TomasHo
22.06.12,07:15
Zdravím všetkých. Na stavbe sa nám vyskytol problém: kvôli počasiu a odrieknutiu tesárskej partie sa nám na plochej (pultovej) streche začínajú krútiť, ohýbať a praskať trámy. Majú dimenziu 25 x 10cm, dĺžku 7,5m, a majú byť kotvené do ŽB venca Lkami a svorníkmi nad preponom cca 5,2 metra. Už sú vyložené na venci, ale najprv na ne pražilo slnko, a do toho začalo teraz ešte aj nárazovo pršať, takže sa niektoré skrúcajú a niektoré ohýbajú. Rýchlo zháňam partiu, ktorá prácu dokončí, ale zdá sa, že všetci už odišli na dovolenky a tak musím vykonať aspoň nejakú sanáciu.

Nevie niekto z drevárov povedať, aký veľký problém to krútenie predstavuje, a čo by sa dalo v tejto fáze urobiť? Veľká vďaka za reakcie.
marleau
22.06.12,12:31
Krútenie može znamenať taký problém,že nosníky nebudú dobre sedieť na venci,teda nie celou styčnou plochou.Pri Vašom rozpone by sa to však mohlo dať natiahnuť (neviem,ako veľmi sú skrútené).Najlepšie by bolo ich ihneď osadiť a nabiť medzi ne aj priečniky po cca 80 cm,aby ich trošku vyrovnali a zabránili ďalšiemu krúteniu pri doschýnaní trámov.Inak je to daň za "suché" drevo.
Pri tomto taký problém nemám a to sú 8 m dlhé hranoly a nestáli ma viac ako masív usušený a ohobľovaný:
TomasHo
22.06.12,13:30
Marleau, to mas velmi pekne rezivo, v porovnani s mojim neskutocne luxusne. Moje tramy budu dosadat na veniec len hranou (lebo veniec je rovny, tramy v sklone), takze ich budem podkladat klinmi alebo maltou, aby sedeli celou plochou. Je moznost ich pri kotveni trocha pritlacit nasilu, aby sedeli rovno, ale krutenie koncovych previsov (cca 1,2 metra) nevyriesim.

Co myslis pod priecnikmi? Precne laty? Pripajam schemu konstrukcie krovu pre ilustraciu - nad aj pod tramami su farebne znazornene priecne laty (na izolaciu), cervenou su potom prevetravacie laty zhora, na ktorych bude zaklop. Nebojim sa, ze by sa to cele nakoniec nestuzilo a vobec mi nevadi, ze zvonka budu trocha tramy pokrutene a nie vsetky rovnake, lebo ich mozem zaklopit, ale nie som si isty, co to krutenie spravi so statikou.
marleau
22.06.12,15:55
Priečnik je kus hranola medzi (v rovine) tých trámov,najlepšie rovnakej výšky v priereze.Niečo ako priečnik v mojom paneli - tu:
marleau
22.06.12,16:00
S prevismi to už asi bude horšie.
220870
22.06.12,17:19
Pokiaľ to nieje pohľadové drevo tak to až tak nevadí.Je lepšie keď sa to skrúti pred obitím doskami ako po nabití dosiek.
Indeed
22.06.12,17:24
Možeš z hranolov dosadacie plochy po hranách ZHOBĽOVAŤ aby hranol dosadol na veniec /pomurnicu/, čím väčšou plochou.
TomasHo
22.06.12,19:53
Vdaka vsetkym za rady. Marleau, take pekne ako to mas ty to uz nikdy nebudem mat. 220870: pockam radsej s pohladovym obitim, aby sa to dokrutilo a dosusilo pod krytinou. Indeed, vysku determinuju krajne tramy, ktore lezia na venci celou plochou, takze nezostava nez vypodlozit vsetky tramy tak, aby spocivali na venci co najvacsou plochou.

Je to celkovo dost pochybne riesenie, ktore ukazuje, ze ani ludia s peciatkou nevymyslia vzdy ziarivu genialitu. Teraz sa s tym riadne narobime.
220870
23.06.12,04:30
Síce toto nieje chyba toho s pečiatkou ,ale niekedy aj tý dostali pečiatku len vďaka tomu ,že ich rodičia vedeli robiť výborné klobásy.Krútiaca sa hrada dokáže vytrhúť oceľovú kotvu z venca.
alltracboy
23.06.12,05:40
Marleau ma ale spajane vysusene drevo a ty stavebne cerstve z jedneho kusa. preto sa to kruti a praska. a este sa bude


Vdaka vsetkym za rady. Marleau, take pekne ako to mas ty to uz nikdy nebudem mat. 220870: pockam radsej s pohladovym obitim, aby sa to dokrutilo a dosusilo pod krytinou. Indeed, vysku determinuju krajne tramy, ktore lezia na venci celou plochou, takze nezostava nez vypodlozit vsetky tramy tak, aby spocivali na venci co najvacsou plochou.

