lukasica
22.06.12,13:40
Je lexan vhodný ako výplň zábradlia na balkóne, čo sa týka bezpečnosti? Išlo by o výplň veľkosti 1,2 x 1,1 m zasadený v hliníkových lištách zo všetkých štyroch strán. Lexan je dosť pružný a teda či nehrozí, že sa celá tabuľa nevytlačí von ako by náhodou o tabuľu niekto oprel. Má s týmto niekto skúsenosti? Prípadne ak by vedel niekto poradiť iný materiál (nie sklo). Dakujem
Martin1310
22.06.12,14:47
To je príliš veký rozmer toho lexanu,bál by som sa tam pustit dieťa aj ked lexan sa dá kúpiť aj v dosť velkých hrúbkach z velkým počtom komôr a je dosť pevný ale ten rozmer je podla mna moc keby sa to dalo ešte na polovicu a hliníkové lišty použiť z večším presadením cez lexan.Inak som to vydel už viackrát a tvári sa to docela pevno ale boli to menšie plochy.
vulxy
22.06.12,17:54
ja som chcel dat tiez lexan ale nakoniec som sa rozhodol pre tahokov https://www.google.sk/search?q=tahokov&hl=en&client=opera&hs=SWo&rls=en&channel=suggest&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NLDkT7HRII-L4gTX1MnCCA&ved=0CEgQ_AUoAQ&biw=994&bih=657 ,a nebanujem oz len preto ze cez to nevidno.a si myslim ze ta plocha nieje vobec velka,pokial je to poriadne spravene z lexanu tak to musi udrzat aj kona.
Indeed
22.06.12,18:05
..šak može to byt aj tak spravené,že zvonka ten tahokov a zvnutra lexan všetko v jednom ráme.

a maš to na 1000 %
vulxy
22.06.12,18:18
..šak može to byt aj tak spravené,že zvonka ten tahokov a zvnutra lexan všetko v jednom ráme.

a maš to na 1000 %
alebo zvonka aj z nutra tahokov a medzi lexan..to uz je kolko percent?:D
Indeed
22.06.12,18:20
,,žeby 10 000 % , alebo 10 na 4-tú %
Martin1310
22.06.12,20:31
Tak zas to že mne sa to nepozdáva je môj názor,inak sa nato lexan bežne používa ako som písal dajú sa kúpiť aj velmi pevne hrubé druhy ale su dosť drahe voči nejakému jednokomorovému 10mm.Tiež je rozdiel, teda pre mna,či je balkon 2,5metra nad zemou alebo je na 12tom poschodí tam by som chcel mať naozaj istotu.Hlavne ho treba namontovať tak aby presah líšt bol viac ako nejakích 10mm ako to býva pri skle.
A tiež je na balkon vhodné kúpiť lexan z UV filtrom z oboch strán aby chvílu vydržal pekný.
lapejko
23.06.12,19:15
stačí po obvode podlepiť kvalitným neutrálnym silkónom a nevytrhneš to ani s rozbehom.
stavitel43
29.09.12,15:05
Lexan je značka jedného z mnohých komôrkových polykarbonátov. Napr. Lexan vyrába Sabic. Musí byť na ňom ochranná fólia aj pri dodaní na stavbe, inak nie je zaručené, že je to originál. Mal by byť UV stabilný z oboch strán. Dôležitá je gramáž na m2. Taktiež je dôležité jeho uchytenie (použiť len správne lišty, skrutky na to určené) a napr. priložiť aj statický posudok, ktorý posudzuje zábradlie ako celok, nie len jeho súčasti samostatne. Je veľmi pružný a má aj dobrú únosnosť. Keď si vezmeme napr. váhu malého dieťaťa, je otázne či dokáže vyvinúť takú silu aby to svojou váhou pretlačilo. Iné je ak to urobí dospelý. Ten to však musí urobiť úmyselne a na niekoľko pokusov. Ak sa len oprie malo by to vydržať. (všetko ale závisí od použitého materiálu, príslušenstva a montáže)
sito
29.09.12,15:25
Tak zas to že mne sa to nepozdáva je môj názor,inak sa nato lexan bežne používa ako som písal dajú sa kúpiť aj velmi pevne hrubé druhy ale su dosť drahe voči nejakému jednokomorovému 10mm.Tiež je rozdiel, teda pre mna,či je balkon 2,5metra nad zemou alebo je na 12tom poschodí tam by som chcel mať naozaj istotu.Hlavne ho treba namontovať tak aby presah líšt bol viac ako nejakích 10mm ako to býva pri skle.
A tiež je na balkon vhodné kúpiť lexan z UV filtrom z oboch strán aby chvílu vydržal pekný.

A čo sa ty v tom rýpeš! Chceš rýpať do niečoho na čo nemáš zo zákona právo, nie je to tvoje a nenesieš za to zodpovednosť! Len za to, že na nedostatky, havarijný stav neupozorníš správu domu. Ktorá je povinná sa postarať o bezpečnosť v dome. Jasné, vlastníci bytov, všetci sú povinní na to prispieť, opravu.


§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.



(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.