Johny 5
15.02.06,09:22
Dobrý deň.
Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
Ďakujem.
STRELEC
15.02.06,08:26
V tomto ohľade (a zrejme ani v iných) zákon nepodporuje neoficiálny, hoci trvalý a možno kvalitnejší vzťah ako kde-aké formálne manželstvá. Teda: nie.
Zita5
15.02.06,08:26
Dobrý deň.
Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
Ďakujem.


Musíte uzavrieť manželstvo a potom budeš čerpať výhody .;) Inak nárok ,čo sa týka uplatnenia si nezdaniteľnej čiastky na družku nemáš .
Johny 5
15.02.06,08:38
Veľmi pekne Vám ďakujem.
S manželstvom si to ešte rozmyslím.:)
STRELEC
15.02.06,08:43
Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému. A nechtiac som "odbehol" do živnosti. U zamestnanca pochopiteľne neplatí, lebo nemá také vstupy ako má, resp. môže mať živnostník. Všetko má svoje za ale aj proti.
GABAZ
16.02.06,05:30
Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému.

K príspevku Strelca - ja som pochopila, že ide o zamestnanca, takže navrhované riešenie asi nie je vhodné
ajobs
17.02.06,09:03
K príspevku Strelca - ja som pochopila, že ide o zamestnanca, takže navrhované riešenie asi nie je vhodné

Môže ísť o iné zmluvné vzťahy, ktoré nie sú založené na základe pracovného práva (tam musíš zamestnanca alebo dohodára nahlasovať vopred SP - to sa spätne nedá). Možné riešenia - príkazná zmluva, innominátna zmluva, zmluva o dielo.
STRELEC
17.02.06,09:10
AJOBS bol smelší a napovedal viac.:)
Pozn.: platí pre živnostníka (viď tiež príspevok č. 5)
Zita5
17.02.06,09:34
Skús sa prípadne na svoj problém pozrieť z iného pohľadu. Vychádzajme z toho, že Tvoja partnerka Ti vypomáha pri živnosti. Predpokladám, že áno - veď to aj partneri v drvivej väčšine prípadov robia.
Neuplatníš si to v podobe nezdaniteľnej časti ZD, ale trochu ináč. Možno by Ti napr. družka svoju pomoc "vyčíslila" uplatnením si nároku na základe vhodne zvoleného zmluvného vzťahu (pohľadaj na Porade takéto súvislosti) a možno aj podala daňové priznanie typu "B" s uplatnením nezdaniteľnej časti ZD u seba.
Konečný efekt "v globále" = ten istý ako uplatnenie nezdaniteľnej časti za 1/2 u Teba.
Môj príspevok je len úvaha na Tebou zadanú tému.


Strelec , ale skutočne Tvoja úvaha je v rámci SZČO a nie zamestnanca :rolleyes: ;)
STRELEC
17.02.06,09:41
Strelec , ale skutočne Tvoja úvaha je v rámci SZČO a nie zamestnanca :rolleyes: ;)
Ďakujem (Zitka, Gabaz)! Fakt - prehliadol som to slovíčko "mzdová" (učtáreň). Nebudem to už vymazávať, ale moje vyššie uvádzané príspevky boli orientované na živnostníka, nie zamestnanca! A podarilo sa mi dezorientovať aj Tóna Ajobs. Môj syn by povedal "sorry", ja: nech je mi moja nepozornosť prepáčená. Ďakujem.
ajobs
17.02.06,09:44
Ďakujem (Zitka, Gabaz)! Fakt - prehliadol som to slovíčko "mzdová" (učtáreň). Nebudem to už vymazávať, ale moje vyššie uvádzané príspevky boli orientované na živnostníka, nie zamestnanca! A podarilo sa mi dezorientovať aj Tóna Ajobs. Môj syn by povedal "sorry", ja: nech je mi moja nepozornosť prepáčená. Ďakujem.

Je to tak, tomu sa hovorí "reťazová chyba" - obdoba "reťazových pôrodov".:D :D :D
STRELEC
17.02.06,09:51
Je to tak, tomu sa hovorí "reťazová chyba" - obdoba "reťazových pôrodov".:D :D :DSúhlasím. Mrzí ma to Tóno a som rád, že to berieš s nadhľadom a oceňujem, že aj s humorom.!!!!
Zita5
17.02.06,10:00
Súhlasím. Mrzí ma to Tóno a som rád, že to berieš s nadhľadom a oceňujem, že aj s humorom.!!!!

Nemá Ťa čo mrzieť , lebo možno Tvoja úvaha pomôže druhému ;), kto bude mať súbeh SZČO - zamestnanec .:)
STRELEC
17.02.06,10:04
Nemá Ťa čo mrzieť , lebo možno Tvoja úvaha pomôže druhému ;), kto bude mať súbeh SZČO - zamestnanec .:)Preto som to len poopravoval a nevymazal. Obsahovo to považujem za celkom dobrú orientáciu, len nie na zamestnanca.