Je to celkovo dost pochybne riesenie, ktore ukazuje, ze ani ludia s peciatkou nevymyslia vzdy ziarivu genialitu. Teraz sa s tym riadne narobime.
marleau
23.06.12,05:55
Marleau ma ale spajane vysusene drevo a ty stavebne cerstve z jedneho kusa. preto sa to kruti a praska. a este sa bude
Každý druhý kus,polovica je z jedného.
Chcem poukázať na nezmysel použitia surového dreva na stavbe.Čo ušetríme?
Som to prepočítal a v strate nie som.
TomasHo
23.06.12,08:59
Marleau, teraz s tebou uz uplne suhlasim. Bola to totalna kravina kupovat surove drevo. Ked doslo, vyzeralo vyborne. Teraz vyzera ako skrutky a najviac sa obavam toho, co hovoril 220870, ze to zacne trhat tie kotvy z betonu. Ked sa to cele zakryje a vyplni izolaciou, tak nebude sanca ani skontrolovat, ci su skrutky dotiahnute, lebo tie sa susenim tiez uvolnia.

Vie si niekto tipnut, kolko moze trvat presusenie pod zaklopom a krytinou?

Ci budem musiet kupit komplet nove drevo? Da sa to krutenie reklamovat?
TomasHo
23.06.12,09:02
marleau, mozes prezradit, kolko ta vysiel kubik?
marleau
23.06.12,11:02
Doba schnutia závisí od počiatočnej vlhkosti,určite ešte rok to bude pracovať "vo veľkom",aj toto moje ešte pracuje,ale už nie tak zásadne,aby to ovplyvnilo stav konštrukcie.Reklamovať sa to nedá,pretože je to prirodzená vlastnosť dreva.
Ja stále tvrdím,že kúpou dreva na píle sa kupuje len surovina,výrobkom je to až po určitých úpravách.Nikto si nekupuje kus látky,že to bude časom košeľa,ak ju nezostrihá,neobšije,nenašije gombíky a čo ja viem čo všetko,nikdy to košeľa nebude.
Tak je to aj s drevom.Treba ho spracovať.Nechcem strašiť,ale čakajte,že Vám bude praskať aj podhľad v izbách,rohy určite.
alltracboy
23.06.12,12:45
ale zasa kus dreva je odskusana vec.. to bude pevne aj za 100 rokov.. bohvie co porobi ten lep casom. pre normalneho cloveka je lepene susene drevo cenovo nedostupna vec.. mozno ty mas dobre ceny, ale zasa asi odoberas ine kubiky ako bezny clovek. Aj mne sa trochu pokrutili tramy, ale iba kusok.. dal som aj vrchny zaklop a nic zasadne sa nedeje. zalezi aj od pily..niekde sa to kruti ako hovado a niekde len trochu ako mne. drevo ma vypraskat a nie sa krutit.
TomasHo
25.06.12,12:53
Tento tyzden ten krov ideme uzavriet a buduci nanho pride PVC, tak dufam, ze sa to uz bude len dosusat.

Pokial ide o podhlady v izbach, budu kotvene na okrajoch do venca a vnutri izieb do priecok, takze necakam nejake velke praskanie - nad podhladom bude instalacna medzeracca 12-15cm.

Inac, mozno budem o rok hovorit inac, ale mne nejaka ta prasklina na dome neprekaza - videl som, ako sa stavia a zije v mnohych inych krajinach a mam pocit, ze my tu z toho robime velku vedu, dom sa stavia "na cely zivot", namiesto toho, aby sme riesili veci, co su naozaj dolezite, napriklad deti, rodinu, vlastne vzdelanie a investicie. Dom je len miesto na zivot.

Keby sme chceli byvat skutocne precizne, museli by sme sa inspirovat v Svajciarsku alebo Finsku, tam sa panecku stavia. Ale poviem vam, v Svajciarsku by som nechcel zit ani zadarmo. Vo Finsku neviem, chlastat dokazem, ale tmu nemam rad.
alltracboy
26.06.12,06:28
cerstve drevo by som neuzatvaral a hlavne nie s PVC. Ideal je krov nechat aspon rok preschnut.
TomasHo
28.06.12,03:51
alltracboy, PVC to drevo neuzavrie, je len na povrchu, aby na drevo neprsalo. Inac sa drevo samozrejme susi cez prevetravaciu vrstvu, ktora je u mna 60mm. Ked zdola dam parozabranu, aby do krovu nestupala para z obytnych priestorov, a zaklopim boky, tak to moze schnut odteraz az kym to nevyschne.

Inac, krov je zhotoveny, trvalo to dva dni a vcera majstri makali do deviatej vecer, tie pokrutene tramy vidno ale nevyzeraju az tak dramaticky, a ked na to pride OSB obitie a omietka, tak bude vidno maximalne nejake mierne zvlnenie na povrchu.

Ponaucenie: kupovat susene rezivo, alebo nechat na stavbe v dobrych podmienkach doschnut.