bovec
21.06.12,14:59
Zmenil som tok vody do zberného kanálu a následne ju prečerpávam do zásobníka vody. Pôvodne to šlo do kanalizácie. Nepáči sa to úradníkom z vodární a už to rieši stavebný úrad. Potrebujem na takúto zmenu nejaké povolenie?
Chobot
21.06.12,13:58
Zmenil som tok vody do zberného kanálu a následne ju prečerpávam do zásobníka vody. Pôvodne to šlo do kanalizácie. Nepáči sa to úradníkom z vodární a už to rieši stavebný úrad. Potrebujem na takúto zmenu nejaké povolenie?

Málo informácií na to, aby ti niekto dal nejaké stanovisko. Ako si zmenil ten tok vody? Urobil si motykou v zemi jarok? Urobil si nejaké kvázikoryto z dosiek? Vybudoval si nejakú betónovú priehradu? Koľko vody si presmeroval - z celej ulice alebo len z tvojho dvora? Urobil si nejaké terénne úpravy? Je to na tvojom pozemku?

Každý si pod presmerovaním vody predstaví niečo iné.
misoft
21.06.12,14:41
Pokiaľ si zmenil "tok vody" nejakého potoka-povrchovej vody (akýmkoľvek spôsobom), tak v tom prípade môžeš očakávať veľké problémy.
Všetky povrchové vodné toky (teda nielen rieky, riečky, ale aj potoky, potôčiky a vodné vývery - pramene), sú majetkom štátu (i keď tečú cez tvoj pozemok) a ty nemáš právo akýmkoľvek spôsobom odkláňať tento vodný tok. V tomto prípade stavebný úrad správne rieši toto porušenie.

Preštuduj Vodný zákon §4d, §6, §11, §18, §42, §43, §50, §52 a ďalšie (nebudem hľadať): http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vodny-zakon/

(http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vodny-zakon/)
bovec
21.06.12,14:59
misoft: Nie nie. Zmenil som tok vody z dazdovych zvodov. :-) Pôvodne boli vsšetky zvody zaústené do kanalizácie. Teraz tečie dažďová voda na môj chodník pred budovou a z chodníka do betónového žľabu medzi cestou a chodníkom. Ten ústi do zberného kanála, odkiaľ vodu prečerpávam do môjho zásobníka.
Darina1234
21.06.12,15:10
napisem odpoved, ale nie som si ista spravnostou. Podla mna zvody dazdovej vody nemusia byt zvedene do kanalizacie, mozeme ich napriklad pustat na svoj pozemok, odchytavat do sudov a podobne. Ja by som prave ziadala pisomne vodarne o zmenu fakuracie dazdovej vody z dovodu jej vyustenia do mojho zasobnika, dolozit to nejakym nakresom a ziada ich o pisomne vyjadrenie, savebny urad podla mna u vobec nie je potrebny, napojenie Dv do kanalizacie nie je povinne. Neviem teda, ale asi takto by som to riesila ja, treba ratat s tym, ze vodarne u nas maju monopol, podla toho aj prisupuju ku svojim odberaelom.
misoft
21.06.12,15:17
misoft: Nie nie. Zmenil som tok vody z dazdovych zvodov. :-) Pôvodne boli vsšetky zvody zaústené do kanalizácie. Teraz tečie dažďová voda na môj chodník pred budovou a z chodníka do betónového žľabu medzi cestou a chodníkom. Ten ústi do zberného kanála, odkiaľ vodu prečerpávam do môjho zásobníka.
V tom prípade je toto správanie stavebného úradu záhadné. Ako Darina1234 napísala - zrážková voda nemusí byť zvedená do kanalizácie (ale zaplatiť aj tak budeš musieť - sranda čo?). A pokiaľ by si odchytával do sudov, tak potom z postupu úradov by som bol fakt PAF.

BTW: môj fotrík na záhradke zvádzal vodu z odkvapov do sudov a nikto mu ani len mäkké F nepovedal. Jednoducho - na svojom pozemku si môžeš robiť všetko, čo zákonu neodporuje.

Poplatok za stočnézahŕňa nielen vodu zo striech, ale aj splašky.

Potom môžeš použiť zákon 442/2002 o verejných vodovodoch a kanalizáciách a konkrétne §29
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-442

(4) Ak nie je množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzané do verejnej kanalizácie priamo kanalizačnou prípojkou alebo cez uličný vpust merané, vypočíta sa toto množstvo spôsobom, ktorý ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo. Spôsob výpočtu množstva vôd z povrchového odtoku odvádzaných do verejnej kanalizácie musí byť uvedený v zmluve o odvádzaní odpadových vôd.
Dáša_
21.06.12,15:20
Bývame v bytovke a pri prechode na vlastnú správu sa zistilo, že náš barak nemá vôbec zvod dažďovej vody do kanalizácie, ale je urobený trativod. A vodárne nám roky fakturovali aj odvod dažďovej vody. Problém bol, keď sme to žiadali vrátiť. Ale nakoniec sa podarilo :) To len tak na okraj
bovec
21.06.12,16:28
S vodárňami to aj tak plánujem následne dohodnúť. Ale štátny stavebný dohľad odo mňa žiada doklad o povolení zmeny odkanalizovania dažďových vôd a ozámili mi termín výkonu štátneho stavebného dohľadu. Ani neviem kto mi takéto povolenie mal dať. :-(
Darina1234
21.06.12,16:36
Vsetko ries pisomne, tam musis mat uvedeny zakon, ktory vyzaduje dokladovat toto povolenie, ja o ziadnom takom neviem, chod na mestsky urad na odbor stavebny a pytaj si informacie ohladom takeho povolenia, pytaj sa ich ako mas teda postupovat, aby si sa riadil zakonom nasej spolocnosti a nedostal sa do konfliktu s nim.
misoft
21.06.12,17:41
Ale štátny stavebný dohľad odo mňa žiada doklad o povolení zmeny odkanalizovania dažďových vôd.... toto má pod "palcom" Štátna vodná správa a OÚŽP!
jahoszmsk
21.06.12,18:18
Tiež mám skúsenosť, že ak je dažďová voda zvedená do trativodu, resp. do vsakovacej jamy (preukázateľne) , ktorá má objem nejaké predpísané m3 podľa plochy strechy domu, tak sa neplatí za odvod dažďovej vody.