.13,10:18
Brigádnik. Študent, ukončí strednú školu, je otázne či bude pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dokedy sa považuje za študenta? (do ukončenia školy alebo do konca augusta a počas prázdnin môže byť vedený ako študent). Jedná sa o brigádu počas letných prázdnin. Potvrdenie z vysokej školy nemá (resp. nenastúpi na vysokú). Ďakujem.
kn-alka
13.03.13,10:22
Po skončení strednej školy sa študent považuje za študenta do 31.08.
Do tohto dátumu má nárok rodič na rodinné prídavky ako aj daňový bonus.
eva.ch
14.03.13,04:58
Dobrý deň, vzťahuje sa na študenta výška minimálnej mzdy, tak ako u ostatných dohodárov? Môže študent pracovať v kuse 7 dní každý druhý týždeň? Ide o prácu v bare, kde sú dvaja študenti a striedaju sa po týždni. Firma chce aby robili 7 hodín denne 7 dní v týždni a potom týžden voľna. Teda jeden týždeň robí jeden a druhý týždeň druhý študent. Aj tak mi to ale nevychádza lebo v priemere mi vychádza viac ako 20 hod. týždenne. Aj výška odmeny na hodinu je nižšia ako minim. mzda a neviem akosi nájsť, či sa tu tiež vzťahuje povinnosť minimálnej mzdy. Vie mi prosím niekto poradiť ako by to bolo najlepšie? Ďakujem
A ešte jedna vec, môže si študent mesačne uplatňovať nezdaniteľnú časť?
IvetaH
14.03.13,05:32
Študent musí mať minimálnu mzdu za 1. stupeň náročnosti. Podľa mňa 7 dní v týždni nemôže pracovať a ani 7 hodín denne.
Nezdaniteľnú časť si môže uplatňovať tak ako každý iný, teda len u jedného zamestnávateľa.
kn-alka
14.03.13,06:05
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


7 dní 7 hodín denne za týždeň a týždeň voľno je aj tak veľa.
To je 49 hod. za 2 týždne, t.j. 24,5 hod. za týždeň.... prekročí limit.
Nesmie byť takto zamestnaný.

A výška minimálnej hodinovej mzdy sa musí dodržať VŽDY!
eva.ch
14.03.13,06:49
A musí byť v dohode napísaný presný čas pracovnej doby? teda napr. začiatok o 10:00 do 17:00 ?
kn-alka
14.03.13,06:52
Nie, v dohode nie.
Ale musí sa viesť dochádzka, kde sa uvádza aj začiatok a koniec odprac.doby.
books
22.04.13,11:18
Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.
books
22.04.13,17:09
Posúvam.


Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.
margaretka71
02.05.13,03:05
Môže byť z hľadiska dodržania minimálnej mzdy takto uzatvorená DoBPŠ?
- odpracované hodiny 40 hod./mesačne
- výška odmeny 33,- €/mesačne
Nie je to málo na to, aby bola dodržaná minimálna mzda?
books
13.05.13,11:07
Posúvam.



Dobrý deň,
prečítala som si rôzne odpovede tu na porade a neviem si rady,čo by bolo správne. Prosím Vás o usmernenie.

Od januára máme podpísanú DoBŠ so študentkou,ktorá končí 2.stupeň vysokej školy. Doniesla nám potvrdenie,na ktorom má uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia - máj 2013.
Ale ona nám povedala,že bude končiť až v auguste,že sa dala zapísať až na tento termín.
1. Môžeme mať s ňou uzatvorenú dohodu o brigánickej práci študentov od januára do konca roka (nebudeme pritom pozerať kedy ukončí 2. stupeň VŠ)?
2. Alebo DoBŠ bude uzatvorená od januára do mája (ako je to uvedené na potvrdení)?
3. Alebo môže byť DoBŠ uzatvorená od januára do augusta,kedy ukončí štúdium štátnou skúškou?


Ďakujem.