command
20.06.12,05:27
Zdravim potreboval by som poradit mama ma na jednom LV 2 pozemky povedzme 37/1(zastavana plocha a nadvoria, jeden dom) a 37/2(zahrady). Jeden mi chce darovat 37/2. Na LV je napisana tarcha pre jednu osobu s dozivotnym byvanim na pozemku 37/1. Ak nie je ten druhy pozemok spominany v tarche moze mi ho kludne darovat bez povolenia od osoby co ma tarchu na pozemku 37/1?? Je tam presne toto "Vecné bremeno-právo doživotného bývania a uživania domu s.č.44 a parc.č.37/1 v prospech XYZ" Dakujem za odpoved
mattto
20.06.12,04:35
môže ti ho kľudne darovať a mohla by ti darovať aj pozemok na ktorom je vecné bremeno, žiaden súhlas oprávneného z vecného bremena sa pri prevodoch nehnuteľností nevyžaduje
command
20.06.12,06:48
Ešte by som chcel doplnit že na tom pozemku zahrady chcem stavat dom. Ide mi o to ze ci nebudem potrebovat suhlas tej osoby potom.
olybaba
20.06.12,15:15
pozdravujem, chcela by som sa opytat na podobny pripad, predsa trochu iny - syn M je vlastnom bytu s vecnym bremenom dozivotneho uzivania pre mna a syna P
- moze syn M darovat byt mne tak, aby tarcha ostala len v prospech syna P ? vlastne moja tarcha zanikne, nakolko sa stanem vlastnickou ? (syn M nechce byt vedeny v tarche)
dakujem za nazor
mattto
20.06.12,15:33
pozdravujem, chcela by som sa opytat na podobny pripad, predsa trochu iny - syn M je vlastnom bytu s vecnym bremenom dozivotneho uzivania pre mna a syna P
- moze syn M darovat byt mne tak, aby tarcha ostala len v prospech syna P ? vlastne moja tarcha zanikne, nakolko sa stanem vlastnickou ? (syn M nechce byt vedeny v tarche)
dakujem za nazor


samozrejme, že môže syn darovať nehnuteľnosť, nepoznám presný obsah znenia dohody o vecnom bremene, ale rovnakým právnym úkonom môžete vecné bremeno zrušiť, zmeniť... Ide o rovnaký dispozitívny úkon vlastníka nehnuteľnosti a oprávnených z vecného bremena ako pri vzniku
mattto
20.06.12,15:36
Ešte by som chcel doplnit že na tom pozemku zahrady chcem stavat dom. Ide mi o to ze ci nebudem potrebovat suhlas tej osoby potom.

právo doživotného bývania a užívania domu X na parcele X, nemá nič spoločné so zriadením stavby na parcele Y, nevidím dôvod vyžadovať súhlas so stavbou od oprávneného z vecného bremena. Budeš však potrebovať vyjadrenie od vlastníka domu a parc. X rovnako, ako od susedov
command
27.06.12,16:55
Dik za odpoved so suhlasom susedov by som nemal mat problem a ked bude dam parcelu rozdelit tak aby parcela kde budem stavat bola v strede na okolo budu male parcelky tiez moje cize budem sam sebe sused :D = nepotrebujem ziadne vyjadrenie susedov.